DVB-T Wrocław

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Nic nie zauważyłem. U mnie jak jest pikseloza to albo wszędzie i ciągle albo wcale. Dzisiaj chodzi pięknie na mini antence.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

apk pisze:Np. te kanały są nadawane na tum samym kanale a 24,88 mb nadają w MPEG2 a nie w MPEG4 który ma do 50% większą przepływ danych . Obrazek
Warto zweryfikować, czy to co pokazuje TV jest zgodne z rzeczywistością. Spotkałem odbiorniki (np. mój monitor LG) które w menu pokazują parametry odczytane z tablicy NIT zamiast rzeczywistych parametrów własnego odbiornika OFDM przesyłanych w TPS. Łatwo w ten sposób dać się wprowadzić w błąd gdyż w NIT wcale nie musi być to samo co w realu. I często nie jest, a szczególnie tam gdzie w obrębie tej samej sieci (multipleksu) prowadzone są emisje z różnymi schematami modulacyjnymi. Tak więc czasami warto się upewnić czy parametry pokazywane przez TV są zgodne z rzeczywistością bo wcale nie muszą (nie wiem czy w tym przypadku tak jest ale wolę podpowiedzieć :) )

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

belliash pisze:Panie Jaroslawie, moglby Pan wypowiedziec sie w sprawie pikselozy na Polsacie? Przed chwila zaczynaly sie Mamuski i ponownie wystapila pikseloza. Nie wiem czy to ma zwiazek z Polsatem, czy ze Sleza, ale jak juz pisalem wystepuje od kilku dni i zbieglo sie z czasem z pracami na Slezy (kiedy wylaczano analog), oraz zniknieciem zaciec na Polsacie. O tyle dziwne, ze ta pikseloze zauwazylem tylko na Polsacie. 2 godziny ogladalem TVN i nic, przelaczylem na Polsat i niespodzianka. Jakies sugestie?
Niestety nie wiem i w tym momencie nie jestem w stanie sprawdzić (odpoczywam na działce i nie oglądam TV :) ). Czy charakter tej pikselozy jest taki jak opisywany w tym wątku czy raczej przypadkowy jak przy zakłóceniach? Czy ktoś z forumowiczów również zaobserwował takie zjawisko? Proszę o potwierdzenie, będę interweniował.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

U mnie pikseloza zawsze ma charakter związany z zakłóceniami lub właśnie jakimiś spadkami sygnału i występuje wtedy w całym muxie, jednak od strony technicznej wszystko jest ok, a przycinanie to był inny objaw, który wyglądał jak lagi na serwerze i on został już na dobre wyeliminowany.
@belliash: Jaki charakter ma ta pikseloza? Ja zauważyłem dwie. Jedna to taka, gdzie tylko przelecą po ekranie małe pikseliki bez zaniku dźwięku, a druga to taka gdzie zanika dźwięk i aż kolory się zlewają i na 100% występuje, gdy występują skoki sygnału związane z odbiorem SFN.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Wystepuje sporadycznie i nieregularnie, jednak dziwnym trafem tylko na Polsacie i przewaznie w czasie reklam. Choc to brzmi dziwnie :roll: Do tej pory wszystko bylo idealnie, nie liczac zaciec na Polsacie opisanych w przytoczonym watku (te takze dominowaly na reklamach). Zaciecia zniknely, a w ich miejsce pojawila sie pikseloza. Tak to wyglada w moich odczuciach.

Podobnie jak wtedy zaciec nie moglem zaobserwowac np podczas filmow, tak teraz pikselozy. Moze to zwykly zbieg okolicznosci, w koncu nikt tego jak do tej pory nie potwierdzil, jednak tak to u mnie wyglada, jak dotychczas.

DVBManiak, sluszna uwaga - jest to dosc spora pikseloza wystepujaca czasami na (prawie) calym ekranie, a czasami taka drobniejsza. Dzwiek przy tym jest albo nie zmieniony, albo sie po prostu przycisza na moment.

Najbardziej intryguje mnie to, dlaczego nie pojawia sie na innych programach...

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Mógłbyś jeszcze sprawdzić jak się wtedy zachowuje sygnał. Ja sobie ustawiłem info i patrzyłem tak chwilę na ten wskaźnik, tylko jeśli to występuje bardzo rzadko, to ciężko będzie zaobserwować. Jednak zastanawia mnie czemu tylko na Polsacie. A może spróbuj w kolejnych dniach jak będziesz miał czas oglądać np. tylko tvn albo inny kanał. Sam się przyglądnę sytuacji.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Bede to na pewno jeszcze obserwowal. Postaram sie to nagrac. Przed chwila przyszla mi taka mysl do glowy, czy dam rade to nagrac i pozniej odtworzyc na kompie. Czy bedzie tak samo jak z przycieciami - na kompie brak, a na tunerze byly.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

To jest dobry pomysł, ale będziesz musiał trochę poświęcić czasu zanim to trafisz, bo występuje sporadycznie. U mnie pikseloza związana z sygnałem na nagraniach zawsze była widoczna, a przycinki już nie. Tylko na kompie, bo odtwarzając na tunerze było widać.

Aha i jak nagrasz to mimo wszystko czy będzie widać na kompie czy nie, a będzie widać na tunerze to wrzuć filmik, sprawdzę wtedy u siebie na tunerze jak to wygląda, powinienem też to widzieć, bo to ten sam chipset i w ogóle mało się różnią nasze sprzęty, poza kilkoma szczegółami na korzyść Maximum.

Peter_CA

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Peter_CA »

apk pisze:Czytaj od początku i sprawdź linki i fotkę !
Przyznaję, że nie do końca rozumiem, o co ci chodzi. Jeżeli ci chodzi o to, ze w Berlinie nadają 2 nadajniki w SFN i stosują GI 1/8, to jest tak, jak napisał pan Jarosław - są po prostu bliżej, niż 33,6 km (wtedy jest możliwe zastosowanie GI 1/8). Jednak takie rozwiązanie jest niemożliwe w przypadku Dolnego Śląska - tam GI musi być 1/4 i FEC 5/6.
apk pisze:...a 24,88 mb nadają w MPEG2 a nie w MPEG4 który ma do 50% większą przepływ danych .
Pojemność multipleksu jest niezależna od zastosowanej kompresji. Więc dla 64QAM, FEC 5/6 i GI 1/4 pojemność będzie 24,88 Mbps, niezależne od tego, czy wideo jest w MPEG-2 czy MPEG-4 :)

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mc-fit »

apk pisze:Np. te kanały są nadawane na tum samym kanale a 24,88 mb nadają w MPEG2 a nie w MPEG4 który ma do 50% większą przepływ danych . Obrazek
czesc tu tabela z berlina
http://www.mabb.de/digitale-welt/dvb-t/programme.html

kanal 39 z berlina ma 22,12 mb
64-QAM
2/3
1/8
i jest w mpeg2

ma 6 programow i 7 kanaly radio wszytko w jednym multiplexie

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

W tej chwili odbieram TROPO z Berlina na 27 33 44 47 50 56 i dodam że Polsat ze Śnieżnych Kotłów znikł . :)
Obrazek

radek415
Posty: 31
Rejestracja: 16 czerwca 2011, o 18:38
Instalacja antenowa: antena siatkowa ze wzmacniaczem

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radek415 »

Wg. strony naziemna.eu analog ze Ślęży zostanie wyłączony do 30.09.2012, natomiast w Świdnicy (TV 4 - k. 39) do 30.09.2011 i MUX-3 miałby się pojawić po 2012 roku. Czy to prawdziwe dane?

Obrazek

Peter_CA

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Peter_CA »

Nie :!: Harmonogram wyłączeń analogu jest nieaktualny (trwają prace nad nowym), ale rożne strony wciąż go podają, myląc ludzi.

radek415
Posty: 31
Rejestracja: 16 czerwca 2011, o 18:38
Instalacja antenowa: antena siatkowa ze wzmacniaczem

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radek415 »

Aha. Dzięki za informacje.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: apk »

Najwyższy czas zacząć wyłączać telewizje analogową ale mamy obiecanki że nie będzie opóźnień .
W Lubuskim analog miał być już całkowicie wyłączony ale niestety nie dość że analog nadal działa to na dodatek wyłączyli I MUX no ale to tylko Polska tak potrafi .
http://www-old.itl.waw.pl/wspolpraca/pr ... yRozwojowy
http://www.satacademy.eu/003-DVB-T/1619_gdzie-kiedy.htm

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Wczoraj zauważyłem taką drobną dosyć pikselozę właśnie z zanikiem dźwięku na Polsacie i to kilka razy podczas filmu Miłość, szmaragd i krokodyl. Jednak jeszcze podczas jej trwania przełączyłem na tvn i też była i dopiero po kilku sekundach zniknęła, więc to chyba nie Polsat. Z kolei oglądając ciągle inne kanały nie natknąłem się na to. Hmm ciekawe, może belliash coś nagrał wczoraj, bo ja nie byłem przygotowany. I zaznaczam, że w tym czasie nie występowały żadne skoki sygnału.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

DVBManiak pisze:Wczoraj zauważyłem taką drobną dosyć pikselozę właśnie z zanikiem dźwięku na Polsacie i to kilka razy podczas filmu Miłość, szmaragd i krokodyl. Jednak jeszcze podczas jej trwania przełączyłem na tvn i też była i dopiero po kilku sekundach zniknęła, więc to chyba nie Polsat. Z kolei oglądając ciągle inne kanały nie natknąłem się na to. Hmm ciekawe, może belliash coś nagrał wczoraj, bo ja nie byłem przygotowany. I zaznaczam, że w tym czasie nie występowały żadne skoki sygnału.
Wczoraj niestety nie mialem zbytnio czasu. Od godziny poluje ale nie udalo mi sie nic zlapac. W ogole nie spotkalem jeszcze dzis pikselozy.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Ja tą pikselozę trafiłem tylko na LV6T. Na LV5T śmiga cały czas pięknie od wczoraj rana i żadnej pikselozy, cały czas 100% trzyma, więc te tunery usb to nie taki szmelc jak to niektórzy pisali.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

DVBManiak pisze:Ja tą pikselozę trafiłem tylko na LV6T. Na LV5T śmiga cały czas pięknie od wczoraj rana i żadnej pikselozy, cały czas 100% trzyma, więc te tunery usb to nie taki szmelc jak to niektórzy pisali.
Ale zauwaz ze z tymi przycieciami bylo podobnie. Tez nie wystepowaly na komputerach (czyt. tunerach USB). Ja na kompie mam 99-100, a na tunerze 80-100, przy czym mimo że ze 100 spada na 80 to kropeczki nie znikaja. Pewnie skala taka beznadziejna.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Fakt ta skala jest dosyć cienka. Ja na kompie korzystam z Splash Lite i chyba tam jest 100% aż spadnie poniżej 81, ale nie wiem dokładnie jaka tam jest skala. I siła sygnału zawsze jest max 55. Z kolei LV6T pokazuje mi jakość 85% i czasem 94 na tej mini antence, więc to nie ma co się sugerować zbytnio. W każdym razie jest stabilny odbiór, a pikseloza nie wiem. Ale zauważyłem ją też wczoraj właśnie na Polsacie. Na PSN nie trafiłem ani na żadnym innym. No nic trzeba trafić i nagrać. Ja narazie zostaje przy usb i dopiero wieczorem przełączam sobie na tv.

Zablokowany