Próbna emisja 3D w DVB-T

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2437
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Próbna emisja 3D w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski » 17 maja 2010, o 15:09

Emitel z sukcesem przeprowadził pierwszą w Polsce eksperymentalną emisję trójwymiarowego programu (3D) w standardzie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

:arrow: Informacja prasowa w dziale Aktualności
:arrow: Komunikat w formacie PDF


Projekt zrealizowano we współpracy Emitela z CANAL+ i firmą Samsung Electronics.

15 maja CANAL+ przeprowadził pierwszą w Polsce satelitarną transmisję meczu piłki nożnej w technologii 3D i udostępnił ten sygnał dla potrzeb emisji Emitelowi. Dedykowana stacja czołowa oraz nadajnik zainstalowane w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie transmitowały program, przygotowany przez CANAL+, umożliwiając odbiór DVB-T 3D na terenie całej aglomeracji warszawskiej.

Przeprowadzony przez Emitel test miał na celu sprawdzenie technik nadawania i sposobu odbioru telewizji trójwymiarowej, ocenę wymagań niezbędnych do realizacji takich przekazów oraz pokazanie możliwości wykorzystania DVB-T do realizacji nowatorskich serwisów telewizyjnych w przyszłości.

Urządzenia odbiorcze, dzięki którym możliwe było śledzenie przebiegu testów, dostarczyła firma Samsung Electronics. Do testu użyto telewizorów 3D wraz z aktywnymi okularami migawkowymi oraz nagrywarkę z wbudowanym dyskiem twardym, zintegrowanym tunerem DVB-T MPEG4, umożliwiającym nagrywanie obrazu 3D oraz odtwarzaczem Blu-Ray.
Samsung, posiadający urządzenia wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne wspiera wszelkie dostępne rodzaje transmisji 3D m.in. side-by-side, top botom oraz format umożliwiający wyświetlanie 3D w rozdzielczości Full HD frame packing. Na rynku Polskim dostępne są już kompletne rozwiązania 3D firmy Samsung.Partnerzy projektu
Emitel jest czołowym operatorem naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. Świadczy usługi w zakresie analogowej i cyfrowej emisji naziemnej oraz transmisji sygnałów telewizyjnych i radiofonicznych. Firma posiada największą w Polsce własną infrastrukturę – ponad 300 obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości powyżej 200 metrów). Testy naziemnej telewizji cyfrowej Emitel prowadzi od 2001 roku. W 2009 roku Emitel uruchomił testy cyfrowego radia DAB+. Więcej informacji na stronie http://www.emitel.pl oraz na forum internetowym znajdującym się pod adresem http://forum.emitel.pl.
CANAL+ to pierwsza w Polsce płatna telewizja typu premium. Jej widzowie mają możliwość dogodnego wyboru programów i czasu ich emisji na CANAL+, CANAL+ Film, CANAL+ Sport i CANAL+ Sport2. Programy CANAL+ nadawane są również w wysokiej rozdzielczości w CANAL+ Sport HD i CANAL+ Film HD. Stacje dostępne są na platformie cyfrowej CYFRA+, w ponad 80 sieciach telewizji kablowej oraz jako samodzielna oferta pod nazwą Multipakiet CANAL+. CANAL+ należy do spółki CANAL+ Cyfrowy, operatora platformy CYFRA+ i nadawcy kanałów telewizyjnych.
Samsung Electronics jest światowym liderem w produkcji półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego, cyfrowych nośników informacji oraz rozwiązań integrujących technologie cyfrowe. Firma Samsung Electronics, uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się marek globalnych, jest czołowym producentem telewizorów cyfrowych, układów pamięci, telefonów komórkowych oraz ciekłokrystalicznych ekranów TFT. Na rynku Polskim dostępne są już kompletne rozwiązania 3D firmy Samsung. Są to telewizory LED, LCD, Plazma – w sumie 10 modeli w różnych konfiguracjach sprzętowych, do tego odtwarzacze oraz kina domowe Blu-ray oraz specjalne okulary. Wszystkie telewizory z serii 3D Samsunga są przygotowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, która jest wdrażana w Polsce. Więcej informacji na stronie http://www.samsung.pl.

Zablokowany