Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Swoją drogą obowiązek AC4 tylko w sprzęcie 4K jest bez sensu w tym rozporządzeniu. Ile tych kanałów 4K będzie, raptem jeden może.
Na jednym kanale w audio prawie nie zaoszczędzimy pasma.

Rynek się zmienia, może tu był taki zamysł, że sprzęty wyłącznie z HD będą z rynku wypierane przez 4K.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Były już robione testy AC4 na MUX TVS.

Odbiorca
Posty: 8
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 18:48
Instalacja antenowa: Dipol 16/21-69 DVB-T
Symetryzator małostratny Badmor k.TV 21-60 do anten YAGI
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mysłowice-Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Odbiorca »

StanleyB pisze: 31 października 2020, o 18:45 Czy po kilku tygodniach testów wiadomo, czy tunery DVB-T2/HEVC cenie do 150 PLN odbierają ścieżkę E-AC3 (DD Plus) ?
Niestety w specyfikacjach przeważnie informacji o tym nie ma.
Fergusson Arriva T25 - tylko tu w instrukcji jest informacja, że odbiera DD Plus

Czy obsługiwanie E-AC3 to powszechny standard w tunerach z tego segmentu czy odwrotnie - rzadkość ?
Czy Emitel ma już informacje zwrotne z testów jak to jest z odbiorem E-AC3 przez te tanie tunery ?
Ferguson Ariva T25 (94 zł) gra na wszystkich ścieżkach, jakie znaduje, ale na Kulturze znajduje tylko 3. Mniemam więc, że AC4 nie obsługuje.
Przy okazji: czy jest gdzieś publikowany aktualny skład multipleksu? Odbiorniki są oszczędne w pokazywaniu informacji technicznych, a nawet całkowicie ukrywają komponenty serwisu, których nie obsługują, więc bez wiedzy, co jest nadawane, trudniej jest wyciągać jakieś wnioski z tych testów...

emet
Posty: 8
Rejestracja: 14 października 2020, o 15:02
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE32M5672
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: emet »

Obrazek

Wczoraj (3.11.2020) sprawdziłem ponownie 3 testowe kanały w HEVC i niestety znowu na moim odbiorniku (Samsung serii M) "sieczka". :cry:
a było już tak dobrze (od 22.10.2020). Ciekawe jak u użytkownika :? Alonz
Może ktoś mądry wie jakie zmiany w nadawanym sygnale powodują takie różnice w odbiorze? Czeskie kanały DVB-T2 (wg. informacji Alonz'a ) odbierane są poprawnie.
viewtopic.php?f=2&t=8186&start=120#p238840

PS. Na odbiorniku LG cały czas jest OK.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: apk »

Po wgraniu najnowszego oprogramowania Software_File(Version_05.51.00) z 5/10/2020 puszczeniu filmów na YT z dźwiękiem AC-4 mój 4 letni LG nie odtwarza tego formatu .
Szukałem informacji i dowiedziałem się że w telewizorach z lat 2018-2019 niektóre modele mogły być wyposażone w nowy kodek ac-4 a modele z lat 2014-2017 raczej nie będą działać .
Nie sądzę że trzeba będzie wymieniać telewizor ze względu na brak AC-4 bo mogą puścić drugą ścieżkę dźwiękową choćby mono ale tego nie wiemy .
Szukałem w modelach z 2020 ale nie wszystkie telewizory mają AC-4 i to znanych firm a przy zakupie telewizora nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy ma AC-4 chyba że poświęcimy trochę czas na sprawdzenie parametrów ale to nieliczni tak robią .
Jestem ciekaw czy Ferguson Ariva T 760i , T 265 czy będzie odbierać jak uruchomią nadajniki ?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

AC-4 jest obowiązkowe wyłącznie dla odbiorników 4K.
Jeśli odbiornik ma standard 4K to sprzedawane obecnie muszę mieć AC-4.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Zauważyłem, że mój LG po przełączeniu na TVP Kultura Sam wybiera automatycznie ścieżkę AC-4.

Swoją drogą to ciekawe, te wymagania co do odbiorników. Bo skoro wymagany jest kodek AC-4 tylko dla 4K, to by oznaczało, że szykują się w jakiejś nieokreślonej przyszłości do uruchomienia takiego kanału w NTC.
Raczej takich wymagań by nie stawiali ze względu na operatorów satelitarnych czy kablowych, bo oni dają swoje tunery.
Przypomnę, że już był zapowiadany przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2020, mistrzostwa zostały przeniesione na 2021 nie wiadomo co z kanałem TVP 4K, być może całkiem planów nie porzucili, skoro będzie też zapowiadany TVP Dokument?

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Alonz »

emet pisze: 4 listopada 2020, o 14:00 Obrazek

Wczoraj (3.11.2020) sprawdziłem ponownie 3 testowe kanały w HEVC i niestety znowu na moim odbiorniku (Samsung serii M) "sieczka". :cry:
a było już tak dobrze (od 22.10.2020). Ciekawe jak u użytkownika :? Alonz

PS. Na odbiorniku LG cały czas jest OK.
U mnie w ostatnich dniach jest różnie w jeden dzień działa pięknie a kolejnego dnia sieczka.
Dziś w tym momencie jest ok ale ostatnio chyba przedwczoraj była sieczka.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: apk »

Co z tymi co kupili telewizor UHD od 2014 r. z DVB-T2 HEVC muszą następny kupić ? .
W ustawie powinno być zapewnienie drugiej ścieżki dźwiękowej przynajmniej 32 kbps HE-AAC .
Jak pójdziemy kupić telewizor UHD to w jakich sklepach wiedzą które modele obsługują AC-4 a które nie chyba żaden a są modele TV z 2020 roku które nie obsługują AC-4 .
Jeśli telewizorów 4K z AC-4 mają nieliczni w sklepach sprzedają 3-4 letnie ( promocja ) to lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kodeka H.266 tylko dla kanału UHD wraz z AC-4 .
Dekoder DVB-T2 HEVC UHD śmiało kupimy za 400 zł a cena z H.266 raczej będzie wyższa .
Dodam że w czeskim multipleksie NASA UHD odbieram dźwięk a w naszym nie będzie .

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Ilu spodziewasz się kanałów 4K?
Bo ja maksymalnie jednego. Myślisz że nadawca strzeli sobie w stopę i da dźwięk AC-4, ryzykując że ograniczy sobie grono odbiorców? Nie sądzę. Przy większej liczbie kanałów 4k jakąś część pasma by się zaoszczędziło nadając wyłącznie w AC-4, przy jednym, szkoda zachodu.
Jak pójdziemy kupić telewizor UHD to w jakich sklepach wiedzą które modele obsługują AC-4 a które nie
Wszystkie 4K które są w sprzedaży mają obsługiwać AC-4
Jeśli TV jest niezgodny ze standardem powinieneś dostać najlepiej na piśmie informację że godzisz się na zakup niezgodnego ze standardem.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Zobaczcie sobie co było z DD+, na MUX-8 miało być tylko i wyłącznie fonia w DD+, a nagle dołączyli zwykłą w MPEG, z AC-4 zobaczycie, będzie to samo, tak przepuszczam, lecz teraz kupując telewizor, sprawdzajcie by miał AC-4.
Teraz ma pojawić się Panasonic na Androidzie i w opisie nigdzie nie widać AC-4, HbbTV 2.0.2 jest
https://www.panasonic.com/pl/consumer/t ... x710e.html
https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i ... x-43hx710e
Produkował go będzie pewnie Vestel, jak się pojawi napiszę do Panasonica pytanie o AC-4.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: apk »

Jak kupowałem telewizor miało być DVB-T2 HEVC a o AC-4 nikt nic nie wspominał a teraz znów wydatek mimo że nie uruchomiono nadajników DVB-T2 HEVC to trzeba nowy telewizor kupić bo nie będzie odbierał dźwięku . :evil:
Przez przypadek znalazłem informacje że 70% telewizorów dostępnych w 2020 r. posiada AC-4 a telewizory z 2019 w większości nie posiadały AC-4 , a nie sądzę że sprzedawcy informują klientów .

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Ja nie sądzę, że sprzedawcy w ogóle wiedzą które mają a które nie, jeśli nie jest opisane w specyfikacji, a raczej nie jest podobnie jak to jaka jest wersja HbbTV.
Napisałem maila do LG Electronics Polska w innej sprawie i przy okazji zapytałem w jaki sposób na moim TV włączyć telegazetę. Odpisali mi "Dodatkowo informujemy, iż model 55UN81003LB nie posiada telegazety" tymczasem jeszcze zanim dostałem odpowiedź sam odkryłem jak włączyć. W takim razie skoro przedstawiciel producenta nie wie co ma w swoim telewizorze to jak sprzedawca ma wiedzieć, fakt to jest nowy model z drugiej połowy 2020, ale kto jak nie oni, jestem w szoku.
Jeśli chodzi o AC-4 to niepotrzebnie się martwisz pewnie będzie tak jak napisali koledzy powyżej.
Jeśli w nieokreślonej przyszłości będą nadawać jakiś kanał w 4K to myślę, że w gorszej sytuacji są ci którzy dokupili tunery DVB-T2 HEVC, bo nie każdy tuner odbierze w ogóle 4K, tylko te droższe z np. androidem albo linuxem, ale to najczęściej tunery combo i mają lepsze procesory.
Myślę, że jeśli coś na stałe ruszy w temacie 4K i AC-4 to dopiero jak rynek się nasyci kompatybilnymi odbiornikami. Może wcześniej coś ruszy w ramach testów albo Euro 2021, ale to raczej będzie dublowane i raczej będzie druga ścieżka dźwiękowa nie tylko AC-4.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Dlatego jeśli teraz ktoś planuje zakup telewizora, warto poczekać na moment odpalenia nadajników w HEVC w MUX5 w swoim rejonie.
Sklepy mają anteny pod DVB-T.
Poprosić o podłączenie wybranego modelu i przetestować.
Dźwiękiem AC-4 na ten moment bym się nie przejmował jak pisałem wyżej, jeśli już posiadany telewizor nie ma kodeka. Przy jednym kanale 4k na pewno będzie ścieżka alternatywna także.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Jest nowy wykaz pozwoleń na UKE, datowany na 05.11.2020 17:48, ale nie mogę wyczaić co się zmieniło.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: szymon9904 »

Dorzucili planowaną emisję testowego MUX DVB-T2 TVP z obiektu Rabka/G. Luboń Wielki. Kanał 28 (530 MHz), ERP 5 kW, kierunkowo (wycięty kierunek Radom, Kielce - ze względu na MUX4 na tym samym kanale)

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: irdeto »

Kolega mi pisze że w Żędowicach już niby łapie kanały z Opola / Wysoka.
Nie wiem czy mu wierzyć.. :?
U mnie antena też w tym kierunku, ale może za daleko jak na te 5 kW , z Cze-wy / Klepaczka na razie cisza.
Tu niby wypisali..
https://radiopolska.pl/wykaz/dvbt/4426

Obrazek

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Kolega jest w zasięgu nadajnika Katowice / Kosztowy.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Dobrycel »

@irdeto czym masz spięte wszystkie anteny?

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: irdeto »

@Dobrycel
To dawno już kupiony ams, w antenach są symetryzatory.
A antena UKF/FM jest na drugiej stronie domu w polaryzacji pionowej trzy elementowa, nie podpinałem już pod niego.
Bo ta kombinowana antena mojego wymysłu, z boku, to nie jest tam podpięta, ale spełnia swoje zadanie w 100%

Obrazek

Zablokowany