DVB-T Wrocław

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Kiedyś mieszkałem w legnicy i tam odbierałem wszystkie MUXy ze ślęży i ze Śnieżnych Kotłów. Profilu nie zdążyłem zaktualizować.

Po przeprowadzce do Wrocławia pojawił się problem z odbiorem MUX-2. MUX-1 i MUX-3 łapię nawet na wewnętrzej antenie siatkowej (1 rzędowej) z symetryzatorem. Odbiór jest stabilny i poprawny. Ostatnio uruchomiony został MUX-L4. Tutaj odbiór również jest poprawny i stabilny.

Jeżeli chodzi o MUX-2, to na wspomnianej antenie siatkowej odbiór jest całkowicie niemożliwy. Po zmianie anteny na logarytmiczną i 2 godzinach zabaw odkryłem, że:

1) Potrzebny jest filtr LTE - bez niego nie łapie zupełnie nic.
2) Antenę (nie ważne jaką), mogę złapać w rękę i nie ważne gdzie ją skieruję, odbieram poprawnie MUX-1, MUX-3 i MUX-L4.
3) Po ustawieniu anteny na Żórwinę lub Ślężę - MUX-2 brak.
4) Po obróceniu anteny o ok. 45* w prawo i ustawieniu jej pomiędzy 2 wierzowce uzyskałem możliwość odebrania MUX-2 ze Ślęży i wszystkich multipleksów ze Śnieżnych Kotłów. Odbior jest jednak niemożliwy przez pikselozę która skutecznie uniemożliwia oglądanie.

Niebywałe jest to, że MUX-1 i MUX-2 nadawane są z tego samego obiektu, z taką samą mocą i z odległości ~35km nie jestem w stanie odebrać poprawnie jednego z nich.
Na prawdę sygnał może rozchodzić się w taki sposób w zależności od częstotliwości? :roll:

Czy lepsza okazała by się antena kierunkowa z 3 direktorami?

BTW: Oczywiście w żadnej antenie nie ma wzmacniacza.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Sprawdzałeś na mapie gdzie są BTSy?

http://beta.btsearch.pl/

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Tak, w pobliżu są 4 nadajniki LTE 800MHz należące do Sferii i faktycznie bez filtra LTE MUX-2 nie ma wcale.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adac »

Czy pisząc 'jednorzędowa antena siatkowa' masz na myśli taką (ant siatkowa zewnętrzna) czy taką (pokojowa Apok) ?
Próby domyślam się przeprowadzasz na balkonie i też domyślam się że na małej wysokości, 1-2 pietro.Czy masz szansę na widoczność Ślęży czy zasłania Ci las budynkow i inne przeszkody ?
Nie napisałeś jaka jest siła/jakość multipleksów bo być może są "na styk' i tego styku w przypadku mux-2 zabrakło.
Taki objaw że znika/ nie chce się wstroić jeden kanał a pozostałe działają najczęściej świadczy o uszkodzeniu tunera. Przynajmniej z relacji użytkowników tak wynikało, szcególnie jeżeli ma swoje lata i okres gwarancji minął.
Jeżeli masz możliwość podłącz na próbę inny odbiornik.

PS. Z tym LTE 800 na razie nie ma co przesadzać. Obok mnie też 'stoi' taki jeden ale tylko na papierze. Brak emisji w tym paśmie i nawet żadnego masztu wg. mapy tam nie widziałem. Operator też coś się nie odzywa..:|

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

1. Mam na myśli taką antenę: http://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa- ... p9404.html
2. Oprócz niej próbowałem także http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... -2-69.html
3. W żadnej antenie nie ma wzmacniacza
4. Odbiornik w Legnicy podłączony pod Televes DAT45 łapie wszystko w okół, w tym 770MHz ze Ślęży. Problem jest jedynie we Wrocławiu (blokowisko).
5. Bez filtra LTE MUX-2 nie odbieram wcale, z filtrem tuner wyszukuje kanały, ale jest straszna pikseloza
6. Antena zainstalowana jest na wysokości balustrady (na balkonie), na wysokości 3 piętra


Boję się, że sięgając po wzmacniacz przesteruje MUX-1 i MUX-3 - te odbieram praktycznie na byle czym na balkonie, a MUX-L4 odbieram na byle czym, rzucając antenę na podłogę.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Zanim sięgniesz po wzmacniacz podaj poziomy i jakość sygnału z obu muxów.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adac »

Teoria dobra jak każda inna: Mux 3 łapiesz z miejskiego nadajnika na Żórawinie z anteną leżącą, kierunek obojętny. Kanał 25 moc 30 kW nadajnik na miejscu.
Mux L4 też nadajnik lokalny (Sky Tower) na k. 24. Może Twój odbiornik nie lubi wysokich kanałów :?:
Jaki masz kabel bo jeżeli jakiś 'dziwny' to tak może być. Sprawdź też złącza i wymień symetryzator, koszt parę zł. Takich usterek gołym okiem nie widać.

Jeżeli to nie pomoże to diagnoza:
1. odbiornik
2. odbiornik
3. Coś sieje zakłóceniami w okolicy, to może być kablówka w budynku albo zasilacze impulsowe w jakiejś firmie-warsztacie.
Albo to od Twojego sprzętu komputerowego :idea: . Masz w domu serwerownię ?

Nie wiem czy jest sens próbować z inną anteną kierunkową, możesz 'wypożyczyć' w sklepie jakąś yagi 16 el. Sprawdzałeś już na Log 2-69 Barczaka a to dobra kierunkowa antena.

PS. Jak wyżej !!

// chyba na skutek znacznego zainteresowania produktem "Apok" zdechł sewrwer u sprzedwcy :|

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Ale jak wytłumaczyć poprawny odbiór MUX-1 ze Ślęży? Ten multipleks nie jest nadawany z żadnego innego punktu w okolicy. Spodziewałem się, że skoro odbieram poprawnie 1 multipleks, to 2 też nie powinien być problemem. W szczególności, że oba nadawane są z tego samego RTCN.

Tuner, Maximum T102 niestety podaje tylko jakość sygnału. Trzymając siatkę w ręce na MUX-1 i MUX-3 mam 60-100% w zależności od tego w jakim kierunku skręcę antenę. Na MUX-2 jest max. ~40% i pikseloza. Gdy z tunerem pojadę do Legnicy, to na wszystkich 3 multipleksach mam 85-95%.

Kabel jest nowy - Triset 113 PE, żelowany, więc i tutaj nie doszukiwałbym się problemów. O ile w siatce kiedyś był jakiś SWA i wymieniłem go na symetryzator za 5zł kilka lat temu, kiedy pojawił się pierwszy MUX w NTC :P, o tyle antena logarytmiczna jest nowa, kupiona specjalnie na potrzeby nowej lokalizacji.

Ponadto w instalacji znajduje się filtr LTE Terra LF006.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adac »

Czy ten budynek albo sąsiedni nie jest wyposażony w Azart typu 1:1 czyli bez przesunięcia kanałów ?
W budynku wielorodzinnym coś takiego nie powinno być stosowane ale różnie się zdarza i różne firmy wygrywają przetargi.
Spróbuj pożyczyć od kogoś jakąś Wiwkę i (na chwilę) wyłączyć swój sprzęt komputerowy. Jeżeli zakłócenie jest od sąsiada to raczej nie wyłączy. Ew. możesz testowo odciąć go od prądu jeżeli masz dostęp do skrz. zbiorczej (wymagane uprawnienia Sep).
Na dzisiaj chyba nic więcej nie wymyślę..
// z tym filtrem LTE Terra za prawie 100 pln nieźle poleciałeś..

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

1. Pierwsza antena jest ze wzmacniaczem http://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa- ... p9404.html domyślam się że wymontowałeś płytkę i wstawiłeś symetryzator ?

2. Druga na 3 zdjęciu jest wzmacniacz http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... -2-69.html domyślam się że wymontowałeś płytkę i wstawiłeś symetryzator ewentualnie jest inna płytka bez tej elektroniki ?

3. Wejdź do menu odbiornika – Szukanie kanałów-Zasilanie anteny- wyłącz ( off ) jeśli miałeś włączone a po wyłączeniu zmienił się poziom lub jakość sygnału masz w antenie wzmacniacz .
Dodam abyś sprawdził bez filtra LTE . ;)

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

1. Dokładnie tak. Wymontowałem SWA i wstawiłem symetryzator
2. Ta antena dostępna jest w wersji aktywnej i pasywnej - mam wersję pasywną
3. Zasilanie anteny mam wyłączone, gdyż nie posiadam wzmacniacza
4. Użycie SWA jaki był w tej siatce nic nie zmienia
5. Sprawdzałem bez filtra LTE - wtedy w ogóle nie ma MUX-2
6. Ani w moim bloku ani sąsiednim nie ma azartu. Tutaj każdy ma kablówkę albo satelitę. Tylko nieliczni mają DVB-T. Z czego w sąsiednim bloku ktoś mający okna z widokiem na północ, ma taką zwykłą antenkę (http://pomar.pl/sklep/?33,antena-dv-z-dvb-t-zewnetrzna) ustawioną w przeciwnym kierunku (ok. 180* od nadajnika).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adac »

beliash pisze: 6. Ani w moim bloku ani sąsiednim nie ma azartu. Tutaj każdy ma kablówkę albo satelitę. Tylko nieliczni mają DVB-T. Z czego w sąsiednim bloku ktoś mający okna z widokiem na północ, ma taką zwykłą antenkę (http://pomar.pl/sklep/?33,antena-dv-z-dvb-t-zewnetrzna) ustawioną w przeciwnym kierunku (ok. 180* od nadajnika).
No proszę, a na forum znajdziesz 1000 postów z których wynika że taka antenka nie ma prawa działać :shock:. No niech będzie 990 po odjęciu moich :lol: .
Przy czym nie wiadomo jeszcze co odbiera ten sąsiad bo być może tylko mux-3 i mux-L i to mu wystarczy.

Z instalacjami sat też nie jest ciekawie ponieważ może się zdarzyć że powodują zakłócenia. Nie wiem na jakiej zasadzie ale spotkałem się z takim przypadkiem, szczególnie jak ludzie kombinują z podziałem, multiroom i te rzeczy.
Zalecam test z dekoderkiem który ma 2 wskaźniki: siły i jakości oraz z anteną pasywną od Barczaka. Dekoderek możesz nabyć z opcją zwrotu w supermarkecie Rtv a może się okazać że Ci się spodoba. Chyba że od razu nowy telewizor DVB-t ..
//
Ani w moim bloku ani sąsiednim nie ma azartu. Tutaj każdy ma kablówkę albo..
Z technicznego punktu widzenia to samo. Pisałem Ci już: instalacja w budynku powina być szczelna ale w praktyce różnie może być.
Na przykład: kanał 58 masz dostępny z powietrza ale zakłócają go śmieci z instalacji. Wystarczy że ktoś wymyśli sobie podział na 5 TV i zastosuje jakiś rozdzielacz aktywny z instalacją własnego pomysłu (i wykonania ;) ).

Na koniec taka hipoteza: przeszkadza Ci SFN z Kłodzkiem-Czarna Góra: Mux-2 też na k.58, 94 km, dobry profil, kierunek prawie identyczny. Z tym że mux-1 (k.55) nadawany jest w identycznym układzie.
Podobno ostatnio przez długi czas utrzymuje się tropo..

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

Witam na forum po prawie dwuletniej przerwie :)
Czy któryś z forumowiczów spotkał się z problemem zakłócania odbioru MUX3 (k.25) we Wrocławiu przez MUX L4 (k. 24)?
Znajomi mieszkający w Kiełczowie poprosili mnie o pomoc. Założyli antenę siatkową bez wzmacniacza i mają problem z jej ustawieniem. Przy skierowaniu bardziej w prawo (na Ślężę) odbierają prawidłowo kanały 55 i 58 natomiast k. 25 tnie. Po przestawieniu bardziej w lewo (na Żórawinę) sytuacja odwrotna - k. 25 OK, 55 i 58 tną. Sprawdziłem na http://www.dvbtmap.eu/ i okazało się ze na kierunku Ślęży mają SkyTower z nadajnikiem k.24. Podejrzewam zakłócenia sąsiedniokanałowe 24-25 na kierunku SkyTower-Ślęża i ich brak na kierunku Żórawiny bo wtedy pasożyt ze SkyT. na k. 24 jest słabszy (inny kierunek) i nie zakłóca sygnału k.25 z nadajnika w Żórawinie. Kompromisowej pozycji anteny nie daje się uzyskać, zawsze tnie albo k. 25 albo 55 i 58.
Rozważam zastosowanie dwóch oddzielnych anten - na Żórawinę i na Ślężę ale nie wiem czy są produkowane odpowiednie zwrotnice 25/55+58.
Sprawa trochę dziwna bo TV raczej z wyższej półki więc powinien mieć dobrą selektywność ale jak pamiętam z analogu to z zakłóceniami sąsiedniokanałowymi w tej samej polaryzacji często były kłopoty.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Problemem chyba tutaj nie będzie negatywne oddziaływanie K 24,tylko synchronizacja nadajników Ślęża-Żórawina K 25..
Antena siatkowa ma szeroki kąt promieniowania i jak widać nie radzi sobie w tej lokalizacji.
Lepszym rozwiązaniem może być antena o węższym kącie promieniowania.
Można też zastosować dwie anteny i połączyć je zwrotnicą .
Np. takie

Obrazek

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

@poxipol
Dzięki Krakusie :)
Akurat pokazałeś mi zwrotnice produkowane u nas we Wrocławiu przez fitmę KMB ale oni chyba już nie istnieją. Mam swoje kontakty, spróbuję dotrzeć do właścicieli.
Co do meritum to może masz i rację z tym nieszczęsnym SFNem, choć z drugiej strony teren płaski, w Kiełczowie zabudowa niska więc zjawisko wielodrogowości (odbicia od gór i budynków pogarszają warunki odbioru w SFNie) raczej odpada. Ale jako, że w temacie anten teoria sobie a praktyka sobie więc na pewno spróbuję dwóch anten ze zwrotnicą.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Jak byś miał jakieś problemy z dostaniem zwrotnicy,to chętnie odstąpię bezpłatnie.
Kiedyś w Krakowie były wykorzystywane z wydzieleniem 25 K Chorągwica-Krzemionki,a obecnie nie mają zastosowania w moim rejonie.
Jak coś to daj znać na pw.

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

Dzięki za propozycję. Na początek spróbuję z anteną o ostrzejszej kierunkowości a potem ewentualnie zabiorę się za dwie oddzielne anteny.
Jakby co dam znać na priv.

Jurek102
Posty: 2
Rejestracja: 8 listopada 2015, o 20:41
Odbiornik: LG TV
Instalacja antenowa: Yagi 14 el. DIPOL 16/21-60 DVB-T, 12 dBi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża k/Wrocławia

Zakłócenia, pikseloza z MUX-2

Post autor: Jurek102 »

Witam na Forum! To mój pierwszy raz tutaj ... Może komuś się przyda, albo ktoś to wytłumaczy;
Wkurzony na postępowanie MultiMedia, wypowiedziałem umowę, kupiłem antenkę, 25 mb kabla i w 30 minut zainstalowałem na dachu 4 piętrowej kamienicy w okolicach ul. Grabiszyńskiej. Mieszkam na I p. stąd te 25 m kabla.
Nadajnik widoczny jak na dłoni, więc nie przewidywałem niespodzianek. Niestety ... TV6, oba PULSy, TV4 i inne z MUXa-2 wyglądały fatalnie - przerywało, pikslowało, co kilka sekund komunikat "Brak sygnału" - reszta "supcio".
25 m kabla okazało się o 0,5 za mało! Zgroza dla każdego instalatora.
Jako, że jestem "chorobliwym estetą" i te brakujące 0,5 mb kabla skutkowało brzydkim ułożeniem po najkrótszej drodze do telewizora po ścianie, podpiąłem jakiś stary przedłużacz antenowy z wiekowymi wtykami pogodzony z brakiem MUXa-2, gdyż MUX-1 i MUX-3 odbiera rewelacyjnie w każdych warunkach.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem po zainstalowaniu prowizorki, że programy z MUX-2 jakby mniej pikselują i rzadziej widzę komunikat "Brak sygnału".
Coś mi zaświtało, że może dalsze osłabienie sygnału spowoduje jeszcze lepszą jakość .... Jak pomyślałem, tak zrobiłem - dodałem jeszcze jeden "przedłużacz", stary kabelek ze starego magnetowidu.
W sumie mam 25 mb kabla i dwa przedłużacze po ok. 1m połaczone archaicznymi wtykami antenowymi.
I co? Nie dacie wiary! Obraz żyleta, bez zacinek, bez pikseli już pełne dwa dni! Wczoraj deszcz, mgła, wichury, dziś pełne słońce, rano mocno wiało, od południa cicho, temperatura jak latem.
Jak to wszystko wytłumaczyć?
Dodam, że po wpięciu kabla bez "pośredników", problem powraca!

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Kiedyś w telewizorach były dwa gniazda antenowe.
Do bliskiego i dalekiego odbioru.
W analogu jak był za mocny sygnał to obraz wyginało,zrywało synchronizację.
Anteny szerokopasmowe UHF mają największy zysk w najwyższych kanałach.
Nawet antena pasywna potrafi przesterować sygnał.
Dla estetyki polecam regulowany tłumik antenowy.

Jurek102
Posty: 2
Rejestracja: 8 listopada 2015, o 20:41
Odbiornik: LG TV
Instalacja antenowa: Yagi 14 el. DIPOL 16/21-60 DVB-T, 12 dBi
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża k/Wrocławia

Re: Zakłócenia, pikseloza z MUX-2

Post autor: Jurek102 »

Dzięki za info ... nie zdawałem sobie sprawy, że powodem takich zakłóceń może być "nadmiar" sygnału ... - przypuszczam, że wielu Użytkowników Forum również. Objawy żywcem jak te opisywane jako "słaby sygnał".
Sprzedawca z Dipola chyba słusznie sugerował najtańszą antenę na moje warunki, ale chciałem nie aż tak skromnie, no i przedobrzyłem.
Uważam, że moje skromne doświadczenie może pomóc innym - "pikseloza" i "brak sygnału" nie zawsze oznacza słaby sygnał! Poniżej 30 km od takiego nadajnika jak na Ślęży, w dodatku optycznym zasięgu musi zadziałać.
Dużo nie brakowało, a rozpocząłbym proces wymiany: symetryzatora, kabla, wtyków, anteny ... niekoniecznie w takiej kolejności.
Widzę, że sporo osób z Wrocławia i okolic ma podobny problem jaki i ja miałem - może pomysł z tłumikiem jest faktycznie dobrym rozwiązaniem ....

Zablokowany