Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: qwerty »

BiTCity pisze: 28 stycznia 2021, o 18:17 Jeszcze jest jedna różnica w DVBT2 obraz jak i dźwięk jest znacznie szybciej niż w DVBT dla kanałów, które się powielają czyżby różny dosył sygnału ?
Chodzi Ci, że przełączanie pomiędzy kanałami jest szybsze, czy obraz i wideo jest emitowany wcześniej, niż w dvb-t?

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Railroad »

Czy jest planowane uruchomienie EPG na kanałach TVN?

Awatar użytkownika
Giovanni
Posty: 32
Rejestracja: 10 kwietnia 2020, o 20:11
Miejscowość: Raszyn
Odbiornik: Philips
Instalacja antenowa: Antena na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Giovanni »

Też mnie to nurtuje,gdyż z braku TXT muszę sobie jakoś kino zaplanować.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@qwerty obraz i dźwięk jest emitowany wcześniej niż w DVB-T.

Jeszcze jedna niedogodność na kanale TVN HD.
Mój Sony odczytuje obydwie ścieżki dźwiękowe jako "Polski" i wczytuje drugą na liście.
Ta druga tak naprawdę jest oryginalna i na filmach nie ma lektora, co wymaga ręcznego przełączania po zmianie kanału. Czy można to poprawić?

Brak EPG trochę utrudnia oglądanie kanałów. Trzeba sięgać do odpowiednika w DVB-T aby się zorientować co jest nadawane.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

dvbtowiec pisze: 30 stycznia 2021, o 10:21 Mój Sony odczytuje obydwie ścieżki dźwiękowe jako "Polski" i wczytuje drugą na liście.
Ta druga tak naprawdę jest oryginalna i na filmach nie ma lektora, co wymaga ręcznego przełączania po zmianie kanału. Czy można to poprawić?
Już to przerabialiśmy przy okazji AC-4 w TVP Kultura na Test MUX5, dyskusja dotyczyła wyboru ścieżki. Chodziło o to że telewizor powinien najpierw wybierać AC-4 czyli priorytety wyboru zgodne z wytycznymi KRRiT, o czym uświadomił nas pan Mroczkowski. Twój Sony i w tym przypadku wybiera inaczej, więc jest to prawdopodobnie kwestia oprogramowania. Napisz do centrum pomocy Sony, może poprawią, albo przestaw w menu tylko że wtedy na innych może wybierać nieprawidłowo.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Tylko w TVN HD nie ma AC-4
Ścieżka z dźwiękiem oryginalnym w rozszerzonym opisie ma
Polski (DD 2/0)
A polska ma w opisie
Polski (Polski 2/0)

Identyczne ścieżki dźwiękowe są w przekazie SD w DVB-T i te są opisane prawidłowo:
Polski (Polski 2/0)
Dźwięk oryginalny (DD 2/0)

W przekazie SD wybiera polską, bo tak ma w menu ustawione, a w przekazie HD wybiera polską z lepszą jakością dźwięku, tyle że w praktyce to oryginalna.

Będę się jednak upierał że w tym przypadku sygnalizacja ścieżki oryginalnej w testowym MUX TVN jest błędna.
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2021, o 14:28 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Karol78 »

Dziś przestawiłem antenę na Łódź,żeby złapać MUX testowy TVN DVB-T2 na k.21.
Niestety siła sygnału 53%, natomiast jakość sygnału 0%.
Dodam,że mam TV Panasonic 4K EX700 ( czyli jest DVBT 2 i HEVC ). Pozostałe muxy m.in k.43 i k.46 dostępne z Łodzi odbierają bez problemu na poziomie sygnalu 60-70% ( odbiór stabilny). Ponadto odbieram MUX L3 z Kamieńska bez zakłóceń.
Czy powodem braku sygnału tego testowego MUX TVN może być przedwzmacniacz ( nieekranowany ) serii 7 w antenie siatkowej ?
Czy wymiana przedwzmacniacza na LNA 177 pozwoli na prawidłowy odbiór sygnału DVBT-2/HEVC ?
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2021, o 14:52 przez Karol78, łącznie zmieniany 1 raz.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: BiTCity »

qwerty pisze: 30 stycznia 2021, o 09:24
BiTCity pisze: 28 stycznia 2021, o 18:17 Jeszcze jest jedna różnica w DVBT2 obraz jak i dźwięk jest znacznie szybciej niż w DVBT dla kanałów, które się powielają czyżby różny dosył sygnału ?
Chodzi Ci, że przełączanie pomiędzy kanałami jest szybsze, czy obraz i wideo jest emitowany wcześniej, niż w dvb-t?
Tak obraz i dźwięk w DVBT jest opóźniony w nadawaniu około 1,5 sekundy w stosunku do DVBT2, a telewizor swoją drogą wolniej przełącza się pomiędzy programami np. z Polsatu News na TVN HD HEVC i odwrotnie np z TVN Fabuła HD HEVC na TVP1 HD, ale pomiędzy programami w DVBT2 jest tak samo szybko jak w DVBT. To wolniejsze przełączanie nie jest tak długie ale da się zauważyć róźnicę.

Jeszcze jedna sprawa jak mają się parametry nadawania w tym testowym MUX-ie TVN-u do MUX od TVP do zasięgu : wskaźnik kodu (FEC) 3/5 TVN i 3/4 TVP.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

@dvbtowiec. Co prawda nie to samo ale podobną sytuację miałem z Samsungiem którego mam w profilu.
Ponieważ te same telewizory sprzedawane na inne rynki miały HbbTV a na Polskę było zablokowane, postanowiłem odblokować w menu serwisowym przy pomocy komputera, trochę wyższa matematyka.
Zatem zmieniłem z EU na EU GER, tym samym telewizor był tak jakby na Niemiecki rynek, oczywiście funkcja HbbTV się pojawiła, choć nie działało to dobrze. Pozmieniałem wszystko w normalnym menu na polski ale właśnie miałem taki problem, że pomimo wszystko na wszystkich kanałach wybierało pierwszą ścieżkę oryginalny i nie mogłem nic z tym zrobić. Dlatego z powodu problemów i źle działającego HbbTV wróciłem do poprzednich ustawień. Na satelicie na niemieckich HbbTV działało dobrze.
Ja wiem że to całkiem inna sytuacja, ale opisałem ją dlatego, że problem może dotyczyć oprogramowania, ale też może być tak jak piszesz, że są źle oznaczone.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: BiTCity »

Na moich LG z opisu przy ustawieniach auto dla dźwięku jest tak, że na MUX od TVN wybiera następująco TVN 7, Metro i TVN Fabuła jest domyślnie Polski 1 MPEG, a na pozostałych "Polski 2 Dolby Audio" - na TVN7, Metro i TVN Fabuła druga ścieżka nazywa się "org Dolby Audio". Przestawienie w menu TV by brał domyślnie Dolby Audio nie przynosi takiego efektu dla żadnego kanału czy to w DVBT czy DVBT2 to chyba błąd oprogramowania.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

No ja niestety nie mogę puki co sprawdzić, bo sygnał zanikł, jak się pojawi to dam znać.

@DiTCity a czy u Ciebie jak jest film na TVN to jest dźwięk oryginalny np. po angielsku jako ścieżka pierwszego wyboru?

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL »

U mnie jako podstawowy dźwięk jest DD bez polskiej ścieżki. Polska ścieżka jest identyfikowana jako MPEG. Na sat jest dokładnie tak samo. Wybór ścieżki jest tylko w menu tv.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

U mnie na satelicie jest podstawową Polska ścieżka.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL »

U mnie jako podstawowa jest DD ale tv automatycznie przełącza na polską MPEG, chyba, że jest też polska DD to na nią (tylko na sat) Czyli u mnie wszystko jest ok.
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2021, o 18:44 przez ANDPOL, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Czyli koledzy potwierdzają na TVN HD ten sam problem. Jeśli wybiera domyślnie DD to wybiera ścieżkę oryginalną. Sprawdziłem na TCL.
Na TCL ścieżki są opisane jako:
Polski 1
Polski 2
Ta druga to oryginalna DD i tą TCL ustawia domyślnie.
Obydwie ścieżki na TVN HD identyfikowane są jako polskie, zatem oprogramowanie telewizora zapewne wybiera tą lepszą jakościowo. Tego się nie da ustawić na odbiornikach. Można jedynie wybrać z jakiego domyślnego języka ma korzystać.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL »

U mnie są dwie ścieżki: polska (MPEG) i oryginalna (DD 2.0). Tv za każdym razem wybiera polską mimo, że w menu ustawiam oryginalną. Dla mnie tak powinno być. To jest raczej problem z softem w Waszych tv.
Z ciekawości sprawdziłem jak jest na sat przy 3 ścieżkach. Mój tv zawsze wybiera polską ścieżkę DD 2.0 mimo, że jest też polska DD5.1. Nigdy nie wybiera oryginalnej ścieżki bez języka polskiego. Jak w menu wymuszam ścieżką oryginalną to działa do pierwszego przełączenia kanału. No, ale tv kupowany w 2019 i ciągle ma jeszcze aktualizacje. Tak się zastanawiam, czy jakbym podpiął optyka out nie wybierałby DD 5.1

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Ja jak pisałem, sprawdzę jak wróci sygnał testowego TVN, ale jestem dobrej myśli telewizor seria z drugiej połowy 2020 a ostatnia aktualizacja 25.01.2021.
To też pokazuje że takie testy są potrzebne. W przypadku czwartej ścieżki AC-4 w testowym TVP na TVP Kultura jest podobnie że różne odbiorniki różnie wybierają a niektóre wogóle nie widzą tej ścieżki.
Jak widać w testach po stronie odbiorcy chodzi nie tylko o to czy ma DVB T2 i HEVC ale też inne mniej istotne rzeczy.
Podobne klocki są w przypadku HbbTV, ale to już nie ten temat.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Może błąd w telewizorach, a może nie.
Dziwny jednak błąd który objawia się wyłącznie na jednym kanale na 40 cyfrowych dostępnych naziemnie.
Zatem mając to na uwadze wydaje mi się że problemem jednak jest coś nie tak w identyfikacji ścieżki po stronie nadawczej, że telewizory głupieją, nie jednej marki, ale różnych marek.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: ANDPOL »

Teraz doczytałem, że problem dotyczy tylko i wyłącznie kanału TVN :oops: . Teraz leci film i u mnie też problem występuje. Znajduje 2 ścieżki DD polski ( nie oryginalny) i MPEG polski. Tv automatycznie przełącza na DD bez polskiego tłumaczenia. Wychodzi, że jednak błąd po stronie nadawcy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Na TTV HD też to samo. Dwie ścieżki opisane jako "Polski" i wybiera domyślnie DD.
Tyle że tam nie ma filmów, więc nie ma tego problemu co na TVN HD.
Na pozostałych kanałach z MUX testowego TVN ścieżka DD jest opisana jako "Dźwięk oryginalny" i telewizor jej nie wybiera, sięga zgodnie z ustawieniem telewizora po polską.
Ewidentnie coś nie tak po stronie nadawczej.
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2021, o 20:55 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany