Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Superbarman
Posty: 18
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:16
Miejscowość: Pomiechówek

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Superbarman »

Odtwarzać to odtwarzają, ale nie widzą poszczególnych elementów w ramach kodeka AC-4

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: piotrek2802 »

Oglądałem wczoraj ten mecz otwarcia na TVP 4K na jednym z nowszych telewizorów Philips i muszę niestety stwierdzić że jakość obrazu wcale nie jest aż taka dobra....Obraz jako mało soczysty jeśli chodzi o kolory....Szybko przełączyłem na TVP Sport HD i obejrzałem już do końca na normalnym HD.
Wcześniej miałem okazję oglądać obraz 4K z testów przeprowadzanych na orbicie sat i muszę przyznać że był lepszy niż w TVP 4K.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: adiq »

Ja z konieczności oglądałem wczorajszy mecz na TVP Sport HD i od razu rzuciła mi się w oczy marna jakość kolorów - biele były przepalone, a pozostałe kolory wyblakłe. Myślałem, że to przez realizację transmisji pod sygnał HDR i marną konwersję do SDR, ale skoro piszecie, ze na HDR jest tak samo...

Co ciekawe w niedawnych transmisjach Ligi Mistrzów i Ligi Europy wszystko wyglądało tak jak należy, a chyba też były realizowane pod HDR.

Superbarman
Posty: 18
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:16
Miejscowość: Pomiechówek

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Superbarman »

@piotrek2802 A jakie masz ustawienie HDR? Przełącz sobie na żywo, jeśli masz na standardowy. Obraz ze stadionu jest rewelacyjny, wina leży po stronie ustawień telewizora.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Awex23 »

OLEDB7
WebOS:3.9
Polski Dolby Audio
Oryginalna wersja językowa Dolby Audio
aux Dolby Audio

OLEDB8
WebOS:4.3
Polski Dolby Audio
Oryginalna wersja językowa Dolby Audio
aux Dolby Audio

2 i 3 ścieżka Atmos

Ładnie rozrysowane AC4:
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... =0&lang=en

Superbarman
Posty: 18
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:16
Miejscowość: Pomiechówek

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Superbarman »

Oby LG zaktualizowało Webos.
Niby ścieżka AC-4 przy lepszej kompresji ma wyższy bitrate, czyli jest niby lepsza (w teorii). Czy ktoś ma dobry sprzęt i mógłby podzielić się spostrzeżeniami?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

Coś zmienili w ścieżkach dźwiękowych, bo teraz na meczu Belgia - Rosja wybiera mi czwartą ścieżkę z audiodeskrypcją po przełączeniu na TVP 4K.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

LG OLED B9, WebOS 4.9 widzi 3 ścieżki dźwiękowe. Przy odbiorze TVP 4K uruchomił profil HDR, gdzie sporo moich ustawień z innych profili (dla HD, HDR10, Dolby Vision) się zgadzało - poza najważniejszym - oryginalnym odwzorowaniem ekranu. Tzn. był ustawiony format "oryginał", ale coś nazywane "skanuj" było wyłączone, co powoduje lekkie powiękrzenie obrazu i rozmycie ostrości. Ustawienie tego "skanuj" na "Wł." dopiero ustawia odwzorowanie pikseli 1:1 z transmitowaną rozdzielczością dla trybów HD i 4k.

Ten wynalazek miałem już w Samsungu 11 lat temu. Tyle że tam była jedną nastawa, która to ustawiała, a w WebOS jest ustawienie "Oryginał" i jakby "Jeszcze bardziej oryginalniejszy oryginał". Skrócony do tego wszystko mówiącego "Skanuj" :(

Kolory poprawiłem ręcznie w tym profilu i jest OK dla transmisji meczu i w miarę dla studia. Wstawki dodatkowe są fatalne.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

ObywatelDVB-T pisze: 12 czerwca 2021, o 21:13 Coś zmienili w ścieżkach dźwiękowych, bo teraz na meczu Belgia - Rosja wybiera mi czwartą ścieżkę z audiodeskrypcją po przełączeniu na TVP 4K.
Mój błąd, nie zauważyłem a miałem w telewizorze włączoną audiodeskrypcję.
Wszystko działa dobrze :oops:

Superbarman
Posty: 18
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:16
Miejscowość: Pomiechówek

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Superbarman »

@wsz na jakim trybie HDR oglądasz? Ja na żywy. Polecam jeszcze włączyć usuwanie szumów na wysokie.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

Ja wolę mniej podbite kolory i jasność. Z reguły wybieram standardowy i go poprawiam w kierunku bardziej naturalnych barw i ostrości. Zwykle temperatura na C20 i niska gamma (tam gdzie da się ustawić). Mam nie nasłonecznione miejsce,więc to jest dla mnie OK. Ale gusta i warunki zewnętrzne są różne. Filtry na minimum lub auto, bo psują szczegóły w dobrych jakościowo transmisjach.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

Jeszcze pytanie jaki tu jest standard używany, hdr10 czy hlg bo pewnie raczej to drugie.

Superbarman
Posty: 18
Rejestracja: 9 czerwca 2021, o 16:16
Miejscowość: Pomiechówek

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Superbarman »

W transmisja telewizyjnych HLG. Tak jest i tutaj.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: giaur500 »

No i w tym problem

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: wsz »

B9 sygnalizuje HLG HDR. W nazwie profilu jest bez HLG. Taka niekonsekwencja.

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: cherubin »

ObywatelDVB-T pisze: 12 czerwca 2021, o 07:47
Superbarman pisze: 11 czerwca 2021, o 23:09 To znaczy, że telewizory LG nie widzą wszystkich 6 ścieżek.
Cargul pisze: 11 czerwca 2021, o 23:36 u mnie na LG też widać tylko dwie ścieżki. OLED B6
dvbtowiec pisze: 11 czerwca 2021, o 23:08 Na ścieżkach AC-4 Dolby Atmos po skończeniu transmisji od razu brak dźwięku.
Sony xg9505 w tym czasie zaczyna głupieć, lubi się zawiesić lub nawet zrestartowa¢.
Telewizor LG wersja WebOS 5.0 widzi wszystkie 6 ścieżek, na wszystkich jest dźwięk, na 1,2 i 3 ten sam komentator, na 4 (Audiodeskrtpcja) inny komentator, na 5 w języku Angielskim i 6 bez komentatora.
Na ścieżkach AC-4 Dolby Atmos w przerwie, po skończeniu transmisji brak dźwięku, ale telewizor się nie zawiesza, ani nic się z nim nie dzieje, jednakże aby dalej był dźwięk, to trzeba przełączyć np. na pierwszą ścieżkę, bo normalnie z automatu wybiera trzecią AC-4 Dolby Atmos.
Obrazek

Z powyższych opisów wynika, że od wersji WebOS 5.0 odczytuje prawidłowo ścieżki dźwiękowe, starsze LG z wersję np. 4.5 i w dół już nie.
LG CX ma 5.0 więc także rozpoznaje prawidłowo.
Ja mam WebOS 5.00.15 i mam tylko 3 ścieżki audio.

Mirek100
Posty: 24
Rejestracja: 12 czerwca 2021, o 11:20
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG 65SM8050PLC
Instalacja antenowa: Yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: Mirek100 »

Ja mam WebOS 5.00.15 i mam tylko 3 ścieżki audio.
Wczorajszy obraz ze studia TVP4K był tragiczny,twarze komentatorów jakby posypane brokatem(świeciły się),dzień wcześniej było ok.
Sama transmisja meczu z Petersburga bez zarzutu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: hadam »

cherubin pisze: 13 czerwca 2021, o 01:00 Ja mam WebOS 5.00.15 i mam tylko 3 ścieżki audio.
Jeżeli piszesz o telewizorze który masz w opisie swojego profilu LG UM7450 to jest to model z 2019r seria 7 i ma wersję WebOS 4.5. Tak wynika z opisu w specyfikacji technicznej, którą łatwo znaleźć w internecie, chyba że chodzi o jakiś inny model.

@Mirek100. Jeśli i tu oczywiście mówimy o telewizorze z Twojego profilu, LG 65SM8050PLC, to i w tym przypadku jest to model z wersją WebOS 4.5 mimo, że jest to już model z 2020r seria 8.

Idąc tym tropem to ja mam wersję WebOS 5.2.1-252103.

LG wspiera i wydaje poprawki do oprogramowania, ale nie podnosi wersji WebOS'a i telewizor z jaką wersją wyjdzie z taką jest.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydali poprawkę także do starszych wersji i dostosowali odbiorniki. Do tego nie musi być podniesiona wersja oprogramowania układowego, wystarczy update obecnego.

W aplikacji HbbTV na którymś z programów TVP na samym dole ikonka „Pomoc” można łatwo sprawdzić wersję nie tylko WebOS’a, ale także wersję HbbTV.

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: cherubin »

ObywatelDVB-T pisze: 13 czerwca 2021, o 08:42
cherubin pisze: 13 czerwca 2021, o 01:00 Ja mam WebOS 5.00.15 i mam tylko 3 ścieżki audio.
Jeżeli piszesz o telewizorze który masz w opisie swojego profilu LG UM7450 to jest to model z 2019r seria 7 i ma wersję WebOS 4.5. Tak wynika z opisu w specyfikacji technicznej, którą łatwo znaleźć w internecie, chyba że chodzi o jakiś inny model.

@Mirek100. Jeśli i tu oczywiście mówimy o telewizorze z Twojego profilu, LG 65SM8050PLC, to i w tym przypadku jest to model z wersją WebOS 4.5 mimo, że jest to już model z 2020r seria 8.

LG wspiera i wydaje poprawki do oprogramowania, ale nie podnosi wersji WebOS'a i telewizor z jaką wersją wyjdzie z taką jest.

Idąc tym tropem to ja mam wersję 5.2.1-252103.

W aplikacji HbbTV na którymś z programów TVP na samym dole ikonka „Pomoc” można łatwo sprawdzić wersję nie tylko WebOS’a, ale także wersję HbbTV.
Rzeczywiście w info o telewizorze wersja oprogramowania jest 5.00.15, natomiast w Pomocy HbbTV TVP jest WEBOS4.505.00.15. Dziękuję za wyjaśnienie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowe emisje DVB-T2 / HEVC

Post autor: dvbtowiec »

pikaczu pisze: 12 czerwca 2021, o 10:22 Czy też zawiesza wam tv (android tv), kanał tvp 4k?
Tak już to pisałem model z 2019 roku, Android 9 aktualnie (najnowszy dostępny) i lubi się przywiesić.
Chyba zacznę korespondować w poniedziałek z Sony w tej sprawie.
Jeśli też tak macie, piszcie proszę do Sony, moje jedno zgłoszenie domyślam się jak zostanie potraktowane.

Zablokowany