Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Ale nie nadają jeszcze

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pgrzes »

Szkoda, że brak informacji o parametrach emisji multipleksów pokroju tej z parabola.cz:
Technické parametry multiplexu
Standard DVB-T2
Modulace nosných 256QAM
Vysílací mód 32K-ext
Ochranný interval 1/8
FEC 2/3
Pilot Pattern PP2
Celkový datový tok 33,35 Mbit/s
Kódování EPG a HbbTV ISO/IEC 6937
Provozovatel multiplexu...


Wiadomo, że w niektórych lokalizacjach MUX1238 FEC=3/4, w innych 5/6, GI=1/4 lub 1/8, ale to tylko dwa warianty do podsumowania wykazów nadajników. Tym bardziej interesujące dla emisji testowych i lokalnych.

Swoją drogą, dlaczego wiadomości z tego działu nie pojawiają się w aktywnych tematach na głównej stronie?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Jest jakiś wątek o MUX4?

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

Witam Wszystkich.
Obserwuje wszystkie fora Emitela od 7 lat, są tu podpowiedzi mądre, ale też są bardzo głupie, dlatego postanowiłem się zalogować (rejestracja) i powiem Państwu to:
- po pierwsze jesteśmy w wątku testowe emisje DVB-T2, nie zauważyłem aby ktoś podał jak mu odbierają testowe kanały TVP
- po drugie dużo było zapytań o bitrate MUX- 5 (tu Pan Jarosław wie, ale tradycyjnie nie odpowie) a jestem pewny, że doskonale wie i
tu nie ma co się zasłaniać TVP bo Emitel obsługuje to technicznie,
- po trzecie i TVP i w szczególności Emitel doskonale wiedzą kiedy uruchomią następne nadajniki z wykazu pozwoleń, także bardzo
bym prosił nie robić z Polaków durni i podać te informację Panie Jarosławie, no chyba, że kasujecie z reklam za odsłony Waszych stron.
Pozdrawiam Wszystkich.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Mnie by się jednak mimo wszystko, wydawało, że na tym polega TESTOWOŚĆ muxu,
że parametry muxu mogą podlegać zmianie, by coś TESTOWAĆ.

Nie wiem,czy parametry takie będą zmieniać w różnych lokalizacjach, czy we wszystkich jednakowo.

Ale też dziwne byłoby nadawanie z bitRate 33Mb/s, jak mux np jest zapełniony do 10M/bs.
Ale to moja prywatna i upubliczniona gdyboLogia.

Znając życie, to i tak zgaduję, że zmian dużo nie będzie, coś jak miesiąc do miesiąca.
A nie z godziny na godzinę, z doby na dobę, czy z tygodnia na tydzień.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

Panie Jarosławie !!!
Proszę podać nam jaki ma bitrate nadawanych, testowych kanałów TVP
TVP Kultura jaki ?
TVP Polonia jaki ?
TVP Rozrywka jaki ?
i cały Multipleks testowy Mux 5 obecnie.
Jeśli Pan nie poda to zrozumie, w dobie pandemii zakłada Pan testowy nadajnik w Gdańsku Chwaszczynie.
Pozdrawiam.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Nie wiem, czy Link przejdzie:
digitalbitrate.com/dtv.php?lang=en&liste=2&live=13

Przy okazji można się dowiedzieć, że w Katowicach mają aż 3 muxy, których brak w innych częściach kraju:
Mux-TVS oraz Mux-L2.
Oby2a niedostępne w innych częściach kraju, i oby2a zawierają kanały HD FTA.


Jak się coś kliknie tam, to można zobaczyć wykres bitRate.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Pozwolenia na nadawanie to jest formalna zgoda urzędu. Wnioskodawca - w tym przypadku Telewizja Polska - może ale nie musi finalnie wykorzystać tych pozwoleń. Także TVP musi przecież pokryć niemałe koszta związane z takim testowym nadawaniem.

Jeśli Was na to stać, pobawcie się sami w takie testowe nadawanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, wystarczą odpowiednie zasoby finansowe :-)

Domyślam się, że dla niektórych dramatem życiowym jest nie mieć informacji z jakim bitrate są nadawane programy w testowym muxie. Może zapytajcie redakcji satkurier.pl (zapłaćcie im za czas poświęcony na takie analizy), albo poszukajcie na forum satkurier.pl.

Terminarz włączenia poszczególnych nadajników, może być znany ale wcale nie musi być! Może też być zwykłą tajemnica handlową. W praktyce pewne jest przełączenie na DVB-T2 HEVC w pierwszej połowie 2020 roku.

Cierpliwości i zdrowego rozsądku życzę.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Miras pisze: 20 października 2020, o 17:37po pierwsze jesteśmy w wątku testowe emisje DVB-T2, nie zauważyłem aby ktoś podał jak mu odbierają testowe kanały TVP
Nasze odbiorniki testowe działają prawidłowo.
Było kilka opinii widzów w tym wątku. Prosimy o więcej.
i TVP i w szczególności Emitel doskonale wiedzą kiedy uruchomią następne nadajniki
Decyzja należy do nadawcy i nie zależnie od tego co Emitel wie (albo nie wie) informacje lub zgody na ich publikacje muszą wyjść od TVP.
bym prosił nie robić z Polaków durni
Czy to nie za daleko idące oskarżenia?
Naprawdę to że forum zajmuję się dorywczo, gdy mam wolną chwilę, to "robienie durni"? Alternatywą jest po prostu zamknięcie forum.
no chyba, że kasujecie z reklam za odsłony Waszych stron.
A w którym miejscu na forum są te reklamy na których zarabiamy?
Chętnie zobaczę te reklamy i przy okazji może i ja coś "skoszę"?
Proszę podać nam jaki ma bitrate nadawanych, testowych kanałów TVP
Problem w tym, że przepływność nie jest ustalona na stałe. Wszystkie kanały działają w trybie multipleskacji statystycznej i ich przepływność ciągle się zmienia. System dobiera przepływność do tego jaką scenę ma zakodować i ile przepływności w tym samym momencie potrzebują inne kanały w multipleksie. W tej chwili nie ma ustawionych min/max dla poszczególnych kanałów. Ponieważ to są testy, ustawienia mogą się w każdej chwili zmienić.
Strona podana przez @some83 kilka postów wcześniej ładnie obrazuje zmienność przepływności kanałów.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Kolego @Miras założyłeś konto po to żeby jakieś frustracje wyładować?

MUX'a odbieramy prawidłowo. Co więcej chcesz usłyszeć? Może się wypowiedzą Ci którzy są na granicy zasięgów?

Przepływność podawana przez tych którzy mierzą maksymalna 6Mb/s dla kanałów HD, wg mojej ostatniej wiedzy.
Ona jest zmienna, zależy od sceny. Te bardziej wymagające, takie jak dynamiczne sceny w filmie, czy w meczu mają większą. Statyczne, takie jak gadająca głowa mają mniejszą.
Średnia to ok 3.8
Przykład takiego pomiaru: https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en

Coś Ci to konkretnie mówi ? Bo mnie nic, skoro to się w jednej sekundzie może zmienić ;) Nie kupisz odbiornika z DVB-T2 HEVC jeśli nie uzyskasz odpowiedzi na przepływność? Zrobisz wszystkim na złość?

Zalecam umiar w doborze słów na przyszłość.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

Na wstępie Przepraszam Pana Jarosława (moglibyśmy podyskutować, ale szacun musi Pan dbać o dobro firmy)
Co do Pana
dvbtowiec o to mi własnie chodzi! porozmawiajmy o testach a nie o bzdetach . Są u Pana Testy to proszę pisać jak jest z obrazem, jak jest z dźwiękiem itd. Ja się nie chce z nikim kłócić, tylko proszę Was o podawanie informacji jak to chodzi i na jaki sprzęcie bo myśle, że po to te testy są prowadzone przez TVP i Emitel (z naszej kasy).
Pozdrawiam

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Chyba źle zacząłeś, bo bardzo agresywnie.
Zostawmy to na boku.

Działa dobrze i na każdym sprzęcie posiadającym DVB-T2 HEVC, można też sprawdzić działanie kodeka audio AC-4.

Nie ma sensu wymieniać całego rynku odbiorników na których działa. Lepiej niech się wypowiedzą Ci którzy są w zasięgu i mają problem z odbiorem mimo posiadanych technicznych możliwości.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

O to mi właśnie chodzi o sprawy techniczne tego testowego MUXA a nie o bzdety. Poczyta Sobie Pan (tu mam szacunek bo mam XX lat) posty w tym wątku, same ....... brak słów. Po prostu na te testy idzie nasza kasa więc żądajmy (bo inaczej co 2 lata będziemy sprzęt wymieniać)
Dobrej nocy.

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Alonz »

Panowie czy coś się zmieniło? Jeszcze kilka dni temu testowe kanały działały mi tak jak na filmie w moim pierwszym poście zamieszczonym w tym temacie, natomiast dzisiaj działają bardzo dobrze.

emet
Posty: 8
Rejestracja: 14 października 2020, o 15:02
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE32M5672
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: emet »

Dzień dobry wszystkim.

Miałem podobny problem z odbiorem testowego MUX-a jak użytkownik Alonz
viewtopic.php?f=2&t=8186&start=20#p238217
i również posiadam TV z tej samej serii "M" Samsunga UE32M5672.

Objawy były takie same, na 3 testowych kanałach DVB-T2 obraz wyglądał jak poniżej:

https://drive.google.com/file/d/111ssci ... ot/preview

https://drive.google.com/file/d/14QzUmD ... zM/preview

https://drive.google.com/file/d/15ta0lX ... a9/preview

https://drive.google.com/file/d/1o0m7X0 ... dc/preview

Sprawdzałem również możliwości odtwarzania przez TV plików testowych (DVB-T2 HEVC) zamieszczanych tu na forum z wynikiem pozytywnym. Z racji lokalizacji (nadajnik Chorągwica) nie mogłem sprawdzić kanałów czeskich.
Podobnie jak użytkownik Alonz od 22 października zauważyłem zmianę w nadawaniu która pozwala cieszyć się dobrym odbiorem testowych kanałów :D . Czy ktoś orientuje się czy te zmiany zostaną na stałe? Dodam tylko że inny odbiornik (LG z 2017 roku) nie miał takich problemów.
Ostatnio zmieniony 23 października 2020, o 16:53 przez emet, łącznie zmieniany 2 razy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

A może Samsung pobrał jakąś aktualizację i naprawił problem? Nie mieliście aktualizacji systemu czasami?

emet
Posty: 8
Rejestracja: 14 października 2020, o 15:02
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE32M5672
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: emet »

dvbtowiec pisze: 23 października 2020, o 12:24 A może Samsung pobrał jakąś aktualizację i naprawił problem? Nie mieliście aktualizacji systemu czasami?
Ostania aktualizacja softu (1280.5) zrobiona w 2019r.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Tak, ta wygląda na najnowszą.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

A czy czasami nie zmieniła się rozdzielczość? Obecnie na MUX-e testowym kanały HD idą w 1080p a SD w 576p. Może wcześniej były z przeplotem? Pamiętam, że podobnie było z testami Polsatu. Na początku były w jakiejś dziwnej rozdzielczości oraz z przeplotem i także u niektórych występowały problemy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

W porównaniu z problemem opisanym tutaj, zauważyłem że odbiornik zrobił się mniej wrażliwy na ustawienie anteny. Obecnie odbiór jest stabilny nawet na antenie przekręconej o kilkanaście stopni od azymutu na nadajnik i przy jakości 80-90%, na której wcześniej wyskakiwał komunikat "Słaby sygnał".

Zablokowany