DVB-T Wrocław

Roman6

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Roman6 »

JaroslawMroczkowski pisze:no przecież napisaliśmy w komunikacie:
"Do dnia 31.07.2011 emisje będą miały charakter testowy, w tym czasie mogą mieć miejsce zmiany parametrów lub krótkie przerwy w emisji."
Jasne, pół roku bicia piany, a potem wszystko dopinane na kolanie bo terminy gonią, czyli polska norma. A testowa to jest wasza działalność, tyle że za pieniądze.

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

JaroslawMroczkowski pisze:no przecież napisaliśmy w komunikacie:
"Do dnia 31.07.2011 emisje będą miały charakter testowy, w tym czasie mogą mieć miejsce zmiany parametrów lub krótkie przerwy w emisji."
Proszę się nie bulwersować :P napisaliście tak do każdej lokalizacji, a jeśli chodzi o inne np. wspomniany wcześniej pzeze mnie Katowice-Kosztowy uruchomiliście bez zgrzytów (za co jestem wdzięczny bo mogłem się cieszyć dvb-t podczas mojego urlopu)... tutaj moim zdaniem zawiniła rutyna i nieprzeprowadzenie testów modelowych skoro wiedzieliście lub ewentualnie domyślaliście się, że SFN może być problematyczny.
Jako klient docelowy mam prawo do własnych wniosków mimo wszystko nie mam "wam" tego za złe.

lukasz_k

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: lukasz_k »

Jak czytałem wcześniej to forum to myślałem że tu ludzie są którzy znają się w temacie telewizji/przesyłu sygnału/ problemów technicznych. A tu widzę że tu tyle specjalistów od radiofonii co od katastrof lotniczych .... Dla mnie (laika) testowy oznacza że może się ciąć ... Nigdzie nie jest napisane że od dziś to miało działać "pelną parą"

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Dobra nie ma co marudzić. To są testy. Niech to poprawiają. Jak po 31 lipca dalej będzie coś takiego występować to wtedy możemy mieć pretensje. Chociaż i tak powinniśmy mieć za taki długi czas zwłoki i mienia Wrocławia daleko w tyle.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Tomasz Berezowski »

Roman6 pisze:
JaroslawMroczkowski pisze:no przecież napisaliśmy w komunikacie:
"Do dnia 31.07.2011 emisje będą miały charakter testowy, w tym czasie mogą mieć miejsce zmiany parametrów lub krótkie przerwy w emisji."
Jasne, pół roku bicia piany, a potem wszystko dopinane na kolanie bo terminy gonią, czyli polska norma. A testowa to jest wasza działalność, tyle że za pieniądze.
Przepraszam, ja wiem, że na forach anonimowo pisze się co się chce, ale bardzo proszę o trzymanie jakiegoś poziomu wypowiedzi.
Jako nadawca MUX-2 muszę wypowiedzieć się w tym wątku:
- Emitel realizuje budowę sieci nadawczej MUX-2 zgodnie z harmonogramem zapisanym w umowie z nadawcami
- IV etap budowy sieci MUX-2 ma być uruchomiony 31 lipca 2011, obecne emisje to testy służące m.in. wychwyceniu problemów takich, jaki mamy właśnie w SFN Kłodzko/Wrocław
- Uruchomienie nadajnika to nie jest naciśnięcie przycisku POWER. Najpierw dostawca uruchamia nadajnik na obiekcie na sztucznej antenie i wykonuje pomiary poprawności działania. Potem dostawca uruchamia nadajnik na antenie nadawczej i powtórnie dokonuje pomiarów, a potem (jeśli nadajnik działa zgodnie z normami) zgłasza gotowość do odbioru. Wtedy zamawiający, czyli Emitel dokonuje odbioru technicznego - czyli wykonuje pomiary własne - i przejmuje nadajnik do eksploatacji.
- Dodatkowym problemem jest to, że nadajnik współpracuje z sumatorem, feederem i systemem antenowym. I należy nadajnik "dopasować" do obiektu nadawczego. To czasem jest trudne, ze względu np. na małą separcję kanałów nadawanych z tego samego obiektu i prolemy z mocą przenikającą z innych nadajników.
- Zdarzają się również uszkodzenia nadajnika podczas transportu, które "wychodzą" dopiero po uruchomieniu nadajnika na obiekcie nadawczym.

Piszę to, bo zajmowałem się takimi działaniami podczas mojej pracy w RMF FM i wkurzają mnie takie posty, jakie zdarzają się w tym wątku.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mac_33 »

Tomasz Berezowski pisze:- Dodatkowym problemem jest to, że nadajnik współpracuje z sumatorem, feederem i systemem antenowym. I należy nadajnik "dopasować" do obiektu nadawczego. To czasem jest trudne, ze względu np. na małą separcję kanałów nadawanych z tego samego obiektu i prolemy z mocą przenikającą z innych nadajników.
to moze byc ten polsat problemem na 59k

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tolus »

PAnie Tomasz prosze nie zwracac uwagi na pieniaczy - forum jest po to by zbierac informacje, wyciagac wnioski i czerpac wiedze - sa ludzie ktorzy te info przekazuja i korystaja z niego, ale i sa pieniacze - lamenciarze, krytykanci ale to taka natura naszego narodu ;) - takie placze admin powinien ciac bez zastanowienia ... ;)

Pozdrawiam "pajeczarzy tv" ja juz ide przyciac komara ;)

Roman6

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Roman6 »

Testowanie to trwało pół roku, obecnie odbywa się URUCHAMIANIE, do końca miesiąca zostało niewiele czasu a trzeba jeszcze URUCHOMIĆ tyle nadajników.
ostatnie zdanie wyedytowano. Kolejny odjazd od regulaminu Forum i będzie ban. Admin

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

mac_33 pisze:
Tomasz Berezowski pisze:- Dodatkowym problemem jest to, że nadajnik współpracuje z sumatorem, feederem i systemem antenowym. I należy nadajnik "dopasować" do obiektu nadawczego. To czasem jest trudne, ze względu np. na małą separcję kanałów nadawanych z tego samego obiektu i prolemy z mocą przenikającą z innych nadajników.
to moze byc ten polsat problemem na 59k
Może raczej jedno i drugie przed "włączeniem" cyfrówki po przerwie Polsat szedł normalnie, potem się skopało. Tylko to dzwine trochę, bo ktoś na forum Satkuriera napisał, że w Legnicy "podobno" siało 100/100.

Oby tylko nie okazało się, że trzeba będzie szukać jakiejś alternatywnej częśtotliwości by się to nie gryzło ze sobą - szkoda by było, gdyby okazało się, że Wrocław znowu przesuną do kolejnego etapu.
Testowanie to trwało pół roku, obecnie odbywa się URUCHAMIANIE, do końca miesiąca zostało niewiele czasu a trzeba jeszcze URUCHOMIĆ tyle nadajników. ....
Roman wyluzuj i daruj sobie politykę bo w tym miejscu chciałbym jej nie słyszeć. Powiedzieliśmy to co mieliśmy powiedzieć, było trochę "zawodu", ale na DVB-T świat się nie kończy. Miejmy nadzieje, że wszystko się rozwiąże do 31-go.

skand

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: skand »

To ja napiszę coś innego.
Wszyscy się podniecają że działa, ale jak działa i jak będzie działać docelowo?
Na tą chwilę u mnie przy Zachodniej na antenie pokojowej sygnał wynosi 0.
Jeśli tak ma wyglądać pokrycie sygnałem Wrocławia to ja dziękuję za takie dvb-t i proszę mi nie pisać że taka czy siaka antena jest potrzebna za oknem bo inaczej nici, jakoś w niemczech można łapać dvb-t na dosłownie kawałku drutu, no ale to nie niemcy. W moim bloku nie zbiorczej anteny jak pewnie w wielu innych we Wrocławiu, administracja też się nie zgadza na dziurawieniu dachów przez maszty antenowe wiec całe to dvb-t będzie pewnie.
Poczekam na 31.07.11 i zobaczę, a jak znam życie to za wiele nie zobaczę.
Dziwi mnie też małą moc nadajnika jak na Wrocław.
Ostatnio zmieniony 18 lipca 2011, o 23:14 przez skand, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Roman6 pisze:Testowanie to trwało pół roku, obecnie odbywa się URUCHAMIANIE, do końca miesiąca zostało niewiele czasu a trzeba jeszcze URUCHOMIĆ tyle nadajników.
Proszę ze zrozumieniem czytać podawane informacje. Uruchomienie emisji ma nastąpić nie później niż do końca lipca. Obecnie trwa emisja testowa i jak podaliśmy w tym miejscu emisje uruchamiane przed terminem będą miały charakter testowy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

skand pisze:To ja napiszę coś innego.
Wszyscy się podniecają że działa, ale jak działa i jak będzie działać docelowo?
Na tą chwilę u mnie przy Zachodniej na antenie pokojowej sygnał wynosi 0.
Jeśli tak ma wyglądać pokrycie sygnałem Wrocławia to ja dziękuję za takie dvb-t i proszę mi nie pisać że taka czy siaka antena jest potrzebna za oknem bo inaczej nici, jakoś w niemczech można łapać dvb-t na dosłownie kawałku drutu, no ale to nie niemcy. W moim bloku nie zbiorczej anteny jak pewnie w wielu innych we Wrocławiu, administracja też się nie zgadza na dziurawieniu dachów przez maszty antenowe wiec całe to dvb-t będzie pewnie...
Poczekam na 31.07.11 i zobaczę, a jak znam życie to za wiele nie zobaczę.
Dziwi mnie też małą moc nadajnika jak na Wrocław.
Zasięgi emisji realizowane są zgodnie z wymogami dla odbioru zewnętrznego, tj. z użyciem typowej abonenckiej instalacji odbiorczej. 31.07 nic się w tym zakresie nie zmieni.

arik92

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: arik92 »

skand pisze:Dziwi mnie też małą moc nadajnika jak na Wrocław.
50 kW dla MUX 2 ze Ślęży to jest mała moc :?: Inni mogą pomarzyć o takiej mocy dla MUX 3 z innych nadajników w kraju.

damians1

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: damians1 »

arik92 pisze:
skand pisze:Dziwi mnie też małą moc nadajnika jak na Wrocław.
50 kW dla MUX 2 ze Ślęży to jest mała moc :?: Inni mogą pomarzyć o takiej mocy dla MUX 3 z innych nadajników w kraju.
Ostatecznie będzie 100kW

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

Jarosław Bałuka pisze:
Roman6 pisze:Testowanie to trwało pół roku, obecnie odbywa się URUCHAMIANIE, do końca miesiąca zostało niewiele czasu a trzeba jeszcze URUCHOMIĆ tyle nadajników.
Proszę ze zrozumieniem czytać podawane informacje. Uruchomienie emisji ma nastąpić nie później niż do końca lipca. Obecnie trwa emisja testowa i jak podaliśmy w tym miejscu emisje uruchamiane przed terminem będą miały charakter testowy.
Dlatego czekam i mam nadzieję, że problem rozwiąże się wcześniej, chociaż pojęcie słowa testowy ma dwojakie znaczenie, Polska słynie z długich testów DVB-T, niestety trafiło na województwo/miasto, które dość szybko straciło możliwość odbioru testowego DVB-T i było na szarym końcu łańcucha pokarmowego.
Tutaj dużo osób w tym ja czekałem na DVB-T od marca 2009 kiedy to miało pierwotnie ruszać. Ktoś napisał na forum, że rusza po 18-tej, ruszyło jednak nikt nie uzyskał stabilnego sygnału dlatego zrobił się rumor. Bo nikt nie był doinformowany, że te uruchomienie będzie miało raczej charakter niepraktyczny dla użytkownika docelowego. Trudno stało się gożkie słowa poszły od kilku osób, więc też proszę o zrozumienie sytuacji.
Mimo wszystko czekamy na rozwój wydarzeń i ewentualne informacje w miarę możliwości np. czy w dniu jutrzejszym, czy powiedzmy w kolejnych dniach uda się ustabilizować sygnał.

radek415
Posty: 31
Rejestracja: 16 czerwca 2011, o 18:38
Instalacja antenowa: antena siatkowa ze wzmacniaczem

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radek415 »

Teraz udało mi się ustawić antenę tak, że siła się nieco zwiększyła - Siła 92% (poprzednio 86%), a jakość 100%.
Obrazek

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: igorlan »

Roman6 pisze:
JaroslawMroczkowski pisze:no przecież napisaliśmy w komunikacie:
"Do dnia 31.07.2011 emisje będą miały charakter testowy, w tym czasie mogą mieć miejsce zmiany parametrów lub krótkie przerwy w emisji."
Jasne, pół roku bicia piany, a potem wszystko dopinane na kolanie bo terminy gonią, czyli polska norma. A testowa to jest wasza działalność, tyle że za pieniądze.
Temu panu już dziękujemy :D

skand

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: skand »

Zasięgi emisji realizowane są zgodnie z wymogami dla odbioru zewnętrznego, tj. z użyciem typowej abonenckiej instalacji odbiorczej. 31.07 nic się w tym zakresie nie zmieni.[/quote]

Typowej? tzn. jakiej?

damians1

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: damians1 »

Typowej czyli kilku/kilkunasto-elementowej anteny na dachu

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

skand pisze:Zasięgi emisji realizowane są zgodnie z wymogami dla odbioru zewnętrznego, tj. z użyciem typowej abonenckiej instalacji odbiorczej. 31.07 nic się w tym zakresie nie zmieni.
Typowej? tzn. jakiej?
Takiej jakiej masz ;-)
Ostatnio zmieniony 18 lipca 2011, o 23:33 przez dwadi, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany