DVB-T z RTON WROCŁAW ŻÓRAWINA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Parametry emisji MUX3 z RTON Wrocław / Żórawina będą takie jak podano w wykazie na stronie głównej TU, czyli 0,2kW ERP, polaryzacja pozioma, kanał 33, emisja kierunkowa będzie prowadzona z nowej anteny umieszczonej 200m npt.

Matteo87

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Matteo87 »

A jak będzie wyglądała kierunkowość tej anteny?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Kierunkowo na Wrocław.

michal5315

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: michal5315 »

Z tego co zauważyłem w tabeli na stronie Emitela, to w MUX3 z Żórawiny jednak będzie nadawany dodatkowo program TVP Info Opole, a nie TVP Info Gorzów jak najpierw zakładano. Jak dla mnie to bardzo dobre posunięcie. Do Opola mamy znacznie bliżej niż do Gorzowa.

emgie77
Posty: 49
Rejestracja: 10 lipca 2011, o 17:25
Miejscowość: Nysa
Odbiornik: SONY Bravia 50X94J
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Chrzelice/Praděd

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: emgie77 »

Kto miał wpływ na zmianę Gorzowa na Opole? Czy to decyzja TVP czy Emitel też ma tu coś do powiedzenia? Panowie z Emitela, jeśli macie choć trochę do powiedzenia w tej kwestii to apeluję by na zasadzie wzajemności dołączyć Wrocław w Chrzelicach/Opolu zamiast Katowic.

olgierd

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: olgierd »

DVBManiak pisze: I też ciekawi mnie wysokość anten radiowych. Roxy FM - 250 m, pozostałe 220. Zwykle to anteny TV są najwyżej. Mogłoby lecieć z anteny Pulsu, bo u mnie Puls czasami mimo słabszej mocy łapie lepiej niż TVN. 165 m nigdzie nie znalazłem. W ogóle ciężko znaleźć gdziekolwiek takie sprawdzone dane dotyczące wysokości itp.
Z Żórawiny, po wyłączeniu emisji średniofalowej, nadawano tylko FM. Najwyżej umieszczony jest kierunkowy system antenowy w polaryzacji pionowej (Roxy FM), niżej "prawie" dookólny dla polaryzacji poziomej (Polskie Radio, RAM, RMF) - z niewielkim wytłumieniem na południe. Kierunkowe systemy antenowe dla TV wiszą niżej - wszystko jak w opisie RadioPolski. Przypuszczam tylko, że jedna z wartości wysokości zawieszenia anten TV mogła dotyczyć starego systemu cyfrowego, nadającego kiedyś w MPEG-2.

vixy

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: vixy »

może zdradzą Państwo kiedy ruszy emisja testowa?

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Jarosław Bałuka pisze:Parametry emisji będą takie jak podano w wykazie na stronie głównej TU, czyli 0,2kW ERP, polaryzacja pozioma, kanał 33, emisja kierunkowa będzie prowadzona z nowej anteny umieszczonej 200m npt.
Jarosław Bałuka pisze:Kierunkowo na Wrocław.
Dziękuję za cenne informacje. Już czekam z niecierpliwieniem na start. :)

pukos3

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pukos3 »

vixy pisze:może zdradzą Państwo kiedy ruszy emisja testowa?
dołączam sie do pytania

Awatar użytkownika
PeterMac
Posty: 234
Rejestracja: 17 lipca 2011, o 13:55
Odbiornik: TV: Sony KDL-46HX850, KDL-46Z4500,
WIWA HD-50 NEW
Instalacja antenowa: Siatka szer.(strych, budynek I piętr.) + symetryzator 21-69 kabel Triset 113PE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża / RTON Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: PeterMac »

zobaczymy czy w najbliższym tyg. ruszy.

pabloki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pabloki »

Czy ktos wie czemu Puls nadaje raz w jakims dziwnym foermacie program a potem powtarza juz w np. 16:9 ten sam program o co chodzi ? Czasem nie da sie ogladac bo jakis dziwny maly format.

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radiks »

Wcale nie w dziwnym. Ichni technicy nie wiedzą co to DVB-T i nadają tak samo na analog i cyfrę czyli albo jest 4:3 albo 16:9 w LetterBox i trzeba ręcznie korygować w TV.

(Z innej beczki poza tematem - w analogu na TVP1 był "Indiana i Św.Graal" w letterbox. Zrobiłem zoom do pełnego 16:9 na moim TV i okazało się, że moja stara kopia tego filmu na VHS, którą jeszcze mam w swoich zbiorach, jest w lepszej jakości niż to co mogłem oglądać z TV)

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

To jest oczywiste. W końcu ten obraz powiększony z letterboxu do 16:9 musiał nieźle stracić. Materiał już raz zmniejszony i potem zwiększony do tego jaki był nie będzie już taki sam. To tak jak z powiększaniem zdjęć. A na VHS pełne 4:3 bez strat.

Catz

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Catz »

Chciałbym potwierdzić jedną sprawę.

W wykazie na stronie emitel.pl, w październiku ma ruszyć tylko nadajnik RTON Żórawina z mocą 0,2 kW, podczas gdy we wcześniejszych planach cyfryzacyjnych wymieniano jeszcze nadajnik o enigmatycznej nazwie "Wrocław 1" o mocy 12 dbW, czyli także 0,2 kW. Z mapki zasięgu MUX3 na stronie emitela po październikowym etapie też można wywnioskować, że taki nadajnik miałby ruszyć (zasięg wyraźnie rozszerza się na Wrocław, mimo że Żórawina jest dość daleko na południu).

Zatem chcę zapytać, czy poza Żórawiną i Legnicą są planowane inne nadajniki DVB-T z MUX3 w tym roku na Dolnym Śląsku? Jeśli nie, to czy mapka http://www.emitel.pl/mux3-etap-31.jpg nie wprowadza w błąd nadawców i odbiorców w odbiesieniu do okolicy Wrocławia?

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

Nie widzę sprzeczności. Z tabelki http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3 wynika, że ma być to transmisja kierunkowa (literka D jak directional) z Żórawiny w kierunku (co oczywiste) północnym czyli na Wrocław. I jak się dokładnie przyjrzysz mapce to nawet widać wsteczne listki na południe od Żórawiny (tuż przy symbolu masztu) charakterystyczne dla emisji kierunkowej. Tylko powiększ sobie mapkę!
Inna sprawa, że chyba gdzieś kiedyś widziałem tę "wrocławską plamę" bardziej rozciągniętą w kierunku N-S (taką bardziej jajowatą) i sięgająca bliżej Trzebnicy. Ale pewny nie jestem. Może ktoś też to zauważył???

hilmi
Posty: 104
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: hilmi »

szczerze myslalem ze kolo 15 juz ruszy a tu na 33 narazie cisza....


Matteo87

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Matteo87 »

mam nośną na kanale 33 ale nie wczytuje kanałów. Wrocław Popowice, 15 km od nadajnika, widoczność optyczna
Ostatnio zmieniony 18 października 2011, o 16:23 przez Matteo87, łącznie zmieniany 1 raz.

hilmi
Posty: 104
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: hilmi »

Potwierdzam nosna na 33 kanale Wrocław Wojszyce bardzo silny sygnal

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

U mnie zero niestety.

Zablokowany