DVB-T Wrocław

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

dlaczego uruchomiono MUX2 na częstotliwości 770 MHz, wiedząc że tuż obok jest analogowy polsat 8x mocniejszy, ludzie przecież nie idzie oglądać MUX2, niech ktoś się ogarnie

ntcdvb

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: ntcdvb »

Bo uznano, że tak duże miasto jak Wrocław powinien być objęty zasięgiem TV cyfrowej, aż przez 4 MUXy a częstotliwości wolnych niewiele i masz taką sytuację. To tylko na okres przejściowy a parametry nadawania się zmienią.

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Spadł śnieg a u mnie poprawił się odbiór. Czeskie MUXy mają stabilne 100% jakości i dużą siłę sygnału 80-90%. Polskie także 100% a siła MUX3 z Żórawiny wzrosła z 97 do 100%. Odbiór idealny, a jak u was?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

A u mnie minute temu brak sygnalu... Sygnal: 46%. Dla porownania MUX-1 z SK: 82%

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

u mnie:

-> 818 MHz: 100% / 100% (moc/jakość)
-> 770 MHz: 100% / 70% (moc/jakość) bardzo niestabilnie

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Dodam jeszcze 1 rzecz - antena skierowana na Sleze, jak przekrece jak bardziej na poludnie, to spada moc MUX-2 ze Slezy, ale rosnie moc MUX-1 ze Snieznych. Wiec ja tylko czekam az uruchomia w koncu MUX-2 na SK i az sie ociepli, bym mogl przestawic antene. Szkoda ze start nie nastapil na przelomie wrzesnia/pazdziernika.

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

sorry za offtop ale: w Warszawie DVB-T nadawana jest z PKiN, dlaczego we Wrocławiu nie jest nadawana ze SkyTower? Dlaczego nie są czynione starania ani rozmowy by postawić tam nadajnik?

Matteo87

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Matteo87 »

tv-fun pisze:u mnie:

-> 818 MHz: 100% / 100% (moc/jakość)
-> 770 MHz: 100% / 70% (moc/jakość) bardzo niestabilnie
tv-fun pisze:sorry za offtop ale: w Warszawie DVB-T nadawana jest z PKiN, dlaczego we Wrocławiu nie jest nadawana ze SkyTower? Dlaczego nie są czynione starania ani rozmowy by postawić tam nadajnik?
Jak sam widzisz problemem we Wrocławiu nie jest brak SFNu, ale właśnie jego obecność (MUX2 Ślęża - Czarna Góra)

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

też tak myślałem, teraz jednak skłaniałbym się ku tezie że problem powoduje analogowy polsat

ntcdvb

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: ntcdvb »

Z pewnością we Wrocławiu nie ma problemu z Kłodzkiem, nie to, że jest SFN, lecz jak napisał już kolego bardzo mocny sygnał analogowy nadawany w bliskim kanale.
Ja mam największy problem z odbiorem kanału, MFN ale także przez analogowy, kanały mają dużą różnicę mocy ERP i to wpływa na odbiór.
Bardzo łatwo to sprawdzić.
Wystarczy sprawdzić odbiór kanału cyfrowego podczas serwisowania kanału analogowego.
Ja tak uczyniłem, sprawdzałem wykaz serwisowań i okazało się, że podczas wyłączonego sygnału analogowego miałem idealny odbiór i parametry kanału cyfrowego, po ponownym włączeniu analogu pojawiły się problemy.

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Ciekawe czy jak wyłączą analog na Ślęży to poprawi się odbiór MUX2. Ten k.59 800 kW to jednak możliwa przyczyna. U mnie odbierał na pustym gnieździe antenowym, więc sieje fest.

ntcdvb

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: ntcdvb »

Koledzy a może ktoś sprawdzał odbiór cyfrowy podczas serwisowania analogu :?:
Jeśli macie problem z tylko jednym MUX i w dodatku tego przy analogu to sprawa wygląda na oczywistą. :!:
Najgorzej jak kanał analogowy i cyfrowy są z 1 nadajnika, bo serwisowanie przeważnie powoduje wyłączenie kanału analogowego i cyfrowego jednocześnie i brak jest możliwości sprawdzenia. :x
Najbliższe serwisowanie jest 2012-11-07 od 01:00 do 06:00 nr BW2012/0157 ale MUX2 k.58 i Polsat k.59 będą wyłączone jednocześnie. :(

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

Czyli tak jak przypuszczałem - MUX2 w tym regionie został celowo udupiony - nikt mi nie wmówi, że ludzie którzy robią w temacie całe życie nie zdawali sobie sprawy że trzeba zrobić odstęp minimum 8 MHz w obie strony od kanału. W całym paśmie trzeba było wybrać akurat 770 MHz - innych liczb panowie nie znają.

ntcdvb

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: ntcdvb »

I Tu kolego cały problem. :!:
:arrow: Wrocław to Ślęża, Żórawina, Kredka i kanałów analogowych też sporo. :x
Bliskość nadajników w Mikstacie, Kłodzku a nawet Śnieżne Kotły są tam odbierane a i kanały Czeskie. ;)
Częstotliwości są ograniczone i z pewnością wybór aż 4 na MUXy nie było łatwe. :|
:idea: Pamiętaj, że Wrocław jest objęty zasięgiem wszystkich MUXów a np. RTON Jelenia Góra/ Śnieżne Kotły aż MUX1 i też przy analogowym Polsacie. :!:

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

po co utrzymywać analogowe kanały do połowy przyszłego roku, kiedy jest już pełne nadawanie cyfrowe i to nie od dziś, ja bym wyłączył w dniu w którym została włączona cyfra

Bartt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Bartt »

tv-fun pisze:Czyli tak jak przypuszczałem - MUX2 w tym regionie został celowo udupiony - nikt mi nie wmówi, że ludzie którzy robią w temacie całe życie nie zdawali sobie sprawy że trzeba zrobić odstęp minimum 8 MHz w obie strony od kanału. W całym paśmie trzeba było wybrać akurat 770 MHz - innych liczb panowie nie znają.
Pamiętaj że inni mają jeszcze gorzej. Muszą odbierać DVB-T na tym samym kanale na którym nadaje inne DVB-T z większą mocą (np. od naszych południowych sąsiadów) lub są zakłócani emisją analogową (stale lub "gościnnie" przy tropo) :evil: .

Oczywiście potwierdza to tylko tezę jak bardzo waźne jest dobre rozplanowanie kanałów i przydzielanie ich dla poszczególnych emisji.
Niestety w naszym kraju postawiono na ilość, a nie jakość, więc oprócz analogu mamy jeszcze emisję 4 mux-ów i zero pola manewru. Konsekwencją tej sytuacji jest to, że część emisji mux-1 lub 2 jest (będzie) na docelowych kanałach które nie zapewniają takiego zasięgu (np 55 czy 58 dla Ślęży/Wrocław i Kłodzka/Czarnej Góry) jak te zajmowane obecnie przez analog (21, 25, 38, 42). Po wyłączeniu analogu kanały te nagle staną się dostepne. Część z nich "łyknie" mux-3, część mobilna - a co z resztą?


Natomiast w tym konkretnym przypadku (ale i nie tylko), nadawca analogu (Polsat) powinien w porozumieniu z Emitelem obniżyć moc na k59 o 3-6dB. W efekcie odbiór analogu u części osób lekko by się pogorszył(troszkę więcej śniegu :D ), część w ogóle nie zauważyłaby obniżenia mocy - natomiast zdecydowanie polepszyłby się odbiór cyfry ;) .

A tak to mamy sytuację patową. Analog trzyma się mocno. Część osób go odbierających nie robi nic bo "jest dobrze to po co ruszać" . Te które chcą przełączyć się na cyfrę często (przy gorszych warunkach odbioru) czeka "zimny prysznic" bo przekonują się jak bardzo rzeczywistość różni się od tego co nam mówią reklamy. Po dłuższej/krótszej walce z niestabilnym odbiorem mają dość tego naszego DVB-T i w akcie desperacji wybierają ofertę sat lub wracają do analogu.

A przecież powinno być inaczej - to analog powinien odbierać coraz gorzej zmuszając sukcesywnie ludzi do płynnego przejścia na cyfrę która powinna działać na przysłowiowym widelcu ;) .

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

KWłaśnie. Zwolnią się w naszym regionie kanały 12, 21, 25, 28, 31 (TV Odra i Czwórka z DS Kredka), 38, 42, 56, 59. 12 odpada, bo to pasmo VHF, ale pewnie jakby tam dać np. MUX2 to stabilny odbiór byłby możliwy na drucie. 21 to najlepszy możliwy kanał, który będzie się marnował. Tu powinna być docelowa emisja MUX2, nie k.58. 25 to docelowy kanał MUX3 (jedyny mądry wybór). 38 to powinien być kanał docelowy dla MUX1, a będzie k.55. 56 i 59 - to te kanały mogłyby leżeć odłogiem i posłużyć np. do doświetleń lub do kolejnych już mniej ważnych MUXów.
Ale w tym naszym kraju to wszystko jest na odwrót - dach zamyka się w słoneczny dzień a otwiera na deszcz, drogi robi się w tej chwili, zamiast na wakacjach, kiedy ruch jest mniejszy i jest lepsza pogoda. (przykład z mojej miejscowości) Ehh..

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: SAT-COM »

Na obecną chwile wygląda to tak:

Mux 1 K64 -> docelowo K55 z SFN Czarną Górą Kłodzko
Mux 2 K58 z SFN Czarną Górą Kłodzko
Mux 3 K33 -> docelowo K25
Mux 4 K36 -> docelowo K42 (K36 dla byłego Wałbrzyskiego)
Dla Wrocławia pozostają kanały : 33, 59, 64 .
K12 VHF na poczet radiofoni DAB kanały 12B, 5B, 10A ,6

Upragniony K21 dla Lubuskiego, K31,K38 Kalisz, K28 Poznań.

jfk

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: jfk »

Drodzy, jako, że mam problem z odbiorem DVB-T, a czytając ostatnie wpisy trochę się pogubiłem, proszę o wyjaśnienie...
Od 17 paźdzernika mam duże problemy z kanałami na MUX-2. Lokalizacja to Kamień k/Długołęki, antena na dachu kierunek Ślęża - Żórawina. Jednak ze względu na drzewa, antena ustawiona nie jest idelanie w wypadkową obu nadajników. Jednak do 17.10 odbierałem MUX-1,2,3, z tym, że słabiej grały TVP Historia, Polonia, TVP Kultura, TVP 1 i TVP 2 HD. MUX-2 super. Od tego dnia MUX-2 prawie wcale nie da się oglądać - piksele, brak sygnału , przerywany dźwięk. Siła sygnału 0%-65% skacze, wzrasta ilość błędów (są pojedyncze dni, że jest OK - siła 70-75% i jakieś pojedyncze piksele). Za to MUX-1 gra lepiej.
Odbieram też kanały czeskie i tu też zauważam lekkie pogorszenie, jednak na pewno da się oglądać.
Czy mam coś robić z moją instalacją - anteną, czy czekać, bo coś jest "kręcona" na nadajniku?

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

Włącz w telewizorze skanowanie ręczne w analogu i szukaj śladu jakiegoś kanału między 12 a 21 kanałem i jeśli coś znajdzie to przestaw antenę stopniowo ( co 10* )15-25-35 stopni na wschód i jeśli się poprawi to masz za silny wzmacniacz .
Ewentualnie jeszcze dokręć na łączeniach . ;)

Zablokowany