Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: K63 »

UKE monitoruje proces przełączania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej
uke.gov.pl pisze:Monitoring procesu przełączania kanałów rozpoczął się 3 czerwca 2020 o godz. 4 rano. Zaangażowanych jest w to 33 pracowników służb technicznych Delegatur UKE, którzy wykorzystali do tego sześć Stałych Stacji Pomiarowych, sześć Ruchomych Stacji Pomiarowych (RSP) oraz osiem Ruchomych Stacji Monitoringowych (RSM).
Pierwszego dnia monitoringiem objęto ponad 67 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wszystkie główne centra nadawcze multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3, co stanowi blisko 70% łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami. Problem z przełączeniem stwierdzono na tym etapie tylko w przypadku 4 nadajników. Prace potrwają do piątku, a przełączenie dotyczy też MUX 4 (w tym lokalnego).
https://uke.gov.pl/akt/uke-monitoruje-p ... j,323.html

Problem z przełączeniem, czy po przełączeniu? Ciekawe które to nadajniki?

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: eter »

Wiedziałem, że akurat ten MUX3, który najlepiej mi odbierał ze Śnieżnych Kotłów - pogorszy się.
Niestety "fizyka" mówi, że niższa częstotliwość równa się z lepszą propagacją, ale praktyka już jest inna.
Sam sygnał spadł, ale nie to jest najgorsze a to, że zaczął się ten upierdliwy błąd BER, który co jakiś czas robi czkawkę.
Ręce opadają...musiałem po wielu zmaganiach przestawić antenę i BER jakoś się uspokoił...tylko na jak długo..

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: poxipol »

Propagacja swoją drogą,a parametry anteny szerokopasmowej w jej dolnym paśmie to już inna sprawa.
Dla np.anteny siatkowej w odniesieniu do zysku energetycznego to różnica 4 dB

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: eter »

No tak, taka duża zmiana z kanału 49 na 24 wiąże się z tym, że sam dipol jest już mniej dopasowany do tej częstotliwości...stąd spadek siły sygnału i niestety najgorsze co może być, to błędy BER, które mogą doprowadzić do szału.
Swoją drogą po lekkim przestawieniu anteny zaczął odbierać mi MUX8, zamiast z "mojego" nadajnika Śnieżne Kotły, gdzie moc mam średnią a jakość sygnału bardzo dobrą, ale po około 5 minutach dobrego odbioru...BER zaczyna wariować z 0 do 1700 i następuje zatkanie sygnału.
Odbieram też właśnie nadajnik chyba z Zielonej Góry, albo z Gorzowa i też jest sytuacja podobna...sygnał słabszy, jakość bardzo dobra....i też nie wiadomo czemu, odbiera 15 minut dobrze, BER dobry...i losowo następuje całkowity brak sygnału.
Nie liczę, że w ogóle ten MUX można odbierać dobrze, z mojej anteny w tej lokacji.
Oczywiście wiem, że to wina mojej "anteny", czyli zwykłej combo...pewnie instalacja dwóch osobnych rozwiązałaby problem, lecz niestety nie mam takiej możliwości, ze względu na bardzo ograniczony dostęp w ogóle do montażu anteny.

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Refarming

Post autor: krzysztofrun »

Witam. Wie ktoś może czy jeszcze w tym roku planowane są zmiany na jakichs nadajnikach ? Szczególnie chodzi mi o PKIN.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Refarming

Post autor: K63 »

krzysztofrun pisze: 4 czerwca 2020, o 11:26 ... czy jeszcze w tym roku planowane są zmiany na jakichs nadajnikach ? Szczególnie chodzi mi o PKIN.
Tegoroczne zmiany nie obejmują PKiN. Musisz poczekać do 2022. Ostateczny podział kanałowy masz na mapkach.
viewtopic.php?f=2&t=8050#p233930

krzysztofrun
Posty: 20
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 14:27

Re: Refarming

Post autor: krzysztofrun »

Dziękuje za odpowiedź.

klaus13
Posty: 5
Rejestracja: 30 grudnia 2014, o 23:37
Miejscowość: Wawa
Odbiornik: różne TV
Instalacja antenowa: gwóźdź
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Refarming

Post autor: klaus13 »

Podepnę się pod temat PKiN.
Są może jakieś problemy/konserwacja nadajników z PKiN?
Od dzisiaj k. 7 i 29 znikły z mojego TV (siła i jakość 0).
k. 34 ma 50% na jednym TV i 0 na drugim.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Refarming

Post autor: K63 »

Konserwacja do godz. 14.00.
https://emi.emitel.pl/plan_www/

klaus13
Posty: 5
Rejestracja: 30 grudnia 2014, o 23:37
Miejscowość: Wawa
Odbiornik: różne TV
Instalacja antenowa: gwóźdź
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Refarming

Post autor: klaus13 »

Dzięki.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: Krosnoludek »

Tylko telewizor Sony z 2011-2012 sam wyszukał nowy kanał i podmienił je na liście kanałów, tv bezobsługowy :D
Dwa LG z 2011-2012 nie wyszukały same nowych kanałów
Zeszłoroczny Samsung 43RU7172 też nie wyszukał sam kanałów, trzeba było włączyć automatyczne wyszukiwanie.
Jakie jeszcze telewizory same wyszukały nowe kanały na nowych częstotliwościach i je podmieniły na liście kanałów?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: dvbtowiec »

Sony z 2019r sam podmienił.
@Eter, to samo jest u mnie. Na k22 sporo błędów BER, K23 i K25 bez błędów na tej samej antenie.
Antena DIPOL 19/21-60

klaus13
Posty: 5
Rejestracja: 30 grudnia 2014, o 23:37
Miejscowość: Wawa
Odbiornik: różne TV
Instalacja antenowa: gwóźdź
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Refarming

Post autor: klaus13 »

Dopytam jeszcze bardziej zorientowanych.
Po konserwacji zniknął testowy mux z HD (TVN, TVN7, TTV).
Czyżby testy się zakończyły?

Edit, już działa.
Najwyraźniej dłużej konserwowali ten kanał;)
Jakby EPG włączyli to nikt by się pewnie nie obraził....

MrDamian
Posty: 13
Rejestracja: 22 lutego 2014, o 21:28
Odbiornik: SONY KDL-32EX500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: MrDamian »

Mój TV Sony z 2010 też sam podmienił.
W ustawieniach jest w nim opcja "zamiana usług" która za to odpowiada i jeśli jest włączona, to on podmienia wtedy przy zmianach

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: darioone »

Nie wiem kto te zmiany wymyślił ale trzeźwy to nie był.Do tej pory było (RTCN Koszalin Gołogóra) MUX-1 kanał 44 , MUX-2 kanał 47 , MUX-3 kanał 23 i odbiór był na przyzwoitym poziomie,obecnie zamieniono MUX-1 przeniesiono na kanał 23 (i tu jest OK) a MUX-3 na kanał 48 (obok 47 gdzie jest MUX-2) i tu jest TRAGEDIA!!! nie dość że tv ma problemy ze złapaniem sygnału to po wyszukaniu i zapamiętaniu jakość i siła sygnału skaczą jak oszalałe.Pytałem sąsiadów mają to samo. BRAWO!!!

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: Koneser »

Dokładnie, to ich nadawanie SFN jest beznadziejne. U mnie od dawna było SFN na K41 Kosztowy/Skrzyczne i jeszcze pełno doświetlaczy, z różnych kierunków. Jedna wielka sieczka.
Co z tego, że są różne klucze w sygnale, jak przy takim zagęszczeniu sygnału z różnych stron w tym o dużych mocach, odbiornik zostaje po prostu oślepiony ?
Przez to Mux na K41 wieszał się od początku, zwłaszcza w warunkach atmosferycznych sprzyjających dobrej propagacji. TV wtedy głupieje i pisze "brak sygnału", pomimo, że poziom sygnału jest 100 %, za to skacząca jakość sygnału 0-10 %.
W zwykłym okresie jakość sygnału ciągle skakała, ale była lepsza, dochodząc w porywach do 55 %.

Teraz domontowano "obok" dotychczasowego muxu SFN na K41, nowy mux SFN na K40 :!:
I co ?, ano poziom sygnału na K40 100%, ale jakość 30-50% i skacze jak oszalała.
Gdy była tylko emisja testowa Polsatu News tego nadajnika na K40, jeszcze bez żadnych SFN-ów, siła i jakość wynosiła 100/100, bez względu na pogodę.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: K63 »

Kolejny etap refarmingu pasma 700MHz zrealizowany przez Emitel w rekordowym tempie
emitel.pl pisze:W dniach 2-4 czerwca Emitel przeprowadził drugi etap refarmingu pasma 700MHz. Zmiany pasma nadawania programów telewizji naziemnej obejmowały znaczny obszar Polski. Skomplikowany technicznie i logistycznie projekt był przygotowywany przez Emitel przez wiele miesięcy. W ostatnim kroku, ponad 100 ekip technicznych w późnych godzinach nocnych przełączyło nadajniki na nowe częstotliwości nadawania.
(...)
„Przygotowania i realizacja projektu prowadzone były przez wiele miesięcy. Ostatnio tak złożone technicznie przedsięwzięcie nasi specjaliści zrealizowali 10 lat temu, kiedy zmieniany był standard nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy. Jestem dumny z naszych inżynierów i specjalistów, ponieważ pomimo obiektywnych trudności i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ten etap projektu został zrealizowany perfekcyjnie. Co więcej, ponad 100 ekip technicznych Emitel dokonało rzeczy niezwykłej, wykonując prace zaplanowane na 3 dni w dużo krótszym czasie. W naszych działaniach na pierwszym miejscy stawiamy interes widza i nadawców. Dlatego znaczna część prac realizowana była w późnych godzinach nocnych i przerwy w emisji sygnału telewizyjnego były bardzo krótkie ” – powiedział Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Całe przedsięwzięcie i projekt techniczny został zaprojektowany tak, aby zmiany były jak najmniej uciążliwe dla odbiorców telewizji naziemnej, która cieszy się olbrzymią popularnością. Widzowie, których dotyczyły zmiany w sposobie nadawania, nie muszą dokonywać żadnych korekt ustawień anten odbiorczych. Nie zmienił się także standard nadawania – nadal jest to DVB-T. Po przeprowadzeniu zmian częstotliwości emisji, znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów samoczynnie aktualizuje listę programów telewizyjnych. W przypadku starszych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów przez odbiorcę. Jest to operacja prosta do przeprowadzenia poprzez menu ustawień telewizora, z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania.

Z punktu widzenia widzów telewizji naziemnej, zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności. Kierunki emisji sygnału z obiektów nadawczych Emitel nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie aktualizuje listę programów. Największe zmiany jeszcze przed nami. W 2022 przeprowadzimy kolejne przełączenia, pojawi się nowy, lepszy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Dlatego, jeżeli decydujemy się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego, już dzisiaj warto upewnić się, że posiada on właściwe parametry techniczne” – powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu ds. Techniki Emitel S.A.

Kolejny etap projektu refarmingu pasma 700Mhz został zaplanowany na marzec 2022 roku, a całkowite całkowite zwolnienie pasma 700MHz zaplanowane jest do 30 czerwca 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem, DVB-T2/HEVC pozwala bardziej optymalnie wykorzystać dostępne pasmo. Dzięki temu wszystkie programy telewizyjne będą mogły być emitowane w standardzie HD. W Krajowym Planie Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce (dokument przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) przewidziano też możliwość uruchomienia nowych multipleksów. Pojawi się więc możliwość uruchomienia nowych programów, a widzowie będą mogli zyskać obraz nawet w ultrawysokiej rozdzielczości (UHD).
https://www.emitel.pl/aktualnosci/kolej ... ym-tempie/

Jak widać po sygnałach z forum, z tym bezproblemowym odbiorem jest teraz różnie. Z tekstu wynika że charakterystyki emisji nie zmieniły się. Nie ma natomiast nic na temat, czy moce nadawcze zostały zachowane. Czekamy zatem na publikację nowych pozwoleń UKE.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Zmiany kanałowe w telewizyjnym paśmie UHF w latach 2020-2022 (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: wieslaw »

Wydaje mi się,że aktualne parametry emisji są podane tutaj,
https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... ry-emisji/

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Zmiany kanałowe w paśmie UHF (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: Martens »

Martens pisze: 3 czerwca 2020, o 10:46 Obawiałem się jedynie, że silny sygnał MUX-3 na kanale 22 z Jaśkowej Kopy może zakłócić znacznie słabszy sygnał MUX-2 na kanale 21 z Jagodnika. Tak się na szczęście nie stało.
Po 2 dniach obserwacji chciałbym zweryfikować swoją opinię. Okazuje się, że jednak silniejszy nadajnik ma wpływ na jakość sygnału odbieranego z nadajnika słabszego, o ile nadają one MUX-y na sąsiednich kanałach.
Dwa przykłady z Gdańska:
- MUX-2 nadawany z Jagodnika na k.21
- MUX-3 nadawany z Jagodnika na k.26
W obu przypadkach po procesie refarmingu siła sygnału tychże MUX-ów znacząco się nie zmieniła, ale jakość sygnału jest wyraźnie niższa (pojawiły się błędy w odbiorze). Wpływ na ten stan muszą mieć silne nadajniki nadające MUX-3 i MUX-4 z lokalnej Jaśkowej Kopy na k.22 i k.25.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zmiany kanałowe w paśmie UHF (refarming pasma 700 MHz)

Post autor: hadam »

JaroslawMroczkowski pisze: 3 czerwca 2020, o 12:05 Aktualne dane są już na na https://emitel.pl/strefa-klienta/odbior ... ry-emisji/
Tak to są aktualne moce nadajników, jeśli do tego dodać komunikat który wkleił powyżej kol. @K63, że charakterystyka nie zmieniła się, to można wywnioskować, że raczej w oficjalnym wykazie pozwoleń UKE nie będzie inaczej.

Zablokowany