Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: yerry »

Dekodery MPEG-4 wcale nie są bardzo drogie, co to za banialuki...? Technicznie jest to niemal ten sam STB jak dla satelity, tylko z głowicą RF z normalnego telewizora...Poza tym nie rozumiem problemu z STB w MPEG-2 i zakupem nowego w MPEG-4... Czy jak w Polsce przechodziliśmy z SECAM na PAL to państwo, rząd czy ktokolwiek dopłacał nam do nowych telewizorów lub przeróbek starych??  Czy jak zmienialiśmy radia z OIRT na CCIR to państwo komuś fundowało nowy odbiornik w zamian za stary?? MPEG-2 się "postarzał" i na to nie ma rady. Auta też się zużywaja i starzeją, a nikt nowych nam nie sprezentuje.Przede wszystkim ustalmy jedno, informacje serwowane tu przez osobę o kryptonimie mariank są informacjami znanymi tylko jemu. Póki co nie pojawiła się żadna oficjalna informacja o TVP Sport, o 2010, o zmianie kompresji itd. A ponieważ to forum czytane jest przez wiele osób, niedobrze byłoby gdyby w formie niepotwierdzonych plotek informacje rozchodziły się po kraju. Nieprawdą jest, że uruchomienie jakiś kanałów zależne jest tylko i wyłącznie od TP EmiTel. Było to wielokrotnie już opisywane i szkoda znów o tym mówić.Myślę, że emisja na Skrzycznem będzie pracować nieprzerwanie aż do momentu oficjalnego wdrożenia DVB-T w Polsce. Zmiana sposobu kompresji w tej emisji nie jest obecnie brana pod uwagę, a przynajmniej do czasu wdrożenia DVB-T w skali kraju.

peter

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: peter »

nie rozumiem tych różnie brzmiących głosów, nie zgodzę się natomiast z jednym co napisał yerry, a mianowicie chodzi mi o porównanie przejścia z secam na pal i mpeg2 na mpeg4, nie jest ono trafne przede wszystkim dlatego że to TVP namówiła (między innymi mnie) do zakupu dekodera mpeg2 reklamując go jako inwestycję w przyszłość więc co się tu zestarzało? rozumiałbym sytuację kiedy przez 20 lat mpeg2 byłby w użyciu i w końcu należałoby go zmienić na coś lepszego. Wygląda na to że teraz TVP zapomni o ludziach którzy jej zaufali i pobiegli po dekodery. Natomiast pewnie wielu z nich już tego drugi raz nie zrobi. Bo jaka jest pewność że mpeg4 nie zestarzeje się zanim w ogóle nie zacznie być używany? i jeszcze jedno mnie dziwi, dlaczego Czesi , Austriacy, Niemcy nadają w mpeg2? u nich się to nie zestarzało?

marian

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: marian »

Widza nie interesują systemy telewizji cyfrowej - zakupił dekoder zgodnie z obowiązującą ,,Strategią Rządową" obowiązującą nadal.Więc Pytam dlaczego ma zakupić dekoder ponownie w MPEG 4 i wydać 600zł  do 1500 zł skoro można było wprowadzić MPEG 4 od początku wprowadzenia telewizji cyfrowej w Polsce. Może okazać sie że za 3 lata system MPEG 7 będzie  obowiązywał.Pytam dla czego widz ma ponosić koszty ponownie skoro raz zakupił sprzęt zgodnie z prawem obowiązującym. Dla zarabiających 10000 zł wydanie 600 zł to nic.TP Emitel  przy zmianie systemu wymienia 10% urządzeń a widz ma co rok zakupić nowy dekoder ?Zakupi widz dekoder w MPEG4  i po 3 latach okaże się że TVP czy POT zakodują część programów ? Ta sprawa musi być wyjaśniona i w tej sprawie wystąpimy.Widz powinien dowiedzieć się prawdy.

peter

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: peter »

"mariank" ma tutaj 100% racji jeśli chodzi odczucia widza, prawda jest niestety taka że ktoś ... może czuć się oszukany, kto? czy to jest w porządku że najpierw namawia się do zakupu urządzeń, by potem powiedzieć: "sorry ale ten sprzęt sie postarzał - trzeba kupić nowy, lepszy", przecież to jest karygodne! My myślimy o mpeg4? To dopiero jest jakiś żart! Nie stać na to Czechów, Niemców, Austriaków a nas stać? Ne można było od co najmniej dwóch lat puścić w mpeg2 8 programów (np. cztery tvp, po dwa tvn i polsatu) i dzisiaj byśmy byli w czołówce europejskich średniaków a nie maruderami jak teraz. A ta oferta zadowoliłaby wszystkich, jak ktoś by chciał więcej to zakupiłby kablówkę lub satkę. Dzisiaj w niektórych częściach  kraju  dwa analogowe programy można odebrać, a my myślimy  o mpeg4 i 20 kanałach?jakich, ktoś może wymienić? 

mmc

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: mmc »

Nie rozumiem Waszej goryczy odnośnie MPEG-4 i zakupionych Skymax-ów (bo pewnie o sprzęt tej "klasy" chodzi). Mamy tkwić używając przestarzałego MPEG-2 tylko dlatego, że kilkaset czy nawet kilka tysięcy osób kupiło Skymax-a za 300 zl? Wiadomo było, że emisja jest eksperymentalna. Jeśli ktoś się czuje oszukany przez TVP, która wmawiała słuszność i stablilność emisji MPEG-2 to może pozwać odpowiedni ośrodek do sądu...Oczekiwania telewidzów mocno się zmieniają. Telewizja SD (w rozdzielczości PAL 704x576) odchodzi do lamusa. Coraz więcej wysokiej klasy odbiorników TV w sklepach - najwyraźniej są na to klienci. Na jak długo MPEG-2 z jakością jaką oferuje nam wystarczy? Za kilka lat HDTV spowszednieje dużo bardziej, chociaż już teraz zaczyna wchodzić "pod strzechy" dzięki ofercie dwóch z trzech platform cyfrowych (trzecia uruchomi HDTV w lecie tego roku).Dostępne pasmo w siatce częstotliwości naziemnych jest ograniczone. Trzeba wybrać efektywny standard kompresji - MPEG-4 będzie odpowiedni. Daje możliwość trasmisji HDTV. MPEG-2 to lata '90... Nie przesadzajmy więc, że za rok czy dwa MPEG-4 będzie równie przestarzały jak obecnie MPEG-2.Sam również kupiłem Skymax-a, ale bez mrugnięcia okiem wymienie go na coś innego jeśli będzie trzeba. Tak samo jak upgrade-uje komputer czy inny sprzęt. 300 PLN, które wydałem traktuje jako wydatek, który był konieczny dla "zasmakowania" eksperymentu DVB-T w Polsce. I tyle. Podejrzewam, że osoby żyjące poniżej poziomu ubóstwa raczej Skymax-ów nie pokupiły więc darujmy sobie te krzyki o oszustwie i naciąganiu.

peter

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: peter »

Witam, zgodzę się z faktem że MPEG4 to bez dwóch zdań większe możliwości. Tyle tylko, że kraj taki jak  my nie stać  ani technicznie ani finansowo na taki projekt. Nie porwały sie na niego o wiele bogatsze od nas nacje. Oferta programowa przy mpeg2 (osiem dostępnych kanałów jest wystarczająca)- polecam Austrię jako przykład. Co my chcemy tam nadawać przy MPEG4? No chyba że chodzi o kolejny eksperyment, tym razem kanały kodowane w dvb-t to dopiero gratka!Tylko kto za to zapłaci...? I jeszcze jedna uwaga, dlaczego np. Czechy ruszyły z mpeg2 i nie wymuszają na swoich widzach zmiany sprzętu?A jestem przekonany że jak będą  przechodzić na  wyższą technologię  to nie zostawią ludzi na lodzie, i nie ważne czy biedny czy bogaty zakupił dekoder, bo to nie w tym rzecz. I nie są to krzyki o oszustwie czy naciąganiu tylko realna sytuacja ludzi którzy namówieni zrobili inwestycję w przyszłość, by po chwili powiedziano im że ta ich inwestycja już się zestarzała...,pozdrawiam

mmc

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: mmc »

Bogate kraje stać na MPEG-2 - to prawda. Właśnie dlatego, że jesteśmy ubożsi musimy wprowadzić standard, który po prostu wystarczy na dłużej. Bogata Francja czy Wlk. Brytania wdrożyły MPEG-2 (we Francji również MPEG-4 dla niektórych serwisów), ale w razie potrzeby będzie ich stać na upgrade do nowej wersji. Nam musi wystarczyć na lata...Co będziemy nadawać? Cóż - to 40 milionowy, szybko rozwijający się kraj. Nadawcy się na pewno znajdą. Nie można myśleć obecnymi kategoriami TVP, TVN-u i Polsatu, bo jak już wielokrotnie wykazano DVB-T zmieni udziały w oglądalności na niekorzyść "rekinów", którzy mają praktycznie monopol na analogowego PAL-a, bo częstotliwości nie są z gumy.
Czy w DVB-T nie możnaby nadawać polskiej Vivy, Tele5 czy brytyjskiego BBC World (przez jakiś czas był dostępny w niemieckiej DVB-T więc przykład nie jest bez sensu)? Poza tym - jak już wspomniałem - HDTV. Przy telewizji wysokiej rozdzielczości liczba programów w multipleksie MPEG-4 drastycznie spada. Jeśli do tego dołożymy jeszcze dźwięk przestrzenny (w dwóch wersjach językowych) to pasmo wcale nie jest tak szerokie...
Za 2-3 lata HDTV naprawdę wejdzie pod strzechy i wtedy znów pojawią się pretensje do TV naziemnej tak jak teraz są żale na PAL-a z szumem i odbiciami. A przecież chodzi o to, żeby konwersja do DVB-T zadowoliła widza na dłużej niż tylko na chwilę. PAL-owska rozdzielczość w MPEG-2 wystarczy tylko na chwilę...

peter

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: peter »

ładna wizja, obawiam się jednak że nierealna w naszych warunkach, jakoś nie przekonuje mnie  że za 2-3  lata  HDTV wejdzie pod strzechy, chyba że te z marmuru, bo zwykłych ludzi z pensją 700 zł miesięcznie to na pewno nie zainteresuje, i może tam być i VIVA i nawet cały SKY po polsku,  pozdrawiam

mmc

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: mmc »

>bo zwykłych ludzi z pensją 700 złPo prostu uwielbiam to polskie gadanie o 700 PLN... Nie wiem w takim razie co robią te telewizory LCD na półkach sklepowych i po co N-ka, a w ślad za nią Cyfra wprowadziły HDTV?... Sobie a muzom? Skoro jest taka bieda to po co wiszą antenki C+ czy P2C w miasteczkach i wioskach? Na ozdobę? Przecież nikogo nie stać na ~30 zł abonamentu! Przesadzasz z tym "biadoleniem" i dobrze o tym wiesz.
Poza tym na DVB-T przechodzimy na długą perspektywę i trzeba myśleć przyszłościowo. Sama konwersja nie odbędzie się w rok czy dwa, lecz zajmie więcej. Skoro ludzi stać na abonament dla platformy (i to nie mały!) to skuszeni liczbą i jakością kanałów w końcu wyskrobią na STB - zwłaszcza, że wydatek będzie jednorazowy. Wiele osób kupuje najtańszy abonament platformy tylko po to, aby pooglądać niezaszumione TVP czy w ogóle Polsat, albo TVN (zwłaszcza TVN z zasięgiem stoi kiepsko). Przypuszczam, że platformy zrobią wiele, żeby opóźniać i sabotować DVB-T jak długo się tylko da. Jednym z narzędzi będą kłamstwa o cenie itp. Cóż - porządna, FTA DVB-T zabierze im wielu abonentów. Nie będą już brać owych 30PLN za kilka niekodowanych kanałów. Trzeba będzie poprawić ofertę.
Poza tym nie zapominaj, że społeczeństwo coraz bardziej się będzie bogacić i za 5 lat o przysłowiowych 700 złotych nikt nie będzie już pamiętał...

marian

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: marian »

Myślałem że przechodząc na DVB-T o perspektywie i o przyszłości.Miały być w pakiecie TVP1, TVP2,TVP3, Polsat,TVN, TVP4, TV Puls w podstawowym pakiecie. To się da zrobić - Mamy TVP1, TVP2, TVP3 - ogólnopolska warszawska.Skąd mam pewność że kolejny raz nie zostaniemy nabici w  Butelkę .Po uruchomieniu cyfrowo po miesiącu zlikwidowano prawie wszystkie programy dotyczące naszego regionu a telewizja z regionalnej stała się ogólnopolską.Jestem za rozwojem ale musza być zachowane reguły gry. Skoro TVP nie pozwala na nadawanie wspólne to powinna wprowadzić wszystkie swoje programy do pakietu - lecz za 3 lata  0 wprowadzonych programów ).ogarnia wszystkich wielka niemoc Gąbrowiczowska .Prosta sprawa TVP  i  POT niech  zakupią dekodery dla widzów. Będą zmieniać systemy wymienią dekodery tylko na własny koszt - widz powinien płacić abonament + symbpliczną złotówkę za dekoder. Widza nie obchodzą systemy - płaci odbiera.

peter

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: peter »

witam, ciekawa dyskusja - trochę odbiega od tematu,ale nie mogę się zgodzić z opinią że dzisiaj 700 zł pensji to przesadne biadolenie, wiele osób w Polsce marzy o tych 700 zł. tylko tego tutaj nie napiszą bo  nie mają ... komputerów! Gro ludzi zarabia po 600! To rzeczywistość a nie biadolenie. Po drugie  tych anten satelitarnych nie ma znów tak wiele! A w całej tej wymianie zdań nikt nie kwestionuje że dvb-t to sprawa przyszłościowa, to jest fakt, tylko trzy lata temu nie była przyszłościową? Moja opinia jest taka: cyfrówka w Polsce i tak szybko nie ruszy (najwcześniej mówią o 2011) który i tak w tym tempie jest nie do realizacji - wg mnie. Więc szkoda sie nad tym rozczulać, bo i tak dzisiaj nikt niczego nie stwierdzi. Dla tych którzy kupili dekodery mpeg2 ważne by ta  emisja trwała  jak najdłużej i tym sie będą cieszyć, więc skandalem byłoby teraz ich tego pozbawić. Ale rozumiem że na to sie nie zanosi..., pozdrawiam

marian

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: marian »

Previously Piotr Bobakowski wrote:[quote]witam, ciekawa dyskusja - trochę odbiega od tematu,ale nie mogę się zgodzić z opinią że dzisiaj 700 zł pensji to przesadne biadolenie, wiele osób w Polsce marzy o tych 700 zł. tylko tego tutaj nie napiszą bo  nie mają ... komputerów! Gro ludzi zarabia po 600! To rzeczywistość a nie biadolenie. Po drugie  tych anten satelitarnych nie ma znów tak wiele! A w całej tej wymianie zdań nikt nie kwestionuje że dvb-t to sprawa przyszłościowa, to jest fakt, tylko trzy lata temu nie była przyszłościową? Moja opinia jest taka: cyfrówka w Polsce i tak szybko nie ruszy (najwcześniej mówią o 2011) który i tak w tym tempie jest nie do realizacji - wg mnie. Więc szkoda sie nad tym rozczulać, bo i tak dzisiaj nikt niczego nie stwierdzi. Dla tych którzy kupili dekodery mpeg2 ważne by ta  emisja trwała  jak najdłużej i tym sie będą cieszyć, więc skandalem byłoby teraz ich tego pozbawić. Ale rozumiem że na to sie nie zanosi..., pozdrawiam
[/quote]Ma Pan rację a to co obiecałem to zlealizuję .Pozdrawiam

mmc

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: mmc »

>Prosta sprawa TVP  i  POT niech  zakupią dekodery dla widzów. Będą
zmieniać systemy >wymienią dekodery tylko na własny koszt - widz
powinien płacić abonament + symbpliczną >złotówkę za dekoder. Widza nie
obchodzą systemy - płaci odbiera.Czyli robimy naziemne platformy cyfrowe (płatne)? No bo chyba z reklam tego telewizje (komercyjnie) nie sfinansuja. To jaki sens ma ta cała DVB-T? Skoro mam płacić za możliwość odbioru to wolę już powiesić talerz - będę oglądał więcej i część za darmo (FTA).Brytyjczycy już się przekonali czym pachnie płatna DVB-T - nie musimy powielać ich błędów.Wszelkim subsydiom jestem kategorycznie przeciwny: państwo ma tę przykrą cechę, że w takich przypadkach zawsze narzuca ogromną "marżę". Musi zabrać wiele wiele więcej niż da, żeby po drodze nakramić urzędników, komisarzy i inne cudactwa. Poza tym przeciw subsydiom opowiedziała się Komisja Europejska - takie działania państwa byłyby sprzeczne z prawem.

peter

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: peter »

Witam, poczekaliśmy miesiąc i rzeczywiście - to co obiecał na tym forum "mariank" zostało zrealizowane, Wisła-Skrzyczne nadaje TVP Sport jako czwarty program na kanale 38, brawo
Rozumiem, że jest to stała emisja testowa...
Czy na dzień dzisiejszy planowane są kolejne zmiany w tej ofercie? Mam pytanie o drugą częstotliwość, która jest do wykorzystania cyfrowo z tego nadajnika. Jest szansa na kolejne tematyczne kanały TVP właśnie z niej? pozdrawiam

mmc

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: mmc »

Kiedy można liczyć na TVP Sport w innych multipleksach? Chyba problemów technicznych tutaj nie ma - to kwestia decyzji TVP?...

Dariusz_Wiecek

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: Dariusz_Wiecek »

Niestety ale DVB-T nawet z MPEG-4 bedzie za kilka lat systemem przestarzałym, szykuje się nowy standard: DVB-T2, który umożliwi emisję kilku programów HDTV w jednym multipleksie, na jego powszechność trzeba będzie jeszcze poczekać kilka lat co najmniej. Tak więc póki co powinniśmy się cieszyć z emisji DVB-T MPEG-2, do której odbiorniki są powszechne i tanie, dobrze że doszedł TVP Sport - to uatrakcyjnia ofertę, można by umieścić jeszcze kolejne dodatkowe programy, nawet w MPEG-2 da się zmieścić 7 programów (tak nadaje się na świecie), więc jest jeszcze miejsce na szerszą ofertę TVP (Kultura, Historia?).

macklim

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: macklim »

w Polsce nigdy nie będzie zgody na wspólną emisję tylu programów by wypełniły pojedynczy multipleks  DVB-T2, a  kilka programów  HDTV  to  przyszłość odleglejsza niż polskie autostrady  i  3 mln mieszkań....Niech w końcu  rozpocznie się wdrożenie jakiegokolwiek standardu  i nastąpi start telewizji cyfrowej.  Czekam, bo  nie mam możliwości  zainstalowania  talerza,  a odbiór  przekazu analogowego jest u mnie tragiczny.

bobik

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: bobik »

Takie male pytanko,czy u wszystkich odbiorcow dvb-t ze skrzycznego calkowicie zanika sygnal w godzinach popoludniowych czy tylko u mnie? bobik Jaworzno

Lpiatek
Posty: 33
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: CABLETECH URZ0323
Instalacja antenowa: ATV21/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Skrzyczne / Chorągwica

Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: Lpiatek »

U mnie (Tychy) czasem pojawiają się jedynie chwilowe (0,5 s) zaniki w różnych odstępach czasu co 5-10 czasem 20 minut. Sygnał po południu 88-90%, nocą 92-94%, jakość zawsze 100%.Nie bardzo wiem czym te zaniki wytłumaczyć, być może są to zakłócenia, być może od telefonów komórkowych. W antenie siedzi wzmacniacz nieekranowany więc może to jego wina. Zobaczymy co zmieni przeniesienie anteny z poddasza ponad dach.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Jak długo będzie dostępny przekaz ze Skrzycznego w MPEG 2?

Post autor: michal77 »

Witam
Zakupiłem niedawno TV LCD LG 37LG6000 i jest w nim tuner DVB-t z MPEG2.
Jakoś nie mogę włączyć tego tunera i wyszukać stacji nadających w MPEG2. Temat juz trochę stary więc chciałbym się dowiedzieć czy nadal z Wisły sygnał DVB nadawany jest w MPEG-2?
Może jeszcze ktoś wie w jakim systemie nadaje Czeska TV? Mieszkam w Gorzycach koło Wodzisławia śl. i jakieś 25km od Ostrawy.

Zablokowany