DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Awatar użytkownika
Ranid
Posty: 24
Rejestracja: 16 listopada 2011, o 18:32
Odbiornik: Funai32LED,Samsung37
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra-Szczytnik-Szklana Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Ranid »

Czy aktualnie jest dobry odbiór z Czarnej Góry Mux-1 i 2 pytam bo tydzień temu kupiłem tuner Wiwa 95 HD Memo i wszystko działało a teraz słaby sygnał 20/40,pikseloza lub 0/0.Mux-3 odbieram z Szczytnika,Szklana Góra i tu jest OK,natomiast tamtych nie ma.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Kolego, widocznie podobnie jak ja, masz sygnał na granicy, bez żadnego marginesu i każda zmiana warunków atmosferycznych skutkuje zerwaniem odbioru. Póki nie ustanowi się doświetlaczy, jak dla MUX-3, będziesz miał takie właśnie niespodzianki. Walczę z problemem chyba od roku i żadne, nawet najbardziej wyszukane rozwiązania nie pomogły.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: SAT-COM »

Zawsze można spróbować ATX91 lub ekstremalnej wersji ATX 107.
W Szczytnej się sprawdzają.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Bardzo możliwe. Jeszcze lepiej ustawić na każdy MUX osobną antenę :). Najgorsze jest to, że może trafić na dobry odbiór nawet przez kilka dni lub tygodni a później wszystko weźmie w łeb. W terenie górskim ustanowienie tylko i wyłącznie małej ilości nadajników dużej mocy zupełnie się nie sprawdza. Nie wspomnę już o sieciach SFN, które jak się wydaje też przysparzają sporo kłopotów. Tylko doświetlenia mogą uratować sytuację, choć MUX-3 na 25 kanale odbiera się nieźle, ale to w końcu jedna z lepszych częstotliwości.

Awatar użytkownika
Ranid
Posty: 24
Rejestracja: 16 listopada 2011, o 18:32
Odbiornik: Funai32LED,Samsung37
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra-Szczytnik-Szklana Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Ranid »

Być może znalazłem usterkę,po rozebraniu zasilacza antenowego okazało się że jest taka cewka [na okrągły wałek nawinięty drucik około 1cm] i jeden koniec był lużny,nie łączył więc odwinąłem jeden zwój i przylutowałem [nie wiem czy to jest dobrze]z trudem chyba nie bardzo bo poprawiło to jakośc i siłę ale MUX-2 nie ma dalej.Ten zasilacz mam już że 3 lata i on chodzi na okrągło i może już czas go wymienić na nowy.
http://www.sklepsaturn.pl/zasilacz-ante ... elmor.html

Czy można zastosować inny zasilacz jak ten orginał.

jarek93

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: jarek93 »

mux 2 ma zrąbaną synchronizacje sfn ze ślęża i jak sygnał jest mocny to zakłoca czarną górę . Ja sobie dałem spokój, w tamtym roku w maju bylo to samo i nikt sie tym przez tydzien z emitela nie traktował tego poważnie,(EDIT) dopiero gdy dziennikarz zadzwonił nagle znaleźli przyczynę i ją naprawili, bo wcześniej to "wszystko jest ok" brzmiało stanowisko emitela.(/EDIT)
Ostatnio zmieniony 2 maja 2013, o 01:49 przez jarek93, łącznie zmieniany 1 raz.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Ranid pisze:Czy można zastosować inny zasilacz jak ten orginał.
Polecam wątek http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2039, oraz inne porady dotyczace doboru anteny.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

jarek93 pisze:mux 2 ma zrąbaną synchronizacje sfn ze ślęża i jak sygnał jest mocny to zakłoca czarną górę . Ja sobie dałem spokój, w tamtym roku w maju bylo to samo i nikt sie tym przez tydzien z emitela nikt nie traktował tego poważnie.
Zapewne traktowali to poważnie. Tyle, że wszyscy dopiero się uczą :).

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Serio? Emitel się czymś nie przejął? A to taka poważna firma i prokonsumencka bym powiedział.. Widać to szczególnie po tym, że o co byś nie zapytał to na wszystko uzyskasz odpowiedź na tym forum.
A tak serio. Od 22 kwietnia nie miałem jeszcze dnia żeby mi wszystko dobrze odbierało.. Według Emitela, UKE i paru innych urzędów wszystko jest ok. SFN.. nie wiem czy to to, ale uruchomienie doświetlacza schrzaniło mi odbiór dokumentnie, a miało poprawić. Wyłączenie analogu miało poprawić odbiór.. Tymczasem u mnie po ASO wszystko się jeszcze bardziej pogorszyło, a już wcześniej kiepsko było.
Jeśli o DVBT chodzi to mam wrażenie ze Republika Czeska bardziej o mnie zadbało, niż nasze kochane państwo.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: adac »

Maximum pisze: Zapewne traktowali to poważnie. Tyle, że wszyscy dopiero się uczą
to może zaprosić jednak tych Czechów bo oni się w międzyczasie nauczyli

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Hmm.. z tą nauką to bym nie przesadzał. Chyba że w Emitelu tylko empiryści są. Jak napisałem na tym forum, że można by wykorzystać doświadczenia z innych wdrożeń.. chociażby czeskich czy niemieckich to mojego posta usunięto. Widać poruszyłem drażliwy temat. Do czytania i analizy literatury potrzeba mniej osób niż do testów in vivo. W ten sposób tworzy się więcej miejsc pracy i lepsze raporty sprawozdawcze można przedstawić. Mniejsza o koszty. A może po prostu inżynierowie z innych krajów są równie tajemniczy jak Ci z Emitela i nie lubią się dzielić wiedzą.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: adac »

Zdaje się że nie jesteśmy pionierami którzy przecierają szlaki dvb-t w Europie bo tak to bym jeszcze zrozumiał.

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Żeby nie było, że twierdzę, że wprowadzenie rozwiązań zagranicznych od razu rozwiązałoby wszystkie problemy, bo wiadomo, że specyfika naszych regionów może być inna. Niemniej jednak takie Czechy to dosyć górzysty kraj, więc chyba i doświadczenia mają spore w rozsyłaniu sygnału w górach. Słowacja, czy Austria też równiną nie jest.. Więc chyba jest z kim się porównywać i na czyich błędach się uczyć. A przy okazji wprowadzać swoje ulepszenia, bo przecież jakby nie patrzeć mamy, moim skromnym zdaniem, naprawdę ogarniętych fachowców w wielu dziedzinach (szczególnie dyscyplinach naukowych). Przynajmniej niektórych.

Maximum

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Maximum »

Panowie, w naszym terenie potrzeba znacznie więcej doświetlaczy niż jest obecnie. Nie sądzę żeby w Emitelu byli sami dyletanci. Siłą rzeczy bazują jednak na swoich masztach a to nie wystarcza. Wszyscy świetnie o tym wiedzą. Poza tym niektóre maszty, pracujące w SFN, są zbyt oddalone od siebie i tu może leżeć przyczyna złej pracy tej sieci. Ja muszę powiedzieć, że odbiór MUX -3 na 25 kanale z Czarnej Góry jest trochę zastanawiający. Mimo jakości rzędu 94 - 100% są liczne zakłócenia.
Z tym uczeniem się od sąsiadów nie przesadzajcie. Zapewne nikt nie podzieli się doświadczeniami z dobroci serca. Poza tym czytałem liczne publikacje, które podawały sposób pokrycia sygnałem terenów górskich ( publikacje naszych rodzimych fachowców :) ). Teoria teorią, a praktyka jest uzależniona od przesłanek ekonomicznych. Z NTC jest jak z wieloma innymi problemami. Wiadomo jak należy je rozwiązać, jednak robi się to tak, jak pozwalają warunki i możliwości.

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Też się zastanawiam, czemu jest tak źle.. zastanawiam się, czy może mam za dużo odbić od doświetlaczy?? Może góry tak mi wszystko odbijają, że telewizor szaleje..Jak patrzyłem na dvbtmap.eu to mam tutaj odbicia z Chełmca, Ślęzy, Góry Anny, Czarnej Góry.. przy okazji Chrzelice łapie, ale w tej chwili nie ma to nic wspólnego z odbiorem niestety. Wcześniej wieczorami ładnie mi łapały sygnał. Teraz d... blada. TVNu nie pooglądam:)

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Od wczoraj całkiem nieźle łapie MUX 2 z Opola Chrzelic.. nie wiem czy coś zmieniano. Odbiór w miarę stabilny, (czasem pikseloza) z dużą ilością błędów (na poziomie 10E-2 w porywach). Tak przynajmniej mój odbiornik wskazuje.

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

Mam pytanie do mieszkańców Nowej Rudy i okolic.. Czy tylko ja mam problem z odbiorem multipleksów na których nadają TVN, Polsat, TTV? Dobrze w miarę odbieram tylko MUX TVP i to tez nie zawsze. Czy ktoś inny może potwierdzić brak możliwości stabilnego odbioru DVBT w Drogosławiu i okolicach?

pingwin86
Posty: 7
Rejestracja: 28 kwietnia 2012, o 21:56
Odbiornik: Sony 50" i Panasonic 32"
Instalacja antenowa: zwykła antena siatkowa ze wzmacniaczem i ant. dedekowana na mux-8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kłodzko-Czarna Góra

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: pingwin86 »

O prawidłowym odbiorze będzie można powiedzieć dopiero po uruchomieniu doświetlacza na górze Krępiec który już stoi ale bez oprzyrządowania. Sygnał z G.Anny odbieram na poziomie 70% na zwykłej antenie siatkowej bez wzmacniacza tylko sam symetryzator. Odbieram ten MUX stabilnie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
Antena na dachu na ul.AK .Tak stwierdził sprzedawca z ul.Kolejowej.

pozd.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Cyfrowy »

Na doświetlenie z góry Krępiec nie ma raczej szans, jeśli takowe odbywa się już z Góry Św. Anny. Na początku emisja MUX-3 miała być prowadzona z Krępca, a wieża widokowa na Górze Św. Anny udostępniona dla turystów, ale plany uległy zmianom, ponieważ UKE wydało pozwolenie na Górę Św. Anny.

Chemical Attack

Re: DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

Post autor: Chemical Attack »

No tak, ale to daje stabilny odbiór tylko TVP.. a co z TVN'ami i resztą? Odbieracie te rzekome dwadzieścia parę kanałów czy tylko 8 powtórek z powtórek? Bo ja już kabaretów mam dosyć.. szczególnie tego cyfryzacyjnego kabaretu..

Zablokowany