Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

Może wróćmy do aspektów technicznych. To forum nie jest poświęcone ocenie repertuaru stacji i nie to jest przedmiotem testów.

sp7vcl
Posty: 16
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: TCL 65C815, SHARP LC-48CFE4042E, SONY KDL-40s5600
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4, RTON Sienkiewicza

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: sp7vcl »

dvbtowiec pisze: 9 czerwca 2021, o 08:27 No i mamy pierwsze ujawniające się mankamenty w telewizorach.
Sprawdziłem dziś u rodziców na TCL 43EP
Tak wygląda obraz przy zmianie kanałów

Obrazek

Animowane świecące punkty są rozmyte i wyświetlają ciemne plamy.
Co ciekawe obraz się naprawia po wejściu w ekran główny platformy Android TV i powrotu do oglądania telewizji.

Ale przy każdej zmianie kanałów w tunerze powtórka z rozrywki i znów trzeba wejść w ekran Android TV i powrócić.

Ten sam telewizor na kanałach 4K z tunera satelitarnego działa poprawnie. Ale nie wiem do końca czy parametry emisji są identyczne.
Niestety nie tylko model TCL 43EP ma problem z HRD HLG.
Na telewizorach TCL 65C815 z najnowszym softem v636, niestety wygląda to podobnie źle :cry:
HLG rozpoznawane jest prawidłowo ale najjaśniejsze elementy obrazu, robią się czarne :cry:
W tym jednak przypadku, nie pomaga przełączenie w ekran Android TV i powrót do oglądania stacji.
Sprawdziłem na nim kilkanaście filmików z Youtube zakodowanych w HDR HLG i w części przypadków wygląda to prawidłowo ale są też filmiki, na których wygląda to tak jak w przypadku TVP4K :cry:
Wszystkie filmiki z Youtuba, na które trafiłem, zakodowane w HLG10, wyglądają poprawnie.

W informacjach o programie, pojawia się, że TVP4K, nadawany jest w HLG14 i tu może być jakiś ból :cry:

Tyle dobrego, że na TVP4K, fonia zakodowana w Dolby Atmos, która nie działa na NETFLIX, w tym przypadku rozpoznawana i dekodowana jest prawidłowo.

P.S. Po godzinie 15:30, na kanale zrobiło się czarno i zniknęła ścieżka dźwiękowa w Dolby Atmos.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: neo69 »

Aktualnie na TVP 4K widzę czarny ekran, zniknęła ruchoma plansza obecna rano, jak wspominali już przedmówcy. HbbTV działa, EPG jakieś poszatkowane, jakby tylko mecze i studio sport było w planie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@sp7vcl
sp7vcl pisze: 9 czerwca 2021, o 16:32 Niestety nie tylko model TCL 43EP ma problem z HRD HLG.
Na telewizorach TCL 65C815 z najnowszym softem v636, niestety wygląda to podobnie źle :cry:
HLG rozpoznawane jest prawidłowo ale najjaśniejsze elementy obrazu, robią się czarne :cry:
W tym jednak przypadku, nie pomaga przełączenie w ekran Android TV i powrót do oglądania stacji.

Może trzeba ruszyć paluszki i pisać do TCL'a.
Jak widać testy 4K się przydają. Jak na dłoni wychodzą błędy.

Próbowałeś kilka razy wchodzić i przez cofnięcie wychodzić z Android TV na tym kanale 4K?
Czasami nie zaskoczy od razu.
Ostatnio zmieniony 9 czerwca 2021, o 17:04 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Superbarman
Posty: 18
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:16
Miejscowość: Pomiechówek

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Superbarman »

Specjalnie założyłem konto, aby wypowiedzieć sie w tym wątku. Miło Was poznać! :)
Niektóre osoby pisały o problemach z dźwiękiem Dolby Atmos w TVP 4K. U mnie tez on nie dzialła prawidłowo. Tylne kanały są wyciszone. Podobna sytuacja była na ostatnich meczach piłkarskich na kanałach TVP. Teoretycznie powinno być 5.1, a było 3.1 Chciałbym zapytać z czego to wynika. Jak zakładam wina leży po stronie TVP, a nie naszego sprzętu.

sp7vcl
Posty: 16
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: TCL 65C815, SHARP LC-48CFE4042E, SONY KDL-40s5600
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4, RTON Sienkiewicza

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: sp7vcl »

dvbtowiec pisze: 9 czerwca 2021, o 16:57 @sp7vcl
sp7vcl pisze: 9 czerwca 2021, o 16:32 Niestety nie tylko model TCL 43EP ma problem z HRD HLG.
Na telewizorach TCL 65C815 z najnowszym softem v636, niestety wygląda to podobnie źle :cry:
HLG rozpoznawane jest prawidłowo ale najjaśniejsze elementy obrazu, robią się czarne :cry:
W tym jednak przypadku, nie pomaga przełączenie w ekran Android TV i powrót do oglądania stacji.

Może trzeba ruszyć paluszki i pisać do TCL'a.
Jak widać testy 4K się przydają. Jak na dłoni wychodzą niedoróbki programistów.

Próbowałeś kilka razy wchodzić i przez cofnięcie wychodzić z Android TV na tym kanale 4K?
Czasami nie zaskoczy od razu.
Jak pojawi się coś więcej, niż czarny obraz, to oczywiście spróbuję Twoim sposobem ale tak czy inaczej, chyba warto napisać do TCL'a bo błędów jest niestety więcej np. czasem przy przechodzeniu z któregoś z programów nadawanych w multiplexie testowym TVN na program nadawany w SD, potrafi się pojawić obraz z ukośnymi paskami, które wyglądają, jak zerwanie synchronizacji poziomej w analogowych telewizorach. Szczególnie często problem ten pojawia się przy przełączeniu na któryś z programów multiplexu lokalnego L3.
Co ciekawe, nigdy nie pojawił się ten problem przy przełączeniu na Polsat News.
Pewnie, to kwestia nierozpoznawania któregoś z parametrów emisji.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Wróciła plansza testowa w TVP 4K

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

Superbarman pisze: 9 czerwca 2021, o 17:04 Specjalnie założyłem konto, aby wypowiedzieć sie w tym wątku. Miło Was poznać! :)
Niektóre osoby pisały o problemach z dźwiękiem Dolby Atmos w TVP 4K. U mnie tez on nie dzialła prawidłowo. Tylne kanały są wyciszone. Podobna sytuacja była na ostatnich meczach piłkarskich na kanałach TVP. Teoretycznie powinno być 5.1, a było 3.1 Chciałbym zapytać z czego to wynika. Jak zakładam wina leży po stronie TVP, a nie naszego sprzętu.
Mam tak najczęściej z różnymi kanałami TVP, że dla DD 5.1 tylne kanały są wyciszone. DD 2.0 jest przestrzenne, bo amplituner wybiera dekoder ProLogic2.

Dolby Atmos wykrywa w moim TV na Netflixie i TVP 4k dla głośników wewnętrznych.

Przy podłączeniu do amplitunera po HDMI-ARC (nie eARC - bo go nie mam) Netflix oferuje pełne DD 5.1(tylne kanały grają) a dla TVP HD nie włącza sygnalizacji Atmos i amplituner sygnalizuje DD 5.1 ale tylne kanały wyciszone. W TVN też często były filmy z DD 5.1 i tylne kanały grały.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: j@n »

TVP 4K - odbiór bez żadnych problemów na TV z 2018 roku (Sony KD-60XF8305 z Androidem w wersji 9, bez Dolby Atmos). Poprawnie rozpoznane HDR, obraz płynny i o właściwym nasyceniu kolorów.

Pierwsza ścieżka to zwykłe E-AC-3, druga ścieżka to E-AC-3 JOC, czyli telewizory bez Dolby Atmos obsługują ją normalnie, a telewizory z Dolby Atmos powinny odtworzyć dźwięk z dodatkowych metadanych. Wiele telewizorów (jak ten Sony) dobrze radzi sobie z 4K HDR, ale nie obsługuje Dolby Atmos, więc obecność E-AC-3 także przy programach 4K to mus przez najbliższe jeszcze wiele lat. W sumie ta druga ścieżka mogłaby być AC-4, ważne by chociaż jedna była w E-AC-3.

Obecnie w ścieżce 5.1 nadawane jest tylko stereo, można sprawdzić w Audacity. Reszta kanałów milczy. Dolby Atmos nie mam jak sprawdzić - brak TV, również oprogramowanie do użytku domowego praktycznie nie istnieje.

Natomiast krytyczne uwagi mam do emitowanej planszy. Jeden z poprzedników pisał o drżeniu - i miał rację. Wystarczy dobrze się przyjrzeć. Można też zapisać wszystkie klatki za pomocą ffmpeg do .png i je przejrzeć. Występuje drżenie w pionie o jeden piksel. Ostrość też jest słaba. Ogólnie mam wrażenie, że ta plansza ma rozdzielczość 1080i, a usuwanie przeplotu po stronie nadawcy powoduje to właśnie delikatne drżenie.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Awex23 »

LG OLDB6 i B7 wszystko poprawnie zdekodowane

Ampli po HDMI-ARC wykrywa:

Audio 1: DD+ 2.1 (gra L+P+SW)
Audio 2: DD+/Atmos 5.1.2 (gra L+P+SW)

sp7vcl
Posty: 16
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:30
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: TCL 65C815, SHARP LC-48CFE4042E, SONY KDL-40s5600
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4, RTON Sienkiewicza

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: sp7vcl »

dvbtowiec pisze: 9 czerwca 2021, o 17:31 Wróciła plansza testowa w TVP 4K
Faktycznie działa Twój patent z przełączeniem na Android TV i powrót na TVP4K.
Skoro patent zadziałał na innym modelu, to zapewne w obydwu modelach TV TCL, jest taki sam błąd.....
Ciekawe czy i pozostałe modele TCL, reagują tak samo ?

Superbarman
Posty: 18
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:16
Miejscowość: Pomiechówek

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Superbarman »

j@n pisze:
Obecnie w ścieżce 5.1 nadawane jest tylko stereo, można sprawdzić w Audacity. Reszta kanałów milczy. Dolby Atmos nie mam jak sprawdzić - brak TV, również oprogramowanie do użytku domowego praktycznie nie istnieje.
Ja mam soundbar w Dolby Atmos i go wykrywa, ale gra rzeczywiście gra tylko kanał prawy i lewy. Mogliby przełączyć na 5.1.2
j@n pisze: Natomiast krytyczne uwagi mam do emitowanej planszy. Jeden z poprzedników pisał o drżeniu - i miał rację. Wystarczy dobrze się przyjrzeć. Można też zapisać wszystkie klatki za pomocą ffmpeg do .png i je przejrzeć. Występuje drżenie w pionie o jeden piksel. Ostrość też jest słaba. Ogólnie mam wrażenie, że ta plansza ma rozdzielczość 1080i, a usuwanie przeplotu po stronie nadawcy powoduje to właśnie delikatne drżenie.
Podzielam zdanie kolegi. Ta plansza to na pewno upscaling z 1080i, bo litery nie są wystarczająco ostre. Na laczenuach klocków widać jakby smugi. Troszeczkę lepiej jest po włączeniu opcji redukcja szumów na wysoką.



Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka


BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: BiTCity »

Jestem trochę zaskoczony pozytywnie, bo TV z mojego opisu to wiadomo ten większy ma 4K i wszystko śmiga jak należy. Ten mniejszy nie działa, bo nie jest 4K, ale z ciekawości podłączyłem tuner MyGica T230A do PC do tego mniejszego TV z opisu przeskanowałem ponownie MUX5 i oczywiście usunęło TVP Kulturę pojawił się kanał TVP4K i ku zaskoczeniu mam obraz i dźwięk.

Obrazek

Obrazek

PS. a tak nawiasem jaki program na PC będzie najlepszy do odczytu zapisanych plików TS w 4K. Na razie używam GomPlayer, ale on nie wyrabia nie daje 50 klatek/s być może to wina nie najszybszego kompa.

Kacper_FMDX
Posty: 42
Rejestracja: 13 lutego 2020, o 15:43
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Odbiornik: LGTV UM7450PLA
TechniSat Viola 3
Instalacja antenowa: DVB-T: Telmor ASR Classic
UKF-FM: Dipol 3 RZ/B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Kacper_FMDX »

VLC. Najprościej a wszystko pokazuje ;)

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: BiTCity »

VLC daje tylko dźwięk przynajmniej z nagrania TS programem AltDVB. Jutro przetestuje czy VLC pokażę kanał TVP4K na tym tunerze, ale dzięki za wskazówkę.

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: jnk »

Program TVP 4K pojawił się dziś rano w miejsce programu Kultura HD (stacja Krynice woj. podlaskie). Nadaje tylko planszę i dźwięk. Z danych "Guide" wynika, że transmisja rozpocznie się o godz. 18:00 w piątek. Parametry nadawania tego programu na załączonych zdjęciach. Obrazek oraz Obrazek
Po godzinie 23:30 przestał nadawać MUX5 z programami testowymi DVB-T2..
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2021, o 00:11 przez jnk, łącznie zmieniany 3 razy.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: j@n »

BiTCity pisze: 9 czerwca 2021, o 22:46 VLC daje tylko dźwięk przynajmniej z nagrania TS programem AltDVB.
U mnie nagranie TVP 4K ze SmartDVB VLC odtwarza bez problemu. Co więcej, gdy w pliku .ts jest więcej programów niż jeden (np. cały multipleks) VLC umożliwia wybór programu.

Do bezproblemowego, płynnego odtwarzania TVP 4K na komputerze powinno być wsparcie sprzętowe (dekodowanie na karcie graficznej). Karta musi wspierać profil HEVC Main10. Wszystkie kilkuletnie komputery powinny to potrafić.

Również polecam VLC, bo potrafi wykorzystać przyspieszenie sprzętowe. Odtwarzanie nagrania TVP 4K obciąża kartę graficzną, a procesor CPU tylko w kilku procentach. Z kolei nie polecam Windows Media Player - obciąża procesor CPU w 100%, a nagranie się zacina. "Filmy i TV" z Windowsa 10 też nie polecam - dekoduje na karcie graficznej, ale ma problem z HDR i obraz jest przejaskrawiony.

Widać, że nie tylko telewizorom 4K HDR potrafi sprawiać problemy. :)

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

Tereny zalesione, Puszcza Mielnicka, wiatr wieje, podmuchy średnie, drzewka latają z kupą liści na wszystkie strony, pojawia się i znika ta plansza testowa TVP 4K, MUX-2 całkowicie zniknął, MUX-1 prostokąty, piksle, trzaski, do niczego to nie nadaje wszystko...............
tylko 28 km. od nadajnika RTCN ŁOSICE, antena na wzmacniaczu 25 dB nic nie daje, nie pomaga, trzeba czekać jak ustaną podmuchy wiatru i wiatr. Może wtedy uda się trochę po testować. Ale meczów nie ma szans na tym na oglądanie.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: neo69 »

Tereny niezalesione, betonowe osiedle Armii Krajowej, wiatr wieje, podmuchy średnie, drzewka latają z kupą liści na wszystkie strony, pojawia się i znika takie przycięcie planszy testowej TVP 4K, MUX-1, 2, 3, 4, 5, 8 całkowicie nie zniknął, MUXy czeskie stabilne bez prostokątów, piksli, trzasków, fantastycznie nadaje wszystko...............
tylko 26 km. od nadajnika RTCN CHRZELICE, antena na symetryzatorze 0 dB nic nie daje, nie pomaga, trzeba czekać jak ustaną podmuchy wiatru i wiatr. Może wtedy uda się trochę po testować. Ale meczów nie ma szans na tym na oglądanie, bo gdy wiatr wieje od nadajnika, to z 4k robi się 8K, gdy wieje prostopadle mam odbiór Full HD, a gdy wieje od anteny odbiorczej do nadajnika robi się tylko SD. Dodatkowo ruszające się liście zakłócają obraz progresywny i wyświetla się przeplot, a szum wiatru wchodzi w wszystkie ścieżki Dolby Atmos i wszystko brzmi jak w mono. Pręty zbrojeniowe w wielkiej płycie nie są w idealnym rezonansie i zamieniają fale radiowe na ciepło. A gdy na antenie usiądzie gołąb, to w telewizorze g...o widać.
Woda mię się gotuje, głowa mię boli, włosy mię rosną! :lol:

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wiertolot »

dobrze se mówić, że jest wszystko ok i być mądrym zależy kto w jakiej lokalizacji mieszka i jak ktoś ma dobry odbiór, mieszka w dużym mieście, na polach i blisko nadajnika na terenach niezalesionych, alternatywy, żadnej nie ma dla tej naziemnej ani na satelicie, po kodowane wszystko, ani w internecie, nawet TVP1, TVP2 nie ma i główne kanały,
nadajnika dodatkowego w POLSCE B na południu woj.podlaskiego, puszcza, tereny mocno zalesione też nie chcą zrobić pomiędzy Krynice i Łosice, odległość między nimi, 150 km. i to jest pokryty teren sygnałem..................weź, bo nie mogę i krew mnie zalewa nie ma odbioru wcale tej telewizji naziemnej. Wywalę te wszystkie anteny z telewizorem razem i z tą naziemną na śmietnik jak tak jest robione w tym kraju.

Zablokowany