DVB-T Wrocław

black500

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: black500 »

Moze rozsadnym byloby zalozenie osobnego watku obejmujacego swoim zakresem kwestie odbioru sygnalu DVB-T w innych jezykach, czyli czeskim, slowackim i in jak np. tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=726.

Warunki odbioru Sremu mysle ze mam podobne jak na wspomnianym dachu budynku PWr (C5?) .
Pozdrawiam.

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

Zgadza się, C-5. Myślę, że zakładanie wątku osobnego dotyczącego DVB-T czeskiego etc. jest zbędne, ponieważ wtedy w tym wątku nie będzie się działo nic, lub prawie nic, poza marketingowym reklamowaniem platform satelitarnych jak kilka postów wyżej. To wszystko z uwagi na to jak wygląda (a raczej nie wygląda) sytuacja polskiego DVB-T w stolicy Dolnego Śląska. Ja sam trafiłem na to forum w poszukiwaniu informacji jak odebrać DVB-T we Wrocławiu (jakiekolwiek, choćby czeskie) w celu sprawdzenia odbiornika DVB-T USB Stick. Dokładnie w tym temacie posty kolegów okazały się bardzo pomocne, zwłaszcza kolegi Demona, u którego osobiście testowałem, z dobrymi skutkami, odbiorniczek. Teraz sam cieszę się z niezłego DVB-T w domku i jakości cyfrowej MŚ w RPA (bez szału, bo wiadomo, że to SDTV)nadawanych na czeskim CT4.

Pozdrawiam
Paweł B.

black500

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: black500 »

To teraz bedzie na pewno OT z mojej strony:
W planach wdrazania DVB-H we Wroclawiu przeznaczony wlasnie jest wspomniany C5 jako obiekt nadawczy? Prawda to czy znowu tylko "projekt", pytam bo dawno juz nie bywam w C5.
--Koniec OT--
Moje zainteresowanie Sremem wynika czysto z faktu braku obecnosci jakiegokolwiek sygnalu DVB-T polskich stacji TV we Wroclawiu. Przypomne sytuacje z 2008-2009 gdzie odbior byl bezproblemowy.Olimpiada w TVP HD chociaz dla tego warto bylo zainwestowac w sprzet i anteny.Sytuacja kanalu 28 we Wroclawiu jaka jest wiadomo.
Na Sleze nie ma co na ta chwile liczyc, Zorawina -?? MUX3? podobno do 10kW
MUX2 Srem jak ruszy to bedzie powtorzenie mozliwosci odbioru na kanale 39.


Mieszkam blisko Politechniki stad podobne warunki odbioru jak przy C5
Pozdrawiam.

djvolt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: djvolt »

I z czego tu się cieszyć? Że w Polsce nigdy nie będzie tak jak być powinno? Cieszyć się, że sygnał ze Śremu leci do kitu? Olać to DVB-T jednym słowem. Miało być w Marcu proste i logiczne, jak w Marcu to w Marcu nie? Teraz powinna być kara taka, żeby zamknęli od razu KRRiT na zlecenie UE. W Unii mogą mieć DVB-T tylko Polska jest zacofana i za dużo złodziei pilnuje stołków.


Może EMITEL powinien naciskać? W końcu to jego biznes, ale po co? Niech ludzie czekają nie?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

djvolt pisze: I z czego tu się cieszyć? Że w Polsce nigdy nie będzie tak jak być powinno? Cieszyć się, że sygnał ze Śremu leci do kitu? Olać to DVB-T jednym słowem. Miało być w Marcu proste i logiczne, jak w Marcu to w Marcu nie?
A co chciałeś w Wrocławiu w dolince zasłoniętej przez wzgórza Trzebnickie, 105 km od RTCN Góra/k Śremu odbierać DVB-T na byle antenie ? W dodatku na zakłócanych przez inne analogowe nadajniki kanałach? Ten RTCN ma pokrywać częśc Wielkopolski. Już teraz z powodu DVB-T np: w Koninie i Kaliszu ludzie mają znów anteny poobracane na Śrem Bo obiekty :Żółwieniec i Mikstat nie nadaja jeszcze cyfrówki.
Kolega black500 odbierał DVB_T ze Śremu w Wrocławiu na k39 gdy jeszcze MUX 1 był na nim emitowany. Poczytaj sobie stare wpisy w różnych tematach to się troche rozjaśni ;)
Żale i płacz tu nic nie pomogą .Swoje flustracje skieruj do Pisu i jego ludzi w KRRiT ,którzy zamiast podtrzymywać Wrocławską emisję w k28 DVB-T choćby w formie testów przyznali kanał analogowej emisji TV PULS :lol: . To samo zresztą miało miejsce w kilku innych miejscach w kraju..
Nie wspominając juz jak Pisowcy rozłożyli na łopatki (realny czy nie ale jednak)projekt platformy cyfrowej TVP.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

djvolt pisze: Ślęża jest skreślona z mapy Cyfryzacji Polskiej i nie wyrobi się niestety do EURO 2012.
Na twoim miejscu martwiłbym się czy zdołacie stadion do Euro zbudować i trasę wlotową z Poznania wkońcu ukończyć. He he 2 miesiące temu prawie wachacz urwałem na tej niekończącej się budowie ;)
A cyfra będzie ze spokojem wkońcu w Emitelu pracują ludzie ,którzy znają fizykę rozchodzenia sie fal.

ps: Czesi nadają z nadajników które stoją ponad kilometr nad poziomem morza ;) Więc jak sygnał wlatuje do polski na nizinki to nie ma cudów --po prostu pustoszy (zakłóca ;) nam ETER)

krishnamishna

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: krishnamishna »

Trudno ale za to mamy DVB-T z czech i niemiec i Śrem tylko MUX 1 ja nie narzekam czas przyjdzie że my też będziemy mieć na moim Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177

black500

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: black500 »

djvolt pisze:Jaaasne a co to czasy komuny, że trzeba dipole 2-wu metrowe zakładać, żeby cokolwiek usłyszeć i zobaczyć??

NIC NIGDY NIE BĘDZIE TAK JAK BYĆ POWINNO.

TV wyrejestrować, antenę zrzucić i TNK sobie zarzucić i będzie święty spokój z obrazem oraz dźwiękiem.
Kolego @djvolt to jest watek ws. DVB-T a nie DVB-S i pewnych produktow pewnej platformy. Mysle ze tutaj ludzie wlasnie powinni sie wymieniac i chyba tak sie dzieje ze wymieniaja sie wiedza zgodnie z zalozeniem glownego watku "http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=3" .
Jesli ktos odbiera sygnal na "dipolach 2-wu metrowych" to jest jego sprawa i jego projekt instalacji anten.
RAPIOTR pisze: Ponieważ wszystko co w sprawie DVB_T dzieje sie we Wroclawiu dzieje się tak naprawdę jak narazie za sprawą RTCN Poznań/Śrem i Czeskich górskich nadajników.
Tak niestety jest i jeszcze bedzie.

Proponuje cofnac sie kilka lat wstecz kiedy prowadzone byly testy DTB-T z RTON Wroclaw/Zorawina na kanale 28 i porownac z tym co sie stalo i dlaczego tak sie stalo.

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

black500 pisze:
djvolt pisze:
RAPIOTR pisze: Ponieważ wszystko co w sprawie DVB_T dzieje sie we Wroclawiu dzieje się tak naprawdę jak narazie za sprawą RTCN Poznań/Śrem i Czeskich górskich nadajników.
Tak niestety jest i jeszcze bedzie.

Proponuje cofnac sie kilka lat wstecz kiedy prowadzone byly testy DTB-T z RTON Wroclaw/Zorawina na kanale 28 i porownac z tym co sie stalo i dlaczego tak sie stalo.

Pozdrawiam serdecznie.
Może cię moje słowa zbulwersowały black 500,ale niestety moderacja usuneła tu dziś kilkanaście postów ostrej dyskusji.Nie widziałeś tego więc obraz który tu oceniasz widzisz po ingerencji szefów. Dyskusja została ścięta a końcowe konkluzje zostały usunięte i wten sposób obraz zafałszowano.
Inna sprawa ,że dyskusja zeszła także trochę na grząskie tematy hehe
--------------------------------------------
O testach z Żórawiny.czytałem juz w 2001 roku i bardzo zazdrościłem . k28 5 KW dobrze sie sprawowało.. Mux działał tak do czasu gdy Pisowska KRRiT postanowiła przyznać kanał anologowej TV PULS. I to wszystko w 21 wieku kiedy wiadomo było ,że DVB-T ma być priorytetem.
O innych zasługach tych panów nie wspomnę bo wszyscy chyba widzą gołym okiem co sie dzieje w mediach odzyskanych w 2005 r przez PIS :lol: .

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 15 czerwca 2010, o 09:14 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 2 razy.

majonez

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: majonez »

Off Topic czas kontynuować. Panowie, już wkrótce, bo po wakacjach, nasze odbiorniki będą w stanie odebrać nowe kanały. To wszystko za sprawą naszych sąsiadów z południa (bo przecież na nasze nadajniki nie ma szans na razie). Mają oni odpalić aż dwa nowe multipleksy do tego czasu. Będą one emitowane z nadajnika Trutnov - Cerna Hora z mocami ERP po 100kW, na kanałach 60 oraz 61. Znajdą się tam takie kanały, jak Nova, Prima, Public, Z1, Noe... Zobaczymy wówczas, jak nasze odbiorniki poradzą sobie z obecnym w eterze sygnałem Polsatu ze Ślęży na k.59. Niesamowicie mnie ciekawi, jak czeski nadawca poradzi sobie z emitowaniem sygnałów na tak zbliżonych częstotliwościach. Ciężko bowiem zrobić, aby dwa nadajniki, kanał w kanał, pracowały na ten sam system antenowy. Filtry będą musiały być niesamowicie strome, bądź nadajniki będą pracowały na osobne systemy antenowe...

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Przemo »

Przecież w Śremie jest analogowa TVP 2 na kanale 27 i Mux3 na kanale 28 i wszystko działa, dodatkowo przy znacznej różnicy mocy.

majonez

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: majonez »

Przemo pisze:Przecież w Śremie jest analogowa TVP 2 na kanale 27 i Mux3 na kanale 28 i wszystko działa, dodatkowo przy znacznej różnicy mocy.
Tak, ale w naszym przypadku Ślęża "miażdży" sygnałem. Różnica między sygnałami będzie wynosić 30 dB, bo np. w moim przypadku, sygnał Polsatu na antenie pomiarowej to 90dBuV a Cerna Hora ma ok. 60dBuV. Mniej selektywne odbiorniki mogą nie dać rady...

djvolt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: djvolt »

Czyli do września trzeba czekać, aż łaskawi Prezesi KRRiT włączą Polsat? Do września ma być wszystko włączone... Proste i logiczne. Przesunęli nie wiadomo po co z marca na wrzesień, bezsens, uciekają od tego co i tak muszą zrobić. Takiego prezesa za niedopełnienie obowiązków powinni zdegradować i wywalić...

P.S: Co nam z czeskich kanałów? W tym momencie idealnie się ogląda MŚ, ale potem? Żeby to jeszcze jakiś kanał MPEG4 HD z dźwiękiem Dolby Digital 5.1 puścili czesi to byłoby co testować.

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radiks »

[majonez] Z tym sygnałem czeskim to całkiem fajnie może być. Mieszkam w Żernikach Wrocławskich i miałem tylko jedną antenę nastawioną na Ślężę. Oczywiście 'łapałem' w ten sposób czeskie dvb-t zmax mocą ale za to tvn, tv puls z Żórawiny po analogu śnieżyły, o TV4 z Kredki we Wro już nie wspomnę (jakieś dalekie echa). A że polskiego dvb-t nie włączyli, więc się wkurzyłem i postanowiłem zmienić trochę układ anten (uwsteczniam się i dostosowałem moją instalajce do analogu). Zamiast jednej anteny wstawiłem 2x yagi 19 elementowe na linii północ/południe - jedna na Żórawinę, druga na Wrocław czyli prawie prostopadle do Ślęży i czeskiej Cernej Hory (o kącie połowy mocy na antenach nawet nie wspominam - ta na południe ustawiona prosto na maszt w Żórawinie). I co się okazało..? Po małej zabawie wzmacniaczem (na antenach nie mam przedwzmacniaczy), który jednocześnie sumuje sygnały, mam idealny obraz wszystkich polskich analogów (w tym ze Śleży) a co najciekawsze czeski multipleks na kanale 40 z siłą sygnału ~85% - niestety "około" bo mój TV (LG 42LH3000) pokazuje tylko na skali "sygnał" Żle/Normalnie/Dobrze.
Wszystko hula jak złoto, czasami na CZ pojawiały się artefakty ale jeszcze trochę podkręciłem wzmocnienie i jest OK (sprawdzane w nocy więc raczej o tropo nie ma mowy). Jeśli tak jest z antenami ustawionymi pod kątem 90st do nadajnika to we wrześniu zrobi się ciekawie. :shock:

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

Naciśnij Menu ustawienia diagnostyka kanał 40 OK. i wyświetli ci siłę sygnału i jakość sygnału w procentach .
Prawie wszystkie telewizory LG wyprodukowane od początku 2009 roku są z tunerem MPEG4 i maję podobne menu .
Jestem z Legnicy i w godzinach 23 – 8 odbieram 1 multipleks z Śremu i sprawdzałem przez ten tydzień i codziennie po godz. 8 sygnał zanikał .

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radiks »

Dzięki za podpowiedź.
Siła sygnału 95%-98%. Jakość pomiędzy 5% a 30%.
I trzeba pamiętać, że w ogóle nie zwracałem na ten sygnał uwagi, ustawiając parametry instalacji :-)
Szkoda, że Wichów ma moc "tylko" 50kW. Gdyby było 100kW pewnie spokojnie we Wro bym odebrał. O Śremie nie wspominam, Wzgórza Trzebnickie to skuteczny ekran.
Ale, nie jest źle, jeszcze tylko jakieś półtora roku i MOŻE będzie DVB-T we Wrocławiu

blazo

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: blazo »

Panowie i Panie,

Mieszkam na zachodzie Wrocławia na pierwszym piętrze. Jaką antenę i osprzęt do niej powinienem kupić aby odbierać sygnał z Trutnowa (Czarna Góra)? Czy da się to zrobic bez długiej kierunkowej anteny? Jaki będzie potrzebny do odbioru tego z Pradziada?

Dzięki z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Blazo

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: igorlan »

blazo pisze:Panowie i Panie,

Mieszkam na zachodzie Wrocławia na pierwszym piętrze. Jaką antenę i osprzęt do niej powinienem kupić aby odbierać sygnał z Trutnowa (Czarna Góra)? Czy da się to zrobic bez długiej kierunkowej anteny? Jaki będzie potrzebny do odbioru tego z Pradziada?

Dzięki z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Blazo
Sygnał we Wrocławiu jest tak mocny, że wystarczy ci siatka skierowana w stronę Czech.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

Jaki odbiera ci CT1 z Trutnov-a na 23 kanale to odbierzesz I multipleks na 40 kanale a II i III multipleks uruchomią 31.8.2010 r. :)

Awatar użytkownika
pjotrekm
Posty: 19
Rejestracja: 15 marca 2010, o 09:22
Odbiornik: Synaps THD-2800s,Technisat CableStar Combo,DiGYBOXX T4, inne
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczno-periodyczna Fracarro LPV345F (choinka)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Trutnov

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pjotrekm »

Byłem w zeszłą sobote z rodziną na Ślęży, a tam hałas, ruch i rumor na wieży RTCN. Czyżby szykowano nam jakąś niespodziankę? Rozumiem, że prace konserwatorskie, ale że w sobotę? Czyżby jakieś terminy nagliły? Wiem, dużo pytań - pożyjemy zobaczymy.

Zablokowany