Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Zgoda, dlatego to nie paski były dla mnie wyznacznikiem, a wskazania profesjonalnego miernika.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

[...]


/od Admina: usunięto treści niezwiązane z tematem wątku

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1363
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

@dvbtowiec ma rację. Tylko pomiar sygnału profesjonalnym miernikiem (np. z certyfikatem kalibracji) może dać jakiś wynik, czyli po której stronie leży wina co do problemów z odbiorem. A zapewniam Was, że jest wiele sprzętów gdzie trzeba naprawdę wyśrubować parametry sygnału żeby takie cudo (odbiornik) działało prawidłowo.
Nie jest też takie oczywiste, że gdy działa dobrze np. MUX-1, to i MUX-2 też zadziała. Długa historia...

Użytkownika @Miras znów ponosi :D

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Kolega @Miras wszedł tu po to żeby Emitel'a oskarżać o wszystko zło w "kulturalnych słowach". Przy okazji używa "języka miłości" do wszystkich którzy nie pasują z opiniami do jego tezy.
Jak tak dalej pójdzie, to wyczuwam że admin sprezentuje mu wakacje od forum :)

Tedi
Posty: 22
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 12:29
Miejscowość: Strzyżow
Odbiornik: Samsung tvbt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Tedi »

Kiedy będą testy DVB-T2/HEVC na Podkarpaciu ,tu zawsze że wszystkim na bladym końcu :?:

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Po co pytasz jak wiesz że się nie dowiesz? Będzie jak będzie. Nie licz że szybko.

emet
Posty: 8
Rejestracja: 14 października 2020, o 15:02
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE32M5672
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: emet »

dvbtowiec pisze: 13 listopada 2020, o 08:38 Zgłaszajcie to do producenta, to nie wina testów że taki macie odbiór. Jak na razie nie widzimy informacji o problemach z odbiorem na innych markach, zatem tu producent powinien się nad tym pochylić i zrobić aktualizację naprawiającą ten problem, tym bardziej jeśli tak jak piszesz telewizory są na gwarancji.
Oczywiście że to nie wina testów ale przypuszczam że zmiany parametrów nadawania podczas tychże testów są powodem opisanych tutaj problemów z dobrym odbiorem na niektórych TV (np. w serii M Samsunga)
Napiszę dla jasności (bo poprzedni wpis wywołał dyskusję) że w niektóre dni odbiór jest znakomity w inne "sieczka" i nie zależy to od lokalizacji co potwierdzają moje próby i doświadczenia (wywiozłem odbiornik do znajomych żeby w 100% wyeliminować problem z instalacją antenową). Sytuację potwierdza inny użytkownik który napisał również że czeskie DVB-T2 odbiera dobrze pomimo sporej odległości.

Przykładowo - wieczorem 15 listopada br. odbiór wszystkich trzech testowych kanałów był znakomity.
Właściciele urządzeń na gwarancji mają jeszcze szansę na zgłoszenie sprawy do producenta i być może poprawki softu.
Mój odbiornik jest już po gwarancji więc w pełni zgadzam się z sugestią z wątku że to Emitel skuteczniej (np po zebraniu opinii z tego forum) może nakłonić producenta do aktualizacji softu, zwłaszcza że jako jedyny dokładnie zna specyfikę parametrów nadawania i ich zmian podczas testów.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

Masz racje co do TV SAMSUNG (dziadostwo). Dzisiaj przed 10 Emitel na chwilę odpalił nadajnik Gdańsk-Chwaszczyno k.44 , TV złapał te 3 testowe kanały, siła 100/100 jak inne muxy, ale sieczka aż boli na innym tv obok sprawdzałem i było ok. Całe szczęście, że mam go na gwarancji (model UE50NU7022) z HBBTV mnie Samsung zbył bo jest w nim ver. 1.0 na Polskę a np. na Czechy 1.5, napisali mi, że w nie dalekiej przyszłości to poprawią i nic, ale z kodekiem HEVC im nie popuszczę.
Pozdrawiam.
PS
Panie Jarosławie mam nadzieję, że za ten wpis nie dostanę ostrzeżnia. :D

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

emet pisze: 16 listopada 2020, o 00:35 Oczywiście że to nie wina testów ale przypuszczam że zmiany parametrów nadawania podczas tychże testów są powodem opisanych problemów z dobrym odbiorem na niektórych TV (np. w serii M Samsunga)
(...)
Właściciele urządzeń na gwarancji mają jeszcze szansę na zgłoszenie sprawy do producenta i być może poprawki softu.
Mój odbiornik jest już po gwarancji więc w pełni zgadzam się z sugestią z wątku że to Emitel skuteczniej (np po zebraniu opinii z tego forum) może nakłonić producenta do aktualizacji softu, zwłaszcza że jako jedyny dokładnie zna specyfikę parametrów nadawania i ich zmian podczas testów.
I po są właśnie testy, aby wykazać jak pisałem słabe strony niektórych odbiorników. Dobry odbiornik poradzi sobie z różnymi formami testowanych parametrów.
Być może sporą część problemów uda się rozwiązać poprzez korektę parametrów emisji - tak było o ile się nie mylę również z Samsungami gdy zwiększano liczbę kanałów w MUX3 z 8 do 10. Udało się problem rozwiązać korygując parametry sygnału.
Dopiero teraz mamy wszyscy możliwość sprawdzić jak nasze odbiorniki radzą sobie z nowym typem sygnału.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

@Miras z którego roku jest ten model Samsunga, bo w tych obecnych i tych z 2019 roku podnieśli wersję HbbTV do 2.0.1 (ale to temat na inny wątek o HbbTV)

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

Krosnoludek ja go kupiłem w grudniu 2019 w promocji (jest z roku 2018), ale myślę (rzadko mi się to zdarza :D ) to nie moja przysłowiowa brocha. TV ma swoją specyfikację ja nie muszę pilnować z którego jest roku, może być to nawet NEPTUN z 1950, ale jeżeli pisze producent co jego sprzęt obsługuje to dla mnie rzecz święta i prawo do reklamacji.
PS
Panie Jarosławie skoro dzisiaj zamontowaliście w nocy nadajnik Gdańsk-Chwaszczyno i go sprawdziliście przed 10 rano to kiedy wielka feta z odpaleniem na stałe (muszę się przygotować na wywieszenie FLAG itp.) nadmieniam, ze zależy mi na tym abym mógł przetestować DVBt-2 HEVC w Samsung TV, więc pisze na temat.
Pozdrawiam naszego Wielkiego Wodza FORUM Pana Jarosława

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

No proszę jaka zmiana stanowiska, a jeszcze nie tak dawno za identyczne, kolega same "superlatywy" na mnie wylewał :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: K63 »

Miras pisze: 16 listopada 2020, o 15:27 skoro dzisiaj zamontowaliście w nocy nadajnik Gdańsk-Chwaszczyno i go sprawdziliście przed 10 rano to kiedy wielka feta z odpaleniem na stałe
Chwaszczyno ma pozwolenie na test do 17 lipca 2021.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

@Miras - Pytając o rok modelowy rozchodziło mi się o wersję HbbTV, ciekawe czy te z 2018 też dostaną aktualizację do 2.0.1

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

A tego to nie wiem, nie jestem aż tak mądry, może Pan D vbtowiec będzie wiedział :D

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

No to już wszystko jasne.
Kanał TVP Dokument w jakości HD będzie nadawany naziemnie w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC prowadzonych z nadajników zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu oraz Gdańsku.
https://centruminformacji.tvp.pl/508346 ... -dvbt2hevc

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Wreszcie jakiś news :) Czyli potwierdza się przypuszczenie dlaczego na chwilę Gdańsk uruchomiono wczoraj.

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: sebol55 »

No mogliby uruchomic sygnal z tych obiektow na ktore maja pozwolenia razem ze startem tvp dokument.

krrisek
Posty: 4
Rejestracja: 17 listopada 2020, o 15:10
Miejscowość: Żyrardów
Odbiornik: lg
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: krrisek »

Witam,
w Warszawie przez kilkanaście minut (około godziny 14)prowadzony był test nadajnika na kanale 31.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

sebol55 pisze: 17 listopada 2020, o 15:58 No mogliby uruchomic sygnal z tych obiektow na ktore maja pozwolenia razem ze startem tvp dokument.
Skąd pomysł, że w ogóle jest to brane pod uwagę? Ja stawiam, że w tym roku nie ruszy.

Zablokowany