Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: DanielK »

Miras pisze: 14 lutego 2021, o 18:45 Witam. Kanały testowego mux TVN z Gdańska/Chwaszczyno siła 100/100 paczka 5 kanałów (TVN, TTV,TVN7,TVN fabuła nadaje 1080p hevc, metro w 1080i i od początku brak epg w metro, dodatkowo od wczoraj ciągle szatkuje obraz i do tego znika sygnał (kanały TVP dvbt2 wporzadku) ogólnie porażka. Noty. 2 dla Emitela bo tego nie ogarnia, a TVN poniżej zera jak zawsze. Pozdrawiam.
Procentowe wskazania sygnału są mocno nieprecyzyjne, a tak naprawdę prawie nic nie mówią.
Jeżeli na skutek zmiany temperatur znacznie zmienia się odbiór danego sygnału, to tutaj doświadczenie mówi mi, że 99 % przypadków winę ponosi zła jakość przewodu antenowego.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

Kable mam nowe, dzisiaj mux TVN T2 znikł, brak sygnału, mux5test TVP działa prawidłowo

piter79
Posty: 23
Rejestracja: 10 września 2020, o 17:05
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: FTE MAX T220 HD
Technisat DIGITRADIO 143
Kenwood-6040
Instalacja antenowa: DAB + TV - Televes V + Mix , Televes Dinova Boss.
Fm - Dipol w V.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno,Jaśkowa,Oliwa,ElblągJagodnik

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: piter79 »

Potwierdzam od niedzieli brak Mux DVBT-2 TVN w Gdańsku.Podobno w innych miastach działa.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

Czyli mam rację brak sygnału k.43. Co za Strategia nadawania 6 dni. Ciekawe co na to operator techniczny? :D

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

@Miras - ta strategia to testy. Nie masz zagwarantowanej nieprzerwanej emisji w czasie testów, jak i składu programowego.

szocikniebieski
Posty: 1
Rejestracja: 26 stycznia 2021, o 19:13
Miejscowość: wawa

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: szocikniebieski »

wiadomo kiedy się zakończą te testy?
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2021, o 12:09 przez szocikniebieski, łącznie zmieniany 1 raz.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

dvbtowiec pisze: 16 lutego 2021, o 16:16 @Miras - ta strategia to testy. Nie masz zagwarantowanej nieprzerwanej emisji w czasie testów, jak i składu programowego.
Zgadza się, ale Niezależne Media :D nawet dzisiaj trąbią, że poszerzyli nadawanie o Gdańsk/Chwaszczyno a tu taki ZONK. Co dziwne nawet ani słowa w tej sprawie nie ma od Emitela, który jak to Pan Jarosław zawsze pisze jest tylko operatorem technicznym :D

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

U mnie odbiór testowego MUX'a TVN, DVB-T2 jest zero/jedynkowy. Jest mróz brak sygnału, po sygnale nie ma nawet śladu.
Nie ma mrozu odbiór stabilny cały czas. Tak było wcześniej i tak jest teraz.
Dlatego czekałem z napisaniem tego posta, aby się upewnić.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: MarioPL »

Na moim "nowym" nabytku dekoderze GX-MB540TL, podczas odbioru (testowego sygnału) TVP Dokument, TVP Polonia (dvb-t2), od czasu do czasu, pojawiają się "kwadraciki". Bardzo rzadko, ale są. Na pozostałych kanałach(dvb-t) nie ma takiego problemu ;)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Dobrycel »

Sprawdzałeś czy jest dostepny nowy soft dla niego? Gdzie kupiłeś ten nabytek i czy jest gwarancja na niego?

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pgrzes »

Czy ktoś ma też problemy z Metro, polegające na zacięciu stacji po włączeniu? Tv twierdzi przez chwilę, że brak strumienia wideo, po czym albo zostaje tylko głos, albo po kilku sekundach (różny czas) pojawia się obraz. Na zeszłotygodniowych czarnych planszach, obraz w ogóle nie wyświetlał się na tej stacji. Występował wtedy niski bitrate czy jeszcze coś innego, co już całkowicie blokowało dekodowanie?

Jak już pisałem, wcześniej ten sam problem był podczas testów Polsatu, magicznie zniknął on po przełączeniu z "1080i" na "1080p". Kilka osób na tym forum również informowało wtedy, że po zmianie u nich ta niedogodność zniknęła. Jak jest u Was teraz?

Dalej nie wiem, po co upierać się przy przeplocie w dzisiejszych czasach. Jakoś inni nie widzą takiej potrzeby i nadają 1920x1080p 50Hz lub 1280x720p 50Hz. Jeśli nie dla postępu, to po co zmieniać standard? Tak samo wymóg AC4 dla 4K - przeszukałem 7E, 9E, 13E, 19E, 23E, 28E i 42E i doszukałem się aż tylko jednej ścieżki w tym standardzie, oczywiście na pokazówce 4k na 19E. AC3, ewentualnie EAC3 na wszystkich ścieżkach wystarczy, tak jak w innych krajach stosuje się często duet AAC i HEAAC, z którymi zazwyczaj nie ma problemu z dostępnością.

piter79
Posty: 23
Rejestracja: 10 września 2020, o 17:05
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: FTE MAX T220 HD
Technisat DIGITRADIO 143
Kenwood-6040
Instalacja antenowa: DAB + TV - Televes V + Mix , Televes Dinova Boss.
Fm - Dipol w V.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno,Jaśkowa,Oliwa,ElblągJagodnik

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: piter79 »

Ja na TV 4K Xiaomi mam też problem z Metro ,są jakby drgania i brak płynności.Inne kanały także z innych muxów działają ok.Na Tunerze Technisat Digipal T2 nie ma takiego problemu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Nie chodzi o upieranie się przy czymkolwiek, testy to testy, to nie regularna emisja, mają czemuś służyć. Wcześniej Metro TV nadawane było podobnie jak pozostałe czyli 1080p, po kilku dniach ten jeden kanał przełączali na 1080i.
Temat już był poruszany w tym wątku. U mnie na TV LG po przełączeniu góra/dół na ten kanał minimalnie zaszatkuje, przez może jedną sekundę i tyle, dalej gra normalnie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

pgrzes pisze: 17 lutego 2021, o 14:50 Czy ktoś ma też problemy z Metro, polegające na zacięciu stacji po włączeniu? T
Ja to obserwuję na Sony. Nie aż tak bardzo odczuwalne jak u Ciebie, ale po przełączeniu kanału 2 lub 3 razy następuje stopklatka na ułamek sekundy. Głos cały czas jest.
Test Meto jako jedyny w HEVC jest ze sztucznie zmienioną rozdzielczością, telewizor identyfikuje przekaz jako z przeplotem 1080i. Ktoś twierdził że w HEVC nie jest wpierany przeplot, a to co mamy na Metro to chyba nie przeplot, tylko właśnie test z inną rozdzielczością. Zapewne stąd takie problemy.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

Jak widać każdy tv (nawet tej samej marki tylko inny model) różnie zachowuje się na tą nietypową rozdzielczość. Na moim LG, zarówno obecnie na Metro jak i wcześniej na Polsacie Film, nie zauważyłem takich zacięć.
dvbtowiec pisze: 17 lutego 2021, o 15:36 Ktoś twierdził że w HEVC nie jest wpierany przeplot, a to co mamy na Metro to chyba nie przeplot, tylko właśnie test z inną rozdzielczością. Zapewne stąd takie problemy.
Pan Jarosław już kiedy wyjaśniał, że przeplot jest dopuszczalny
viewtopic.php?f=31&t=2170&start=5280#p235170

Link do normy ETSI (o przeplocie mowa mniej więcej od 123 strony)
https://www.etsi.org/deliver/etsi_ts/10 ... 20401p.pdf
Jak można przeczytać jest on dopuszczalny w ograniczonym stopniu ale jednak jest.

Miras
Posty: 25
Rejestracja: 10 września 2020, o 15:55
Miejscowość: Boręty
Odbiornik: Samsung UE50NU7022
Instalacja antenowa: DIPOL 11/5-12 VHF, DIPOL 16/21-60 UHF, zaw. dach 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Miras »

Dzisiaj o godz. 16 po trzy dniowej przerwie powróciła paczka TVNNT na k. 43 Chwaszczyno o dziwo nawet EPG działa prawidłowo. Obraz bez zakłóceń na wszystkich kanałach jak na chwilę obecną.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: pgrzes »

dvbtowiec pisze: 17 lutego 2021, o 15:36
pgrzes pisze: 17 lutego 2021, o 14:50 Czy ktoś ma też problemy z Metro, polegające na zacięciu stacji po włączeniu? T
Ja to obserwuję na Sony. Nie aż tak bardzo odczuwalne jak u Ciebie, ale po przełączeniu kanału 2 lub 3 razy następuje stopklatka na ułamek sekundy. Głos cały czas jest.
Test Meto jako jedyny w HEVC jest ze sztucznie zmienioną rozdzielczością, telewizor identyfikuje przekaz jako z przeplotem 1080i. Ktoś twierdził że w HEVC nie jest wpierany przeplot, a to co mamy na Metro to chyba nie przeplot, tylko właśnie test z inną rozdzielczością. Zapewne stąd takie problemy.
A jakim modelem Kolega dysponuje? I czy przy transmisjach HEVC 1440x1080 tryb auto rozpoznaje, że obraz należy rozciągnąć (na południu można to sprawdzić na Seznam i Barrandov)?

Testy trwają, problemy są zgłaszane i warto podyskutować. Jeśli nikt nic nie napisze to nadawca nie wie, że pojawiają się problemy. Właściwy kierunek to 1920x1080p 50Hz. Przy 8 stacjach na mux (póki co nic nie słychać o zmianach w obsadzeniu muxów po przejściu na DVB-T2) nie będzie może rewelacji, ale można by to porównać do czegoś, co da się zyskać w AVC przy 6-8 Mbps. A wiemy, że powszechnie dziś HD to nawet od 2 do 4 Mbps. Tylko to takie HD, jak 4K w HEVC przy 10Mbps. Zaniżanie możliwości celem pozostawienia argumentów do przejścia na kolejne standardy np. 8K. Tymczasem większości wystarczyłoby 1920x1080p przy jakichś 6Mbps w HEVC.

Odnośnie przeplotu, jest dopuszczalny, ale po co go stosować??? Proponuję popatrzeć na dowolne napisy końcowe jakiegoś filmu np. na Kulturze w MUX8 i w przekazie testowym i wyciągnąć wnioski, co lepsze. W HEVC można też nadawać i ze 30 stacji, jeśli przyjmie się parametry modulacji, które zmienią obecną przepływność w DVB-T z 24,8 na około 36Mbps w DVB-T2, a rozdzielczość "przy okazji" trochę obniży, do spotykanej np. na 28E 544x576i lub na PSN 640x480i. Proszę tylko zwrócić uwagę, czy i jaki to będzie postęp - więcej rozmazanych obrazów. Proponuję spojrzeć na Astrę i przekazy z DE w 720p. Np. taki ZDF i wiele stacji ARD nadaje z bitrate około 14Mbps, obraz ostry mimo, że ktoś napisze "to tylko" 720p. Oczywiście to trochę przesada z tym bitrate, a jeśli się przeanalizuje strumienie, to zauważy, że w pakiety wideo dopełniane są "zerami". Trochę niestandardowo, gdyż te przeważnie spotyka się w nulllpacketach PID 8191. Taka ciekawostka.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: MarioPL »

Dobrycel pisze: 17 lutego 2021, o 14:06 Sprawdzałeś czy jest dostepny nowy soft dla niego? Gdzie kupiłeś ten nabytek i czy jest gwarancja na niego?
Wszystko napisałem w temacie o tym dekoderze, którego autorem jest @DVB-T2

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: blockbuster »

Z dzisiejszego wykazu pozwoleń radiowych UKE (uzupełnienie jeżeli chodzi o testy TVN z Gdańska):

-Gdańsk/Chwaszczyno k43, moc 20kW, charakterystyka ND, pozwolenie ważne do 9 lutego 2022
https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Szymon_Zy »

A mnie ciekawią testy TVP z Wręczycy. Pozwolenie jest ważne jeszcze 7 miesięcy. Czy jest sens robić test?

Zablokowany