Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Mam pytanie do jakiegoś specjalisty.
Odnośnie tego testu:
Alonz pisze: 28 września 2020, o 20:48 https://dvbt2.pl/index.php/sprawdz-odbiornik
Domyślam się, że jak właśnie odbiornik zdekoduje po USB plik .TS to i odbierze co najmniej dvbT1.
No i jak zdekoduje HEVC oczywiście.
Moje pytanie brzmi, czy aby .TS nie są takie same dla dvbT2 jak i dvbT1.
Bo coś mam wątpliwości, że do adresowania innych modulacji oraz stóp błędu konieczne jest przepisanie specyfikacji informatycznej TransportStreamu.

Wydaje się, że teoretycznie coś tam mogli dodać, jak większą liczbę ścieżek językowych audio i napisów.
Nie wiem, kolejny dialekt arabskiego do teletextu.
Wydaje się, że pewnie jest spora kompatybilność wsteczna, nawet jeśli coś w tej specyfikacji zmienili.

Ale ja specjalistą nie jestem.
Wydaje mi się, że TransportStreamy mogą być kompatybilne między dvbT1 jak i dvbT2.
Ja domyślam się, że odbiorników dvbT1 HEVC jest raczej mało na rynku, i nie wydaje mi się, żeby były w produkcji.
Więc prawdopodobieństwo, że odbierze HEVC z dvbT2 także raczej duże.

Ale tak jak powiedziałem ja specjalistą nie jestem.
Więc poczekam na wypowiedź specjalisty.

Alonz
Posty: 21
Rejestracja: 25 września 2020, o 18:41
Miejscowość: Trzebinia 32-540
Odbiornik: Samsung UE43M5602
Instalacja antenowa: Pasywna kierunkowa + rozgałęźnik R-2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Alonz »

Ja to rozumiem tak, że plik który pobrałem do odtworzenia na telewizorze aby się odtworzył wymaga kodeka HEVC, więc jeśli się odtworzył to mam pewność że polskie DVB-T2 HEVC będzie mi działało, bo akurat wiedziałem że dekoder T2 w moim telewizorze jest, ale nie byłem pewien czy obsłuży HEVC.

Ale ja specjalistą też nie jestem więc chętnie przeczytam wypowiedź kogoś kto się zna :-)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Bywały na rynku telewizory które potrafią odtworzyć HEVC z USB, ale nie mają go w transmisji telewizyjnej.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

Wydaje mi się, że jeśli potrafi TV z USB zdekodować HEVC, ale z pliku Transport Stream, to z anteny też coś odbierze.

Słyszałem o przypadkach, że Telewizor odbiera HEVC z anteny naziemnej, a z satelitarnej już nie.

Ale też wydaje mi się, że Transport Streamy będą w wielu przypadkach identyczne dla standardów
zarówno dvbT1 jak i dvbT2, inne natomiast będą na dvbS, a inne na dvbC.
Jednak nie mam pojęcia, czy są różnice w Transport Streamach, między dvbC1 a dvbC2, czy między dvbS1 a dvbS2.
Tylko podkreślę, że specjalistą nie jestem.
i w mojej wypowiedzi widać dużo gdybania.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Obsługa odbioru z różnych źródeł anteny, po IP (Eth, WiFi) i USB to osobne kawałki programu. Może się zdarzyć tak, że jedno wejście obsługuje inne formaty/kodeki niż drugie.
Nawet ostatnio miałem przypadek, że TV z anteny odbierał wszystkie serwisy i dźwięk z personalizacją, a ten sam strumień podany jako plik po USB powodował błędy w identyfikacji ścieżek dźwiękowych. Ktoś nie przypuszczał, że plik na USB może mieć wiele ścieżek w rożnych formatach w tym jedną z Atmos.

Obsługa HEVC po USB czy IP daje duże prawdopodobieństwo, że i "z anteny" będzie też działać, ale nie na 100%

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

A mógłby się Pan wypowiedzieć o specyfikacji Transport Streamu?
Czy są one inne między dvbT1 a dvbT2?? :?: :?: :?: :?:

Wydaje mi się, że jest to zrzut binarny, tego co jest nadawane.
Bez uwzględniania konstelacji, modulacji.
Ale wydaje mi się, że Transport Streamy nie mają kodowania CRC, czy innego ErrorProofing, w sensie: antyBłędowego?

Transport Stream, to to, po sprawdzeniu i wyliczeniu CRC w sensie skorygowaniu bitów?

Jakby co, ja tutaj specjalisty nie zgrywam, to wszystko co powiedziałem, niech będzie traktowane jako potoczny język.

Domyślam się, że też jest parę formatów TransportStreamów.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Strukturę MPEG-2 TS opisuje norma ISO/IEC 13818-1

Ogólna prezentacja: https://tsduck.io/download/docs/mpegts-introduction.pdf
Plakacik pokazujący strukturę: https://download.tek.com/document/21W-15020-2.pdf

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pgrzes »

Panie Jarosławie, jaka jest przepływność testowego multipleksu? Niestety bez specjalistycznego sprzętu nie można dowiedzieć się niczego o konfiguracji pilotów, a bez tego tylko można strzelać w oparciu o FEC, GI, 256QAM, że to około 36-39 Mbps. Moje karty już nie wspierają DVB-T2, więc w ten sposób nie mogę się tego dowiedzieć.

Zakładając, że dobra jakość 1080p to 5-6 Mbps, każdy może przeliczyć ile stacji taki mux może pomieścić. Oczywiście nie zapominając o audio i reszcie drobiazgów. TXT widać, że jest wycofywany, naziemnie już tylko przy TVP1, TVP2, TVP3 i TVP Historia, satelitarnie dodatkowo przy TVP Polonia i TVP Seriale.

Ponieważ miejsca jest na około 6 stacji, nadawca mógłby pokusić się o dodanie np. TVP abc, wówczas mux3 + mux5 dałby komplet obecnych naziemnie stacji. Dodanie TVP HD czy Kultura 2 też byłoby ciekawym krokiem, podobnie jak alternatywnie TVP Historia czy TVP3 w wersji HD. Chociaż zapewne wielu zamiast tego chciałoby powtórkowy TVP seriale... Możliwości wiele, miejsce jest.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

JaroslawMroczkowski pisze: 3 października 2020, o 20:16 Strukturę MPEG-2 TS opisuje norma ISO/IEC 13818-1
Więc jeśli to wciąż używany Transport Stream z mpeg2, to to bardzo stare.
Czyli wynika z tego, że dokładnie to samo, dla dvbT1 jak i dvbT2.


Ale korekcja błędów, chodzi mi o to, że FEC, leci w wyższej,
w sensie niższej warstwie niż TS?
To co się zdekoduje / skoryguje po warstwie FEC, to TS?

Bo jeśli, tak, to nie wydaje mi się, by mogło istnieć coś innego w specyfikacji dvbT2 by czyniło różnicę w TS między dla dvbT1.

Ja wiem, że to wypowiedź w wysoce potocznym języku.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

MPEG-2 TS to MPEG-2 TS, nie ma odmian, na ile się orientuję.
Użyte kodeki to inna sprawa. Raczej nie ma technicznych przeszkód, żeby nadawać DVB-T ze strumieniami np. 4k w HEVC z dźwiękiem AC-4 (pomijając sensowność takiego rozwiązania). Kontener jest taki sam.
some83 pisze: 4 października 2020, o 17:22 Więc jeśli to wciąż używany Transport Stream z mpeg2, to to bardzo stare.
Jak dobre, to i po co zmieniać.
some83 pisze: 4 października 2020, o 17:22 Ale korekcja błędów, chodzi mi o to, że FEC, leci w wyższej,
w sensie niższej warstwie niż TS?
To co się zdekoduje / skoryguje po warstwie FEC, to TS?
FEC, itp. są w niższych "warstwach". Po korekcji błędów, w zasadzie tak.

Swoją drogą, czy jest możliwe, by do muxu T2 trafiły programy Polskiego Radia? U Czechów takie rozwiązanie było w DVB-T, jest w T2 i wg mnie się sprawdza.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Więc jeśli to wciąż używany Transport Stream z mpeg2, to to bardzo stare.
Czyli wynika z tego, że dokładnie to samo, dla dvbT1 jak i dvbT2.
I to samo i nie to samo. Do modulatora dosyłany jest sygnał T2-MI.

Przykładowy, uproszczony schemat można znaleźć np.
tu: https://www.promaxelectronics.com/ing/n ... nalyze-it/
albo tu: https://cdn.rohde-schwarz.com/pws/appli ... 640_hX.png
Swoją drogą, czy jest możliwe, by do muxu T2 trafiły programy Polskiego Radia?
Technicznie da się, praktycznie, nie sądzę. Programy Polskiego Radia trafiły na odbiorniki TV w aplikacji HbbTV na portalu Emitela (kanał 99). Dodatkowo rozwijana jest sieć DAB+. Jest też FM i streamingi online.
DVB-T/T2 zarezerwowane jest raczej dla programów telewizyjnych.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

modulator pisze: 4 października 2020, o 19:59 Swoją drogą, czy jest możliwe, by do muxu T2 trafiły programy Polskiego Radia? U Czechów takie rozwiązanie było w DVB-T, jest w T2 i wg mnie się sprawdza.
Nie widzę sensu w tym.
Tzn. widzę sens ogólny, ale moim zdaniem lepiej to osiągnąć inną drogą:

Nakazać wpakować odbiorniki DAB+ a nawet i FM z RDSem i to RDSem V2 oraz DRM/+/30 w każdy jeden odbiornik dvbT2.
Jeśli chodzi o DRM30, to częstotliwości powyżej 1MHz powinny być kompatybilne z lepszymi kablami antenowymi do telewizji.
A zresztą zawsze mogą być anteny combo, UHF + VHF + DAB+/FM + SW z DRM.
Tutaj wspomnę, że odbiór DAB+/FM jest często możliwy na mikro antenach w postaci mini kabelka.

To nie wpłynie na cenę.
Może coś jak trochę może spowodować wzrost, zwłaszcza cen przystawek w pierwszym roku.

Ale, żeby nie wpłynęło to na cenę, trzeba by to klepnąć na poziomie całego kontynentu:
Czyli cała UE, lub chociaż całe Chiny.
Nie zaszkodziłoby gdyby klepnęli to obowiązkowo w USA, Brazylii, Rosji, Meksyku, Kanadzie, Australii.
Klepnięcie tego tylko na terenie Polski spowodowałoby jakiś wzrost cen.

Libertarianom powiem, że to państwo zatwierdza standardy, i nic nie stoi na drodze by nakazać prawem UE by:
DAB+ ⊆ dvbT2,
DAB+ ∈ dvbT2. (To jest humanistycznie użyta metafora)

I jakby odbiornik potrafił wyświetlić pełnoekranowy RDS, DLS z DAB+ to by było coś.
Przecież żaden biedny niedowidzący staruszek nie doceni zalet cyfrowego radia na ekranie 2,4cala.
Ludzie doceniali wygodę CD, nie jakość.
Jakość wystarczyła i z Cd-Mp3.
Mało tego, standard DAB+ pozwala na przesyłanie sekwencji wideo, oraz obrazków i zdjęć, które nie wydaje mi się, by były dla kogokolwiek plusem na 2.4 calowym ekranie.
Mało tego radia DAB+ kosztują często tyle co używany telewizor 4k UHD w dobrym stanie, lub najtańsza nówka w promocji, a mają ekranik 2.4" i dla starszej osoby nie są wygodne nawet by przełączyć między kanałami, bez zczytywania czegokolwiek z ekraniku.
Już te odbiorniki DAB+ w samochodach bywają najczęściej dużo wygodniejsze.

A radio w przystawce dvbT2 mogłoby mieć chociaż wyjście HDMI na pełny ekran dla info z RDS, DLS.

Jest też w specyfikacji DAB+ czy DRM/+/30 sporo rzeczy, które właśnie bardzo dobrze wypadłyby na dużych ekranach telewizorów.
A poza tym telewizory kombajny z satką i funkcjami Smart można by łatwo, czyli też tanio rozszerzyć o odbiorniki do radia satelitarnego jak tego z Syriusza, co by dawało cyfrową jakość i łatwy odbiór, oraz trudno byłoby to dyktatorom i teokracją zablokować wszystkie kanały publicznego cyfrowego radia (oraz chętnych posiadaczy licencji DAB+DRM/+/30) z całej UE czy USA.
(Mała antena wielkości dłoni, bez celowania, łatwa do postawienia i zakrycia, z możliwym odbiorem mobilnym -> raczej samochody i łodzie, niż czapki).
Poza tym funkcje Smart cyfrowego radia byłyby najbardziej docenione przez staruszków na telewizorach, jeśli w ogóle.
Ale, żeby odbiorniki były tanie na terenach reżimów teokratycznych i dyktatorskich to muszą być one klepnięte jako standard w szeroko pojętym świecie zachodnim.


Na pewno to lepsze niż digitalizowanie Radia przez nakaz montażu odbiorników DAB+ w samochodach.

Jeśli chodzi o mnie, to w każdym pokoju mam satelitarny Smart TV 4k UHD, w kuchni 3D FHD, łazience radio internetowe.
W kuchni jest też radio DAB+, ale częściej używany FM, jeśli w ogóle.
W 1 pokoju mam też radio FM. Byłby DAB+ w telewizorach miałbym go w każdym pokoju.
Ale nie będę wyłączał telewizora by posłuchać co tam w radiu.
A na telewizorze pooglądałbym piosenki z radia z napisami w językach: hiszpańskim, francuskim, słowackim, rosyjskim czy angielskim znacznie chętniej niż Telewizje SD z teledyskami, teledyski to oglądam w FHD lub 4k UHD z YT.
No, i w ten sposób jedyne źródło piosenek z napisami w jakichkolwiek językach to i tak YT.
Mogę dodać, że w życiu nie byłem abonentem płatnej Telewizji, co najwyżej serwisów VOD.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

To nie wpłynie na cenę.
Z pewnością.
Najprostszy tuner radiowy to koszt rzędu 150zł, a Ty mnie chcesz zapewnić że dodanie tunera radiowego DAB+ nie wpłynie na cenę odbiornika telewizyjnego :)
Masz fantazję.
Ale nie o tym jest ten wątek, skomentowałem na marginesie, bo się lekko uśmiechnąłem w Twoją naiwność że producent charytatywnie będzie dokładać dodatkowy tuner do odbiorników telewizyjnych.

P.s. Nowa misja Cię czeka, rozmowa z politykami na całym świecie, aby DAB+ dodali do odbiorników :lol:

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: modulator »

A zresztą zawsze mogą być anteny combo, UHF + VHF + DAB+/FM + SW z DRM.
Powodzenia.
chciałbym zobaczyć log-perioda od 6 do 790MHz :lol:
A radio w przystawce dvbT2 mogłoby mieć chociaż wyjście HDMI na pełny ekran dla info z RDS, DLS.

Jest też w specyfikacji DAB+ czy DRM/+/30 sporo rzeczy, które właśnie bardzo dobrze wypadłyby na dużych ekranach telewizorów.
Ta, na przykład obrazki wielkości rzędu 320x240. Bez przesady.

Czesi mają radio w DVB-T/T2 normalnie (ČRo w MUX21, Proglas w MUX22, nie HbbTV), i nie kłóci im się to z rozwojem DABu czy HbbTV. Słowacy też (SRo w MUX1). Szkoda, że mało prawdopodobne, by coś podobnego przeszło u nas.
Plus radia w T/T2 jest taki, że nie potrzeba kolejnego odbiornika w domu (do DAB+), a telewizory zazwyczaj mają opcję wyłączenia ekranu.
Edit: podkreślę tylko, mam na myśli "dorzucenie" stacji radiowych do T2 obok telewizyjnych. Nie zamiast DABu. I chodzi mi głównie o nadawcę publicznego (vide południowi sąsiedzi).
Ostatnio zmieniony 5 października 2020, o 19:53 przez modulator, łącznie zmieniany 2 razy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Minus jest tak że zabieramy przepływność pod TV na MUX'ie. Coś kosztem czegoś.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 5 października 2020, o 16:02
To nie wpłynie na cenę.
Z pewnością.
Najprostszy tuner radiowy to koszt rzędu 150zł, a Ty mnie chcesz zapewnić że dodanie tunera radiowego DAB+ nie wpłynie na cenę odbiornika telewizyjnego :)
Masz fantazję.
Ale nie o tym jest ten wątek, skomentowałem na marginesie, bo się lekko uśmiechnąłem w Twoją naiwność że producent charytatywnie będzie dokładać dodatkowy tuner do odbiorników telewizyjnych.
Miałem na myśli droższe radia: wlan+dab+net+Bt+usb+dlna+flac+ ++++++.
Bo to je chciałem porównać do Smart TV 4k UHD wlan, Vod, net +++++.
No właśnie zrobi to charytatywnie bo:
będzie zmuszony ustawą. Na zachodzie prywatne firmy charytatywnie podłączają telefony 100km odludziu, bo zmusza ich do tego prawo, inaczej by stracili licencję.
Tam dużo się przerzuca na prywatne firmy w ten sposób, że muszą jednakowy cennik stosować dla każdego, nie zależnie od odludzia na którym mieszka. Taki kapitalistyczny socjalizm, co zmusza by wszystkich klientów traktować jednakowo, i by móc obsłużyć tych nie rentownych muszą podwyższyć cenę wszystkim klientom.
A u nas firmie żal 150m kabla by podłączyć mojemu szefowi internet.
W wielu krajach zachodu, jeden telefon po takiej rozmowie co była z moim szefem w tym kraju i firma płaci odszkodowanie i przeprasza na klęczkach albo traci licencję i wszystkich klientów.

Tutaj mógłbym wspomnieć tytuł tematu, który wynikał z prawa, w które się nie zagłębiałem,
udostępnienie infrastruktury Emitela operatorom alternatywnym. (Coś mogłem pomylić, nie zgłębiałem tego.)
Więc uchwalając prawo na Poziomie Brukseli w UE, czy Waszyngtonu lub Pekinu doprawdy nie trzeba się pytać nikogo o zdanie.

Koszt tunera radiowego jest tak duży, bo nie jest to taka masowa produkcja.
Koszt SDR to grosze, a reszta to oprogramowanie, które częstokroć jest openSource.
I na TV który obsłuży HEVC, nie jest to nie wiadomo jaka moc obliczeniowa.
Za kodek dźwięku AAC+ i tak jest odprowadzana licencja od każdego TV.
Nie trzeba też dokładać dodatkowego tunera, tuner przecież jest na pokładzie telewizora.
Wszystkie modulacje i szerokości pasma DAB+, oraz zakres częstotliwości są już teraz częścią specyfikacji dvbT2
Za wyjątkiem 1 modulacji (choć mam wrażenie, że to tylko połowa modulacji w kwestii elektroniki), reszta to specyfikacja i kodeki audio, które przecież i tak są w odbiorniku TV.
A jak do tego dorzucisz, że dużo telewizorów ma tuner combo dvbT2C2, to dodanie FM, czy niektórych zakresów DRM/+/30 nie stanowi problemu, na inne zakresy trzeba by dodać dodatkowy port antenowy, i/lub antenę wewnętrzną.
Soft przecież wystarczy napisać raz, lub zmienić styl produkcji i to może być produkowane do końca świata bez dodatkowych kosztów.
Widziałem na YT, jak amator przestroił radio FM na częstotliwości dla samolotów.
Dziecko sobie z tym by poradziło, a skąd dopiero firma produkująca telewizory.
Te tunery na pokładzie Telewizorów naprawdę sporo potrafią, jeśli się tylko pozwoli, albo ustawowo wręcz zmusi programistów firm by tymi możliwościami się zaopiekować.

Pamiętajcie, że droższe w produkcji płyty z filmami DVD były sprzedawane taniej niż płyty CD.
Odtwarzacze DVD odtwarzają płyty CD oraz VCD, nie przedraża to kosztów:
Podobnie TV z Dab+ nie będzie droższy od TV bez DAB+.
Możesz się śmiać ile chcesz, ale to prawda bo tutaj właśnie się kłania paradoks oszczędności (zapobiegliwości) (Paradox of thrift) i ja szukam tutaj rozwiązania urzędniczo-politycznego i to Drogi Ty wydajesz mi się z lekka naiwny.

Dodanie radia DAB+, DRM+ w paśmie FM tj od 64MHz, oraz SW to żaden koszt.
Trochę droższe mogłoby być dodanie radia satelitarnego a'la Syriusz.
Ale koszt blisko żaden dla odbiorników, które mają już 1 tuner satelitarny na pokładzie.

Zresztą bym się spytał specjalisty:
Czy specyfikacje dvbT2, DAB+ są raczej free jak DRM+, ale jedynie za kodeki trzeba płacić? :?: :?: :?:
dvbtowiec pisze: 5 października 2020, o 16:02 P.s. Nowa misja Cię czeka, rozmowa z politykami na całym świecie, aby DAB+ dodali do odbiorników :lol:
Mam wrażenie, że nie jesteś na czasie, obecnie w dobie postępującego A.I., bezobsługowych dronów z przesyłkami, telemetrycznie monitorowanych prędkości i pozycji każdego nowo wyprodukowanego w USA samochodu wraz z syngalizacją car2car ,zapędów by zakazać ludziom prowadzić samochody, rowery i hulajnogi wymieniając sygnalizację drogową na komputerowo radiową, oraz postulatów wśród kandydatów na kandydatów na urząd prezydenta USA by zapewnić wszystkim obywatelom czy mieszkańcom UBi na poziomie $1000/miesiąc,
doprawdy wciśnięcie DAB+ czy VVC w każdy Telewizor nie jest najbardziej sciFi czy Political Fiction.

Dlatego wolałbym porozmawiać z prezydentem USA, a jak On nie chciałby rozmawiać, to 1eden telefon, (jak już mi się by udało znaleźć odpowiednią decyzyjną osobę w Chinach, co jest właśnie najtrudniejsze) i Chińska TV byłaby już w Politycznym jutro odbieralna bez internetu na całym świecie, na śmieciowym sprzęcie na całej Saharze, Oceanii, Ameryce Płd a zwłaszcza w Azji.
Chciałem zauważyć, że na śmieciowym sprzęcie byliby bezkonkurencyjni, a nadawaliby pewnie coś jak w 30 językach na raz.
(Widziałem kierunki chińskiej polonistyki, gdzie studenci mówią po polsku lepiej ode mnie.)
Myślę, że zainteresuje USA nie stracenie pozycji SoftPower, w końcu nie od parady przy każdym ministerstwie mają służby (np. przy ministerstwie zasobów wodnych mają wywiad globalnych zasobów wodnych).
Chińczycy też coś takiego póki co skromnie kombinują.

Jak Australia wyłączyła swoje nadajniki AM, to momentalnie Chińczycy je przejęli nie pytając się nikogo o zdanie.
Moim zdaniem Chińczycy też są w stanie skutecznie zdygitalizować u Siebie Radio jak mało które państwo.
A jak to zrobią to Chińskie cyfrowe radio będzie dostępne także daleko poza granicami Chin, nawet na całym globie, a zwłaszcza w państwach z Chinami współpracującymi, nie wspominając o moim prywatnym pomyśle z Telewizją.

Poza tym, czemu politycy mogliby na to pójść?
Bo tylko to ratuje ich media: publiczne radio przed połknięciem przez YT.
Już teraz wiele stacji radiowych publikuje swoje materiały na YT.
I wtedy są w łasce i nie łasce YT odnośnie pozycjonowania ich.
Przykład odczuło BBC, jak Sky UK zażądała pieniędzy od BBC za szyfrowanie, jak przełączyli ich kanały na pozycję 100++ czy 500++ to oglądalność im znikła.
Mało tego, geoLokowane treści prywatnej niemieckiej HbbTV można zobaczyć czasem bez geoLoków na YT.
modulator pisze: 5 października 2020, o 16:35
A zresztą zawsze mogą być anteny combo, UHF + VHF + DAB+/FM + SW z DRM.
Powodzenia.
chciałbym zobaczyć log-perioda od 6 do 790MHz :lol:
Może to nie być w pełni optymalna antena.
Ale widziałem już antenę combo: UHF + VHF + DAB+/FM.
Zresztą DAB+ i FM chodzi w wielu lokalizacjach na byle głupiej antenie w postaci mikroKabelka.
Przydaje mieć się lepszą antenę bo RDS chodzi lepiej.
A wejście kablowe do SDR oznaczone jest od 1MHz w górę, zawsze zamiast 1 anteny można użyć sumatora i paru anten na 1 kabel, tym bardziej, że nasz szanowny Emitel nie jest monopolistą.
A antena chociaż mogłaby odebrać pasmo DRM od 64MHz.

modulator pisze: 5 października 2020, o 16:35
A radio w przystawce dvbT2 mogłoby mieć chociaż wyjście HDMI na pełny ekran dla info z RDS, DLS.

Jest też w specyfikacji DAB+ czy DRM/+/30 sporo rzeczy, które właśnie bardzo dobrze wypadłyby na dużych ekranach telewizorów.
Ta, na przykład obrazki wielkości rzędu 320x240. Bez przesady.
nia ekranu.
Ja mówiłem przede wszystkim o pełnoekranowych napisach, (format muzyczny co do tej pory tylko na YT mogłem znaleźć), EPG i usługach smart.
Na pewno nie konkurowałoby to z usługami płatnej TV 8k UHD, ale z ofertą FTA miałoby jakieś szanse.
Chciałem przypomnieć, że są telewizory przenośne, małe TV na działkach, biwaku, oraz znacznie poniżej 40cali, oglądane bez okularów z dalekiej odległości.
Nie wszyscy mają w każdym 1 pokoju Telewizory 80cali i więcej.
Na orbicie i tak póki co jeśli chodzi o kanały FTA to większość SD, a z naziemnej dopiero w 2022roku mają wprowadzić masowo jakieś HD w FTA.

Poza tym mam jednego Asa w rękawie ;-P
Ale pozostawię go w rękawie.

modulator pisze: 5 października 2020, o 16:35 Szkoda, że mało prawdopodobne, by coś podobnego przeszło u nas.
Plus radia w T/T2 jest taki, że nie potrzeba kolejnego odbiornika w domu (do DAB+), a telewizory zazwyczaj mają opcję wyłączenia ekranu.
Jeszcze nie spróbowałeś, a już znasz wynik?
Ja uważam, że obowiązkowo cała UE powinna nakazać, by piloty w całej UE powinny mieć funkcje wyłączania ekranu obok przycisku wyłączania dźwięku, oraz obowiązkowo na starszych modelach, by ten sam przycisk wyłączenia dźwięku mógł też opcjonalnie wyłączyć ekran. Jeśli im na klimacie zależy.
Moim zdaniem te wyłączanie ekranu jest bardzo nie wygodne w większości odbiorników.
Dodatkowo w trakcie słuchania pozycji audio z YT na telewizorze, można by wyłączyć ekran, a jakby leciała reklama włączyć telewizor sam włączyłby ekran, i wyłączył z automatu po reklamie.
No i uważam, że pomysł by wcisnąć możliwość odbioru DAB+ lub FM Rds w odbiorniki dvbT2 należy do raczej tanich, ale trzeba to zrobić na poziomie co najmniej kontynentu: UE.

A na dodatek dodam z pamięci, że radio DAB+ może być nadawanie z tej samej częstotliwości muxu dvbT2, w technice w pełni kompatybilnej z odbiornikami DAB+, nie zakłócając nadawania dvbT2.
(Ale może zmieniać jakieś parametry)
Nie wiem jak ta technika się nazywa.
Ale jak widać istnieje spora warstwa kompatybilności DAB+ z dvbT2 zrealizowana w specyfikacji nadawczej.
Wystarczałoby ją dodać jako obowiązkową do odbiorników Telewizyjnych.
Pytanie do specjalisty:
Jak się nazywa ta technika? :?: :?: :?: :?:
Oraz jakie są jej plusy lub minusy?
JaroslawMroczkowski pisze: 4 października 2020, o 21:04
Więc jeśli to wciąż używany Transport Stream z mpeg2, to to bardzo stare.
Czyli wynika z tego, że dokładnie to samo, dla dvbT1 jak i dvbT2.
I to samo i nie to samo. Do modulatora dosyłany jest sygnał T2-MI.
Wydaje mi się, że to wynika z tego, że do modulatora trzeba przesłać Transport Stream wzbogacony o kodowanie antyBłędowe FEC/ECC, a specyfikacja tego kodowania FEC jest definitywnie inna w dvbT2 niż dvbT1, no i to może nazywać się: T2-MI, a to niektóre firmy wrzucały nawet na satelitę celem dosyłów.
Choć akurat nadawca - grupa nadawców mogłaby się uprzeć i nadawać dvbT2 w kodowaniu FEC kompatybilnym z dvbT1.

Odbiornik, jak to zdekoduje FEC, to mu zostatnie tylko TS.
Ale specjalistą nie jestem, tam może być coś oprócz FEC/Ecc i takich tam

Ale pewnie są różnice w implementacji, bo niektóre mogą zgrywać na USB cały T2-Mi, inne tylko TS, i to czasem tylko TS z 1 kanałem i 1 audio wybranym do oglądania.

Zresztą kojarzę, że odbiorniki zgrywając to na USB stosują czasem wysoce niestandardowe formaty.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Chłopie to jest wątek o emisji testowej DVB-T2 a nie radiu. Rozumiesz pod czym piszesz swoje niekończące sie epopeje?

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 5 października 2020, o 22:39 Chłopie to jest wątek o emisji testowej DVB-T2 a nie radiu. Rozumiesz pod czym piszesz swoje niekończące sie epopeje?
Przecież radio jest nadawane w dvbT, w Polsce na mux4.

No ja właśnie chciałbym by obowiązkowo radio DAB+ wcisnąć w każdy odbiornik dvbT2.
Można by powiedzieć, że chciałbym rozszerzyć standard dvbT2 o DAB+.
Zresztą jak widać nie tylko ja.


Albo może dałoby się nadawać radio w Polsce zamiast DAB+ w dvbT2-Lite
I tak wiele, choć daleko nie wszystkie odbiorniki samochodowe potrafią odbierać nawet i telewizję (I tutaj z pewnością jest mniejszość).
modulator pisze: 5 października 2020, o 16:35 Czesi mają radio w DVB-T/T2 normalnie (ČRo w MUX21, Proglas w MUX22, nie HbbTV), i nie kłóci im się to z rozwojem DABu czy HbbTV. Słowacy też (SRo w MUX1).
I chciałbym się, spytać, czy te Czeskie Radio w dvbT2 nadaje napisy do piosenek?
Widać RDS DLS czy coś takiego na pełnym ekranie?

Bo jeśli nie, to nie wydaje mi się to nic sensownego.

Zresztą obecnie, co najmniej w kablówkach każde radio powinno mieć wizję.
Co radio czyni telewizję, co prawda, programy radiowe wystarczałyby w SD i poniżej.
Nawet 320x240 umożliwia szybkie rozpoznanie prowadzącego i gości.

W muxach DvbT na tej samej częstotliwości można nadawać DAB+.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

Czy to jest wątek o MUX4? NIE
Czy w mux testowym HEVC w Katowicach i Krakowie są nadawane stacje radiowe? NIE.

Póki co nie było i nie ma planów na radio, poza nadajnikami DAB+.
Po co zatem zaśmiecać wątek o testach nadajników HEVC czymś co nie ma miejsca?

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 6 października 2020, o 14:26 Póki co nie było i nie ma planów na radio, poza nadajnikami DAB+.
Po co zatem zaśmiecać wątek o testach nadajników HEVC czymś co nie ma miejsca?
Tak ciężko zrozumieć?
Chodzi przecie o to, by się to stało i zabrało swoje miejsce w rzeczywistości.
No i plany ktoś łaskawie zaczął robić.

Polskie Radio też testy mogłoby urządzić wraz z TVP, a nie tylko emitować na YT czy lub online jak studenci z garażu, co ich nie stać na prawnika i by KRRiTV dała licencję.
W Końcu utrzymują się ze wspólnego portfela, to chyba nie mają między sobą ścieżki wojennej.

Nie ma, to niech będzie! :!:
Dla mnie te Polskie Radio ośmiesza się, że swoją wersję video ogranicza samo z siebie tylko do obecności online.
Miejsce w Muxie jest by dodać testy.
Nie sądzę by KRRiTV stała im okoniem.

I nawet obecność video online to też nie bardzo poważne traktują, te Radiowe HbbTV z Emitela, to większości tylko Strumień FHD ze statycznym obrazem, już pasek na TVP info jest bardziej interesujący. Strumieni z samym audio nie słucham. Swoją drogą mogliby go chociaż ten pasek łaskawie skopiować w ten 24h strumień statycznego video.
(Jeszcze nie było mi dane dostrzec ruchome video pod tym adresem).

Zablokowany