DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

hilmi
Posty: 104
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: hilmi »

Potwierdzam Wroclaw-Krzyki(Wojszyce) sila sygnalu 100% na antenie siatkowej

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

@jack - nowej rudy nie odbieram wcale - jakies sladowe mory...

TVP-2 na 38 mam idealna - czasem sie na nia cos naklada ...
TVP-1 na 52 mam zaklocana przez TVP-1 z Kalisza - obraz idealny ale z "tłem" i zakloceniami dzwieku - TG to dramat ;)

POLSAT na 21 - jest ok - ale jest lekka kaszka...

Przestawilem antene calkowicie na poludniowy zachod zeby cos sie odbijalo od Dzikowca - cos sie na 58 pojawia - skanuje ale nic sie nie wczyta ... Czekam na Sleze lub Chrzelice

phoe

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: phoe »

@tolus

Ja mam w Lubinie podobnie:
- TVP2 prawie ze idealnie
- Polsat w maire ok(ze Slezy tez Polsatu teraz nie mam idealnego)
- TVP1 sie prawie nie da ogladac, obraz prawie caly czas skacze + sa dosc spore zaklocenia.

Cyfrowo na 58 kanale nic nie znajduje. :( Tylko ze ja mam do Klodzka az 133KM, ale teretycznie zadnych gorek i itp na drodze nie ma.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: mm4738 »

W Rawiczu jest sygnał, ale nie jest na tyle mocny aby można było bez problemu oglądać. Szatkuje i stop klatki. Pewnie wieczorem będzie OK.

edit: 19.30 - sygnał delikatnie lepszy i nie ma już problemów z odbiorem.

tomek9876
Posty: 39
Rejestracja: 18 czerwca 2010, o 12:28
Odbiornik: Technomate TM-7102 HD T2 Super
Instalacja antenowa: Dipol TriDigit+MC-9102
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jesenik/Praded, Ślęza

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tomek9876 »

Niestety nadawanie MUX-2 z Czarnej Góry jest mocno kierunkowe z mocą max. 20 kW, nastawione tylko na Kotlinę Kłodzką i ni jak ma się do nadawania analogowego z tego nadajnika co sprawdziłem w moim miejscu zamieszkania. Dlatego uważam, że mapka zasięgu na http://www.dvbtmap.eu/map.html jest w miarę dobra.
Mieszkam na Przedgórzu Sudeckim, czyli po drugiej stronie Kotliny Kłodzkiej w odległości 48,9 km od Czarnej Góry.

Przeprowadziłem dzisiaj próby około godz. 18, na Fergusonie FT-8300, 44-elementowej antenie naziemnej TriDigit o oraz wzmacniaczu LNA-177 z regulacją napięcia.
Antenę specjalnie przestawiłem z Pradziada, gdyż w tej pozycji owszem też pokazywał sygnał około 65% ale chwilami spadał do 0%, ale jakość jeszcze bardziej falowała od 0% do 76% i tuner nie mógł wyszukać nawet listy kanałów.
Po przestawieniu anteny typowo na Czarną Górę, uzyskuję na tym tunerze siłą sygnału 65%,a jakość sygnału faluje 76%-84%-96%, tworzą się stop klatki. Są minuty, że wygląda, że jest OK, a w następnych tnie co chwilę. W tej pozycji czeski MUX-1 z Pradziadza (odległość od nadajnika 79,2 km) jeszcze teoretycznie mi gra (siła sygnału: 75% a więc wyższa niż z Czarnej Góry, jakość sygnału: 84%-96%), ale zwiększyła się liczba przycięć, więc anteną będą musiał przestawić na poprzednią pozycję, gdzie liczba przycięć była dużo mniejsza.

Niestety warunki podgórskie wpływają na stopę błędów BER (trochę za nisko mieszkam, pierwsze piętro i otaczające pogórki wpływają na sygnał) oraz oczywiście charakterystykę nadawania z danego nadajnika np. w odległości 62,2 km mam czeską Cerną Horą i tuner nawet nie drgnie przy wyszukiwaniu programów cyfrowych z tego nadajnika, chociaż programy analogowe radiowe grają dosyć dobrze.

Czekam w takim razie na odpalenie MUX-2 ze Ślęży gdzie moc będzie większa 50 kW, charakterystyka nadawania dookólna i odległość dla mnie tylko 21,6 km od nadajnika.

Ciekawi mnie tylko jak się sprawdzi nadawanie synchroniczne SFN (kanał 58) z tych dwóch nadajników Ślęża i Czarna Góra dla MUX-2, po problemach z takim nadawaniem w Warszawie.

W ramach testów zamierzam również sprawdzić Opole/Chrzelice jak Emitel odpali MUX-a. Coś z analogu jak przestawię antenę obecnie łapię z tego nadajnika (odległość 80,8 km).
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2011, o 21:02 przez tomek9876, łącznie zmieniany 4 razy.

hilmi
Posty: 104
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: hilmi »

Na czym polega takie nadawanie synchroniczne ze jeden nadajnik z drugim sie nie zakloci?

jack

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: jack »

Nowa Ruda - Drogosław
Antena - zwykła siatka z przedwzmacniaczem
dekoder eNki - 100% jakości, BER 0, czasem przez chwilę pokazuje inną wartość
plazma Panasonic G30 - 100% jakości, BER 0, czasem przez chwilę pokazuje inną wartość
LCD Panasonic G20 - jakieś 3/4 skali oznaczonej od 0 do 10, BER jw

Maps81
Posty: 6
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 22:04

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Maps81 »

Witam na Forum. Potwierdzam odbiór Kłodzko ch58 w Dzierżoniowie. Siła 71% Jakość 100%. Antena mini siatkowa. Taki sam odbiór z czech Jesenik ch36. Sprzęt Technisat AirStar USB TeleStick 2. Pozdrawiam :)

phoe

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: phoe »

mm4738 pisze:W Rawiczu jest sygnał, ale nie jest na tyle mocny aby można było bez problemu oglądać. Szatkuje i stop klatki. Pewnie wieczorem będzie OK.

edit: 19.30 - sygnał delikatnie lepszy i nie ma już problemów z odbiorem.
To co ty masz za antene, ze mozesz normalnie odbierac, a masz 20km dalej niz ja? Mi dalej kompletnie nic nie pokazuje na 58 kanale. :O

Edit: oo zlapalo teraz, w sumie obraz idealny, ale sila sygnalu i jakos slaba i czasami zanim pojawi sie obraz troche trzeba czekac jak kanal przelacze.

Smieszne jest to ze teraz mi dla odmiany Czeskich nie znalazlo, a mam znalezione programy z Klodzka. :O

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: mm4738 »

Antena TRIGI DIGIT z symetryzatorem. 4 m dalej wzmacniacz masztowy ALCAD (straty w kablu i podział sygnału w dwa miejsca).
Odbiornik Technomate 6900 HD Super.

Sygnał - dla porównania:
Śrem - k.39 - Poziom 97%, Jakość 93%
Śrem - k.28 - Poziom 93%, Jakość 94%
Kłodzko - k.58 - Poziom 44%, Jakość 33 - 53% (jakość skacze, nie wiem, czy powodem nie jest Polsat na k59 ?)
Mikstat - k.44 - Poziom 97%, Jakość 94%
Wichów - k.41 - Poziom 97%, Jakość 94%

Przy ustawieniu anteny na Kłodzko, z czeskich - oczywiście Praded na k.36. (96% / 90%)

Awatar użytkownika
elektro-tv-sat
Posty: 65
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:45
Odbiornik: Ferguson T65
ITI2850
ITI2849
LG47LW570S
Instalacja antenowa: Dipol 44+LNA-101 + Multiswitch MSR-508
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kłodzko-Czarna Góra

opis sygnału

Post autor: elektro-tv-sat »

Witam ponownie
Około 12 sygnał był cały czas w jakości 100%, popołudniem skakał jak oszalały i obraz zrywało, a teraz o 21:45 siła 29% jakość 99-100%. Cały czas na antenie Dipol 19/21-69. Czeskie z 36 kanału siła 21% jakość 93-96%. Jutro jadę do Ludwikowic Kłodzkich na testy u znajomego, bo u niego nie wyszukuje kanałów. Tuner sprawdzaliśmy dziś u nie i łapał sygnał.
Wizualna jakość obrazu na ekranie 42" była lepsza na ITI2850 przez HD niż przez euro na Signal hd-507. Jestem monterem tv-sat i w Nowej Rudzie okolice ronda przy wjeździe na obwodnicę lepszy sygnał był z Ślęży niż z Czarnej Góry, ale to było przy pomiarze takiej samej anteny ze wzmacniaczem i dotyczyło kanałów analogowych.
Pozdrawiam
Natanek Jarosław
elektro-tv-sat

phoe

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: phoe »

No ja Praded na k36 zgubilem wlasnie(ale slabo mi lapalo i tak), a sygnal tez mi skacze, nie mam w % tego u mnie w TV, tylko taki pasek, ale bedzie podobnie jak u ciebie.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: SAT-COM »

Kupuje antenkę i w weekend próbuje w Kudowie według mapki nie powinno ale łapałem polsat na 21 kanale to jest szansa

DVBManiak

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: DVBManiak »

Spokojnie za tydzień startuje MUX-2 ze Ślęży i wtedy problemów nie będzie. :)

Adam669

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Adam669 »

Wrocław okolice pl.Jana Pawła 2 siatka jakość 40% siła 90%

andrzej88
Posty: 17
Rejestracja: 4 maja 2011, o 11:06
Odbiornik: LG 42LW659S/LED plus
Instalacja antenowa: DEXTA z reg. wzmoc.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Opole/Chrzelice

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: andrzej88 »

Bez obracania anteny (skierowana na Mikstat) odbiór z Czarnej Góry prawidłowy na tunerze NOT ONLY LV6TMPVR4.
W linii prostej ok. 73 km.
Antena DEXTA na wys. 15 m i tyłem również odbiera kolejny nadajnik.

majster10

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: majster10 »

SAT-COM pisze:Kupuje antenkę i w weekend próbuje w Kudowie według mapki nie powinno ale łapałem polsat na 21 kanale to jest szansa
Daj znac jak ci sie uda:)Według mapki będzie bardzo ciężko..
P.S. Też jestem z Kudowy :)

Pozdr

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: SAT-COM »

SAT-COM pisze:Kupuje antenkę i w weekend próbuje w Kudowie według mapki nie powinno ale łapałem polsat na 21 kanale to jest szansa
Kudowa dzielnica Brzozowie ok 450m n.p.m nic się nie udało.
Antena kierunkowa UHF 19 elementowa zero sygnału.
Antena siatkowa małe migotanie sygnału (być może harmoniczne z czeskich mux3 k60 i mux2 k61)
Pozostają nam tylko czechy albo w przyszłości Góra Parkowa ,Hełmiec lub Śnieżne Kotły.

phoe

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: phoe »

eh, mi w Lubinie tylko rano i wieczorem dziala. :(

Awatar użytkownika
elektro-tv-sat
Posty: 65
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:45
Odbiornik: Ferguson T65
ITI2850
ITI2849
LG47LW570S
Instalacja antenowa: Dipol 44+LNA-101 + Multiswitch MSR-508
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kłodzko-Czarna Góra

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: elektro-tv-sat »

Witam
też to zauważyłem, że rano i wieczorem sygnał jakość jest na 100%, a w godzinach popołudniowych niestety sygnał faluje i skacze, ale siła jest stała. Po badaniach w Ludwikowicach Kłodzkich, budynek otoczony wzniesieniami i lasami na ul. Fabrycznej, o godzinie 15 siła 50%, a jakość 0%. Mimo to zaprogramowane wcześniej programy, na ITI 2850 ( tuner n-ki i telewizji na kartę ), działają bez zacięć, a czeskie z 36 kanału nie działały mimo siły 36% i jakości 0%. Bardzo to dziwne, ale jednak działa!!! Wcześniej zaprogramowane programy na innym tunerze DVB-T nie działały o 15, w tym samej chwili, a wieczorem już tak.
Wspomnę, że antena jest zamontowana na II piętrze i jest to dipol 16 ze wzmacniaczem ustawiona równolegle do ściany.
Piszcie o swoich spostrzeżeniach.
Pozdrawiam
Natanek Jarosław
elektro-tv-sat Nowa Ruda

Zablokowany