Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pikaczu »

Puma pisze: 9 czerwca 2021, o 09:12 U mnie zniknęło TVP Kultura i pojawiło się TVP 4k (nieobsługiwana usługa. nie mam telewizora 4k). Wszystko zrobiło się automatycznie, nic nie skanowałem.
Przecież tvp kultura, zmieściłaby się jeszcze do dvb-t2.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

Na LG OLED55B9 wszystko OK: 4k, HLG HDR i HBBTV.
Drugi dźwięk (oryginalny) jest nadawany w Dolby Atmos, ale jeśli jest podpięty amplituner po starym HDMI-ARC, to obniża do Dolby Digital 5.1 (tylne kanały głuche - ale to częste dla kanałów TVP i dźwięku 5.1 - przynajmniej u mnie dla dwóch różnych TV w przeciągu kilku lat). Pierwsza ścieżka (polski) nadawana w DD 2.0 i wtedy daje dźwięk przestrzennie używając opcji dekodera Surround jak w starych filmach.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Też mam już TVP 4k. W EPG na razie tylko jedna pozycja - mecz Szwajcaria - Turcja 25 czerwca. Coś mi tu brak, bo pierwszy mecz jest 11 czerwca - Turcja - Włochy.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

pikaczu pisze: 9 czerwca 2021, o 10:31 Przecież tvp kultura, zmieściłaby się jeszcze do dvb-t2.
Widocznie decydentom z Woronicza jest nie po drodze z kulturą więc kanał musiał wylecieć ;)
A tak na poważnie to spokojnie mogli ten kanał zostawić, bo wg mnie dawanie ponad 20Mbit przepływności dla TVP 4K to trochę przerost formy nad treścią.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pikaczu »

blockbuster pisze: 9 czerwca 2021, o 10:47
pikaczu pisze: 9 czerwca 2021, o 10:31 Przecież tvp kultura, zmieściłaby się jeszcze do dvb-t2.
Widocznie decydentom z Woronicza jest nie po drodze z kulturą więc kanał musiał wylecieć ;)
A tak na poważnie to spokojnie mogli ten kanał zostawić, bo wg mnie dawanie ponad 20Mbit przepływności dla TVP 4K to trochę przerost formy nad treścią.
No, mogli 12 mbit.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Przecież ta cała TVP Kultura to tylko zapychacz nic tam nie ma do oglądania. Bardzo dobrze, że dali wysoki bitrate dla 4k. Mecze, dynamiczne sceny, dużo szczegółów. Nie będzie pikselozy.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

Według mnie jakość pozostałych kanałów TVP nadawanych w HD w tym multipleksie nieco się obniżyła po uruchomieniu TVP 4k. A to tylko plansza reklamowa na dziś. Mogli by usunąć TVP Rozrywka SD. Zawsze trochę więcej przepływności dostępnej.

Wyłączenie TVP Kultura nie wszystkich dotyczy. Ja mam dobry zasięg mux 8. Niestety zmniejsza to siłę przebicia osób, które go nie mają. Powinni przywrócić kanał po wyłączeniu 4k.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Ja mam zasięg mux 8, ale nie mam anteny na pasmo VHF i mam też filtr, który odcina wszystko poza kanałami 21-69 (gdy go nie było, jakieś zakłócenia odbioru miałem). Nie zamierzam teraz wszystkiego zmieniać, zwłaszcza że zawartość MUX8 nie powala na kolana.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@giaur500 kilkadziesiąt zł przy takiej zmianie na lata. Ale Twój wybór.

Co do ścieżki dźwiękowej ORYGINALNY, podobnie zachowuje się u mnie zestaw 5.1 podpięty po HDMI e-ARC, tylne głośniki również cisza.
W dźwięku oznaczonym jako Polski grają wszystkie przestrzennie.

Co o usunięta TVP Kultura z MUX5, uważam że to dobre posunięcie. W meczach ruch jest kluczowym elementem obrazu i im większa przepływność, tym lepszy odbiór. TVP Kultura jest w MUX8 w wersji HD również, zatem strata dla widzów praktycznie żadna.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3511
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

Ścieżki dźwiękowe na TVP 4K są w AC-4, tak jak w wymogach jest zapisane ?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Nie, obydwie są w AC3.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

giaur500 pisze: 9 czerwca 2021, o 10:51 Przecież ta cała TVP Kultura to tylko zapychacz nic tam nie ma do oglądania. Bardzo dobrze, że dali wysoki bitrate dla 4k. Mecze, dynamiczne sceny, dużo szczegółów. Nie będzie pikselozy.
TVP kultura to nudny kanał, ja bym chciał, żeby to zlikwidowali- szkoda miejsca na to

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3511
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Krosnoludek »

dvbtowiec pisze: 9 czerwca 2021, o 12:58 Nie, obydwie są w AC3.
Więc powtarza się sytuacja z DD+, było tyle krzyku i nikt potencjału nie wykorzystał, teraz zapowiada się tak samo z AC-4 :(

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Panowie @giaur500 i @pasjonat - dla mnie TVP Kultura jest jednym z najbardziej wartościowych programów nadawanych w NTC.

Jednak tutaj dyskutujemy na zagadnienia techniczne a nie o gustach :)


@Krosnoludek - tak zapewne będzie. Nie wyobrażam sobie aby jakaś stacja TV była nadawana jedynie z dźwiękiem AC-4.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

No dobrze, wracając do kwestii technicznych. Wyższy bitrate dla transmisji sportowych w 4k to oczywiście bardzo dobra decyzja. Będzie dużo dynamicznych, szybkich scen i może będzie to wyglądać jako tako.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

Krosnoludek pisze: 9 czerwca 2021, o 13:35
dvbtowiec pisze: 9 czerwca 2021, o 12:58 Nie, obydwie są w AC3.
Więc powtarza się sytuacja z DD+, było tyle krzyku i nikt potencjału nie wykorzystał, teraz zapowiada się tak samo z AC-4 :(
Są starsze TV zdolne do odbioru DVB-T2 HEVC 4k bez kodeka AC-4. Test AC-4 w TVP Kultura miał zredukowaną przepływność AC-4 by mieć tą samą jakość co AC-3. Więc dla mnie żaden zysk poza minimalnie większą przepływnością dla obrazu. Więc może lepiej mieć tylko ścieżki AC-3 odbierane przez wszystkie odbiorniki.

Doświadczenie radiofonii DAB+ u nas pokazuje, że wciska się jak najwięcej kanałów kosztem jakości dźwięku. AC-4 pewnie by wykorzystano w ten sam sposób, a nie po to by zapewnić wyższą jakość dźwięku. W DVB-T też u nas głownie nadają DD 2.0 zamiast 5.1 dla ścieżki Dolby nic nie wnosząc w stosunku do ścieżki PCM.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Ja bym powiedział że zapisanie standardu AC-4 w rozporządzeniu nie oznaczało że tak będą nadawać nadawcy swoje kanały 4K, bo dla jednego, czy dwóch kanałów 4K w telewizji naziemnej, oszczędności są minimalne i niezauważalne dla jakości obrazu.
Obecnie jest za dużo telewizorów 4K bez AC-4, nadawanie wyłącznie w AC-4 to wycięcie sobie sporego tortu odbiorców.

Ten zapis moim zdaniem jest kluczowy dla przyszłych zmian w telewizji naziemnej.
Sprzęt jest sukcesywnie wymieniany. Z biegiem lat w naszych domach telewizory HD będą stanowiły promil wszystkich na rynku, a nowe 4K wszystkie będą już posiadały AC-4.
Wtedy emisja w AC-4 także na kanałach HD może przynieść wymierne korzyści.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Ramirez »

pasjonat pisze: 9 czerwca 2021, o 13:29
giaur500 pisze: 9 czerwca 2021, o 10:51 Przecież ta cała TVP Kultura to tylko zapychacz nic tam nie ma do oglądania. Bardzo dobrze, że dali wysoki bitrate dla 4k. Mecze, dynamiczne sceny, dużo szczegółów. Nie będzie pikselozy.
TVP kultura to nudny kanał, ja bym chciał, żeby to zlikwidowali- szkoda miejsca na to
Weź nie denerwuj. To jedna z lepszych stacji w DVBT. No chyba że lubisz paradokumenty lub inne diskopolo :o

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pasjonat »

Ja wolę filmy dokumentalne, kosmos, wszechświat, nauka, przyroda i inne ciekawostki

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Szymon_Zy »

pasjonat pisze: 9 czerwca 2021, o 13:29
giaur500 pisze: 9 czerwca 2021, o 10:51 Przecież ta cała TVP Kultura to tylko zapychacz nic tam nie ma do oglądania. Bardzo dobrze, że dali wysoki bitrate dla 4k. Mecze, dynamiczne sceny, dużo szczegółów. Nie będzie pikselozy.
TVP kultura to nudny kanał, ja bym chciał, żeby to zlikwidowali- szkoda miejsca na to
No tak ... a jaki jest lepszy? Jedyny kanał gdzie wieczorem da się dobre filmy obejrzeć, w dodatku bez reklam. Potem się dziwimy, że poziom kultury w RP jest jaki jest :D

Uważam, że emisja TVP Dokument podniosła znacząco prestiż DVB-T. Razem z Kulturą zachęcają do porzucenia komercyjnych platform. W praktyce można swoje pozostałe potrzeby w zakresie TV zaspokoić przy pomocy streamingu.

Zablokowany