DVB-T Wrocław

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Z zabawy z biquadem wywnioskowałem, że sygnał tak na prawdę nie spada tylko wzrasta na tyle, że przesterowuje dekoder... Dziwne, że na symetryzatorze występuje podobne zjawisko. Jeśli faktycznie tak jest, to wzmacniacz raczej nie poprawi sytuacji. Ten mój co był dotychczas (Davbol SWA955-5 TURBO QUATRO) był dość mocny, ale działał i tak na +5V. Na +12V (zasilanie zewnętrzne) wszystko działało tak samo. Na biquadzie śmiga jak szalone, w momencie gdy z siatki nie da się oglądać, jedyny minus to brak odbioru k 25 na nim, dlatego zrobię chyba coś w stylu biquada na 2 częstotliwości (czyli w zasadzie double biquad, w środku duże kwadraty na k25, zewnętrzne na 55-57).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Ile km masz do Ślęży?

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Wg. http://mapa.szukacz.pl/ 40 km w linii prostej.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

To tak sobie. Mam 65 i wszystko super łapie na antenie z symetryzatorem - tej z opisu.

To ciekawe że masz problem z k.25

Siatka z symetryzatorem powinna dać radę.

Zasłania Ci coś sygnał?

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Kanał 25 na siatce działa idealnie. Nigdy nie ma z nim problemów. Nie działa tylko na "testowym" biquadzie. Właśnie nie ma za bardzo co mi zasłaniać sygnału a i tak są problemy. Czeskie MUX'y odbieram zawsze poprawnie, a polskie DVB-T lubi stwarzać problemy. Nie wiem czy czytałes moje wcześniejsze posty (kilka stron wstecz), ale tę siatkę mam z boku domu na stelażu przymocowanym do ściany (wysokość ok 7m) a nie na dachu, więc może i to jakoś wpływać.. Choć biquad trzymany w ręku na tej samej wysokości zapewnia poprawny odbiór (kanał 58, kanał 55 delikatnie słabiej).

PS. MUX1 od kiedy jest na kanale 55 czasem też mi słabiej działa (wtedy gdy w ogóle nie działa MUX2). Gdy MUX1 był na kanale 64 odbierałem go równie bezproblemowo jak teraz MUX3 k.25. A co do gasnącego MUX2 problemy zaczęły się od kiedy wyłączyli analog ze Ślęży, wcześniej nic takiego nie miało miejsca.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Możesz "zobrazować" jak masz zamocowaną siatkę?

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Jutro mogę zrobić zdjęcie jak to wygląda. Na razie prowizoryczny rysunek w Paincie:

Obrazek

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Dach masz płaski jak na rysunku?

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Tak dach jest płaski, nic nie zasłania anteny od góry.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: EEQ »

Zrób jak ja i odbieraj MUX-1 i MUX-2 ze Śnieżnych Kotłów (kanał 30 i 35). Ja mam 30 km do Ślęży i sygnał jest jakby przesterowany.

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Niestety nie mam na tych kanałach sygnału na tej siatce. Oprócz Ślęży jedynie Opole/Chrzelice ale przeważnie za słaby sygnał na poprawny odbiór.

mathey
Posty: 99
Rejestracja: 6 kwietnia 2013, o 21:07
Miejscowość: Lower Silesia
Odbiornik: JVC LED LT58VA8000,
ArivaT760i/MantaDVBT06@LG42LC42
Instalacja antenowa: Siatka no-name z symetryzatorem + rozgałęźnik na 2 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Sky Tower, Černá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mathey »

Dziś zmontowałem double biquada na dwie częstotliwości (środkowe większe kwadraty na 506 Mhz, zewnętrzne na 750 Mhz), ale nie miałem większej blachy na ekran i dałem tą co wcześniej miałem w biquadzie na 690 Mhz. Niestety, efekt nawet gorszy niż na zwykłym biquadzie: MUX2 odbiera bdb, MUX1 brak obrazu (siła 90%, jakość 58%), a MUX3 na który wyliczone są środkowe kwadraty w ogóle nie odbiera, jedynie czasem jak zmieniam polaryzację lekko sygnał skacze na ułamek sekundy, ale stabilnego nie mogłem uzyskać. Pokręcę jeszcze tą siatką, ale wątpię by to coś dało... Nie wiem czy np. przeniesienie tej siatki na dach by coś dało, ale wolę tego uniknąć... Chyba czeka mnie wymiana na jakąś inna antenę.

firekage

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: firekage »

Mam pytanie - śródmieście, mam tylko mux z kanału 25, nic innego nie znajduje. Również tak macie? Od pewnego czasu po prostu niczego nie da się oglądać.

To całe DVBT jest po prostu śmiesze. Na analogu dało się oglądać w bardziej komfortowych warunkach, a tutaj albo w ogóle niczego nie ma, albo, jak obecnie z 1 muxem i 7 kanałami, wszystko rwie.

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Nie DVB-T nie jest śmieszne tylko trzeba się wyposażyć w dobrą antenę zewnętrzną, najlepiej kierunkową z symetryzatorem lub w razie potrzeby odpowiednim wzmacniaczem, dobry firmowy kabel antenowy (nie chiński shit gdzie pęka izolacja itd.) oraz odpowiednio ustawić antenę a w 99% będzie poprawny odbiór. Ale najpierw ustaw odpowiednio obecną antenę na Śnieżne Kotły i sprawdź czy odbiera coś na kanałach 30, 35 i 49. Jeśli nie wiesz gdzie dokładnie, to posłuż się tą stronką - http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Xman72
Posty: 38
Rejestracja: 25 sierpnia 2011, o 12:28
Odbiornik: TechniSat Digyboxx T4, MediaTech MT 4163,42PFL7606K/02
Instalacja antenowa: 1.Ant.wew
DVW zysk 28 dB ze wzm,
2. Ant UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit 16 dB sym.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Xman72 »

Kolego ze śródmieścia Wrocławia ekspetymentuj z anteną bez wzmacniacza i z szukaniem ręcznym w dekoderze

teramax

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: teramax »

Są problemy z prawidłowym odbiorem MUX-3 ze Ślęży na 506 MHz. Poziom sygnału skacze od 0 do 100 (średnio oscyluje pomiędzy 70 a 80). Problemy pojawiły się dziś rano po zmianach na multipleksie, a wczoraj sygnał był jeszcze maksymalny. U sąsiada na zwykłej szerokopasmówce to samo. Pozostałe multipleksy bez zmian.

Miejscowość Zawiszów (16 km na zachód od Ślęży), antena DIGIT bierna od Telkom Telmor.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Witam
W kotlinie Kłodzkiej też występuje od 23 lipca problem z MUX1 po przejściu na SFN ze Ślężą kanał 55,a tak inne czyli MUX2 i MUX3 dość stabilne.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy »

Zgadzam się z "Cyfrowy z Kotliny". Występują zacięcia na MUX-1 z Czarnej Góry. Natomiast MUX-2 i MUX-3 bez zarzutu. U mojej rodziny w Bystrzycy Kłodzkiej również problemy z MUX-1 z tego samego obiektu.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Mało tego że jest problem z SFN to w e-mailu do UKE okazało się że w odpowiedzi napisali że te dwa obiekty są za daleko od siebie dopuszczalne 65km a jest 67km między czarną górą Kłodzko a Ślężą Wrocław dlatego też nadawcy wyrazili swoje zdanie i rozważają doświetlenie MUX2 przynajmniej w dwóch miejscach w kotlinie ale jak na razie brak konkretów. Trzeba przyznać że Emitel i tak poradził sobie z SFN na MUX2 bo też był poważny problem za równo we Wrocławiu jak i w kotlinie Kłodzkiej.Moim zdaniem to UKE źle opracowało SFN.

drt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: drt »

U mnie ostatnio zauważyłem przejściowe problemy z MUX-2 k.58. Siła sygnału ok, jakość lipa, jest dźwięk z przycięciami, nie ma obrazu. Wieczorami często tak sie dzieje. Myślę, że to nie przesterowanie tylko właśnie SFN z Czarną Górą robi robotę. Pozostaje wtedy tylko odbiór ze Śnieżnych Kotłów. Inne MUXy zawsze prawidłowo.

Zablokowany