DVB-T Wrocław

Mutango

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Mutango »

mathey pisze:Z kolei na dwóch Wiwach jest tak, że MUX 3 i MUX 2 działa, ale MUX 1 sygnał jest za mocny i dochodzi do przesterowania.
Coś jest na rzeczy.
Też mam jakiś podobny problem z przesterowywaniem MUX1 na Wiwie. Przed wyłączeniem analogowej tego nie było. Instalacja bez wzmacniacza, więc nie w tym problem. Dodam że tuner w TV LG radzi sobie i nie ma problemu. Wiwa od czasu do czasu "głupieje" na MUX1, zatyka się, siła sygnału bliska 100%, a jakość spada znacznie i pływa między 0-30%, obraz pikselizuje..
Najciekawsze jest to, że czasem bawiąc się przełączaniem programów, wiwa nagle się "odtyka", jakość na MUX1 wskakuje na 100%, i tak już zostaje, i może tak grać godzinami pod warunkiem że nic się nie rusza. Jeśli nie daj Boże przełączy się na inny mux i znowu powróci na mux1, to z powrotem może się "zatkać". W ogóle jakieś dziwne to przesterowanie. Próbowałem wytłumić sygnał, poprzez zastosowanie przedłużki i dwóch beczek, i owszem siła sygnału się wytłumiła do ok 90%, ale problem "zatykania" wcale się w związku z tym nie skończył...
Trudno się zorientować o co chodzi. Wina tunera? Czy wina nadawcy?
Jeśli wina tunera, to dlaczego problem się zaczął dopiero po wyłączeniu analogowej i włączniu MUX3 na k.25
Jeśli wina nadawcy, to dlaczego inny tuner (LG) nie ma z tym żadnego problemu..

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Też mam jakiś podobny problem z przesterowywaniem MUX1 na Wiwie. Przed wyłączeniem analogowej tego nie było. Instalacja bez wzmacniacza, więc nie w tym problem. Dodam że tuner w TV LG radzi sobie i nie ma problemu. Wiwa od czasu do czasu "głupieje" na MUX1, zatyka się, siła sygnału bliska 100%, a jakość spada znacznie i pływa między 0-30%, obraz pikselizuje..
Najciekawsze jest to, że czasem bawiąc się przełączaniem programów, wiwa nagle się "odtyka", jakość na MUX1 wskakuje na 100%, i tak już zostaje, i może tak grać godzinami pod warunkiem że nic się nie rusza.
Dokładnie to samo i tak jak mówisz, mniej więcej od wyłączenia analogu na tych wiwach. Dodatkowo na Arivie ja miałem MUX2 jak złoto zanim analog wyłączyli, a teraz jakieś dziwne zakłócenia się zdarzają..

dregov

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dregov »

Ja mam taki problem o którym naqpisałem wyżej ale z muxem 3
1mux i 2mux ideał a 3mux działa mi tylko na jednym urządzeniu z 3 moim zdaniem to niestety problemy z nadajnika.

tomala

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tomala »

Czyli reasumując kiełbaszenie się u większości MUXA 1 na 64k, czy panowie z EMITELA są w stanie się wypowiedzieć coś w temacie??

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Leon »

Dzisiaj t.j. 30-05-2013 40 km w linii prostej od Ślęzy wszystkie trzy MUX-Y działają poprawnie, żadnych stop-klatek. Siła i jakość nie zmieniła się od ostatniego ustawienia, zwykła stara antena siatkowa ze wzmacniaczem.

tomala

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tomala »

U mnie dalej nie stwierdzono MUXa1...

Jest inny wątek odnośnie MUXa1 o zmianach parametrów nadawania a raczej kodowania obrazu,

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=164411#p164411

że ludziska w ogóle nie mogą oglądać bo klatkuje strasznie, albo ewidentnie jest gorsza jakość obrazu zwłaszcza na TVP1HD..
Niestety ja nie mogłem tego stwierdzić, gdyż jak wcześniej nawet go nie odbieram od momentu wprowadzenia MUXa3 na Ślęży ;(((

domi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: domi »

Witam,

Również mam problem z MUX 2..
Lokalizacja Brzeg Dolny, antena zbiorcza na trzy piętrowym budynku, MUX 1 i MUX 3 siła i jakość na full, za to MUX 2 zanikł dwa dni temu i za żadne skarby nie da się wyszukać ponownie. Wcześniej też potrafił zniknąć na połowę dnia, ale mimo wszystko wracał ;)

Jakieś rady!?

darkasz

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: darkasz »

Witam.

Mam podobny problem z MUX-2 co kolega. Moja lokalizacja 30 km na północ od Wrocławia, k. Obornik Śląskich.
MUX-1 i 3 dobre. MUX-2 nie nadaje się do odbioru mimo 100% sygnału. Przypuszczam, że jednocześnie odbieram i Ślężę, i Kłodzko. Dla mnie są praktycznie w tej samej linii. Oba nadają na 770.
MUX-1 mam na 818 ze Ślęży i na 746 z Kłodzka.

Jakaś rada ?

pozdrawiam
Darek

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

U mnie w okolicy niektórzy mają problem też z odbiorem II multipleksu jak mają antenę na wysokości partnera czy 1 piętra ale 1 i 3 mux ze Ślęży odbierają lepiej mimo że sygnał z Kłodzka nie dociera .
Jak włączyli I – II Mux ze Ślęży bardzo dużo osób skarżyło się na zły odbiór ze względu na stosowanie anten siatkowych na dachu wraz z wzmacniaczem powyżej 30 dB ale w tym przypadku problem znikł wraz z wyłączeniem nadajników analogowych .
Jeśli masz 100% siły to przestaw antenę na Wałbrzych (32 kanał analogowy ) i wtedy będziesz odbierał II mux prawidłowo. :)

_chris_

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: _chris_ »

@ darkasz:
może SFN, a może jakieś silne odbicie mux-2 z Kłodzka jeszcze dolatuje. Tak, czy inaczej, masz dwa wyjścia:
  1. uciekać z anteną w kierunku południowo - zachodnim, czyli, jak było wyżej wspomniane mniej więcej Wałbrzych. Antena nie jest za rewelacyjna, jeśli chodzi o kierunkowość, ale może wystarczy.

    Szukasz takiego kierunku ustawienia anteny, żeby kosztem poziomu odbieranych mux-ów (a być może również delikatnie i kosztem jakości) spróbować uzyskać eliminację zakłócających sygnałów, a więc równocześnie stabilny odbiór mux-2 i dwu pozostałych. Ustawienie może być bardzo precyzyjne, więc trzeba to robić powoli i z wyczuciem.

    Kąt pomiędzy nadajnikami to jakieś 10° więc ma szansę się udać.
    .
  2. zastosować tłumik regulowany tak aby obniżyć poziomy wszystkich odbieranych sygnałów i w ten sposób spróbować "wepchnąć" słabe sygnały zakłócające (SFN lub odbicia) poniżej poziomów czułości odbiornika.
Trzeba kombinować i próbować. Poradnik ustawiania anten

Kabel antenowy powinien być w takich przypadkach jak najlepszy, czyli o jak największym ekranowaniu.

djecstasy

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: djecstasy »

Witam
Posiadam TV Philips 46PFL5507K i mam problem z odbiorem. Otóż TV wyszukał mi wszystkie polskie kanały sygnał jest 100% a nagle przy oglądaniu spada do 0% obraz się zatrzymuje na chwilę i znowu wszystko jest ok. Najczęściej dzieje się tak na TVP 2 HD. Zaniki sygnału czasami zdarzają się sporadycznie a czasami non stop. Nie zauważyłem aby zła pogoda miała na to wpływ. Instalacja jest zbiorcza (na jednym kablu TV, Radio i SAT). Sprawdzałem ostatnio też same gniazdko, poprawiłem mocowanie kabla i nic to nie pomogło. W czym może być problem? Moja lokalizacja to Wrocław Psie Pole, ok. ul. Kiełczowskiej. Dodam też, że za nic nie mogę odebrać czeskich kanałów. Wcześniej miałem kompa z katrą DVB-T i też nie mogłem złapać czeskich kanałów. Co do polskich to dokładnie nie pamiętam ale chyba też zdarzały się spadki sygnału.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: qrzy »

Wydaje mi się, że instalacja nadaje się do przeglądu. Te okresowe zaniki mogą być powodowane przez zakłócenia impulsowe od jakiegoś urządzenia.

_chris_

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: _chris_ »

djecstasy pisze:Posiadam TV Philips 46PFL5507K i mam problem z odbiorem. Otóż TV wyszukał mi wszystkie polskie kanały sygnał jest 100% a nagle przy oglądaniu spada do 0% obraz się zatrzymuje na chwilę i znowu wszystko jest ok
Sprawdź, jeśli możesz, u sąsiadów, czy też mają takie zaniki. Jeśli tak, to znaczy, że jest coś nie tak z AIZ i wypada to zgłosić do konserwacji.

Jeśli sąsiedzi nie mają zaników to znaczy, że problem jest u ciebie w domu - okablowanie lub odbiornik DVB-T. Przyjrzyj się, czy zakłócenia nie są związane z elektryką w twoim mieszkaniu - lodówka, włączanie / wyłączanie świateł, telefony, w tym komórki, etc.
djecstasy pisze:Dodam też, że za nic nie mogę odebrać czeskich kanałów.
Możesz odbierać tylko te mux-y, które retransmituje AIZ. Wykaz powinna mieć administracja.

tarinQ

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tarinQ »

Czy kanały DVB-T dla Wrocławia są już z docelowych pojemności?
Czy są jeszcze planowane jakieś zmiany w systemie nadawania dla Wrocławia??

Ostatnio jak u znajomej pewien Pan montował antenę kierunkową to wspomniał że będzie musiał za około miesiąc jeszcze przyjść bo ma się jakiś kanał zmienić?

Odniesie się ktoś do tej wiadomości?

Pozdrawiam

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belzebiusz »

Ten pan miał rację. Na 99,99% 23 lipca MUX-1 zmieni kanał z 64 na docelowy 55.
http://www.transport.gov.pl/files/0/179 ... nikBIP.pdf

Eric87
Posty: 13
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 10:25

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Eric87 »

Witajcie,
czy taka antena wystarczy do odbioru Ślęży i Żurawiny na Biskupinie? Mieszkam na 4 piętrze.

Parametry:
11-elementowa DIPOL 21-69 SYMETRYZATOR
Promieniowanie przód./ tyl [dB] 19-26
Polaryzacja H
Ilość elementów 11
Impedancja wyjsciowa [Om] 75
Opakowanie folia
Długość [m] 0.58
Masa [kg] 0,7
Współczynnik fali stojącej 1,48-1,81

Chwilowo położę ją na szafie, przy oknie z widokiem na Muxy. Za jakiś czas przeniosę na balkon.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

11-elementowa antena ma zysk energetyczny ok. 8-9 dB a więc trudno powiedzieć czy wystarczy i najlepiej jak kupisz antenę o większym zysku energetycznym do14-18 dB i wtedy na pewno odbierzesz 3 Muxy i kolejne które planują uruchomić w ciągu ok. 2 lat . ;)
Im większa antena tym większy zysk i lepszy odbiór a więc proponuje anteny:
Antena TV ATZ 20/21-60 – 12-14 dB http://www.anteny.wroclaw.pl/product_in ... cts_id=291
Antena ATX 55/21-60 – 14-15 dB http://www.anteny.wroclaw.pl/product_in ... cts_id=108
DIPOL 44/21-69 Tri Digit ECO – 16 dB http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2660.htm

Eric87
Posty: 13
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 10:25

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Eric87 »

No właśnie tak się zastanawiam, czy potrzebuję lepszej niż ta, co pytałem. Mam teraz biquada własnej roboty, o boku ~10,5 cm, który ściąga mi wszystko to co chcę.

Na Czechach mi jakoś nie zależy. Na nim Łapię chyba wszystkie MUX-y, łącznie z tym Polsatu i Czechami. Nie wiem ile on może mieć zysku.

Trochę go tuningowałem i dałem z tyłu ekran z folii aluminiowej, co znacząco poprawiło odbiór.

A chcę go wymienić bo jest trochę szpetny, do tego czasem ciężko się go ustawia, bo robiłem go w 5 minut, bez jakiejś dużej staranności.

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Wracając do opisywanego przeze mnie parę postów wcześniej problemu z "zanikającym" MUX'em 2, wykryłem ostatnio następującą zależność: Gdy siła sygnału MUX2 (k58) ze Ślęży zaczyna spadać i odbiór staje się niemożliwy, to wtedy wzrasta mi siła i jakość sygnału z nadajnika MUX2 Chrzelice w woj. opolskim (k23) i mogę wtedy go bez problemów oglądać. Gdy zaczyna wracać do normy Ślęża, to Chrzelice przestają działać... Takie zjawisko ma miejsce praktycznie tylko wieczorami / nocą. Jakieś sugestie? Propagacja fal tak działa? Myślicie, że wymiana wzmacniacza na symetryzator pomoże (mam ok. 42km w linii prostej do Ślęży)? Nie spowoduje to braku możliwości odbioru mux'ów czeskich? (z nimi nigdy nie ma problemu, zawsze BER 0 i stabilny odbiór).

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

Masz za silny wzmacniacz SWA955-5 –32 dB i albo zamontujesz wzmacniacz o słabszym wzmocnieniu ok. 10-15 max 20 dB np. LNA-101 15dB ekranowany lub symetryzator jeśli masz dobry i dość krótki kabel .

Zablokowany