DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ma żadnych zmian w emisji MUX2, emisja jest prowadzona zgodnie z ustalonymi parametrami, co zostało dziś sprawdzone i potwierdzone.

Przmus

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Przmus »

Nieprawda...
Coś musieliście zrobić, bo kanałów dalej nie odbieram, jak już wcześniej wspominałem siła sygnału wynosiła 100%.

Sorry ale wypowiedź, że emisja jest prowadzona "zgodnie z ustalonymi parametrami" jest niedorzeczna, biorąc pod uwagę fakt, iż więcej osób zgłasza problemy z odbiorem.
Rozumiem gdybym to tylko ja nie odbierał, ale widzę że ludzie mają podobny problem. Więc coś MUSIAŁO zostać zmienione -.-

Podobno MUX2 działa w 97% kraju... Jeśli ja mam być jednym z 3% to chyba jakiś żart.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

Panie Jarosławie - nie do konca chyba tak jest - U mnie sygnał slabszy o okolo 20% na kanale 55, natomiast kanal 58 idzie chyba od kilku dni u mnie tylko ze Slezy - gdyz jak nigdy nie ma bledow BER - a zawsze byly...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Jarosław Bałuka »

Hm.. ale ja mam informacje otrzymane od naszych służb odpowiedzialnych za emisję i jeśli po specjalnym sprawdzeniu emisji i jej parametrów twierdzą, że jest OK to ja im wierzę.
Jakakolwiek zmiana parametrów emisji, a w szczególności zmiana mocy emisji, byłaby natychmiast alarmowana w systemie. Wiem, oczywiste jest że najłatwiej przyczyny szukać po stronie nadawczej, jednak w tym przypadku problem może być nie po tej stronie. Na k.58 nic się u nas nie uruchamiało ostatnio, za to na k.55 jest MUX1 Konin / Żółwieniec. Może blisko to nie jest ale 100kW...

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

No to na przykladach - odbior dokonany w "oknie" aby wykluczyc tropo z Konina...

Tak było kiedys - opisane w tym watku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 3&start=80

Obrazek

i dzisiaj - wszystkie warunki, lokalizacja na tym samym oknie, jak i sprzet ten sam...

Obrazek

Przmus

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Przmus »

Panie Jarosławie, ale czy nie jest to dziwne?
Nadajnik stoi w jednym miejscu już od roku, nie było żadnych problemów z odbiorem, nawet przy okropnej pogodzie.
Jednego dnia wszystko się zmienia - część osób w mieście, która dawniej odbierała sygnał bez problemów - traci go. Nie można wyszukać kanałów.
Natomiast kolejna część osób zaczyna odbierać w lepszej jakości, bez błędów...

Wiem, że o wiele więcej osób straciło sygnał niż "zyskało". Kogo nie zapytam (znajomych, rodzinę) - wszyscy przestali nagle odbierać kanały z MUX2.
Tak więc jestem przekonany, że coś musi być nie tak ze strony nadawcy, nie odbiorców.

Napisał Pan: "po specjalnym sprawdzeniu emisji i jej parametrów twierdzą, że jest OK to ja im wierzę." - czyli "nadawanie" może faktycznie być OK, parametry te same - ale nadajnik mógł ulec jakiemuś uszkodzeniu.

Czy istnieje jakaś możliwość wysłania "ekipy sprawdzającej" sygnał w Kłodzku i okolicach?
Miejsce mojego zamieszkania, na mapce MUX2 jest oznaczone na zielono, tak więc sygnał powinien dochodzić (i dochodził).
Wiem, że dużo osób zakupiło dekodery do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej, zrezygnowało z Cyfrowego Polsatu itd., ponieważ pojawiła się możliwość odbioru telewizji naziemnej w dobrej jakości.
Osobiście jestem bardzo rozczarowany, bo byłem zadowolony z jakości odbioru i 100% sygnału. Nie może być tak, że setki osób straciły odbiór i nic w tej sprawie nie zostanie zrobione.
Jeszcze raz proszę o dokładne sprawdzenie wszystkiego i o informowanie nas na bieżąco.

synfaza

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: synfaza »

Ciekawa sprawa z tymi zmianami propagacji sygnału. Swoją drogą jak ja się awanturowałem, że nie mam sygnału wielu kolegów z forum mnie krytykowało. Tłumaczyli, że nie można zapewnić dobrego sygnału każdemu odbiorcy. Teraz może oni są w podobnej sytuacji i mogą odczuwać rozgoryczenie podobne mojemu. Można tylko powiedzieć, że cyfryzacja naszego kraju przebiega planowo i zgodnie z polską tradycją :lol: .

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

No i ... juz cos poprawili?

Obrazek

@Przmus - jak u ciebie
@Sat-Com - sprawdz poczte...

Przmus

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Przmus »

U mnie nadal nic... Idę zaraz "pokręcić" jeszcze anteną...

denis35
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2012, o 10:48
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko Czarna Góra

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: denis35 »

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj przeskanowałem jeszcze raz i łapie 15 kanałów ale działa tylko 7 ?? Jak daje na POLSAT to wyskakuje brak sygnału ??

Obrazek

I po chwili pokazuje mi:

Obrazek

Juz myślałem ze to ja mam coś nie tak ale pochodziłem popytałem i każdy u mnie na tej samej ulicy tak ma ??

jarek93

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: jarek93 »

najlepiej powiedzieć, że w czasie przerwy technicznej gdzieś wzrosła góra, albo jakieś może drzewo. Albo ,że zepsuło się nagle kilkanaście instalacji antenowych w czasie przerwy technicznej. Super.

synfaza

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: synfaza »

Koledzy, nie martwcie się. W listopadzie ubiegłego roku otrzymałem takiego oto maila, w odpowiedzi na moją interwencję:
" Witam,



Obecnie nadawcy wspólnie z regulatorem pracują nad sposobem doświetlenia obszarów, na których odbiór naziemnej telewizji cyfrowej jest/będzie szczególnie utrudniony, czyli tzw. białych plam.



pozdrawiam



Rafał Radłowski



Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji"

Macie więc duże szanse, że zostaniecie objęci tymi doświetleniami. Jak już kiedyś pisałem, podchodzę teraz do problemów z NTC z dystansem. Szkoda nerwów i czasu na nic nie dającą korespondencję.

Przmus

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Przmus »

Nadal nic nie działa :/
denis35, takie coś jak ty, to ja miałem 3-4 dni temu. Niby znajdowało wszystkie kanały (Polsat, TV), ale przy przełączeniu na nie był "Brak sygnału".
Chwilę potem już tych kanałów w ogóle nie znajdowało... no i nie znajduje do tej pory.
Listę kanałów mam wyeksportowaną na USB, tak więc wczytuje poprzednie kanały... no ale i tak jest "Brak sygnału", siła sygnału: 0%, poziom błędów 2000

synfaza, tylko że wiesz... U nas wszystko działało bez problemu (przy sile 100% sygnału - podkreślam jeszcze raz 100% sygnału!). Tak więc wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, coraz więcej osób zaczęło kupować dekodery i nagle BAAAAH, jednego dnia sygnał zniknął i nic nie można zrobić.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

Jesli poziom bledow masz 2000 - to znaczy ze sygnal przesterowany - za mocny ... Podlacz kawlek kabla antenowego i zobacz czy wskaznik bedzie cos notowal...

synfaza

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: synfaza »

Właśnie sprawdziłem u siebie. Wszystkie programy MUX - 2 - brak sygnału. Tyle, że u mnie to normalka. No nie, czasami coś zaskoczy i na sekundę pojawia się obraz ;). Trochę się dziwiłem bo przedtem sygnał był lepszy wieczorem. Od pewnego czasu od rana był znośny - jakość 65%, ale właśnie to ulega zmianie na gorsze :evil: . Może teraz u Was poprawi się sytuacja.

Przmus

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Przmus »

Za mocny? Nie sądzę...
Teraz z MUX1 mam siłę 98-100 i 0 błędów (A jak wiadomo MUX1 jest silniejsze).
Do anteny mam specjalny "zasilacz" (wzmacniacz?, nie znam się na tym), po jego wyłączeniu już kompletnie nic nie odbiera... Jeśli sygnał byłby za silny to na pewno odbierałoby bez żadnego wzmacniacza...
No ale problem na pewno nie dotyczy mojej anteny, bo jak wspominałem - wszyscy sąsiedzi nie odbierają.

Napisze może dokładnie co mam na wyświetlaczu:
Informacja o sygnale
Częstotliwość: 770000 KHz
ID kanału: 0003
Multipleks: (TSID 0002, ONID 2268)
Sieć: (ID 3401)
Poziom błędów: czerwono 2000
Siła sygnału: szaro 0

synfaza

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: synfaza »

Jeżeli masz wzmacniacz antenowy to po odłączeniu jego zasilania zawsze będzie lipa. To nie działa tak jak myślisz i żeby odbierać musi być podane zasilanie na wzmacniacz. Czasami złej jakości zasilacz, lub chińskie elektrolity w nim, potrafi skutecznie schrzanić instalację.

Przmus

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Przmus »

Hmmm, analogowe kanały odbiera po odłączeniu zasilania... Gorzej, ale odbiera.
Sygnał na pewno nie jest za silny. 2 dni temu miałem okazję przetestować antenę wewnętrzną (kupioną dla babci). W ogóle nie odbierała u mnie, ani jednego kanału.

U babci na ul. Okrzei - odbiera bez problemu, w pomieszczeniu (nawet nie koło okna). Oczywiście wszystkie kanały z MUX1 i MUX2...

synfaza

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: synfaza »

Na analogu zawsze coś tam odbierze. To właśnie jest przewaga analogu nad NTC ;). Wszyscy się zachwycali zaletami NTC. Oczywiście trudno im zaprzeczyć. Ale jak sygnał jest na granicy to nie masz praktycznie odbioru, oprócz pięknych kolorowych puzzli. Analog leciał nawet z odbiciami.
Ta domniemana przewaga NTC nad analogiem spowodowała przyjęcie oszczędnościowych mocy nadajników, co w naszych górskich terenach pogrzebało NTC. Teraz dopiero czyni się starania o zwiększenie mocy, ale to napotyka często opór ze strony naszych sąsiadów.

jarek93

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: jarek93 »

ja teraz sobie tak myślę, może w kłodzku cyfrowy polsat uruchamia LTE? Albo inny operator a jak po przykładzie UK widać LTE zakłóca sygnał DVB-T.
Nie wiem już...
Obracałem wszędzie antenę, ze ślęzy łapie tylko mux1 na 64kanale i z czarnej góry na kanale 55 czeski mux publiczny na 40kanale.

Ja mam takie pytanie do kogoś z emitela czy sfn był włączony wcześniej dla mux 2 przed przerwą techniczna? Jeśli nie, to bardzo proszę o wyłączenie tego.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2012, o 21:39 przez jarek93, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany