DVB-T Wrocław

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: VAHANARA »

@adsar:

z tego co opisujesz, masz bardzo trudne warunki odbioru i musisz liczyć się z tym, że może nie udać ci się uzyskać niezakłóconego odbioru wszystkich mux-ów - czasami trzeba pójść na kompromis.

W takich warunkach najlepiej powinna spisywać się pasywna antena siatkowa z pionowym dipolem (coś podobnego do --> https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0060.htm). Do tego filtr LTE plus wzmacniacz z dużym poziomem wyjściowym przykładowo (coś w klimacie --> https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca- ... R90461.htm).

Mux-2 na k58 może być zakłócany przez LTE, co jest typowe w miastach z dużą ilością BTS-ów - stąd filtr LTE.

Masz za mało poziomu, co jest typowe przy odbiorach w blokowisku, a do tego z odbić. Tylko potrzebny jest wzmacniacz WYSOKOPOZIOMOWY, najlepiej z niezależną regulacją pasm VHF (mux-8) i UHF (reszta). Tego typu wzmacniacze mogą wzmacniacz szeroki zakres poziomów sygnałów nie wprowadzając znacznych zakłóceń do odbieranego sygnału.

Oczywiście, można spróbować dołożyć do zestawu anten filtr LTE i wzmacniacz.

Gwarancji oczywiście nie ma, ale zwykle tego typu instalacje dobrze radzą sobie w warunkach podobnych do twoich.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: K63 »

adsar pisze: 31 maja 2020, o 20:42 Jest jakaś możliwość odbioru STABILNEGO wszystkich tych kanałów? Co należałoby poprawić? Zmienić antenę? (to już 5-ta, trochę drogo to zaczyna wyglądać...)
VAHANARA pisze: 31 maja 2020, o 22:39 Mux-2 na k58 może być zakłócany przez LTE
Wstrzymaj się jeszcze kilka tygodni. W nocy 29/30 czerwca br. mux-2 "powędruje" na k.33, a mux-1 na k.46. Może te zmiany wyjdą na "+". :?:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

VAHANARA pisze: 31 maja 2020, o 22:39 W takich warunkach najlepiej powinna spisywać się pasywna antena siatkowa z pionowym dipolem
Najgorsza antena do takich warunków!
VAHANARA pisze: 31 maja 2020, o 22:39 Mux-2 na k58 może być zakłócany przez LTE, co jest typowe w miastach z dużą ilością BTS-ów - stąd filtr LTE.
Nie wiem skad wziął się mit ze LTE zakłóca cokolwiek? Przecież LTE nie nadaje na k58!!!!!!!!

adsar
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2020, o 14:44
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA Maxx H.265
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adsar »

Z siatkową już próbowałem dawniej - absolutnie nie nadaje się tu.
Po niedawnej zmianie kanałów - nie widzę żadnej różnicy. To samo z 19 elementową.
Póki co muxy 1-3 odbiera jako tako (wiatr mocniej zawieje i pikseloza). Ale o mux4 ze SkyTower i PolsatNews mogę najwyżej pomarzyć. Sygnał na poziomie 2%jakość, 10siła (i to w porywach).
DVB-T/S pisze: 31 maja 2020, o 21:05 Obie anteny nadają się do bliskiego odbioru. Szczególny szmelc to ta na VHF.
Akurat ta VHF odbiera teraz świetnie - 100%jak, 75siła. Tylko z UHF poniżej oczekiwań...
Instalator 2lata temu był u teściowej, pogmerał,nic nie wskórał, ale skasował. Dlatego tutaj zapytałem...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Kiepski instalator.

Kw73
Posty: 3
Rejestracja: 11 czerwca 2020, o 08:12
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony KD-60XF8305
Instalacja antenowa: LOG 5-12 / 21-60 DVB-T/T2 VHF/UHF polaryzacja H/V ,dach 5 pietrowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław / Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Kw73 »

Witam jestem nowy na forum i nie wiem czy w dobrym miejscu szukam pomocy ,sprawa wygoda tak do momentu zmiany częstotliwość miałem wszystkie dostępne kanały odbiór bezproblemowy teraz zniknął mi całkowicie MUX-3 ? instalacji sprawdzona wszystko ok ,telewizor resetowany ,wyszukiwanie ręczne tez nic nie dało ?nie wiem co jeszcze?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Wszystko sprawdzone i ok a nie działa? Trzeba odprawić voodoo.
Jak piszesz to rozumiem że masz wyniki pomiarów miernikiem?

Kw73
Posty: 3
Rejestracja: 11 czerwca 2020, o 08:12
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony KD-60XF8305
Instalacja antenowa: LOG 5-12 / 21-60 DVB-T/T2 VHF/UHF polaryzacja H/V ,dach 5 pietrowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław / Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Kw73 »

nie jestem profesjonalista w tych sprawach wiec tez nie posiadam takiego sprzętu jak pisałem po założeniu anteny i skierowaniu jej na nadajnik jakieś rok temu odbierałem wszystkie dostępne MUXy wiec sprawdziłem tylko czy antena się nie przesunęła względem nadajnika i podłączenie do tv tzn.złączki i kabel ponieważ nie posiadam wzmacniacza itp.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: eter »

To wygląda jednak na jakieś tłumienie anteny na nowej częstotliwości, albo przester.
Musisz po prostu ręcznie z menu TV wyszukać nowy kanał (częstotliwość) MUXU3 i sprawdzić moc sygnału.
Będziesz widział, jak przedstawia się odbiór na tej konkretnej częstotliwości.
Sprawdź, czy TV nie jest ustawiony na zakres wyszukiwania (kabel) zamiast (antena).

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: wieslaw »

MUX 3 z nadajnika Ślęża był i jest nadawany na 25 kanale - 506,0 MHz.
Nie było zmiany częstotliwości.

Zmienił się MUX 1 z 55 kanału na 46 - 674,0 MHz
oraz MUX 2 z 58 kanału na 33 - 570,0 MHz

Kw73
Posty: 3
Rejestracja: 11 czerwca 2020, o 08:12
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony KD-60XF8305
Instalacja antenowa: LOG 5-12 / 21-60 DVB-T/T2 VHF/UHF polaryzacja H/V ,dach 5 pietrowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław / Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Kw73 »

przy wyszukiwaniu ręcznym na 25 kanale Pozom sygnału 92 [ tylko ze co jakiś czas znika i się pojawia] jakość sygnału 0 ? Mieszkam w centrum Wrocławia nie wiem czy to ma wpływ ale przed przeprowadzeniem zmian częstotliwość wszystkie MUXy odbierałem czy możliwe jest ze uruchomienie 5g w jakiś sposób mi zakłóca odbiór MUX-3?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Wezwij instalatora bo na wydajesz miliony na niepotrzebne rzeczy,

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: eter »

Sprawa dziwna, ponieważ jak się wyjaśniło, akurat MUX3 nadaje cały czas u ciebie na tej samej częstotliwości.
Więc w grę mogą wchodzić jedynie jakieś zakłócenia, lub jednak utrata dobrego połączenia, może kabla przy samej antenie.
Ciekawe, że stało się to po zmianie częstotliwości innych MUX-ów jak piszesz, możliwe jednak, że to przypadek.
Skoro 5G działa w o wiele wyższej częstotliwości, tak więc raczej nie powinno to wpływać na odbiór.
Ale, kto tam wie, czy może jednak jakieś harmoniczna od 5G nie zakłóca.
Dopiero uruchomili, więc pewnie nie wszystko jeszcze jest dopięte i sprawdzone pod względem oddziaływania na inne zakresy.
Więc jak kolega wyżej pisze, chyba monter z miernikiem, będzie najlepszym wyjściem, jeśli nic ci nie pomaga.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: wieslaw »

Może UKE wie o co chodzi. We Wrocławiu jest delegatura - można napisać,zadzwonić albo podjechać.
https://uke.gov.pl/o-nas/delegatury-mapa/.
Oni są od takich spraw. "Monitorujemy widmo częstotliwości. Eliminujemy zakłócenia w odbiorze sygnału radiowego i telewizyjnego."

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Jeśli antena pasywna nie jest zamontowana 10m n.p.t. to może sobie pisać nawet do Strasburga :lol:

adsar
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2020, o 14:44
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA Maxx H.265
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adsar »

DVB-T/S pisze: 6 czerwca 2020, o 20:12 Kiepski instalator.
Ok,a możesz polecić kogoś?

Boję się sytuacji, która dziś miała drugi raz miejsce w tym tygodniu - rano mux2 jakość 0,siła5. Niczego nie ruszałem i popołudniu jak80-90, 50siła. Pogoda nie mogła wpłynąć,bo cały czas bez zmian. Problem dotyczył mux2 i w dużo mniejszym stopniu mux1.
Boję się,że instalator przyjdzie, gdy będzie ok, skasuje, a po 2 dniach...
PS w czym może być przyczyna takiej sytuacji?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Nie wiem. Może w tym miejscu nie da się tego zrobić, może się da. Bez pomierzenia nie da się nic na pewno powiedzieć.
Szkoda że do Wrocławia mam 80km bo to może być trochę za daleko abyś się zdecydował na moją wizytę.

jaszczomb
Posty: 3
Rejestracja: 17 czerwca 2020, o 21:05
Miejscowość: Ścinawa
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: jaszczomb »

Witam,
Po czerwcowych zmianach częstotliwości przestał mi odbierać MUX-2 a ściślej odbiera ale z takimi zakłóceniami, że nie da się tego oglądać. Antenę mam ustawioną na Ślężę. W informacji o sygnale w telewizorze widzę, że MUX-a łapie na przemian kanale 35 czyli ze Śnieżnych Kotłów i 33 ze Ślęży. W obu przypadkach jakość odbioru jest bardzo kiepska. Pozostałe MUX-y odbierają bez żadnych problemów na kanałach ze Ślęży. Odległość do nadajnika na Ślęży to ok. 70 km.
W czym może być problem?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Halo, halo. Czy to wróżbita Maciej?

Masz "inteligientny" TV który sam zmienia częstotliwości bez podania przyczyny.
Może masz słaby sygnał i na dwóch MUXach działa na styk, a może masz dziadowską antenę, uszkodzony przewód, albo źle ustawioną, a może sąsiad ma TURBO SIATKĘ która zakłóca.

Takie rzeczy to wie tylko wróżbita Maciej.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: wieslaw »

Od 01.07.2020 r. do 30.09.2020 r. w godzinach od 08:00 - 15:00 nadajnik RTON Jelenia Góra/Śnieżne Kotły będzie serwisowany.
https://emi.emitel.pl/plan_www/
Jest możliwość sprawdzenia czy powodem tych zakłóceń jest ten nadajnik.
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2020, o 19:01 przez wieslaw, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany