DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
husky83

DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: husky83 »

Pytanie do Emitel.. Czy na lokalizacjach, na których jest mpeg2 możliwe jest uruchomienie dodatkowego kanału, choćby miałaby to być zwykła plansza kontrolna z parametrami,z jakimi ma nadawać u nas DVB-T? taki 'standardzik' w postaci kolorowych pasków i napisu TP Emitel, godziną i datą, do tego jakaś ścieżka muzyczna w postaci pisku i od czasu do czasu 'kanał lewy, kanał prawy'? Dużo to raczej miejsca nie zajmie, a mogłoby być bardzo przydatne...
W moim przypadku chodzi o skrzyczne, ale sądzę, że podkarpaciu też nie obraziliby się na wprowadzenie takiego kanału testowego...

To chyba tylko dobra wola Emitela czy to wprowadzi? Czy może nawet pod takim kanałem musi podpisać się ktoś 'u góry'?

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Krispl »

Przy okazji przyłączam się z pytaniem co tak właściwie teraz testuje firma Emitel przy pomocy nadajnika na Skrzycznem ?

andyg

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: andyg »

Przecież na SG nadawano TVP HD w mpeg4 podczas Pekinu 2008 obok TVP 1,2,3 w mpeg2 więc można.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Tom345 »

Jak już było gdzieś wcześniej nadmienione, wymaga to dostarczenia odpowiednich urządzeń do danego nadajnika.

Demon

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Demon »

Temat był już wałkowany. Padły propozycje - pomysły, ale bez odzewu ze strony Emitela, UKE, KRRiT czy MI. Odpuśćmy sobie...

karol91

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: karol91 »

Ja podsumuję to tak: Jeśli byłoby możliwe włączenie kolorowej planszy w MPEG-4 na nadajniku MPEG-2, to możliwe byłoby też nadawanie w MPEG-4 całego multipleksu, więc kolorowa plansza nie ma wtedy racji bytu.

husky83

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: husky83 »

Tom345 pisze:Jak już było gdzieś wcześniej nadmienione, wymaga to dostarczenia odpowiednich urządzeń do danego nadajnika.
jak sie okazuje na skrzycznem mają taki sprzet... TVP HD jakoś działało. chyba ze był to sprzęt wypożyczony..

Demon

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Demon »

karol91 pisze:Ja podsumuję to tak: Jeśli byłoby możliwe włączenie kolorowej planszy w MPEG-4 na nadajniku MPEG-2, to możliwe byłoby też nadawanie w MPEG-4 całego multipleksu, więc kolorowa plansza nie ma wtedy racji bytu.
Rację bytu ma. Prosty sygnał wzorcowy do czasu zakończenia przejścia z analogu na cyfrę powinien być koniecznie wysyłany. Wzorcowy, to znaczy posiadający wszystkie elementy wymagane przez specyfikację dla odbiorników.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, nie planujemy zmian w obecnych emisjach.

husky83

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: husky83 »

Jarosław Bałuka pisze:Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, nie planujemy zmian w obecnych emisjach.
W takim razie mam inne pytanie: od kogo zależy uruchomienie takiego programu testowego? Wymagana jest zgoda UKE/KRRiT, czy jest to dobra wola firmy Emitel?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W takim razie mam inne pytanie: od kogo zależy uruchomienie takiego programu testowego? Wymagana jest zgoda UKE/KRRiT, czy jest to dobra wola firmy Emitel?
Pisaliśmy już wielokrotnie. Formuła testów się wyczerpała, plan testów został wykonany. Emisje utrzymywane są w obecnym stanie do czasu podjęcia przez nadawców i regulatorów rynku decyzji o dalszych ich losach (komercyjny start albo ... "digital switch off" - tymczasowe wyłączenie emisji cyfrowych).
W obecnej sytuacji nie planujemy dalszych inwestycji w rozwój testów naziemnej telewizji cyfrowej.
Zmiana zestawu programów zależy ... od zamówienia nadawców !

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Przemo »

JaroslawMroczkowski pisze:
W takim razie mam inne pytanie: od kogo zależy uruchomienie takiego programu testowego? Wymagana jest zgoda UKE/KRRiT, czy jest to dobra wola firmy Emitel?
Pisaliśmy już wielokrotnie. Formuła testów się wyczerpała, plan testów został wykonany. Emisje utrzymywane są w obecnym stanie do czasu podjęcia przez nadawców i regulatorów rynku decyzji o dalszych ich losach (komercyjny start albo ... "digital switch off" - tymczasowe wyłączenie emisji cyfrowych).
W obecnej sytuacji nie planujemy dalszych inwestycji w rozwój testów naziemnej telewizji cyfrowej.
Zmiana zestawu programów zależy ... od zamówienia nadawców !
Mam pytanie, gdyż to trochę zabrzmiało jak wyrok na już działającą siec DVB-T, czy nadawcy mają w ogóle wole dalszych testów, czy jednak na koniec lutego będzie tzw. DSO? Trochę byłoby to nie fair, gdyż w tych regionach masa odbiorców korzysta właśnie z sygnału cyfrowego, nawet specjalnie do tego celu zakupili boxy lub telewizory z MPEG4, a teraz zostaliby powrotem na lodzie i marnym analogiem. Proszę Pana, lub innego przedstawiciela TP Emitel o udzielenie szerszej informacji w tej sprawie, gdyż na chwilę obecną nie wiadomo w sumie do kogo się zwrócić. KRRiTV milczy, UKE ma związane ręce, prywatni nadawcy mają delikatnie to ujmując olewający stosunek do pojedynczego widza, więc myślę, że najwięcej w tej sprawie będą wiedzieć właśnie Państwo jako operator multipleksu.

romanodepalma

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: romanodepalma »

prywatni nadawcy mają delikatnie to ujmując olewający stosunek do pojedynczego widza
To nie prywatni, bo prywatni w odpowiednim czasie powiedzieli " EMITEL". To TVP nie wybrała operatora, nie ogłosili przetargu w odpowiednim czasie. Na początku Lutego mieli ogłosić wyniki przetargu na 3-MUX , ale po co? Można jeszcze coś wymyślić i zwlekać dalej, bo trzeba blokować konkurencje. A może TVP to bankrut, który jeszcze chapnie jakieś pieniądze.

Demon

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Demon »

romanodepalma pisze:
prywatni nadawcy mają delikatnie to ujmując olewający stosunek do pojedynczego widza
To nie prywatni, bo prywatni w odpowiednim czasie powiedzieli " EMITEL". To TVP nie wybrała operatora, nie ogłosili przetargu w odpowiednim czasie. Na początku Lutego mieli ogłosić wyniki przetargu na 3-MUX , ale po co? Można jeszcze coś wymyślić i zwlekać dalej, bo trzeba blokować konkurencje. A może TVP to bankrut, który jeszcze chapnie jakieś pieniądze.
Nie do końca masz rację. Nie czytasz dokumentów, więc nie orientujesz się w sytuacji. Nie znaczy to, że bezkrytycznie bronię TVP (tak, jak ty bronisz komercję). Pozostali wybrali oficjalnie Emitela pewnie dlatego, że wiedzieli o koniecznym przetargu w TVP oraz o tym, że TVP przegrała z Emitelem w sądzie przez co prawnicy tych stron nie pałają do siebie miłością. Zagrywka prywatnych była zwykłym blefem z przerzuceniem piłeczki na podwórko TVP. Jak widać po tobie - udało im się, a jak widać po mnie - nie do końca :P .
W równoległym wątku zadałem pytanie, które mnie (a może nie tylko mnie) interesuje.

danielmat

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: danielmat »

Zgadza się. Ciekawe czy prywatni wybraliby tak szybko Emitela gdyby TVP wcześniej przeprowadziła przetarg. Otóż śmiem wątpić. A tak wykorzystali sytuację, aby zwalić winę na innego, w tym przypadku jest to TVP (nie bronię TVP tylko stwierdzam fakt).
TVP oczywiście gdyby chciał to mógłby tą całą szopkę zakończyć przeprowadzając szybko przetarg i w ten sposób zamykając sprawę, ale najwidoczniej albo nie chce albo nie potrafi (sam nie wiem, co gorsze).

romanodepalma

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: romanodepalma »

Jednak TVP w odpowiednim czsie nie ogłosiła przetargu , przez co dała szansę zrzucenia winy prywatnych na siebie. Moim zdaniem brak ogłoszenia przetargu nie było niedopatrzeniem, tylko celową zagrywką, bo tam też pracują ludzie rozumni (chyba ,że nie).

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Krispl »

Demon pisze:TVP przegrała z Emitelem w sądzie
A co przegrała to znaczy o co był proces ?

pitair

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: pitair »

Od czasu uruchomienia DVB-T w Polsce na bieżąco śledziłem wszystkie wydarzenia związane z tym tematem, szczególnie po uruchomieniu Krzemionek a później Chorągwicy. Po wyłączeniu NTC w Krakowie odpuściłem sobie zupełnie, żenada...
Jednak z tego co pamiętam nikt nie udzielił odpowiedzi na pytanie :

W jakim celu jest nadal utrzymywana emisja MPEG-2 ?

Bardzo byłbym wdzięczny przedstawicielom Emitela za krótka ale treściwą odpowiedź
(chyba że taka padła i ją przeoczyłem, to poproszę o linka ;)

Demon

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: Demon »

romanodepalma pisze:Jednak TVP w odpowiednim czsie nie ogłosiła przetargu , przez co dała szansę zrzucenia winy prywatnych na siebie. Moim zdaniem brak ogłoszenia przetargu nie było niedopatrzeniem, tylko celową zagrywką, bo tam też pracują ludzie rozumni (chyba ,że nie).
Oczywiście TVP stara się ugrać swoje. Niestety strategów mają kiepskich. Może to być również efekt częstych zmian na stanowiskach i kłótni w zarządzie. Jednak nie sądzę, żeby opóźnienie z przetargiem było celowe. Raczej to jest efekt gigantycznej inercji kolosa oraz zaniedbań. Wiadomo, że przez pewien czas priorytetem była Platforma cyfrowa TVP. Obecnie widać, że uruchamianie MUX-3 jest korzystne dla TVP, szczególnie przed uruchomieniem MUX-1 i MUX-2.

No ale zobaczymy, co przyniesie marzec... :|

karol91

Re: DVB-T z mpeg2 - dodatkowy kanał z mpeg4?

Post autor: karol91 »

JaroslawMroczkowski pisze:Pisaliśmy już wielokrotnie. Formuła testów się wyczerpała, plan testów został wykonany.
Doprawdy? A przetestowali państwo Dolby Digital Plus? Podobno każdy odbiornik na polskim rynku ma obowiązek odbierać sygnał audio w tym właśnie formacie. Jak dotąd TVP nadaje swoje audycje jedynie w Dolby Digital. Ciekaw jestem co będzie, gdy nagle okaże się, że ktoś zechce nadawać w DD+. Cisza w eterze w 90% gospodarstw z powodu niedostosowania odbiorników do panujących wymagań w Polsce?

Zablokowany