DVB-T Wrocław

ntcdvb

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: ntcdvb »

Niestety bliskość Polsatu na k.57 ma taki wpływ przy obecnej pogodzie.

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

ja także miałem dziś BRAK SYGNAŁU, dziady specjalnie tak ustawiły NTC na tym obszarze :[

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Leon »

Dzisiaj za poradą wielu osób założyłem symetryzator do anteny siatkowej. Totalna kicha. W moim położeniu to się w ogóle nie sprawdza. Na antenie siatkowej ze wzmacniaczem mam siłę/ jakość 38/100 %. Na antenie ze symetryzatorem siła/ jakość 0/0 %. Denerwują mnie jednak bardzo duże skoki jakości ze 100% nawet do kilku 12% wtedy obraz się zatrzymuje.
Zastanawia mnie jednak dlaczego siła była na 0% ponoć to tylko sprawność połączenia. Skąd takie duże skoki na jakości? Ktoś ma jakiś pomysł?

Matteo87

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Matteo87 »

Wymieniłeś zasilacz na zwykłą wtyczkę antenową?

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Leon »

Oczywiście, że tak, antena wisiała w tym samym miejscu.

Matteo87

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Matteo87 »

Odbierasz w Wiązowie? Jeśli tak to coś jest nie tak z Twoją instalacją antenową. EWIDENTNIE! Na symetryzatorze powinieneś mieć wyśmienity sygnał MUX1 i 2 ze Ślęży. Ja odbieram w Strzelinie, kilka km od Ciebie i nie mam najmniejszych problemów. Również na antenie siatkowej, którą kiedyś miałem odbiór jest idealny.

Jaki masz kabel antenowy? Czy masz coś po drodze między anteną a odbiornikiem (sumatory zwrotnice itp)?

ntcdvb

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: ntcdvb »

Opinie typu to na pewno wina twojej instalacji antenowej można włożyć między bajki.
Przyczyna nie zawsze jest tak oczywista i prosta.
W moim przypadku jest sytuacja, że ja mam sygnał MUX1 słaby i niestabilny lecz przy dobrej pogodzie można oglądać, jak rozmawiałem z sąsiadami z ulicy wszyscy byli zdziwieni i okazało się, że nawet wspólnymi siłami u nich nie złapaliśmy.
U drugiego sąsiada złapaliśmy sygnał z Żagania, ale on mieszka wyżej i ma antenę od strony północnej.
Jedno jest pewne, że jeśli do silniejszej mocy ERP sygnału analogowego potrzebowałeś wzmacniacza a obecnie słabszy sygnał cyfrowy rzekomo złapiesz przy symetryzatorze.
Wiem z własnego doświadczenia, że jeśli sygnał jest słaby to nie jest tak oczywisty odbiór.

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Leon »

Matteo87 pisze:Odbierasz w Wiązowie? Jeśli tak to coś jest nie tak z Twoją instalacją antenową. EWIDENTNIE! Na symetryzatorze powinieneś mieć wyśmienity sygnał MUX1 i 2 ze Ślęży. Ja odbieram w Strzelinie, kilka km od Ciebie i nie mam najmniejszych problemów. Również na antenie siatkowej, którą kiedyś miałem odbiór jest idealny.

Jaki masz kabel antenowy? Czy masz coś po drodze między anteną a odbiornikiem (sumatory zwrotnice itp)?
Jeżeli to do mnie to odpowiem tak: Mieszkam w Ziębicach, na mapie jak mierzę odległość to do Ślęży jest około 40 km oczywiście w linii prostej. Antena niestety jest na strychu, nie mam możliwości wystawić jej na dach. Na linii antena - odbiornik nie ma nic, przy antenie ze wzmacniaczem jest siła 38% na symetryzatorze "0". Wiem że jest coś nie tak, ale co? Muszę pożyczyć jakiś miernik, nauczyć się nim posługiwać i zmierzyć, może przewód jest walnięty.
Jednak chciałem zorientowanych zapytać, Czy przy odległości 40 km i mocy nadajnika jak ze Ślęży możliwy jest odbiór na antenie bez wzmacniacza?

Wojewoda82

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Wojewoda82 »

Jest możliwy, ale antena na poddaszu to zawsze ma słabszy sygnał. Nie zawsze wystarczy dla samego symetryzatora. Ja obecnie (muszę zaktualizować profil) odbieram z siatki z wzmacniaczem (nawet nie wiem ile ma, chyba z 20dB) na poddaszu zarówno Ślężę (antena odchylona 130 stopni od kierunku na nią - odległość około 30 km) i Legnicę (tu antena ustawiona na nią - odległość około 20km).

Zbieram też Śnieżne Kotły z odległosci ponad 70 km przy antenie odchylonej jakieś 30 stopni od kierunku na nadajnik.

To wszystko na jednej antenie, sygnał dzielony rozgałęźnikiem aktywnym 10dB i tłumionym 10dB :D na 3 tv (jest jeszcze miejsce na czwarty). Antena jakieś 11 m n.p.t..

Bez wzmacniacza nie odebrałbym Ślęży z siła około 90 bo odchylenie anteny jest zbyt duże.

_chris_

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: _chris_ »

Leon pisze:Na linii antena - odbiornik nie ma nic, przy antenie ze wzmacniaczem jest siła 38% na symetryzatorze "0". Wiem że jest coś nie tak, ale co?
a no to:
Leon pisze: odległość to do Ślęży jest około 40 km oczywiście w linii prostej. Antena niestety jest na strychu,
Może nie wiesz, ale parametry nadawania polskiej DVB-T (mux-1 oraz mux-2) powodują to, że jest ona przeznaczona do odbioru na zewnątrz pomieszczeń, na antenach kierunkowych. Odbiór wewnątrz pomieszczeń będzie miał tylko mux-3, a i to w ograniczonym zakresie i dopiero w 2014 roku.

Więc, odbiór wewnątrz pomieszczenia może się udać, ale nie musi. Ot, i cała tajemnica.

Trzeba było od razu pisać, że masz antenę na strychu, to nikt o zdrowych zmysłach nie radziłby Ci zmieniać wzmacniacza na symetryzator, a co najwyżej dobrać inny wzmacniacz. Oraz zastosować inny polaryzator lub zasilacz antenowy z wbudowanym polaryzatorem, ewentualnie zasilić z dekodera, o ile wzmacniacz byłby napędzany z %V.
Leon pisze:Jednak chciałem zorientowanych zapytać, Czy przy odległości 40 km i mocy nadajnika jak ze Ślęży możliwy jest odbiór na antenie bez wzmacniacza?
Przy dogodnych warunkach terenowych oraz antenie zewnętrznej - jak najbardziej. Przy antenie wewnątrz pomieszczeń - tylko przy ogromnym szczęściu, i to zwykle ze wzmacniaczem.

Mutango

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Mutango »

@Leon, ja mam kilkanaście kilometrów do Ślęży. Wieżę nadawczą widzę przez okno gołym okiem.. Ale i tak wyniki na antenie wewnątrz pomieszczenia mam dość słabe. Owszem odbieram, ale siła i jakość sygnału dość słaba i kapryśna, zakłócenia i pikseliza pojawiają się z byle powodu. Natomiast wystarczy że otworzę okno na oścież i wszystko idzie na prawie 100% do góry. Prawda jest taka, że telewizja naziemna w aktualnym formacie jest przeznaczona do odbioru zewnętrznego, a anteny wewnątrz pomieszczeń są na zasadzie uda się, nie uda. Niezbadane są wyroki propagacji ;)
_chris_ pisze: Więc, odbiór wewnątrz pomieszczenia może się udać, ale nie musi. Ot, i cała tajemnica.
To już taka jest mentalność ludzka. W przypadku satelitarnej anteny nikomu nie przychodzi do głowy żeby trzymać ją wewnątrz mieszkania, i nikt nie ma pretensji że wewnątrz nie działa. Natomiast w przypadku NTC, jeśli czasami, gdzieniegdzie udaje się odebrać wewnątrz, to każdy automatycznie uważa, że jemu też powinno zadziałać :D i to działać stabilnie i bez zakłóceń. A jeśli nie działa, to są narzekania.. ach jaka niedobra jest ta NTC.. skoro taka niedobra, to proszę sobie kupić satelitę i zamontować czaszę w piwnicy :lol:

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Leon »

Dzięki Panowie za jasne i czytelne odpowiedzi, nie wiedziałem, że jest NTC do odbioru na zewnątrz. To jest telewizor w kuchni a więc się pomęczę jakiś czas a jak się zrobi ciepło to podepnę się do sąsiada na zewnątrz, tylko ciekawe ile dni mnie będzie głowa bolała po tym "podpinaniu". Pozdrawiam.

tv-fun

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tv-fun »

dzisiaj wyniosłem antenę na dach budynku, gdyż miałem już dosyć problemów z odbiorem wewnątrz pomieszczenia, nareszcie wszystkie 3 muxy mam stabilne - zastosowałem antenę kierunkową 11-elementową i ok 50m kabla NS50

jestem zadowolony, nie zmienia to jednak mojej krytycznej oceny na temat tego jak prowadzona jest cyfryzacja, przykładem jest choćby fakt ogromnych pieniędzy wydawanych na reklamy w które gniazdo włożyć kabel, zamiast inwestować w większą liczbę nadajników

tak czy inaczej, we Wrocławiu nie da się odbierać bezproblemowo NTC antenami umieszczonymi wewnątrz pomieszczenia

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: giaur500 »

Ale czy ktokolwiek obiecywał możliwość odbioru wewnątrz pomieszczenia? O ile wiem, to od początku założenie było takie, że wymagana jest antena zewnętrzna, a nie pokojowa.

_chris_

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: _chris_ »

Oj, wystarczy poczytać prasę sprzed kilku lat, nie mówiąc o Internecie... Tak ze dwa lata temu mit odbioru "na drucie", a w najgorszym wypadku na antenie wewnętrznej, spokojnie egzystował sobie i na tym forum...

ntcdvb

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: ntcdvb »

TVP wymaga w miastach powyżej 100 000 mieszkańców odbioru wewnątrz budynków w umowie na MUX3.

Wojewoda82

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Wojewoda82 »

Ale to mux 3 i dopiero po pełnym wdrożeniu.

_chris_

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: _chris_ »

Czyli w 2014 roku... i też raczej bez szaleństw, bo zapewnienie odpowiednich poziomów sygnałów wewnątrz pomieszczeń to jeszcze daleka droga do odbioru wewnętrznego z uwagi na przyjęte niskie parametry FEC (5/6) i wysoki indeks modulacji (QAM64)... poczekamy, zobaczymy...

A dla ciekawskich, natężenie pola niezbędne do odbioru DVB-T:
GE06 FINAL ACTS TABLE A.3.2-2:

Wariant C3, F3 64-QAM FEC 3/4 500.0MHz FX: 54.20dB(μV/m) PI: 91.60dB(μV/m)
Wariant C5, F5 64-QAM FEC 5/6 500.0MHz FX: 55.70dB(μV/m) PI: 93.20dB(μV/m)

FX: odbiór na zewnątrz pomieszczenia,
PI: odbiór wewnątrz pomieszczenia.

Raptem niecałe 40 dB różnicy w poziomach sygnałów...

kamilviki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: kamilviki »

Dwa tyg temu kupiłem dekoder oraz antenę. Był remont balkonu toteż szukałem kanałów z anteną w pokoju (gądów, ostatni blok przy biedronie na kwiskiej, 8 pietro, widok na ślęże klarowny, na żórawinę chyba też) Znalazło mi rózne kanały m.in wszystkie tvp + info z opola oraz polszit, tvn, pulsy i eske wraz z info wrocław, które nie działały bo brak sygnału.
Gdy remont sie skończył zamontowałem antenę na zewnątrz. Wszystkie wymienione kanały hulały super (oprócz eski i info wrocław - unknown channel). W niedziele polsaty tvny pulsy przestały działać...tvp dalej okej. Zrobiłem nowy skan kanałów. Wynik :masa kanałów zakodowanych w tym polszit tvn. Odbieraja jedynie wszystkie TVP.Eska i tvp wrocław bardzo słabo... O co kaman? Przyznam sie - nie znam sie....ale na logikę tego nie wytłumaczysz, to je amelinium tego nie polamujesz..... :(

Matteo87

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Matteo87 »

Jak masz widoczność Ślęży to wręcz koniecznym jest wyrzucenie wzmacniacza i zasilacza i zastąpienie ich symetryzatorem i wtyczką antenową

Zablokowany