DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Przerwa konserwacyjna 19-20.09. Może ona tego właśnie dotyczy. Szkoda, że wszystko jest owiane taką tajemnicą jakby chodziło co najmniej o bezpieczeństwo narodowe.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

U nas też wszystko idzie zgodnie z planem. O zmianach/włączeniach emisji zwyczajowo informujemy po fakcie. Oczywiście zmiana mocy nie nastąpi przed uzyskaniem nowych pozwoleń radiowych.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Proszę wybaczyć. Jeżeli ma się jakiekolwiek plany to chyba nic trudnego podać datę zmiany w emisji? Co do uruchamiania poszczególnych emisji - plan dla poszczególnych MUX-ów był podany o wiele wcześniej. A może się mylę?

DVBManiak

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: DVBManiak »

Dajcie już spokój. Do końca września to do końca września czy nawet z tego co czytam na poprzedniej stronie do końca tygodnia. Już bliżej niż dalej.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Pewnie, pewnie. W przyszłym roku będzie nam do wszystkiego jeszcze bliżej. Zawsze to pocieszająca wieść :D .

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Od wczorajszej nocy MUX2 pracuje z mocą 50kW ERP.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: tolus »

No to w Boguszowie u mnie gorzej sie porobilo - sila sygnalu procentowo nic sie nie zmienila, poziom sygnalu w % i w dB taki sam od zawsze... Za to teraz nie jestem w stanie ze Ślezy osiagnac poprawnego odbioru - z kierunku slezy (sila 85) czy czarnej gory (sila 70) a jakosc zawsze lata od 0 do 30% ... czyli mux-2 tylko ze Śnieznych ....

damiz74
Posty: 8
Rejestracja: 8 sierpnia 2012, o 12:35
Odbiornik: Wiwa HD90, TV LG 37LS5600
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69 , Stronie Śl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: damiz74 »

Właśnie sprawdziłem sygnał podskoczył na kanale 58 o 3% w Stroniu Śl siła,jakość - 93/100
może polepszy odbiór tym co mają pozasłaniane budynkami i łapią z odbić np na parterze.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

To bardzo dziwne. Zwiększono moc dla MUX-2 a u mnie MUX-1 odbiór bez problemów a MUX-2 zupełna kaszana. Może to zwiększenie było dla MUX-1? :shock:

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: belzebiusz »

Masz wzmacniacz w antenie? Jeśli tak to zapewne masz przesterowany sygnał po zwiększeniu mocy MUX-2.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: SAT-COM »

W Kudowie też na razie cisza na K58 jutro dokładniej będę wiedział.
Ciekawe czy do Dusznik coś doleciało ???

Dawidj
Posty: 15
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 10:53

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Dawidj »

Witam! W Dusznikach dalej za mało, na Ul. Kłodzkiej moc sygnału podskoczyła do 18% z 5% jakość zero. I dziwne jest to że przy ustawianiu anteny wg mapki na Czarną Górę jest tylko 6 % mocy,jakości 0 a przy ustawieniu w kierunku Zieleńca moc 18%, jakość bez zmian. Nie wiem jak w wyższych miejscach dusznik. Jeszcze w przyszłym tygodniu zrobię kilka pomiarów na innych kilku antenach i w różnych miejscach to napiszę. Pozdrawiam! D

Awatar użytkownika
zusto
Posty: 15
Rejestracja: 20 czerwca 2012, o 17:23
Miejscowość: Nowa Ruda
Odbiornik: Cabletech 0198
Instalacja antenowa: Siatkowa przycięta na 50% + LNA 177 z napięciem +5V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłod-Czarna Góra/Trutnow-Cerna Hora

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: zusto »

W górach bez zmian , nawet procenta nie dodało .

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

U mnie jednak poprawę widać. Musiałem poprawić ustawienie anteny i wzmocnienie. Ale potwierdza się jednak, że dla każdego MUX-a musiałaby być osobna antena. Mimo nadawania z tego samego nadajnika są różnice w ustawieniu anteny. Może po zwiększeniu mocy dla MUX-1 sytuacja się ustabilizuje. W każdym razie kilka procent na MUX-2 jest lepiej.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: SAT-COM »

Dawidj pisze:Witam! W Dusznikach dalej za mało, na Ul. Kłodzkiej moc sygnału podskoczyła do 18% z 5% jakość zero. I dziwne jest to że przy ustawianiu anteny wg mapki na Czarną Górę jest tylko 6 % mocy,jakości 0 a przy ustawieniu w kierunku Zieleńca moc 18%, jakość bez zmian.
Odbicia !!! Nie mamy co liczyć na sygnał "z pierwszego tłoczenia" po drodze Góry Bystrzyckie i Orlickie.
Liczyłem, że Mux2 przy 50KW osiągnie zasięg porównywalny z analogowym Polsatem nadającym na K21 z EPR 100KW.
Widocznie wysoka częstotliwość robi swoje.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Oby jak najprędzej zwiększono moc dla MUX-1. W obecnym układzie jeden MUX chodzi poprawnie ( w miarę ) a drugi się przesterowuje. Żeby sytuację opanować trzeba by osobną antenę na każdy MUX i na każdy inny wzmacniacz. Ciągle jakieś zmiany, testy a do ASO coraz bliżej. Będzie niezły bałagan.

Bartt

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Bartt »

Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego że emisja z Czarnej Góry jest kierunkowa i w zasadzie pełna moc jest wypromieniowywana tylko w azymucie 300 - 330 stopni - czyli w stronę Kłodzka i Polanicy-Zdrój. Wszystkie inne kierunki są tłumione mniej lub bardziej:

Kłodzko, Polanica Zdrój - 0dB - 50kW
Lądek-Zdrój - ok. 7dB - 10kW
Stronie Śląskie - ok. 10dB - 5kW
Międzylesie - ok. 10dB - 5kW
Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój - tu ciężko stwierdzić, prawdopodobnie od 3 do 0 dB czyli, 25 - 50kW

Oczywiście emisja kierunkowa wynika z takiego, a nie innego umiejscowienia nadajnika. Jednak stosowanie wytłumień w kierunku północ, północy wschód jest dla mnie niezrozumiałe skoro nie ma tłumienia w kierunku północny zachód. Nie wiem z czego to wynika, może uwzględnione jest tłumienie gór w pobliżu nadajnika :?:.

Ale jak już wielokrotnie pisałem kanał 58 i 55 nie nadaje się do emisji w takich warunkach terenowych i trzeba szukać innych rozwiązań:
Kluczem do dobrego zasięgu jest tu niski kanał i o to powinny być czynione starania. Obecnie k21 i k38 zajmują analogowe emisje i po ich wyłączeniu wolne kanały nie są przewidziane do wykorzystania do emisji DVB-T z Czarnej Góry. Powstaje pytanie czy jest możliwa zmiana tego stanu rzeczy, problemem mogą być tu uzgodnienia kanałowe z sąsiednimi krajami. Patrząc na plany sprzed paru lat, to przykładowo dla mux-5 ze Ślęży jest przewidywany kanał 33, a z Czarnej Góry 52. Może k33 byłby do wykorzystania . Nawet płatna tv mobilna będzie mieć lepszy kanał - 42.
Na pewno dobry zasięg będzie miał kiedyś mux-3, bo raz że ma dobry kanał (25), a dwa że TVP wymaga doświetlaczy.
Tak więc sytuacja po wyłączeniu analogu powinna wyglądać w ten sposób, że dla trzech mux-ów powinny być jak najniższe kanały, tak aby emisja SFN Czarna Góra/Ślęża była jak najbardziej efektywna. Przykładowo taki kanał 25 przewidywany dla mux TVP emitowany ze Ślęży z mocą 100kW ND, oraz z Czarnej Góry z mocą 50kW D zapewni o wiele większe pokrycie sygnałem bo zwiększy się zasięg z obu nadajników - odbiorcy będą zadowoleni, a nadawcy poniosą mniejsze koszta na tworzenie doświetleń ;).

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: DVBManiak »

Dokładnie tak. Bartt ma 100% racji. Kanały 55, 58 w górach to jakieś nieporozumienie. Jak dla mnie powinno to wyglądać tak:
MUX1 - k. 38 (w miejsce analogowej TVP2)
MUX2 - k. 21 (w miejsce analogowego Polsatu).
Jedynie MUX3 wydaje się być dobrze zaplanowany na k.25 w SFN.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: tolus »

SFN to kretynski pomysl... Po zwiekszeniu mocy CzG kanal 58 posypal sie w Boguszowie, Jedlinie, Głyszycy, Dzierzoniowe ... pogratulowac pomyslu...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Co SFN ma z tym wspólnego?

Zablokowany