DVB-T z RTON KŁODZKO CZARNA GÓRA

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

Panie Natanek - regulamin forum sie klania...

tomek9876
Posty: 39
Rejestracja: 18 czerwca 2010, o 12:28
Odbiornik: Technomate TM-7102 HD T2 Super
Instalacja antenowa: Dipol TriDigit+MC-9102
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jesenik/Praded, Ślęza

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tomek9876 »

Mam pytanie to Panów z Emitela.
Na mapie obiektów dla nadajników Kłodzko/Czarna Góra ; Rabka/Luboń Wielki podane są parametry transmisji MPEG-4, 64QAM, 8k, 5/6, 1/8 co oznaczałoby przepustowość multipleksu DVB-T - 27,64706 MBit/s.
Tak jest naprawdę (nie mogę tego stwierdzić dla Czarnej Góry, gdyż mój tuner tego nie pokazuje) czy jest to błąd na stronie z mapą obiektów ?

Dla pozostałych nadajników w Polsce podawane są parametry MPEG-4, 64QAM, 8k, 3/4, 1/8
lub MPEG-4, 64QAM, 8k, 5/6, 1/4 co oznacza przepustowość multipleksu DVB-T – 24,88235 MBit/s


Dzisiaj po raz pierwszy od włączenia nadajnika Kłodzko/Czarna Góra po godz. 9 jak sprawdzałem w ogóle nie było sygnału na Fergusonie FT-8300HD – 0% poziom i jakość. Nie wiem czy nadajnik był wyłączony (nad ranem była burza na naszym terenie) czy po prostu tak niekorzystne warunki propagacyjne miałem. Dla Pradziadza w tym sam czasie sygnał był bez zmian.
Po godz. 11 sygnał wskoczył, poziom sygnału: 65%-66%, ale jakość sygnału gorsza niż wcześniej: 72%-76% i oczywiście tnie się.
Mieszkam na Przedgórzu Sudeckim (miejscowość Bielawa) więc cudów z tego nadajnika nie oczekuję.

DVBManiak

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: DVBManiak »

Wygląda na to, że jeśli to prawda to przez FEC 5/6 sygnał może dolatywać na mniejsze odległości, dlatego są problemy z odbiorem u wielu. Też sprawdziłem tą mapę i wszędzie 3/4, ale to emisja testowa może parametry jeszcze ulegną zmianie, jednak rzeczywiście mógłby się wypowiedzieć ktoś z Emitela.

Awatar użytkownika
Mario-dls
Posty: 29
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 11:31
Miejscowość: Ząbkowice Śląskie
Odbiornik: LC -55CUF8472ES
Instalacja antenowa: OPTICUM AX 1000 UHF TRIPLEX ze wzmacniaczem LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice , Slęża,Czarna Góra,Pradziad

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Mario-dls »

Sygnał w Ząbkowicach śląskich siła 69% jakość 100%.Mam informację ,że w Dusznikach Zdr.okolice kościoła nie ma mozliwości odbioru.Może ktoś odbiera sygnał z Czarnej Góry w Dusznikach Zdr proszę o odpowiedz?!

emgie77
Posty: 49
Rejestracja: 10 lipca 2011, o 17:25
Miejscowość: Nysa
Odbiornik: SONY Bravia 50X94J
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Chrzelice/Praděd

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: emgie77 »

Witam, piszę z Nysy. Do Czarnej G. mam w linii prostej 43 km, ale pomimo wielu prób do dziś nic mi nie wskoczyło. Miszkam w Sródmieściu na 4, ostatnim piętrze więc teoretycznie nie powinno być problemu. Trochę jestem rozczarowany ale może jeszcze coś się poprawi. Dlaczego właściwie Czarna Góra nadaje kierunkowo NW a nie N?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Jarosław Bałuka »

tomek9876 pisze:Mam pytanie to Panów z Emitela.
Na mapie obiektów dla nadajników Kłodzko/Czarna Góra ; Rabka/Luboń Wielki podane są parametry transmisji MPEG-4, 64QAM, 8k, 5/6, 1/8 co oznaczałoby przepustowość multipleksu DVB-T - 27,64706 MBit/s.
Tak jest naprawdę (nie mogę tego stwierdzić dla Czarnej Góry, gdyż mój tuner tego nie pokazuje) czy jest to błąd na stronie z mapą obiektów ?
W którym miejscu...?


Ustalone są 2 schematy modulacyjne:
a. 64QAM, 8k, 5/6, 1/4
b. 64QAM, 8k, 3/4, 1/8

Schemat (a) jest przeznaczony dla nadajników pracujących w SFN (z wyłączeniem Warszawy) i niektórych emisji MFN. Wartości wynikają z fizycznej odległości pomiędzy nadajnikami pracującymi w danej grupie SFN.
Schemat (b) jest przeznaczony dla nadajników pracujących w MFN.

Planowanie radiowe (predykcja zasięgów), a więc i publikowane mapki zasięgów, uwzględniają w/w uwarunkowania.

gregor2010

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: gregor2010 »

Też zwróciłem na to uwagę.

Dane pochodzą z (Kłodzko / Czarna Góra):

http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_obiektow.aspx

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ok, dziękuję. Tam jest błąd, zaraz poproszę o poprawienie.
GI ma być 1/4

kubus.kul
Posty: 48
Rejestracja: 2 marca 2009, o 16:20
Odbiornik: TV SAMSUNG LE37B651
Instalacja antenowa: Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Szczawnica/G.Prehyba

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: kubus.kul »

To samo jest tu http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_S4D. Obiekt Rabka / Luboń Wielki.

DVBManiak

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: DVBManiak »

Tu http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_W2G występuje też błąd w nazwie. Jest 2 razy Polsat, a powinno być MUX-2.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: eter »

Jeśli już mowa o pomyłkach to w wykazie ze Śnieżnych Kotłów też jest błąd w mocy emisji Polsatu z tego obiektu ( 10 ) kW a powinno być ( 100 ) kW. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: SAT-COM »

Jak obecnie wygląda sprawa odbioru z Czarnej Góry ?
Zastanawiam się czy warto jeszcze inwestować w lepszą antenę ,czy obecne parametry nadajnika są ostateczne i dać sobie spokój.

DVBManiak

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: DVBManiak »

Myślę, że to są ostateczne parametry, przynajmniej jeśli chodzi o moc 20 kW to docelowa emisja. W piątek startuje Ślęża to powinieneś wtedy spróbować. 50 kW dookólnie, więc powinno nieźle siać (docelowo 100 w etapie 6). Jak nic nie złapiesz, to wtedy trzeba jakąś potężną antenę w stylu atx 91 albo 107 + jakiś wzmacniacz. Innej możliwości nie widzę.
eter pisze:Jeśli już mowa o pomyłkach to w wykazie ze Śnieżnych Kotłów też jest błąd w mocy emisji Polsatu z tego obiektu ( 10 ) kW a powinno być ( 100 ) kW. Pozdrawiam.
Co do tego to nie mam takiej pewności. U mnie odbiór TVP 1 i 2 super, a Polsat ledwo 'widać'. Jeśli to informacje stąd to jest tam dużo pomyłek. Podobnie z emisją TVN z RTON Żórawina. Emitel podaje 10 kW, a RadioPolska 20. Raczej Emitel ma prawidłowe parametry.
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2011, o 23:53 przez DVBManiak, łącznie zmieniany 1 raz.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: eter »

Akurat na wskazanej przez ciebie stronce Radio Polska jaest prawidłowa moc Polsatu ze Śnieżnych Kotłów,chodziło mi jednak o stronkę Emitela. Tak bywa.

DVBManiak

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: DVBManiak »

Wiem, że chodziło o stronkę Emitela. Jednak skąd pewność, że to 100 kW? Tak jak pisałem nie ma się co opierać na danych z RadioPolska, zwłaszcza, że widnieją tam jeszcze takie informacje jak MUX-1, który przecież nie wystartował. http://radiopolska.pl/wykaz/pokazdv_stacja.php?pid=65
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=20&t=1394

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: SAT-COM »

DVBManiak pisze:Myślę, że to są ostateczne parametry, przynajmniej jeśli chodzi o moc 20 kW to docelowa emisja. W piątek startuje Ślęża to powinieneś wtedy spróbować. 50 kW dookólnie, więc powinno nieźle siać (docelowo 100 w etapie 6).
Podejrzewam że ślęża nie rozwiąże problemu odbioru w Kudowie (zbyt duża odległość,kilka pasm górskich po drodze).
Pytanie do Panów z emitela jakie są plany co do odbioru odbioru MUX2 w tym regionie ?
Jedyne wzmianki które znalazłem w tym temacie tyczą się nadajnika MUX3 na Górze Parkowej kanał 25 ERP 1KW.

PS. Proponuje założyć oddzielny dział na forum "Błędy w wykazach nadajników".Ostatnio temat odbioru z Czarnej Góry został zdominowany przez tą problematykę a co za tym idzie jest problem z wyłowieniem istotnych informacji.
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2011, o 22:11 przez SAT-COM, łącznie zmieniany 4 razy.

DVB-T

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: DVB-T »

Wróciłem z wakacji, przekręciłem antenę wprost na Czarną Górę i niestety rozczarowanie. Emisja DVB-T jest znacznie bardziej wytłumiona w kierunku północnym niż analogi. Strzelin, 61 km od nadajnika, wszystkie 3 programy analogowe zupełnie dobre, choć nie idealne, a cyfrowych nawet nie wyszukuje. No cóż, nie ma co kombinować, za 2 dni będzie Ślęża.

andrzej ntc

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: andrzej ntc »

Witam na 58 kanale z czarnej góry siła ok 85% jakość 57% nie stabilna skacząca Ludwikowice Kłodzkie ul.Fabryczna co prawda antena zbyt nisko i osłonięta budynkiem,wniosek jeden moja antena musi być na dachu dodam że jest to kierunkowa dipol 16 a taka antena potrzebuje przestrzeni ;)

arcik

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: arcik »

No i stało się, niestety to czego się najbardziej obawiałem, mieszkam w Kłodzku, mam zainstalowaną antenę skierowną na Czarną Górę, wczęśniej przy odbiorze analogowym jakość była wyśmienita, zresztą nadal jest na kanale 52, gdzie nadawana jest tvp1, po włączeniu nadawania cyfrowego na kanale 58, jakość i siła sygnału były na 100%, praktycznie bez skoków sygnału, co owocowało oczywiście znakomitą jakością, niestety dziś wszystko uległo załamaniu. Sygnał cyfrowy co chwila rwie z chwiejnością 0-100 %, z praktycznie ciągłą szachownicą na ekranie, bywają momenty że pojawia się na ekranie napis brak sygnału. To samo u mojego sąsiada. Podejrzewam, że wszystkiemu winien włączony na tym samym kanale nadajnik na Ślęży - niestety chyba system Single Frequency Network nie działa optymalnie. Ponieważ z tej samej anteny w dość dobrej jakości odbierałem także sygnał na kanale 42 (TVP INFO - lokalny z Wrocławia) mogę przypuszczać, że antena łapie sygnał z obu nadajników, które jednak w odbiorniku w jakiś sposób interferują. Co ciekawe, antena ma ekran, tak aby "nie łapać" sygnałów od tyłu, jednak jak widać nie zdaje on egzaminu. Poeksperymentuję jeszcze jutro z dodatkową blachą, która dodatkowo stanowiłaby dodatkowy ekran elektromagnetyczny. Niestety - obawiam się najgorszego - że przy mojej lokalizacji - i paradoksalnie - położeniu zapewniającym odpowiednią jakość sygnału zarówno z jednego jak i drugiego nadajnika - odbiór sygnału okaże się niemożliwy.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Kłodzko / Czarna Góra

Post autor: tolus »

w watku wroclawskim szeroko to omawiamy ;)

Zablokowany