DVB-T w rejonie Wałbrzycha

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: pawelll »

Witam, czy są jakieś widoki na doświetlanie w rejonie Kamiennej Góry, Szarocina, Pisarzowic? Mam tam rodzinę i sytuacja wygląda kiepsko. Z map wynika, że jedyna szansa to najodleglejszy nadajnik- Czarna Góra!! Wszystkie inne skutecznie pozasłaniane.

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Z tym to raczej nie przed 22 IV 2013.A i ten termin nie jest pewny.
Dobra wiadomość to że MUX3-TVP będzie.

marmoni

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: marmoni »

SAT-COM pisze:A Chełmiec coś by zmienił w sytuacji Nowej Rudy ?
Jeżeli chodzi o Kotlinę kłodzką to część Kudowy-Zdrój, Polanica i Radków jest w jego zasięgu.

http://www.sat-com.biz/pliki/technika/P ... lodzka.pdf

Pod warunkiem nadawania dookólnego .
Witam,

jestem laikiem w tym temacie, więc przepraszam za głupie pytanie? Przeglądając załącznik stwierdzam, że w Kudowie nadajnik na górze Parkowej nadaje już cyfrowo, zgadza się? I jakie mux'y, jak można wiedzieć?

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: SAT-COM »

Nadajnik na Górze Parkowej nadaje tylko analogowo TVP1, i TVP2.
Kiedyś była sytuacja ,że otrzymał decyzję rezerwacyjną na MUX3 K25 (która wygasła) jednak nigdy nie rozpoczęto emisji.
Obecnie planowane jest włączenie 3 multipleksu z nadajnika Kulin Kłodzki-Grodziec.

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Wałbrzych/G.Chełmiec będzie w VII etapie ASO 23 lipca 2013 r. :shock:
Wg strony prowadzonej przez MAiC http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html
podana jest data 23 lipca 2013 na ASO :?:
Ten nadajnik jest ustalony w sieci SFN DS-2 pod MUX-3 :!:
@SAT-COM kolego wiesz coś na ten temat.
Czy to kolejny błąd urzędniczy :?:

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: SAT-COM »

Według mapy też wygląda że Wałbrzych należy do regionu Jeleniogórskiego.
Ale chyba w niczym im nie będzie przeszkadzać uruchomienie MUX3 na K25 (poza MUX4 CZ z Cernej Stdnicy). Co ciekawe oprócz K25 dla Wałbrzycha koordynowany jest K54. Nie wiadomo na co? Reasumując w Wałbrzychu bardzo płynnie przejdą na NTC zwłaszcza ,że już duża część miasta jest w zasięgu MUX1,MUX2 ze Śnieżnyh i Ślęży. Gorzej wygląda sprawa z ościennymi górskimi gminami np. Głuszyca, Walim, Nowa Ruda .... łapią się na 22 kwietnia.

MG_DVB-T

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: MG_DVB-T »

Według mnie niejasność z ASO i uruchomieniem regularnej emisji MUX3 w rejonie Wałbrzycha związana jest z tym, że kształty allotmentów MUX3 różnią się od kształtów pozostałych MUX-ów, na podstawie których układane były terminy wyłączeń telewizji analogowej. Biorąc to pod uwagę, scenariusz dla Wałbrzycha może przedstawiać się tak:
1. 22 kwietnia br. zostanie uruchomiona emisja MUX3 w k25 (obszar DS-2) - nic nie będzie bynajmniej stało na przeszkodzie i mam nadzieję, że TVP weźmie to pod uwagę;
2. wyłączenie TVA nastąpi 23 lipca br., czyli zgodnie z oficjalnym harmonogramem ASO.

W ten sposób nie zostaną naruszone żadne terminy i wszyscy powinni być zadowoleni :D
SAT-COM pisze:Gorzej wygląda sprawa z ościennymi górskimi gminami np. Głuszyca, Walim, Nowa Ruda .... łapią się na 22 kwietnia.
Tutaj (jak na moje "inżynierskie oko" :)) nie ma wątpliwości - wyłączenie TVA i uruchomienie MUX3 w IV etapie.
SAT-COM pisze:Co ciekawe oprócz K25 dla Wałbrzycha koordynowany jest K54.
K54 jest przewidziany dla allotmentu Jelenia Góra dla MUX6. Z racji tego, że MUX5 oraz MUX6 to melodia przyszłości i moim zdaniem zostaniemy z 3 MUX-ami (nie liczę płatnego MUX4), obstawiam, że UKE szykuje ten kanał dla loklanych. A swoją drogą - kolego @ SAT-COM - skąd info o koordynacji tej częstotliwości?

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

O ile Wałbrzych zostanie wyłączony 22 kwietnia :?:
Wałbrzych/G. Chełmiec nadaje na kanałach 9, 32, 49, 56 i będzie nadawał do VII etapu ASO :?: :o
Wiem, że 1000 W to nie jest ogromna moc, ale działanie bez sensu, cyfrowo SFN z DS-2 a analogowo z Jelenie Góra. :|

MG_DVB-T

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: MG_DVB-T »

Zgadzam się, że bezsensowne będzie nadawanie do VII etapu ASO. Pisząc "swój" scenariusz odniosłem się tylko do tego, o czym MAiC nas informuje na swojej stronie www.

Nie mniej jednak spójrzmy na to z tej strony:
1. uruchomienie MUX3 w allotmencie DS-2 powinno nastąpić 22 kwietnia br. Wtedy też TVP musi wręcz uruchomić Wałbrzych wraz z Wrocławiem i Kłodzkiem, bo inaczej obywatele "zlinczowaliby" nadawcę publicznego :D
2. czy wtedy zaprzestane zostaną natomiast emisje analogowe ze stacji Wałbrzych / g. Chełmiec? Wątpię! A dlaczego? Bo ludziom od dawien dawna jest wpajane, że w Regionie Jeleniogórskim telewizja analogowa zostanie wyłączona w lipcu br. i w związku z tym setki mogą jeszcze nie być przygotowane na odbiór NTC. Nie wydaje mi się, by jakikolwiek nadawca potrzebował z tego powodu "szumu medialnego" i niezadowolenia mieszkańców ww. okolic.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Cyfrowy »

Jak kiedyś wspomniano, Chełmiec rzekomo należy do regionu jeleniogórskiego, czyli faktycznie przekaz analogowy powinien zostać wyłączony w lipcu, ale coś czuję, że wyłączą już 22 kwietnia, czego finałem będą skargi zaskoczonych odbiorców. Dotychczas nie uruchomiono z tego obiektu żadnego multipleksu, jest to dziwna sytuacja, czyżby zrezygnowano z emisji NTC z Chełmca? W pomorskim, gdzie planowo wyłączono przekaz analogowy w listopadzie, trzeci multipleks został wprowadzony już wcześniej, a na Chełmcu pojawi się być może na ostatnią chwilę, gdy większość odbiorców wybierze ofertę dostępnej w Wałbrzychu telewizji kablowej lub platformy satelitarnej i wtedy nie wiadomo, czy będzie sens w emisji ze stacji nadawczej na Chełmcu.

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Wałbrzych/Chełmiec nigdy nie podlegał pod Jeleniogórskie, Kłodzko podlegało pod Wałbrzyskie. Ale problemy UKE z podziałem administracyjnym i znajomością terenów już wielokrotnie wskazywałem na tym forum. Nie jest dziwną sytuacją brak cyfrowego sygnału z tego nadajnika, gdyż teoretycznie ten teren powinien być pokryty sygnałem z JG/ŚK, dodatkowo jeszcze dociera Kłodzko/Czarna Góra i Wrocław/Ślęża.
Uruchomienie MUX-3 na tym nadajniku pokaże, że jest dobry odbiór cyfrowy i odbiorcy pewnie będą chcieli mieć taki dostęp do MUX-1 i MUX-2 co nie dziwi.
Mam nadzieję, że MUX-2 zostanie także uruchomiony z doświetleniami, gdyż bajka o tym że na docelowych kanałach i mocach będzie wszędzie docierał jest tylko marzeniem nadawców i tym pozostanie.

MG_DVB-T

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: MG_DVB-T »

ntcdvb pisze:Wałbrzych/Chełmiec nigdy nie podlegał pod Jeleniogórskie, Kłodzko podlegało pod Wałbrzyskie. Ale problemy UKE z podziałem administracyjnym i znajomością terenów już wielokrotnie wskazywałem na tym forum.
Kolego - w tym poście nie mamy się zastanawiać nad podziałem administracyjnym kraju i przynależnością Wałbrzycha do danego województwa.

Cieszyć sie jednak należy, że emisja MUX3 z góry Chełmiec ruszy 22 kwietnia. A że telewizja analogowa będzie dłużej w eterze to już problem przede wszystkim nadawców, którzy będą ponosili koszty tychże emisji, a także tych, którzy jeszcze nie są przygotowani na NTC.

Zgadzam się natomiast z Tobą, że nadawcy z MUX1 oraz MUX2 czekają cierpliwie na kolejne emisje regularne multipleksu regionalnego TVP. Dopiero potem zobaczą, co warto uruchomić, by ich programy docierały do ustawowych 95% ludności. Czy będą jednak zainteresowani uruchomieniem emisji w Wałbrzychu, do którego teoretycznie dociera sygnał z 3 stacji? Wątpliwe.. Jeżeli chodzi o tamte tereny, to bardziej będzie im zależało na Kotlinie Kłodzkiej czy Worku Turoszowskim, gdzie występują realne problemy z odbiorem NTC.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: SAT-COM »

Porównując dwie mapki http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html oraz http://static.cyfryzacja.gov.pl/gallery ... aczen2.jpg można łatwo ustalić granicę obszaru (tak też zrobiłem analizując poprzednie posty). Wynika z nich ,że wschodnia granica Regionu Jeleniogórskiego przebiega pomiędzy gminami:
Mieroszów - Głuszyca
Jedlina Zdr. - Walim
Wałbrzych - Świdnica
Świebodzice - Jaworzyna Śl
itd.
MG_DVB-T pisze:
ntcdvb pisze:Wałbrzych/Chełmiec nigdy nie podlegał pod Jeleniogórskie, Kłodzko podlegało pod Wałbrzyskie. Ale problemy UKE z podziałem administracyjnym i znajomością terenów już wielokrotnie wskazywałem na tym forum.
Kolego - w tym poście nie mamy się zastanawiać nad podziałem administracyjnym kraju i przynależnością Wałbrzycha do danego województwa.
.
Administracyjnie podlegaliśmy pod Wałbrzych (do dzisiaj nam się to czkawką odbija).
Nie zmienia to jednak fakt ,że RTON Kudowa G. Parkowa miał (może nadal ma ) radiolinię z Chełmcem.
MG_DVB-T pisze:
SAT-COM pisze:Gorzej wygląda sprawa z ościennymi górskimi gminami np. Głuszyca, Walim, Nowa Ruda .... łapią się na 22 kwietnia.
Tutaj (jak na moje "inżynierskie oko" :)) nie ma wątpliwości - wyłączenie TVA i uruchomienie MUX3 w IV etapie.
Oko okiem problem jest tego typu czy Chełmiec i Czarna Góra załatwią sprawę??? Podejrzewam że potrzebne będzie doświetlenie zwłaszcza, że w jeszcze gorszej sytuacji jest Radków.
MG_DVB-T pisze:
SAT-COM pisze:Co ciekawe oprócz K25 dla Wałbrzycha koordynowany jest K54.
K54 jest przewidziany dla allotmentu Jelenia Góra dla MUX6. Z racji tego, że MUX5 oraz MUX6 to melodia przyszłości i moim zdaniem zostaniemy z 3 MUX-ami (nie liczę płatnego MUX4), obstawiam, że UKE szykuje ten kanał dla loklanych. A swoją drogą - kolego @ SAT-COM - skąd info o koordynacji tej częstotliwości?
Było już na forum, ja korzystam z pliku xls. (udostępniałem link) ntcdvb z pliku TXT (rozsyła cichaczem) źródło to samo.

MG_DVB-T

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: MG_DVB-T »

SAT-COM pisze:Oko okiem problem jest tego typu czy Chełmiec i Czarna Góra załatwią sprawę??? Podejrzewam że potrzebne będzie doświetlenie zwłaszcza, że w jeszcze gorszej sytuacji jest Radków.
Na terenach górskich nie ma innej opcji - uruchomienie stacji doświetlajacych jest KONIECZNE! Patrząc jednak na to, co się będzie działo w III etapie ASO, gdzie na terenach allotmentu WISŁA i RZESZÓW "cyfrowo" odtworzona zostanie praktycznie w 100% sieć przemienników analogowych, nie martwiłbym się bardzo o MUX3. TVP ma już kasę od min. Boniego, pół Polski wie, że włączą zdecydowaną większość przemienników wykorzystywanych do emisji programów analogowych, więc nie "strzelą sobie samobója" i uruchomią większość stacji w Kotlinie Kłodzkiej. Także mieszkańcy tych terenów nie powinni mieć obaw, że nie będą docierały do nich programy TVP. Gorzej z pozostałymi multipleksami...
SAT-COM pisze:Było już na forum, ja korzystam z pliku xls. (udostępniałem link) ntcdvb z pliku TXT (rozsyła cichaczem) źródło to samo.
Dzięki za informację - poszukam. Tak czy inaczej zastanawiające jest, po co "wyciągają" kanał z 6 warstwy sieci DVB-T. W planie GE06 UKE zgłosiło Jelenią Górę / Śnieżne Kotły, a teraz do tego dorzuca Wałbrzych... Moja wcześniejsza teza o kanale dla nadawców lokalnych runęła, bo w ogłoszonych ostatnio zmianach w "Planie zagospodarowania częstotliwości" nie ma nic o Wałbrzychu. Choć w tym dokumencie zwróciłem uwagę na to, że UKE nie ma jeszcze kanału dla TV Łużyce.. Może ten nadawca lokalny chce rozszerzyć swój zasięg? I sieć SFN np. Lubań / Nowa Karczma, Jelenia Góra / ŚK (lub ewentualnie wzg. Kościuszki), Wałbrzych / g. Chełmiec?

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Nic nie stoi na przeszkodzie aby TVK zgłosiło do UKE chęć nadawania w MUX-R (Regionalnym) do końca marca prowadzone są konsultacje.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Cyfrowy »

ntcdvb pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Właśnie nie rozumiem, dlaczego TVK nie składa wniosku do UKE. Jako stacja telewizyjna o dużej popularności i liczbie odbiorców w regionie, miałaby zapewne duże szanse na pojawienie się w MUX-ie.

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Z wykazu i mapki na cyfryzacja.gov.pl zagubiła się data wyłączenia analogu.
Przez 2 lata MAiC wprowadzało w błąd odbiorców z gmin Wałbrzych, Boguszów-Gorce i Szczawno Zdrój, że wyłączenie analogowe nastąpi 23 lipca 2013 r. a wszystko wskazuje na to, że nadajnik Wałbrzych / g. Chełmiec nadawanie analogowe zakończy 22 kwietnia 2013 r.
Jedyny pozytywny akcent to, że nastąpi przełączenie nadajnika z analogu na sygnał cyfrowy a to jest sednem tej zabawy.
Kolejna sprawa, że obecnie najmocniejsza emisja z tego obiektu to 1 kW a planowany MUX-3 DS-2 k.25 (-9022) będzie z mocą 20 kW. (czyli 20 razy mocniejszy, a jak liczą niektórzy jeszcze X8).

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: SAT-COM »

Na tej mapce w tej chwili nie ma żadnych dat wyłączenia analogu .
Nie wiązałbym tego faktu z Wałbrzychem.
Ale za niespełna miesiąc wszystkiego się dowiemy ,łącznie z planem doświetleń.

Jozef_47
Posty: 44
Rejestracja: 20 stycznia 2011, o 14:57
Odbiornik: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚLĘŻA

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Jozef_47 »

SAT-COM pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Do wyłączenia telewizji analogowej w Kłodzku, Wrocławiu pozostało 23 dni .
Jak zniknie analog z Ślęży to co z Chełmcem.
Pisze się o tych miejscach.
Na mapach rejon od Chełmca na zachód to kolejny termin.

Ciągle musimy czekać.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: pawelll »

Melduję posłusznie, że w okolicach Kamiennej Góry (Pisarzowice) uruchomiłem odbiór MUX1 i 2 z Kłodzka (Czarna Góra). Siła i jakość sygnału (przy intensywnych opadach śniegu) wystarczająca do odbioru bez zakłóceń. Stara antena siatkowa ze wzmacniaczem zainstalowana 10 lat temu, tuner WiwaHD 95.


Uzupełnienie. Po drobnych poprawkach w instalacji:
MUX1 - siła 75%, jakość - 100%
MUX2 siła 70%, jakość 50-60%

Zablokowany