H.265 czyli idzie nowe

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: adac »

Zastanawiam się w ogóle nad sensem zakupu TV z wbudowanym tunerem DVB S-2 pod Ultra-HD. Przecież wiadomo że te transmisje nie będą w FTA pomijając obecne testy.
W praktyce trzeba się będzie zaopatrzyć w dedykowany dekoder od dostawcy płatnej platformy który będzie już miał w sobie odpowiednią wersję kodeka (HEVC -HEVC-owi nierówny), a telewizor będzie służył tylko jako monitor po Hdmi. Dokładnie tak jak obecnie ogląda się HD TV z platform.
Ciekawe jak to rozwiążą w przyszłości producenci, telewizor Ultra HD do odbioru telewizji naziemnej tak jak sprzedają to teraz ? Bo w żadnym sklepie nie ma tv z wbudowanym dekoderem Sat np do NC+.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

Maniek99 pisze:No i potwierdza się to o czym kiedyś pisałem, a @lustracja sam wpadł w swoje sidła kupując bubla ;)
:lol:
zanim się zaczniesz z kolegą upijać z radości, że kupiłem bubla to popatrz na bubla jakiego masz w domu.
Sami niestety na nic nie wpadniecie tylko posiłkujecie się cudzą wiedzą ;) i to błędnie :lol: .
Ja nie kupiłem odbiornika UHD.
bo po co?

Kupiłem DVB-T z DVB-T2 H264 i HEVC 2k b był tani czyli w cenie zeszłorocznego modelu o gorszych parametrach.
I
Ja jestem zadowolony z zakupu.
model zeszłoroczny LG kosztował tyle samo co tegoroczny z HEVC.
Albo droższy Sony z DVB-T2 ale bez Hevc?
Żeby ciebie z odwiecznie zadowolonym z siebie kolegą zadowolić pewnie powinienem kupić stary model? ;) żebym od was nie odstawał?
bo według was to pewnie szczyt racjonalizmu.

Zanim HEVC będzie w DVB-T w Polsce to ty osiwiejesz bo ja już kupię ze 3-4 nowe telewizory bo taki mam model biznesowy. :lol:
UHD w FTA DVB-T2 HEVC nikt prędko nie zobaczy. a już na pewno nie w Polsce.
co najwyżej 2k.
więc plany LG nie są takie głupie jak radośni panowie sugerują.
a ja kupiłem LG do odbioru TV teraz dla żony a nie UHD za 10 lat bo do tego czasu to i tak będzie chciała nowy. :lol:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: adac »

Ultra HD zgodnie z logiką urzędników (bo zdanie techników i widzów decydenci mają głęboko w czymś) będzie wymagał 2x tyle pasma co obecne HD, taka jest logika za biurkiem a innej nie ma. Więc wyjdzie jakieś 8 Mbs biorąc pod uwagę obecny wzorzec (czyli TVP HD).
Biorąc pod uwagę nowy kodek da się to upchać w 5 Mbs, całość będzie przypominała naciągane SD takie jak teraz.
Naprawdę warto inwestować w nowy TV 60' UHD po to żeby podziwiać to dzieło techniki. :lol:

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Maniek99 »

Teraz @lustracja, jako urodzony betatester, będzie kupował TV co pół roku, bo przecież tylko jego stać :ugeek:
Ale tym razem, nauczony doświadczeniem, pochwali się dopiero tym modelem, który zadziała 8-)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

nie wiem kogo tym świrem w swoim poście chcesz wskazać, ale raczej nie wiesz co piszesz. :ugeek: wszystko sobie naciągasz pod swój obrazek.

LG z DVB-T/DVB-T2 H264 i HEVC u mnie już działa.
i żona wyraziła już swoją wdzięczność.
A TV nie zmieniam, jak sobie wymyślasz co pół roku tylko co 2/3 lata jak się kończy gwarancja.
to samo robię z laptopem i samochodem.

moje spojrzenie na UHD jest znane.
Na temat "sensowności" wdrażania HEVC w NTC już dawno się negatywnie wypowiadałem. Popieram DVB-T2 H264 bo to dojrzała technologia i miałaby sens do HD np. w mux 8.
Zresztą wszystkie moje odbiorniki na chwile obecną to już DVB-T2. 8-)

Więc nie zamierzam inwestować w drogi badziew UHD sporą kasę.
ale zmienić TV kosztujący 2-3 tys co 2 lata na lepszy dla mnie jest sensowne.
Dobrze, że kol krasnoludek znalazł ten LG z HEVC to zamiast kupować zeszłoroczny kupiłem tegoroczny z HEVC. Wcale nie w oczekiwaniu że będę zaraz używał do UHD :lol:
to tylko analiza kosztów.
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2014, o 16:42 przez lustracja, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: adac »

Uważam że pokazy Ultra HD na dzisiaj nie mają większego sensu, może zainteresują sprzedawców platform i ich klientów ale na pewno nie odbiorców DVB-t.
Przypomnę opinię Krrtv z tematu Mux-8: ludność nie jest przygotowana na Dvb-T2 a sprzęt jest kosztowny.

W tej chwili nie mamy w Dvb-t kanałów HD które nadają się do oglądania na tv dużego formatu. O erzatzach nikt na poważnie nie będzie rozmawiał ani pakował w to swoich pieniędzy.
Jesteśmy znów 2 etapy do tyłu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: hadam »

adac pisze:Ciekawe jak to rozwiążą w przyszłości producenci, telewizor Ultra HD do odbioru telewizji naziemnej tak jak sprzedają to teraz ? Bo w żadnym sklepie nie ma tv z wbudowanym dekoderem Sat np do NC+.
Telewizory z tunerem Sat są, FTA idą normalnie a do kodowanych trzeba dokupić lub mieć od operatora moduł z kartą.
Sam jestem tego przykładem mam Samsunga jak w opisie profilu z tunerem DVB-S2 i moduł z kartą TNK-HD, dzwonili do mnie z NC+ z propozycją przejścia na umowę razem z moim modułem bez tunera. Czyli jest to możliwe. Przypuszczam że takie samo zastosowanie modułu z kartą jest możliwe w NTC. Telewizorowi (modułowi) jest wszystko jedno jaki sygnał dekoduję, w swoim tv mam jeszcze tuner do kablówki i tu także można zastosować moduł.
Niestety takie rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia jest mniej opłacalne niż dodatkowy tuner od operatora bo telewizor z dodatkowymi tunerami jest sporo droższy a i moduł nie jest za darmo, chociaż jest wygodnie bo steruje się jednym pilotem.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

K63 pisze:HEVC HEVC-owi nierówny, czyli odbiór 4K w praktyce
http://satkurier.pl/news/108213/ultra-h ... ktyce.html
W tym artykule nie wiedzą co piszą:
HEVC może być użyty nie tylko do kodowania obrazu Ultra HD, ale także zwykłego HD, a nawet SD, zapewniając lepszą jakość przy niższym zapotrzebowaniu na pojemność pasma
O ile wiem, minimalna obsługiwana rozdzielczość w hevc to 720p. Więc żadnego SD nie da się zakodować.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Maniek99 »

@giaur500
Nie wierze, nie widzę żadnej przyczyny takiego ograniczenia.
To tak jak ktoś kiedyś twierdził że w zwykłym divx nie można kodować FullHD.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Mogę się mylić, ale gdzieś kiedyś coś takiego chyba czytałem.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Max van Org »

W DivX można wybrać HVEC 720p ale w właściwościach filmu zmienić rozdzielczość na 424x240. Tylko okienki DivX nie można zmniejszyć na 424x240, jakość jest okropna. Bolą oczy przy tej rozdzielczości!

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: kasper93 »

Wracając do naszej wcześniejszej dyskusji na tematu wydajności. Microsoft dodał dekoder HEVC do Windows 10. Prędkość jest całkiem niezła. W zależności od pliku jest szybszy od LAV x64. Nie zawsze, ale dla niektórych plików jest 50% różnicy, dla innych 5-10%. Dodatkowo na starszych C2D bez SSE4 i AVX dekoder MS o wiele lepiej sobie radzi, choć różnica nie przekracza 40%. Więc wychodzi na to, że jest to najszybszy obecnie dekoder, ale do premiery Win10 zostało jeszcze trochę czasu. Ciekawe czy FFmpeg nadgoni do tego czasu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Krosnoludek »

Pomyślne testy Ultra HD 4K HEVC w Czechach

České Radiokomunikace (ČRa) prowadzi we współpracy z czeskim nadawcą publicznym Česká televize (ČT) testy Ultra HD 4K z kodekiem HEVC (High Efficiency Video Coding) w ramach DVB-T2. Trwające pięć miesięcy testy zakończą się 30 listopada 2014 roku. Standard kompresji HEVC jest bardziej wydajnym następcą MPEG-2 i MPEG-4, który umożliwia nadawanie telewizji w rozdzielczościach takich jak nawet Ultra HD.

Kodek HEVC w połączeniu z DVB-T2 jest częścią nowego D-Booka, zestawu zaleceń opublikowanych przez Český telekomunikační úřad (ČTÚ). D-Book daje producentom telewizorów parametry techniczne, do jakich muszą się dostosować, w celu zapewnienia sprawnego odbioru nadawania telewizji naziemnej DVB-T i DVB-T2 z HEVC.

- Nowy standard nadawania DVB-T2 z HEVC zapewni transmisję telewizyjną w wyższej jakości - HDTV oraz będzie wspierać rozwój zupełnie nowych rodzajów usług dla widzów, na przykład będzie można realizować odbiór TV mobilnej i połączenie regularnego nadawania z usługami internetowymi. Spodziewamy się, że istniejące sieci DVB T będą nadawać kilka lat równolegle z nową technologią DVB-T2, to zapewni odbiór telewizji na istniejących odbiornikach, które nie obsługują nowego standardu nadawania - powiedział Marcel Procházka, dyrektor ds. regulacji w ČRa.

Transmisje testowe Ultra HDTV za pośrednictwem DVB-T2 mogą być odbierane na telewizorach 4K. ČRa na potrzeby testów ściśle współpracuje z ČT. Transmisje są z prowadzone z wieży telewizyjnej Žižkov. Wykazały, że przy zastosowaniu HEVC możliwe jest osiągnięcie 50-60% oszczędności pasma, a w przyszłości może to być nawet 70% w porównaniu z MPEG-2. Oznacza to możliwość transmisji w przyszłości 10 programów HD lub do 3 programów Ultra HD w jednym multipleksie DVB-T2.

ČRa jest zainteresowane dodatkowymi testami transmisji w SD, HD i Ultra HD za pośrednictwem DVB-T2 z kompresją HEVC, aby sprawdzić optymalny zestaw parametrów technicznych dla przyszłych sieci DVB-T2. Uzyskanie pozwolenia na kontynuowanie testów jest już omawiane z ČTÚ.

źródło: http://www.satkurier.pl/news/108815/pom ... chach.html

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: lustracja »

Najwyraźniej wbrew temu co niektórzy sobie wyobrażali i krytykowali Czesi tez nie myślą przy DVB-T2 Hevc w kategoriach nadawania SD. CO potwierdza moja tezę każdy system jest pod coś konkretnego planowany. DVB-T2 daje w końcu szansę na rozsądne nadawanie HD.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: Maniek99 »

@lustracja
Czytaj całość, a nie jak zwykle na wyrywki.

x265fan

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: x265fan »

giaur500 pisze:O ile wiem, minimalna obsługiwana rozdzielczość w hevc to 720p. Więc żadnego SD nie da się zakodować.
hevkiem można kodawać nie tylko 4k - po skodowaniu dvd do h.265 wielkość porównywalna jest z plikami rmvb, ale jakość hevc jest o wiele lepsza. tutaj więcej x265.cba.pl

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Megui i Avisynth jest fajne tylko po co używać avisynth skoro żadnego filtra do przekształcania obrazu nie używasz. Nie to żebym się czepiał bo fajnie że jest poradnik do Megui! :)
Avisynth dużo ogranicza fps. Szybciej działa x265 Hybrid Selura do zwykłej rekompresji bez przekształceń obrazu filtrami avisynth. A kodowanie x265 to strasznie wymagające więc każdy cykl zegara procesora się liczy :)

x265fan

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: x265fan »

sirdaniel pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.
masz rację.

minimalny narzut jest ;)
ale DGDecode do dvd raczej jest uważany za najlepszy dekoder, a jest tylko do avisynth.
Jak już napisałem poradnik, w zamyśle nie miało być udziwnień... DVD przez avs i mkv/avi/mp4 przez avs.
w dodatku Simple Launcher Muldera jest niczego sobie ;)

w sumie Hybrid używa mencodera do dekodowania.
mencoder -> ffmpeg <- FFVideoSource (ffms2)

robiłeś jakieś testy jak wolniejsze może być dekodowanie przez Avisynth (bez filtrów - używając różnych dekoderów)?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: sirdaniel »

Porównywałem dwa przebiegi w Hybrid, jeden w którym dekoduje mencoder w drugim avisynth, i zauważalnie drugi był wolniejszy. Megui nie używałem bo jest starawy trochę i do x265 jeszcze sie nie nadaje. Nie pamiętam ile wolniej było ale jak pamiętam to na tyle wolniej że już więcej nie próbowałem ..

W Hybrid, jak i nowym Handbrake są opcje wspomagania dekodowania sprzętowego (np h264 dxva). W pierwszym mi nie działa a w drugim nie próbowałem jeszcze. Więc to jest coś ciekawego dla mnie, bo kompresja x265 naprawde jest okropnie wolna na dobrych ustawieniach, zwłaszcza na moim laptopie :) Hevc do SD nie jest dedykowany, ale jak ktoś chce to może próbować. Więcej jednak na kompresowalności zyska się w HD a raczej 4k w stosunku do AVC/h264.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: H.265 czyli idzie nowe

Post autor: giaur500 »

Testowałem sobie ostatnio różne parametry enkodera h265. Tutaj testowy plik:

https://mega.co.nz/#!TJVHGBwB!9g7-Wegg1 ... W7eWYU9LlM

Średni bitrate 8000 kbps, a rozdzielczość 4096x2160. Plik przekonwertowany za pomocą Handbrake, z ustawieniami:
- average bitrate 8000
- 2-pass encoding
- x265 preset: Placebo

Oryginał jak zwykle h264, 65 Mbps. Co myślicie o jakości obrazu? Dla niewtajemniczonych - opcje zostały ustawione na najlepszą możliwą dokładność kompresji. Czyli przy kompresji najwolniej, ale najdokładniej.Oryginał zajmuje około 600 MB

Zablokowany