DVB-T Wrocław

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Przecież wszystkie 3 muxy nadają z taką samą mocą czyli 100kW. Kierunek na Żórawinę jest mało precyzyjny bo nie wiem w którym miejscu Wrocławia mieszkasz.

Może napisz w jakiej pozycji jest antena w stosunku do Ślęży i Czech kiedy ją ustawiasz na Żórawinę.

Może masz za silny sygnał?

crgg
Posty: 39
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 07:58
Odbiornik: Opticum T50
Instalacja antenowa: kierunkowa 16/21-69 bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: crgg »

Północ Wrocławia. Antena skierowana tak, że w jednej linii mam Żórawinę a za nią Pradziada. Ślęża po prawej, ale całkowicie zasłaniana przez wieżowce.
Może być za silny sygnał, choć antena zwykła kierunkowa bez wzmacniacza. Może też być nakładanie się dwóch sygnałów z Żórawiny i Ślęży i kwestia działania SFN na moim tunerze. "Pogarszanie" sygnału poprzez skręt anteny "na wieżowiec" czasem pomaga na "zacinki" na MUX3, ale wówczas pogarsza się też sygnał MUX 1 i 2 oraz czeskie.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: sampler »

Temat już poruszany nie raz. To samo mamy w Lubinie na Śnieżnych Kotłach w SFN z Legnicą. Pytanie do ludzi z Emitela czy jest coś robione w temacie zakłóceń przy nadawaniu SFN na Dolnym Śląsku?
Czy trzeba sprawę zgłosić do UKE żeby ktoś się zajął problemem?

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Szanowny kolego tyle ile ja e-maili napisałem i naświetliłem ten problem to chyba sam pan Bóg wie i jak widać bez konkretnego skutku. Dobrze że po zakończeniu tej przysłowiowej cyfryzacji zrobiło się głośno w mediach i prasie,problem SFN jest znany nam wszystkim,tylko co z tego jak regulator krajowy znany pod nazwą UKE i operator techniczny Emitel nic w tej sprawie nie konsultują z nadawcami tego poważnego problemu.I dlatego dobrze że padlo stwierdzenie że przyszła opłata audiowizualna będzie niezgodna z prawem bo nie zapewni dostępu wszystkim do telewizji cyfrowej czy to przez sat czy DVB-T

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Stefan_KR »

sampler pisze:Temat już poruszany nie raz. To samo mamy w Lubinie na Śnieżnych Kotłach w SFN z Legnicą. Pytanie do ludzi z Emitela czy jest coś robione w temacie zakłóceń przy nadawaniu SFN na Dolnym Śląsku?
Czy trzeba sprawę zgłosić do UKE żeby ktoś się zajął problemem?
Myślę, że spokojnie możesz zgłaszać. Jeśli ponownie pojadą w teren to potwierdzą już kilkukrotnie wykonywane kontrole i pomiary: wszystko jest OK, zgodnie z normami.
Więc w czym problem? Ano nikt o to nie zadbał (UKE przede wszystkim) - o zapewnienie by nasz rynek nie został zalany sprzętem małoprzydatnym w kraju gdzie główne sieci nadawcze oparte są na sieciach SFN. A wystarczyło wprowadzić kilka odgórnych regulacji i parametrów wymaganych dla odbiorników...
Cyfrowy z Kotliny pisze:Szanowny kolego tyle ile ja e-maili napisałem i naświetliłem ten problem to chyba sam pan Bóg wie i jak widać bez konkretnego skutku.
Pewnie aż tyle, że wszystkie urzędy i firmy z góry olewają tę korespondencję traktując jako spam od lokalnego aktywisty, który za cel obrał sobie zatruwanie życia wszystkim wokół zamiast wziąć się za zrobienie porządku na własnym podwórku :)

olgierd

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: olgierd »

W pełni się zgadzam z tym, że doświetlenia są wręcz szkodliwe. Rozmawiałem z właścicielem pewnej firmy z Kutna, specjalizującej się w produkcji bardzo dobrych zwrotnic i filtrów. W Toruniu nie sposób odbierać MUX-3 (właśnie z powodu lokalnego doświetlenia) bez stosowania dodatkowych zabiegów. Szczęściem w nieszczęściu - we Wrocławiu można się ratować sygnałem ze Śnieżnych Kotłów (przy okazji podniosą się nieco czeskie muxy z Cernej Hory). Tak praktykuję, gdy nie znajdę kompromisowego ustawienia anteny na minimum Żórawiny, a z nie stłumioną Ślężą. Nie zmienia to jednak faktu, że doświetlenia MUX-3 są po prostu absurdem.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Martens »

Gdyby nie te doświetlenia, to część ludzi nie miałaby sygnału! Jak ktoś ma za mocny sygnał, zawsze może go sobie wytłumić tłumikiem, a jak ktoś nie ma w ogóle sygnału (bo np. góra mu wytłumia), to go nie wyczaruje. Taka subtelna różnica. Ale trzeba mieszkać w trudnym terenie, aby to zrozumieć.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Stefan_KR »

olgierd pisze:Nie zmienia to jednak faktu, że doświetlenia MUX-3 są po prostu absurdem.
Absurdem to nie jest lecz wymogiem postawionym przez TVP - w miastach powyżej 100tys ma być zapewniony odbiór przenośny wewnętrzny. Bez gęstej sieci nadawczej nie da się spełnić tego wymogu.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T Wrocław

Post autor: kb997 »

Tylko wymóg ten można też spełnić poprzez sieć mikronadajników wykorzystując maszty GSM, których sporo jest własnością Emitela. Do ostatnich zmian były doswietlenia dla pokrycia braków i wszystko działało a teraz po wprowadzeniu dodatkowych nadajników o dużych mocach dla zapewnienia odbioru mobilnego jest SYF a nie SFN.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Stefan_KR »

Emitel nie jest właścicielem masztów telefonii komórkowej.
No gratuluję pomysłu. Uruchomienie sieci jak to nazwałeś mikronadajników dałoby dokładnie ten sam lub nawet gorszy skutek gdyż nadajniki umieszczane byłyby bardzo blisko anten odbiorczych i rozstawione co kilkaset metrów. Wystarczy promieniowania komórkowego w domu, kolejnych już nie chcę.

crgg
Posty: 39
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 07:58
Odbiornik: Opticum T50
Instalacja antenowa: kierunkowa 16/21-69 bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: crgg »

Pozostaje moje pytanie. Czy problemem zakłóceń na MUX3 u mnie jest za silny sygnał, czy zakłócenia spowodowane SFN na k.25 z Żórawiny i Ślęży?
Moim zdaniem nie jest to kwestia zbyt silnego sygnału, bo jakość jest na poziomie 82% w tunerze. Bardziej SFN, bo jak pisałem pogorszenie sygnału polegające na minimalizacji szans na "oświetlanie" anteny przez sygnał ze Ślęży daje pozytywny efekt w postaci braku "przycinania" obrazu na kanałach z MUX3, niestety wówczas jakość na MUX1 i MUX2 leci tak, że przycinki zaczynają się na tamtych kanałach (ale wówczas jakość tuner pokazuje w okolicach 74-77%). To taki pośredni dowód, że coś nie tak jest w momencie, gdy odbieram sygnał zarówno z Żórawiny jak i ze Śleży na k.25. Wytłumić tego nie ma jak, a zatem trzeba nauczyć się żyć z przycinkami.:(

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Kolego aktywisto porządek to możesz sobie robić u siebie :lol: A co do własności obiektów to się nie wypowiadaj większość masztów należy w tym kraju do Emitela oni również świadczą usługi dla TELEKOMÓW.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Stefan_KR »

Kolego aktywisto z Kotliny, mylisz się głęboko. Czymże jest kilkaset masztów Emitela wobec kilkunastu tysięcy masztów telekomów dla telefonii komórkowej. Tak więc to nie do Emitela należy większość masztów w kraju. Oczywiście Emitel udostępnia także swoje maszty telekomom - normalny biznes.

crgg pisze:Pozostaje moje pytanie. Czy problemem zakłóceń na MUX3 u mnie jest za silny sygnał, czy zakłócenia spowodowane SFN na k.25 z Żórawiny i Ślęży?
Moim zdaniem nie jest to kwestia zbyt silnego sygnału, bo jakość jest na poziomie 82% w tunerze. Bardziej SFN, bo jak pisałem pogorszenie sygnału polegające na minimalizacji szans na "oświetlanie" anteny przez sygnał ze Ślęży daje pozytywny efekt w postaci braku "przycinania" obrazu na kanałach z MUX3, niestety wówczas jakość na MUX1 i MUX2 leci tak, że przycinki zaczynają się na tamtych kanałach (ale wówczas jakość tuner pokazuje w okolicach 74-77%). To taki pośredni dowód, że coś nie tak jest w momencie, gdy odbieram sygnał zarówno z Żórawiny jak i ze Śleży na k.25. Wytłumić tego nie ma jak, a zatem trzeba nauczyć się żyć z przycinkami.:(
Odkręcanie anteny od kierunku jednego z nadajników SFN i uzyskana poprawa odbioru dowodzą, że coś nie tak jest z wpływem obu emisji na odbiornik. Jednak nie twierdziłbym jednoznacznie, że jest jakiś problem w SFN-ie i np. złej synchronizacji nadajników. Nie sądzę, raczej tego typu problem powodowałby znacznie większe szkody i to u wszystkich odbiorców. Może być to kwestia samego tunera i skutków rozwiązań w nim zastosowanych. Dlatego wcześniej wspomniałem o wymaganiach na odbiornik, których po prostu brakło. Dlaczego to takie ważne? Ano DLATEGO. Nie postawiono wymogu by odbiornik stosował więcej niż jedno kryterium dla przełączania pomiędzy odbieranymi stacjami SFN co moim zdaniem było wielkim błędem i powoduje obecnie mnóstwo problemów u odbiorców. To nie SFN źle działa, to odbiorniki niewłaściwie interpretują sygnały docierające do wejścia i przełączają się pomiędzy odbieranymi sygnałami szczególnie gdy są zbliżonego poziomu. A wystarczyło wprowadzić wymóg stosowania co najmniej dwóch kryteriów synchronizacji jednocześnie i temat z głowy.

crgg
Posty: 39
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 07:58
Odbiornik: Opticum T50
Instalacja antenowa: kierunkowa 16/21-69 bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: crgg »

Nawet wymieniłbym odbiornik, ale gdybym na 100% wiedział, który zadziała. Przecież nie będę chodził po sąsiadach z prośbą o wypożyczenie na kilka minut ich TV/tunerów, abym sobie mógł test zrobić. Gdyby była gdzieś specyfikacja tunerów z opisem stosowanych w nich metod "obróbki" sygnałów SFN, to wówczas miałbym większe szanse na znalezienie takiego odbiornika, który by sobie poradził. Szukanie w ciemno to trochę szkoda zachodu. Na szczęście kanały z MUX3 w większości mam na SAT, więc jak chce coś obejrzeć bez nerwów to korzystam z SAT.

Cyfrowy z Kotliny

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Kolego z synagogi masz za małą wiedzę na wiele tematów o DVB-T a co do tego że stwierdzasz że dekodery nie są przystosowane do SFN to powiem tak ręce mi opadły no ale cóż takie teksty też czytam,i powiem tak napisze do producenta Fergusona że nie przystosował mi dekodera do mojego nadajnika Czarna góra w technologi SFN ŚMIECH NA SALI :D :D

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Stefan_KR »

Kolego Cyfrowy z Kotliny, widzę że ze względu na brak argumentów i podstaw merytorycznych przechodzisz na poziom docinek na poziomie przedszkolnym, tym samym przestajesz być interlokutorem w dyskusji, a stajesz się faktycznie zwykłym zatruwaczem przestrzeni publicznej. Szkoda.

@crgg tu na forum są osoby, z wypowiedzi których wynika że testują duże ilości tunerów, może mogliby coś doradzić. Ewentualnie spróbować wypożyczyć ze sklepu albo jakiegoś zakładu rtv na chwilę. Niestety producenci odbiorników nie podają takich informacji więc nie ma jak inaczej poradzić sobie z tym problemem.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adac »

Po prostu: kto silniejszy tego lepiej słychać, stara zasada znana z radiofonii. :)
Jeżeli ktoś ma za oknem nadajnik doświetlający TVP a parę metrów dalej stoi Mux 4 CP to siłą rzeczy bez problemu odbierze te stacje najprostszym sposobem: prostą antenką typu biquad na balkonie albo nawet pokojową na parapecie.
Z odbiorem kompletu NTC trzeba się już trochę pogłowić. Najprostsza rada na to: mieszkać poza miastem gdzie nie ma w pobliżu żadnego doświetlacza. A na duże SFN-y dobrym sposobem wydaje się układ 2-ch anten (znowu trzeba kombinować).

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Martens »

Po części to też zła wola nadawców komercyjnych (nie chcą doświetlać sygnału w dużych miastach z obiektów miejskich) spowodowała, że powstały takie dysproporcje w poziomie sygnału MUX-3 a MUX-1 i MUX-2. Wiadomo przecież, że w miastach z uwagi na gęstą zabudowę i przeszkody terenowe bywają poważne problemy z odbiorem MUX-1 i MUX-2 z obiektów pozamiejskich. :(

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adac »

Albo nie mieści się to w ich biznesplanie, może nie mają takich funduszy jak nadawcy publiczni. Dla nich sposobem na zarabianie jest produkcja w płatnych platformach, a DVB-T to tylko przy okazji.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: sampler »

Stefan_KR pisze: Może być to kwestia samego tunera i skutków rozwiązań w nim zastosowanych. Dlatego wcześniej wspomniałem o wymaganiach na odbiornik, których po prostu brakło. Dlaczego to takie ważne? Ano DLATEGO. Nie postawiono wymogu by odbiornik stosował więcej niż jedno kryterium dla przełączania pomiędzy odbieranymi stacjami SFN co moim zdaniem było wielkim błędem i powoduje obecnie mnóstwo problemów u odbiorców. To nie SFN źle działa, to odbiorniki niewłaściwie interpretują sygnały docierające do wejścia i przełączają się pomiędzy odbieranymi sygnałami szczególnie gdy są zbliżonego poziomu. A wystarczyło wprowadzić wymóg stosowania co najmniej dwóch kryteriów synchronizacji jednocześnie i temat z głowy.
Również mam Fergusona i może napiszę do producenta :). A póki co mam dwie anteny i kilka wzmacniaczy LNA bo emitel twierdził że to wina anteny że daje za duży zysk na wysokim kanale. Oczywiście wymiana anteny nic nie dała. Tłumienie sygnału takze. A jak pokazałem jak wygląda sygnał ze Śnieżnych Kotłów w trakcie konserwacji nadajnika w Legnicy i po jego ponownym włączeniu to nastała cisza i nikt nie widzi problemu.

Zablokowany