DVB-T w rejonie Wałbrzycha

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: belzebiusz »

Zawężając to:
- Lemon Records Sp. z o.o. i ESKA TV S.A. = Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe S.A. (ZPR S.A.)
- STAVKA Sp. z o.o. i TVN S.A. = TVN S.A.
- Telewizja Polsat Sp. z o.o. i Polskie Media S.A. = Cyfrowy Polsat = Zygmunt Solorz-Żak

zetor

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: zetor »

janopolo pisze:
boss_pl pisze:A inne MUXy będą z Chełmca?
Na pytanie, "czy będzie zamontowany doświetlacz dla MUX-1 i MUX-2 na Chełmcu",
dzisiaj Emitel odpowiedział, cytuję;

jeżeli nadawcy mux1 lub mux2 zdecydują sie na dodatkową emisję dla Wałbrzycha to takowa emisja zostanie ulokowana na Chełmcu.

pozdrawiamy emitel

Otrzymałem taką odpowiedź:
"... uprzejmie informuję, że analizy symulacyjne wykonane przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości potwierdzają, że na terenie Wałbrzycha mogą występować problemy z odbiorem MUX1 oraz MUX2. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu odbiór obu multipleksów ze stacji Jelenia Góra/ Śnieżne Kotły oraz Wrocław/ Ślęża jest znacznie utrudniony lub niemożliwy. Ogólnie sytuacja w Wałbrzychu jest mocno zróżnicowana, tzn. są miejsca, gdzie nie powinno być problemów z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej, ale są też miejsca, gdzie mogą występować duże niedogodności. Do drugiej grupy miejsc należy m.in. dzielnica Sobięcin, w której Pan mieszka, i która jest skutecznie przesłonięta przez góry oraz wzniesienia. Rozwiązaniem problemu byłoby z pewnością uruchomienie nowych emisji z nadajnika na górze Chełmiec, ale na dzień dzisiejszy UKE nie posiada informacji czy nadawcy MUX1 oraz MUX2 są zainteresowani ww. stacją i ogólnie rozbudową sieci nadawczych MUX1 oraz MUX2. W najbliższym czasie UKE wystosuje pismo do nadawców w tej kwestii, bo i z innych terenów kraju (m.in. Kotlina Kłodzka, Worek Turoszowski) napływają informacje o niedostatecznym pokryciu sygnałem obu multipleksów.

Z upoważnienia Dyrektora Delegatury we Wrocławiu,
Michał Kamieniec
Naczelnik Wydziału Kontroli Radiowej i Zwalczania Zakłóceń
Urząd Komunikacji Elektronicznej
Delegatura we Wrocławiu
ul. Traugutta 1/7, 50-449 Wrocław
tel. (71) 348-86-50
faks (71) 348-86-76
tel. wew: 8061"

Proponuję pisać o uruchomienie multipleksów 1 i 2 na Chełmcu na adres e-mail:
wroclaw@uke.gov.pl

Powyższy adres jest na stronie: http://www.uke.gov.pl/delegatury-uke-1064

Może akcja forumowiczów przyśpieszy w/w montaż. W grupie większa siła!!!

Jest dla mnie niezrozumiałe, żeby mieszkać przy górze, gdzie jest wież nadawczych kilka, a nie ma wszystkich multipleksów telewizji naziemnej.

Pozdrawiam forumowiczów.

walduś
Posty: 2
Rejestracja: 20 grudnia 2012, o 22:29
Odbiornik: HD306
Instalacja antenowa: kółko z drutu :-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły, Chełmiec

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: walduś »

Panowie! Sygnał DVB-T w Wałbrzychu to jedna wielka porażka.Jedynie w dzielnicach Piaskowa Góra,Podzamcze i części Szczawna Zdroju jest w miarę przyzwoicie. Reszta to loteria w zależności od pogody pory dnia i niewiadomo czego jeszcze.
A miało być tak pięknie.
Ps
Od kilku dni nawet 55 kanał fiksuje tam gdzie było na 100%

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: tolus »

jak masz kółko z drutu to sie nie dziw ze 55 kanał szwankuje - na drucie to mozesz odbierac na dlugich falach "jedynke" a nie DVB-T...

89paparazzi

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: 89paparazzi »

Witam, nie będę zakładał nowego wątku, a potrzebuję porady. Moi rodzice mieszkają w samym centrum Wałbrzycha i mają problem z odbiorem DVB-T. Mianowicie, do starej siatkowej anteny zamiast symetyzatora włożyłem wzmacniacz 30 dBi i ustawiłem na Śnieżne kotły, bo tka kiedyś była ustawiona antena, ale na Chełmiec. Niestety tylko w upalne gorące, bezchmurne dni coś ściągała z SK, ale i tak były zakłócenia po za tym straciłem kanały czeskie po włożeniu wzmacniacza.

Pytanie brzmi czy warto jest w takim przypadku kupić antenę 16/21-69 DVB-T i zamienić wzmacniacz 30dbi na 36dBi (LNA188)?

Poniżej linki do profili wysokościowych na:
Śnieżne kotły odl. 50 km - zasłaniają góry - http://imageshack.us/photo/my-images/202/gqzc.png/
Ślęża odl. 33 km - nie mam ściany w tym kierunku ;/ - http://imageshack.us/photo/my-images/843/5bwj.png/

Antena jest na wysokości circa about 15-20m od gruntu (4 pietro kamienicy).

Pozdrawiam

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Moja propozycja jest taka antena dipola 19/21/69 i przy tych odległościach do nadajnika zdecydowanie słabszy wzmacniacz do wyboru dwie opcje LNA101 15db,lub LNA169 25db ja mam 50km i 101 daje rady i też mam hałdę na kierunku.Antena siatkowa mogłaby by być dobra gdy doświetlą Chełmiec, tak jak napisałem wcześniej to na razie to marzenia.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Mam pytanie do odbiorców z okolic Wałbrzycha co z nowym obiektem na górze Chełmiec kiedy przeprowadzką czy w tym temacie coś wiadomo?

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: marcin6660 »

Oglądałem dzisiaj nowy maszt w Googlach i chyba jest minimalnie wyższy od starego ale jeszcze goły chyba ze zdjęcia są nieaktualne , stoją zaraz obok siebie i nowy jest trochę szerszy. Nie wiem jaka była przyczyna budowy nowego masztu bo stary najgorzej nie wygląda.
Stary maszt należy do TP czy Emitela ? A nowy do kogo ?

Teraz w zimie raczej prac tam nie będzie. Super z tej góry widać Śnieżkę i Śnieżne Kotły.

henryk1

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: henryk1 »

Witam! Czy ktoś może się orientuje, kiedy zaczną nadawać pozostałe multipleksy z Chełmca? Część Wałbrzycha pozostaje skazane jedynie na kanały TVP.

PS. Wczoraj udało mi się uzyskać informacje w sprawie MUX2 na Chełmcu. Okazało się, że są możliwości techniczne doświetlenia, jednak problem tkwi w nadawcach. Dokładniej, z informacji, które uzyskałem od TVN, który podobnie jak PULS jest chętny do rozpoczęcia takowego nadawania, problem jest z... Polsatem. To właśnie on najbardziej utrudnia. Dlatego proszę wszystkie osoby z Wałbrzycha i okolic, które mają problem z odbiorem MUX2 o to, aby pisały i apelowały do Polsatu w tej sprawie. Tylko opór większej liczby osób może rozwiązać ten problem.

piotrek111

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: piotrek111 »

Zgodnie z wcześniejszymi wpisami na forum napisałem maila do
Wydział Kontroli Radiowej i Zwalczania Zakłóceń
Urząd Komunikacji Elektronicznej
Delegatura we Wrocławiu
z zapytaniem o dodatkowe MUXy na Chełmcu oto odpowiedź:

"W odpowiedzi na poniższą korespondencję uprzejmie informuję, że analizy symulacyjne wykonane przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości Urzędu Komunikacji Elektronicznej potwierdzają, że na terenie Wałbrzycha mogą występować problemy z odbiorem MUX-1 oraz MUX-2. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu odbiór obu multipleksów ze stacji Jelenia Góra/ Śnieżne Kotły oraz Wrocław/ Ślęża jest znacznie utrudniony lub niemożliwy. Ogólnie sytuacja w Wałbrzychu jest mocno zróżnicowana, tzn. są miejsca, gdzie nie powinno być problemów z odbiorem Naziemnej Telewizji Cyfrowej, ale są też miejsca, gdzie mogą występować duże niedogodności. Rozwiązaniem problemu byłoby z pewnością uruchomienie nowych emisji z nadajnika na górze Chełmiec, ale na dzień dzisiejszy UKE nie posiada informacji czy nadawcy MUX-1 oraz MUX-2 są zainteresowani ww. stacją i ogólnie rozbudową sieci nadawczych MUX-1 oraz MUX-2.
Ponadto informuję, iż Urząd Komunikacji Elektronicznej nie posiada możliwości prawnych do wymuszenia na nadawcach prywatnych decyzji, skutkujących uruchamianiem nadajników, których emisje zwiększyłyby możliwości odbioru nieosiągalnych dla mieszkańców wielu miejscowości, w tym Wałbrzycha programów telewizyjnych nadawanych w ramach Multipleksów MUX-1 i MUX-2.

Uprzejmie informuję, że regulowaniem i dysponowaniem programami telewizyjnymi, które można odebrać za pośrednictwem Naziemnej Telewizji Cyfrowej na danym obszarze Polski leży w kompetencjach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wszelki zapytania w sprawie możliwości uruchomienia MUX-1 i MUX-2 dla wszystkich mieszkańców miasta Wałbrzycha proszę kierować bezpośrednio na adres siedziby Biura KRRiT w Warszawie: https://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow- ... ormularze/



Mam nadzieję, iż powyższe informacje przyczynią się do wyjaśnienia problemu braku dostępu do MUX-1 I MUX-2 w Wałbrzychu. "

Tak że zostaje tylko nękanie KRRiT.
Pozdrawiam

henryk1

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: henryk1 »

Również pisałem do UKE i otrzymałem taką samą odpowiedz :D widocznie mają jedną wersje dla wszystkich.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Przyznam że nie rozumie nadawców że zostawiają ta dużą miejscowość jak Wałbrzych bez MUX1,i MUX2,chociaż wcześniej w analogu dostępny był Polsat jak i TVN,gdzie w tamtym czasie o TVN w kotlinie Kłodzkiej było można tylko pomarzyć.Także prośba do nadawców pomyślcie o takich miejscowościach jak WAŁBRZYCH,NOWA RUDA KUDOWA ZDRÓJ DUSZNIKI ZDRÓJ i wiele miejscowościach kotlin Kłodzkiej i Jeleniogórskiej,doświetlić te tereny.

henryk1

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: henryk1 »

Tak, jak najbardziej się z Panem zgadzam. Dlatego należy do nich pisać, najlepiej do Polsatu i KRRiT. Może jak zobaczą opór wiekszej liczby mieszkańców to zareagują. Przypomnę, ze sieć multipleksow była tworzona także z pieniędzy podatników, więc należy nam się to doświetlenie.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Nowa Ruda zarówno miasto jak i gmina wysłały pisma do KRRiT jak i UKE otrzymaliśmy odpowiedzi aby napisać do nadawców,więc to uczyniono napisano do Polsatu,TVN,TV PULS,bo ci gracze na rynku medialnym mają coś do powiedzenia.Jak również dostarczono pismo do pani poseł Moniki Wielichowskiej,jak na razie przysłowiowa cisza.

henryk1

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: henryk1 »

Milczą bo to jest w ich interesie. Chcesz polsat, kup sobie cyfrowy Polsat. Niestety tak chyba myślą nadawcy, przy cichej aprobacie Krrit. Jak nie odpowiadają trzeba pisać do skutku, niech widzą że nie można olewac ludzi. Ja napisałem list polecony do Polsatu, i taka sama cisza. Daje im jeszcze ten tydzień i znowu napiszę. Ci od tv trwam zaczęli szumiec i efekt przyniosło, wiec może nam sie uda

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: distefano »

Nadawcy komercyjni nie mają obowiązku tak jak TVP zapewnienia odbioru naziemnego na obszarze blisko całego kraju. Oni kierują się rachunkiem ekonomicznym dlatego milczą i będą milczeć.
Nie otrzymali tak jak TVP dofinansowania z budżetu na dodatkowe doświetlenia więc nie czują się zobowiązani do tego.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

To jest oczywiste że nadawców prywatnych nikt nie zmusi do doświetlania,ale też wydaje mi się że powinno im na tym zależeć bo czym większy zasięg nadawania tym większe wpływy z reklam to chyba logiczne rozumowanie.Z niepotwierdzonych informacji jaką nadawcy zdeklarowali się po spotkaniach z UKE to wynika że są zainteresowani tymi terenami,z pewnością czekają aż na tych Multipleksach zapanuje w końcu ład,bo jak wiadomo w lutym znów czekają nas zmiany

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

W MUX-2 zmian już nie będzie,
zmiany dotyczą MUX-1 i tu wkracza nadawca dążący do zasięgu 100 % (tak było z Radiem).
Kolejna zmiana 28 kwietnia i dopiero MUX-1 przyjmie formę ostateczną.
Nowi nadawcy mogą niechętnie domagać się dodatkowych kosztów (doświetlenia). :(

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Kolego mi nie chodziło o zmiany,tylko o to że musi zapanować porządek na multipleksach i to że moim zdaniem i wielu z nas w takich terenach jak nasze góry nadawcy prywatni powinni doświetlać,bo naprawdę nie każdego stać na platformy satelitarne i podwójne opłacanie abonamentu. A tak po za tym telewizja naziemna i internetowa wyprze przekaz satelitarny ponieważ koszt utrzymania satelity jest za drogi dla nadawców.Przykładem jest TVN który ledwo przędzie i ratunkiem jest NTC.

ntcdvb

Re: DVB-T w rejonie Wałbrzycha

Post autor: ntcdvb »

Kolego ale ja od początku wyrażam pogląd o konieczności określenia obowiązku pokrycia 99 % powierzchni kraju dla wszystkich MUX-ów FTA DVB-T.
Obecnie przy debacie o zmianie Abonamentu w opłatę audiowizualną (czy jak ten podatek nazwiemy ?), głos o konieczności dostarczenia sygnału NTC dla Polskich odbiorców musi być głośny i dobitny.
Może warto na wzór kampanii o TRWAM, walczyć o pokrycie sygnałem 99 % kraju przez NTC, pisać warto a Ministerstwo Administracji, Ministerstwo Kultury oraz Prezes Rady Ministrów pomyślą o wyborcach :?:

Zablokowany