DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: tolus »

@Maximum

A czytac potrafisz i do tego ze zrozumieniem?

Sprzed mam marki koreanskiej (produkcja Wegry) lub polskiej (produkcja Tajwan) lub Japonskiej (produkcja w Czechach) - a Anteny albo mam od Emitela albo krajowej produkcji ...

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

tolus pisze:@Maximum

A czytac potrafisz i do tego ze zrozumieniem?

Sprzed mam marki koreanskiej (produkcja Wegry) lub polskiej (produkcja Tajwan) lub Japonskiej (produkcja w Czechach) - a Anteny albo mam od Emitela albo krajowej produkcji ...
Tolus, ja czytam ze zrozumieniem. To było zdanie ironiczne wynikające z poprzednich postów. Mówiły one o tym, że winę za kłopoty w odbiorze ponoszą nasze TV lub STB, produkowane na Dalekim Wschodzie. Nie rozumiem więc za bardzo w czym tkwi problem.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: tolus »

Emitel wie ze jest problem, UKE tez wie, Boni i spolka tez wie, Polsta, tvn tez wie... Tylko nikt nie chce zaplacic za nowe emisje i ich utrzymanie... Pomysl z SFN takze nie trafiony - ale autorow tego pomyslu bylo wielu ...

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Po ostatnich moich robótkach na dachu, muszę przyznać rację tym, którzy mówili o konieczności ustawienia anteny z dokładnością do pojedynczego stopnia. W wypadku układu dwóch anten kryterium to zaostrza się jeszcze bardziej i nie jestem pewien czy układ poziomy w naszym terenie jest najlepszy. Na razie nie miałem czasu na testy układu pionowego.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Pomysł z SFN jest jak najbardziej trafiony choć znajdą się tacy, którzy będą twierdzić inaczej. Niezależnie od zdań nieprzychylnych, dzięki SFN możliwe jest nadawanie z więcej niż jednego nadajnika w danym obszarze rezerwacji, a to wydatnie zwiększa zasięg i ilość odbiorców, a więc jest bezpośrednia korzyść społeczna.
Jest zrozumiałe, że łatwiej narzekać na SFN niż egzekwować jakość od producentów sprzętu odbiorczego, jednak SFNy nie znikną, wręcz przeciwnie -będzie ich coraz więcej w miarę rozbudowy sieci.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

To jest oczywiste. Lokalne sieci są niezbędne choćby w rejonach górskich. Wszystko jednak zależy od ich konfiguracji, ilości nadajników i ich mocy.
My jako odbiorcy mamy niewielki wpływ na producentów sprzętu odbiorczego. Jedynym wpływem byłoby ustalenie dobrego sprzętu i jego promowanie. Popyt na dany towar załatwiłby resztę. Buble same znikłyby z rynku. Równie mały wpływ mamy na sferę nadawczą. Kto niby ma prowadzić odpowiednie pomiary? Odbiorca? Nie dysponuje odpowiednim sprzętem. Może jedynie wskazać pewne nieprawidłowości w odbiorze i prosić o wyjaśnienie przyczyny. W tym wypadku nadawca zwala winę na sprzęt odbiorczy a producenci na nadawcę. Przerabiałem podobny temat z tunerami satelitarnymi CRCI pod kątem ich współpracy z kartami. Sytuacja w sporze była identyczna. Dopiero po interwencji TVN producent przyznał się do winy. Nie zawsze więc jest to dla szarego odbiorcy prostą sprawą.

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: DVBManiak »

Jak nie zniknie SFN to chociaż powinny być niskie kanały, a nie 55, 58 w górach. Przecież to idiotyzm.

Dawidj
Posty: 15
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 10:53

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Dawidj »

Witam!
Chciałbym wiedzieć czy EMITEL (pytanie do pana Bałuki) jeszcze coś zrobi w sprawie odbioru a raczej jego braku DVB-T w kotlinie Kłodzkiej, chodzi o DusznikiZdrój, Lewin, KudowęZdrój, czy na ostatnio zwiększonej mocy z CG to już się skończy? Jeżeli to już wszystko co Emitel mógł zrobić to z kim rozmawiać dalej żebyśmy mogli wreszcie zobaczyć polski odbiór cyfrowy. Czy może my jako te 5% mieszkańców kraju mamy się już czuć cyfrowo wykluczonymi?
Pozdrawiam!

Wojewoda82

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Wojewoda82 »

Zaczęła spadać jakość mux 2 wiec przekręciłem antenę centralnie na Ślężę.

I niespodzianka, obydwa muxy 100/100 :shock: , oczywiście straciłem mux 3 z Legnicy.

Wiec przekręciłem na Żurawinę (korzystniejszy kąt ustawienia anteny dla Ślęży niż w przypadku korzystania z Legnicy) i dalej mux 1 i 2 100/100 natomiast Żurawina czasami piksele (i tak lepiej niż było kiedyś).

Wiec sam już nie wiem co mogło być przyczyną. Nie jest to przesterowanie, bo teraz antena zbiera lepiej sygnał ze Ślęży, a jakość nie spadła.

_chris_

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: _chris_ »

Wszystko na świecie ma swoje dobre i złe strony. Tak samo i SFN. Dobrą stroną jest umożliwienie realizacji równomiernego pokrycia danego obszaru, a złą - wyższe wymagania dla instalacji odbiorczych. I tyle.

Z tą jedną uwagą, że pojęcie "instalacja antenowa" obejmuje całość zagadnień związanych z odbiorem, poczynając od elementów składowych zaczynających się od czubka anteny a kończących się na odbiorniku, po prawidłowe jej wykonanie, zestrojenie i eksploatowanie. Odbiornik odbiornikiem, ale antena i kabel antenowy to podstawy.
Maximum pisze:My jako odbiorcy mamy niewielki wpływ na producentów sprzętu odbiorczego.
Dawidj pisze:Chciałbym wiedzieć czy EMITEL
odbiorca jako konsument nie ma realu wpływu na nic. Może sobie co najwyżej ponarzekać na forum i bulić cały czas za emisję DVB-T. Ewentualnie złożyć skargę do UKE lub UOKiK-u. Główny jednak problem leży w tym, że stroną w casusie braku zasięgu są usługodawcy, a nie operator techniczny, pracujący na zlecenie nadawcy.

Chyba, że Emitel ma uprawnienia do występowania w imieniu nadawców odnośnie kwestii związanych z dostępem do ich programów nadawanych w DVB-T?

Kiedy zrozumiecie, że dopóki na wasze posty nie będą odpowiadać przedstawiciele nadawców, to takie dyskusje mają głównie wymiar filozoficzny w kontekście "wołającego na puszczy...". Czasami przedstawiciele nadawców są aktywni i wtedy rzeczywiście widać zmiany.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Tyle, że owe narzekania obserwują również nadawcy. Ich przedstawiciele aktywnie działają na tym forum. co do doświetleń to nie tylko nadawcy mają na to wpływ. W sprawę zaangażował się również minister Boni i całkiem niemałe środki na to przekazał. Na efekty przyjdzie pewnie długo poczekać. Sprzętem odbiorczym zajął się już UKE i miejmy nadzieję, że z dobrym skutkiem.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dawidj pisze:Witam!
Chciałbym wiedzieć czy EMITEL (pytanie do pana Bałuki) jeszcze coś zrobi w sprawie odbioru a raczej jego braku DVB-T w kotlinie Kłodzkiej, chodzi o DusznikiZdrój, Lewin, KudowęZdrój, czy na ostatnio zwiększonej mocy z CG to już się skończy? Jeżeli to już wszystko co Emitel mógł zrobić to z kim rozmawiać dalej żebyśmy mogli wreszcie zobaczyć polski odbiór cyfrowy. Czy może my jako te 5% mieszkańców kraju mamy się już czuć cyfrowo wykluczonymi?
Pozdrawiam!
Właściwie odpowiedź padła już dwa posty wyżej. Generalnie, jako firma wykonująca usługę emisji, wypełniamy umowę zgodnie z jej specyfikacją. W przypadku MUX3 oczywiście jeszcze czekają nas zmiany, rozbudowa sieci. W przypadku pozostałych MUX-ów tu na forum były już informacje, że wypełnianie sieci prawdopodobnie będzie rozważane przez Operatorów jednak chyba nie wcześniej niż po ASO i przejściu na emisje docelowe.

Bartt

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Bartt »

Akurat emisja mux-1 i 2 z Kłodzka/Czarna Góra jest już na docelowych kanałach.
No chyba że nadawcy i regulator rynku (UKE) zdają sobie sprawę że poziom pokrycia sygnałem jest niezodawalający i po ASO będą jakieś zmiany tych nieszczęsnych kanałów na inne ;)
Proponuje osobom zainteresowanym zwrócić się do UKE z pytaniem w tej sprawie.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Znam odpowiedź. Po ASO będą naciski na operatorów aby wywiązali się z pokrycia przewidzianego ustawą. Tyle na dzień dzisiejszy.

_chris_

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: _chris_ »

Maximum pisze: W sprawę zaangażował się również minister Boni i całkiem niemałe środki na to przekazał.
jak to jest - publiczne pieniądze na komercyjną działalność...?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: belzebiusz »

Nawet na Satkurierze już piszą, a na głównej stronie brak ogłoszenia i wykazy nie uaktualnione:
http://satkurier.pl/news/78771/mux-1-i- ... -gory.html
:P

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

_chris_ pisze:
Maximum pisze: W sprawę zaangażował się również minister Boni i całkiem niemałe środki na to przekazał.
jak to jest - publiczne pieniądze na komercyjną działalność...?
Komercyjna to jest nawet TVP. Pieniądze publiczne ale jakże szczytny cel. Wszakże to cyfryzacja kraju ;) . Razem ją wdrożymy!

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: ntcdvb »

Panowie trzeba przyznać, że w 2012 chyba należałoby już nadawać w DVB-T a nie w analogu?
Ważne, aby ta kasa naprawdę była na doświetlenie terenów górskich i usunięcie „białych plam”.
Kasa idzie na TVP (media publiczne), bo z tego, co czytam to doświetlenia dotyczą MUX3-TVP.
Myślę, że jesteście za odbiorem paczki 18 programów NTC w waszym regionie?

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Trochę mnie martwią te niesynchronizowane gappfilery. Przecież to dopiero będzie jazda :shock:.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Przepraszam, że nie edytuję ale pozbawiono mnie tej funkcji.
Jak już ustanowią doświetlacze dla MUX-3, inne łatwiej będzie podpiąć pod istniejącą strukturę.

Zablokowany