DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Włodek czeski
Posty: 10
Rejestracja: 8 marca 2013, o 14:20
Odbiornik: (GoSat 8080 Combo)
Instalacja antenowa: 2 panelowe z dyrektorami PL, 1 panelowa CZ, wzm. AB010 Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra, Černá Hora_CZ

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Włodek czeski »

W Czechach /a nie tyle/ jest obowiązek zwolnić kanały 61-67 dla LTE internetu. To znaczy zwolnić 61 Trutnov/Černá Hora, dlatego przejście muxa 2 na lanał 38. Niestety to spowoduje problem odbioru k38 w większych odległościach od nadajnika w Polsce jak i odbior k37 Śnieżne Kotły w głębi terenu Czech, bo promieniowanie sygnału Černej Hory do Polski tłumione, tak samo jak promieniowanie Śnieżnych Kotłów w kierunku Czech - bo kierunek anten na Śnieżne Kotły i Černą Horę z wszystkich miejsc w Polsce jak i w Czechach jest identyczny...śródki techniczne niemniej istnią, lecz ...są one kosztowne.
:D Pozdrawiam- Włodek czeski (http://www.digitalnitelevize.cz)

-- połączono
ntcdvb pisze:Masz rację kolego u was szykuje się arcy ciekawa sytuacja:
Nadajniki SFN obszar Pardubice ustalone międzynarodowo:
Svitavy / Kamenná horka & Pardubice / vrch Krásný
& Rychnov nad Kněžnou 603n.p.m. 68 n.p.t. : :arrow:
k.21 474.0 MHz K5 50.0 dBW = 100 kW SFN: PAR21 pol.H kier.N
k.22 482. 0 MHz K5 50.0 dBW = 100 kW SFN: KHR22 pol.H kier.N
k.32 562. 0 MHz K5 50.0 dBW = 100 kW SFN: PAR32 pol.H kier.N
k.34 578. 0 MHz K5 50. 0 dBW = 100 kW SFN : PAR34 pol.H kier.N
k.39 618. 0 MHz K5 50.0 dBW = 100 kW SFN : PAR39 pol.H kier.N

Zobacz jak fajne kanały (niskie) idealne pod tereny górskie, nadajniki dookólne, na odbiór Czeskich MUXów nikt w kotlinie kłodzkiej nie powinien narzekać.
Tu dotarło do zmiany ws kanału 21, a też to dotyczy nowego muksa 4 czeskiego: Chociaż jest on wg planu GE06 przeznaczony dla Pardubic, Czeski Urząd Telekomunikacyjny (ČTÚ) uchwalil następujące częstotliwości i lokacje...
KanaŁ 21 - polar. H: ÚSTÍ N. ORLICÍ 4 /Andrlův Chlum, GPS 16°22'26",49°57'37" E, poziom nad morzem 560m, moc 10 kW, prom. dookolne, dla nowego "multipleksu regionalnego 7." Będzie uruchomiony po wyłączeniu Polsata na CZarnej Górze

Kanał 45 - polar. H: ÚSTÍ N. ORLICÍ 4 /Andrlův Chlum, moc 10 kW dookolne, tu URUCHOMIONO MULTIPLEKS 4
Kanał 45 czynny też z lokalizacje HRADEC KRALOVÉ/ CHLUM (k. Horzic, przy drodze Hradec K Jiczin), polar H. moc 10 kW, prom dookolne, GPS 15°44'35",50°16'32", poziom 338 m.

Zasięg muxu 4 na kanału 45 można odczytać z modeli matematycznego na http://www.mapavysilacu.cz. Na stronicy http://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledavac ... on=station
jest przegłąd nadajników, uchwałonych przez ČTÚ /to prawie odpowiednik czeski polskiego UKE)

Nie jest planowano teraz budowy dalszych muksów na Trutnov/Černá Hora, ni na Krásno /Pardubice ...w mieście Pardubice przychodzi pod uwagę wieża Telekoma./. Na nadajniku Rychnov/Litický Chlum teraz tylko nadajniki radiowe UKF.
Wieżę "Andrlův Chlum" nad miastem Ústí nad Orlicą widać lornetą np. z wieży widokowej na szczycie Czarnej Góry, także Czarnę Górę widać z wieży Andrlův Chlum...

Przegłąd nadajników wstystkich 4 czeskich muksów też na naszym webie
http://www.digitalnitelevize.cz.

:D Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Cyfrowy »

Włodek czeski pisze:W Czechach /a nie tyle/ jest obowiązek zwolnić kanały 61-67 dla LTE internetu. To znaczy zwolnić 61 Trutnov/Černá Hora, dlatego przejście muxa 2 na lanał 38. Niestety to spowoduje problem odbioru k38 w większych odległościach od nadajnika w Polsce jak i odbior k37 Śnieżne Kotły w głębi terenu Czech, bo promieniowanie sygnału Černej Hory do Polski tłumione, tak samo jak promieniowanie Śnieżnych Kotłów w kierunku Czech - bo kierunek anten na Śnieżne Kotły i Černą Horę z wszystkich miejsc w Polsce jak i w Czechach jest identyczny...śródki techniczne niemniej istnią, lecz ...są one kosztowne.
W Kotlinie Kłodzkiej nie powinno być problemu z odbiorem, jednak zgadzam się z Tobą, że w innych regionach Polski, mogą występować problemy z odbiorem bądź w ogóle będzie on niemożliwy. Jeśli dobrze się orientuję, to dla Kłodzka poza Černą Horą alternatywą jest Pradziad, ale pewności nie mam. À propos LTE, to w Polsce pewnie też takowe zmiany zostaną wprowadzone... za parę lat :D Wracając do TV - mam nadzieję, że problemy z odbiorem programów z Trutnova nie będą występować, ponieważ to w moim przypadku (i wielu innych odbiorców) najlepsza lokalizacja, z której można odbierać czeskie MUX-y. Czas pokaże, jak to wszystko będzie wyglądać. Czesi raczej nie zawodzą.

Włodek czeski
Posty: 10
Rejestracja: 8 marca 2013, o 14:20
Odbiornik: (GoSat 8080 Combo)
Instalacja antenowa: 2 panelowe z dyrektorami PL, 1 panelowa CZ, wzm. AB010 Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra, Černá Hora_CZ

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Włodek czeski »

W Kotlinie Kłodzkiej nie powinno być problemu z odbiorem, jednak zgadzam się z Tobą, że w innych regionach Polski, mogą występować problemy z odbiorem bądź w ogóle będzie on niemożliwy. Jeśli dobrze się orientuję, to dla Kłodzka poza Černą Horą alternatywą jest Pradziad, ale pewności nie mam. À propos LTE, to w Polsce pewnie też takowe zmiany zostaną wprowadzone... za parę lat Wracając do TV - mam nadzieję, że problemy z odbiorem programów z Trutnova nie będą występować, ponieważ to w moim przypadku (i wielu innych odbiorców) najlepsza lokalizacja, z której można odbierać czeskie MUX-y. Czas pokaże, jak to wszystko będzie wyglądać. ...

Też to nie jest łatwe w Czechach...Śnieżne Kotły na k37 mają sygnał ok 20-25dBµV miejscowościach Czech średnich w płn. okolicach Pragi (k48 mx1 w tym regionie nie działa, to totalne zero). Niemniej Černá Hora tam koło Pragi dosięga miejscami na kanału 40 nawet 60dBµV, a to na k38 będzie podobne ...a jak mamy róźnicę poziomu sygnału niemal 30 lub więcej dB, to się dekoder zakłóca...oczywiście, np. MCP/UU Fracarro przemiennik jest najtańszym rozwiązaniem, jednak cena nie o wiele niższa niż 400 Zł...a to nie mówiąc, że na tarenie Pragi na k37 uchwałony nadajnik lokalnego multipleksu (oto, tu k37 jest w GE06 tylko dla okręgu Praga Miasto ...moc nadajnika teraz mala). Kanał 25 z mx3 z Czarnej Góry, to jest pytanko (lecz historią - o sygnału k38 TVP2 analogu Czarnej Góry miałem raport nawet ze wzgórza Brdy nad Przybramiem!!!)...Całkowicie dobry sygnał koło 30 - 35 dBµV na mx1 i mx2 k55 i k58 jest na terenie Pardubic, Chrudimia...w Hradcu K. to jest górsze. Dobry jest także odbiór k55 i k 58 w Wysokim Mycie (Vysoké Mýto)...Niemniej tu dwojka anten do polecenia, bo miejscami trzeba tak utłumiń k55 i k58 sygnał nadajnika Ústí nad Łabą/Buková Hora (Czechy Płn.), który miejscami dosięga aż do zachodniego obrzeża CZech Wschodnich. :D Włodek czeski

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Wczoraj zrobiłem autoskan na moim TV i złapało mi wieczorem kanały czeskie (jak zawsze) i polskie (czasem znajdzie, ale na liście ma na stałe zapisane). Mam pytanie czy coś się zmieniło z w kwestii numerowania kanałów? bo Tv totalnie przetasował mi listę kanałów a zawsze pozostawała ona stała po skanowaniu.. Wiecie o jakichś zmianach?

Coś się zmieniło... nie odbieram z Chrzelic, tylko z Czarnej Góry:/ Coś dziwnego szczególnie że nie ma tropo, a przynajmniej mapy tak pokazują. Siła sygnału ponad 60%.. Czyżby Emitel zwiększył moc nadajników przed wyłączeniem analogu? Już dawno przecież mieli podnieść do 50kW, więc chyba nie ściemniali.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Cyfrowy »

O żadnych zmianach nie słyszałem, w necie dotarłem tylko do informacji o konserwacji TVP 1 i TVP 2 w dniu 26 marca 2013 r. od 3:00 do 6:00. Wygląda na to, że ostatnia konserwacja na analogu.

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Przestalem lapac kanal 34 z Chrzelic.. kanal 46 lapie normalnie na 80% sygnalu (bardzo duzo jak na moje warunki). Za to zaczalem lapac 55 i 58 kanal z Czarnej Gory ktorych wczesniej praktycznie nie lapalem. Cos musialo sie zmienic bo przeciez instalacja nie nabrala mi nagle super mocy:))

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Cyfrowy »

RTON Kłodzko/Czarna Góra nadaje MUX 1 na kanale 55 i MUX 2 na kanale 58 już bodajże od dwóch lat. Moce rzeczywiście były zwiększone z ok. 20 kW do 50 kW, ale to też miało miejsce z jakieś pół roku temu, w listopadzie bądź jeszcze wcześniej (pewności oczywiście nie mam). W razie co 26 marca będzie konserwacja tego nadajnika. Przydałyby się bieżące aktualności m.in odnośnie zmian w emisji.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: zuku »

przepraszam ale jestem nie na bieżąco, kiedy Kłodzko/Czarna Góra będzie mieć MUX 3 (tvp2 hd) ??
dziękuję

domino16297

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: domino16297 »

Wyłączą analog to bedziesz miał mux-3

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: zuku »

nie pracuje na analogu, mam tuner z nnakartę z obsługą DVB-T,
żadnych jednak kanałów z MUX3 mi nie znajduje mam tylko mux1,2

domino16297

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: domino16297 »

Do dnia 31.07 2013 mux-3 ma być dostępny na obszarze całego kraju praktycznie.Jak widać dziś przy wyłączeniach telewizji analogowej na określonych obszarach został uruchomiony mux-3 bądź zostały zwiększone moce nadajników.Jest duże prawdopodobieństwo że w Kłodzku mux-3 dostępny będzie 22.04.2013 czyli przy planowym wyłączeniu telewizji analogowej.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: zuku »

rozumiem, czyli czekamy jeszcze, dzieki

Awatar użytkownika
Ranid
Posty: 24
Rejestracja: 16 listopada 2011, o 18:32
Odbiornik: Funai32LED,Samsung37
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra-Szczytnik-Szklana Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Ranid »

Szczytna - skąd odbiera i czy wystarczy normalna antena.

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Mam takie pytanko.. gdzie znajdę mapki pokrycia dla doświetliwszy? Istnieje w ogóle coś takiego?

To powyżej to pytanie, stwierdzenie czy całkiem coś innego?

Awatar użytkownika
Ranid
Posty: 24
Rejestracja: 16 listopada 2011, o 18:32
Odbiornik: Funai32LED,Samsung37
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra-Szczytnik-Szklana Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Ranid »

Ranid pisze:Szczytna - skąd odbiera i czy wystarczy normalna antena.
Pytanie skąd aktualnie odbiera się DVB-T b o rok temu z Czarnej Góry,Kłodzko było nie osiągalne.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Cyfrowy »

To w sumie zaskakujące, bo w Radkowie mam gorszy profil terenu niż Szczytna, a z Czarnej Góry odbieram na antenie pokojowej ze wzmacniaczem :) Rok temu była jeszcze moc 20 kW, którą następnie zwiększono do 50 kW.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: belzebiusz »

Chemical Attack pisze:Mam takie pytanko.. gdzie znajdę mapki pokrycia dla doświetliwszy? Istnieje w ogóle coś takiego?
Oficjalnych mapek brak, a jeśli istnieją to są objęte największą tajemnicą państwową. :P
Nieoficjalne mapki wkrótce na:
http://www.dvbtmap.eu/mapmux.html?mid=4000,531

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Cyfrowy pisze:To w sumie zaskakujące, bo w Radkowie mam gorszy profil terenu niż Szczytna, a z Czarnej Góry odbieram na antenie pokojowej ze wzmacniaczem :) Rok temu była jeszcze moc 20 kW, którą następnie zwiększono do 50 kW.
Nie ma tu nic zaskakującego. W jednej miejscowości są obszary z idealnym odbiorem i obszary gdzie tego odbioru nie ma. To specyfika terenów górskich, które trudno pokryć sygnałem bez ustanowienia doświetlaczy. Swoja drogą UKE przeprowadziła już pomiary w Kotlinie Kłodzkiej - czy ktoś widział wyniki tych pomiarów?

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Od roku czekam, aż się tymi pomiarami pochwalą.. Ale ani UKE, ani Emitel chwalić się nie lubią:( A czy chociaż lista doświetlaczy jakie będą uruchomione na Dolnym Śląsku jest gdzieś dostępna?? Czy tez jest to ścisła tajemnica?

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Sądzę, że takowej jeszcze nie ma. Za wcześnie. Dopiero po wyłączeniu analogu, po pewnych protestach odbiorców, powstanie lista - lub też nie. Zawsze można zasłonić się tymi dopuszczalnymi 5% lub 2% bez pokrycia.

Zablokowany