DVB-T Wrocław

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Jarosław Bałuka pisze:
DVBManiak pisze:Posiedziałem trochę i trafiłem na pikselozę. Zaznaczam jednak, że występowała ona później również na innych kanałach i zauważyłem skoki sygnału.
http://www.megaupload.com/?d=44X32WT3
To wygląda jak typowe zakłócenia odbioru gdzie dekoder nie wyrabia z odtwarzaniem niektórych informacji o obrazie albo wewnętrzny problem dekodera obrazu, który nie wyrabia się na skomplikowanych scenach. Widać, że sygnał jest ciągły, nie zrywa strumienia, a rozsypka wynika z niedostatku danych w strumieniu oraz braku możliwości pełnego odtworzenia z danych nadmiarowych. Taki efekt mamy albo przy zakłóceniu odbioru albo niewłaściwą pracą silnika H.264.
Podobną pikselozę miałem kiedyś w Krakowie gdy emisja szła z małą mocą na k.37, a dysponowałem jedynie anteną kierunkową ze wzmacniaczem ustawioną w kierunku Skrzycznego. Pojawiały się takie okresy w ciągu dnia, że odbiór był zakłócony analogową emisją z Czech! Zanim znalazłem przyczynę, szukałem problemu po stronie nadawczej. Sprawa rozwiązała się, gdy wyłączyliśmy nadajnik, a na TV pojawił się czeski analog. Gdzie Kraków, a gdzie Czechy, a jednak :)

Tego drugiego pliku .xz nie udało mi się otworzyć. Proszę go wrzucić nie pakując w .xz

Co do informacji na forum - dla nas ważne jest, aby obserwowane przypadki były potwierdzone przez kilka osób. Bez urazy dla kogokolwiek, ale to pozwala wyeliminować indywidualne zakłócenia i problemy z odbiorem. Trzeba pamiętać, że MUX2 nadawany jest z jednego, tego samego źródła w całym kraju, więc jeśli występuje problem po stronie produkcji sygnału to musi on być widoczny jednakowo w emisjach z wszystkich obiektów nadawczych.
.xz to zwykle archiwum oparte o algorytm LZMA2. Wiekszosc archiwizerow powinna to wypakowac.

Sek w tym Panie Jarosławie, ze ja nie odbieram Czech ;) Poza tym problem wystepuje nie tylko przy tropo i jak juz mowilem przez 2 tygodnie bylo perfekcyjnie (nie liczac tych zaciec, ale to mieli ludzie z calej Polski). Sam juz nie wiem co o tym sadzic... Dziwnie zbieglo sie to z kolejnymi pracami na Slezy, ktorym towarzyszylo wylaczenie analogu. Praktycznie mam to od 1 dnia kiedy zniknely zaciecia. A to ten sam dzien, kiedy od rana na Slezy nie bylo analogu.

Z calym szacunkiem, ale w przypadku tamtych zaciec, tez obstawiali Panstwo, ze nasze odbiorniki sobie nie radza. A jednak problem zostal rozwiazany. Moze teraz jest podobnie?
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2011, o 10:43 przez belliash, łącznie zmieniany 1 raz.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Jarosław Bałuka pisze:Tego drugiego pliku .xz nie udało mi się otworzyć. Proszę go wrzucić nie pakując w .xz
Niech pan spróbuje 7-Zip. WinRarem też nie mogłem tego wypakować.

DVB-T

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T »

Czy ktoś ma wtyki na stronce dvbtmap.eu? Przydałoby się zaktualizować moc MUX2 ze Ślęży z 50 kW do 100 kW.
Ponadto wysokości nadajników są podawane błędnie. Np. Ślęża powinna mieć 125 m zamiast 136, ponieważ 136 to wysokość obiektu, a 125 to wysokość zawieszenia systemów antenowych. Podobnie Chrzelice powinny mieć 195 zamiast 210. Właściwie ten błąd pojawia się przy każdym nadajniku.
Ponadto pytanie techniczne: czy przy ustalaniu zasięgu (coverage map) bierze się pod uwagę, że na niektórych obiektach jest fec 5/6 a na niektórych fec 3/4?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Dzis mnie co prawda nie bylo w domu. Ale rodzice mowia ze wlaczyli TV na Sad Rodzinny na TVN i bylo ok, pozniej przelaczyli na Polsat i bylo ok az do sportu tuz po wydarzeniach. Tam pojawila sie nie wielka pikseloza, ktora trwala ok. 1-2sek i pozniej az do teraz wsystko wporzadku.

Jutro bede mial wiecej czasu i postaram sie nagrac caly multipleks i zlapac pikseloze, aby sprawdzic czy w tym samym czasie wystepuje tylko na Polsacie czy takze na innych kanalach.

pabloki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pabloki »

Dziala mi kolejny dzien dobrze i ciekawe kiedy przestanie dzialac. Chyba dzis nie ma tropo bo jak by bylo to marginal a to pewnie nic nie daje. Nie ogladam stale bo super pogoda ale na polsacie przy reklamach sa pixele przez srodek taka falka kwadrciakow miga. Ale to ponoc polsat tak produkuje ze zmienia sie poziom czerni. Widac ze moj szajsowaty sprzet odbiera .Dziwne jest to ze nic nie robilem.Cudowne naprawienie? Cud nad Odrą ogłaszam. Antena na szafie rzucona ot tak od niechcenia wewnatrz budynku i splash pokazuje 50 sila , jakosc 81 odbior raczej prawidlowy bo dzis dopiero 30 min ogladam.
Ja nie wierze we wskazniki wcale bo jesli wyciagne kabel to i tak pokazuje mi sila 50 ale jakosc 0 wiec to pewnie sciema z tymi wskaznikami.
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2011, o 21:33 przez pabloki, łącznie zmieniany 1 raz.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

pabloki pisze:Dziala mi kolejny dzien dobrze i ciekawe kiedy przestanie dzialac. Chyba dzis nie ma tropo bo jak by bylo to marginal a to pewnie nic nie daje. Nie ogladam stale bo super pogoda ale na polsacie przy reklamach sa pixele przez srodek taka falka kwadrciakow miga. Ale to ponoc polsat tak produkuje ze zmienia sie poziom czerni. Widac ze moj szajsowaty sprzet odbiera .Dziwne jest to ze nic nie robilem.Cudowne naprawienie? Cud nad Odrą ogłaszam. Antena na szafie rzucona ot tak od niechcenia wewnatrz budynku i splash pokazuje 50 sila , jakosc 81 odbior raczej prawidlowy bo dzis dopiero 30 min ogladam.
Czyli znowu Polsat. Dziwne ze nie zaobserwowalem czegos takiego. Wrecz przeciwnie, na srodku to mam z regoly pikseloze. Tylko wczoraj wystepila taka obfita. Wczesniej i dzis ponoc byl tylko pasek przez srodek ekranu.

pabloki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pabloki »

belliash ja pisalem wlasnie o pixelozie . Przez srodek. Czytam ze u Ciebie tez przez srodek wystepuje.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

pabloki pisze:belliash ja pisalem wlasnie o pixelozie . Przez srodek. Czytam ze u Ciebie tez przez srodek wystepuje.
Z regoly tak. Na nagraniu jakis dziw - wyjatek potwierdzajacy regole :P

artur1975

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: artur1975 »

witam
mam jedno pytanko co może być przyczyną następującej sytuacji
dekoder wbudowany w tv po pierwszym włączeniu przez pare minut pokazuje mi masę błędów moc sygnału 100% (pikseloza taka że nic nie widać obraz wraz z dzwiękiem zamiera) , po paru minutach mu przechodzi i 0 błędow i sygnał 100% i wszystko chodzi ok, piętro niżej (z tej samej anteny) moc sygnału ok 87% (również tuner w tv) i nie ma wogle takiego objawu, tam dziala od włączenia bez zarzutu.

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

pabloki pisze:Dziala mi kolejny dzien dobrze i ciekawe kiedy przestanie dzialac. Chyba dzis nie ma tropo bo jak by bylo to marginal a to pewnie nic nie daje. Nie ogladam stale bo super pogoda ale na polsacie przy reklamach sa pixele przez srodek taka falka kwadrciakow miga. Ale to ponoc polsat tak produkuje ze zmienia sie poziom czerni. Widac ze moj szajsowaty sprzet odbiera .Dziwne jest to ze nic nie robilem.Cudowne naprawienie? Cud nad Odrą ogłaszam. Antena na szafie rzucona ot tak od niechcenia wewnatrz budynku i splash pokazuje 50 sila , jakosc 81 odbior raczej prawidlowy bo dzis dopiero 30 min ogladam.
Ja nie wierze we wskazniki wcale bo jesli wyciagne kabel to i tak pokazuje mi sila 50 ale jakosc 0 wiec to pewnie sciema z tymi wskaznikami.
Na jakiej antence masz taką jakość wewnątrz??

pabloki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pabloki »

@dwadi na tej co w opisie- antena Tho...n ant 289.Nie ma ona wzmacniacza.Taka jakosc wieczorami mam bez wzgledu czy cos jezdzi czy nie bo do drogi dosc ruchliwej mam 100 m. Dzis rano sprawdzalem 79-80 jakosci ale caly czas sie wachalo. Lapie mi mux 3 z poznania sila 50 ale jakosc 33wtedy antena na zewnatrz. i za slabo by wczytac kanaly a szkoda ;Moze gdybym na dach ja dal lepiej by bylo ale nie moge bo zarzadca zabrania.
Sorry za offtop o antenach.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Antena -> Tuner -> TV (Euro)
Antena -> Tuner -> Laptop (Loop)

Na laptopie od poludnia ogladam Polsat i teraz 2 sprawy:

1) Na TV rodzina ogladala "Sad rodzinny" (TVN), w tym czasie na laptopie lecial Polsat. Reklamy zbiegly sie w czasie na obu programach - na Polsacie, na laptopie widoczna byla pikseloza, na TV, na TVN jej brak. Polsat ogladalem w DVBViewer. Wskazania sygnalu 98-99-100% w tym czasie.

2) O godzinie 13:38:36 nagralem krotki fragment calego 2 multipleksu. Widac na nim w czasie reklam pikseloze na Polsacie (jakby jingiel reklamowy przebijal? :P). W tym czasie na pozostalych kanalach nie ma zadnych zaklocen.

Ponizej zalaczam nagranie calego MUX-2 z programu VLC:
https://rapidshare.com/files/2779340330 ... thorne.zip


EDIT: A teraz zmiana... Rodzice przelaczyli sobie TV na Polsat bo chcieli obejrzec Wydarzenia, a ja wlaczylem TVN :) Na laptopie bylo ok, a na TV wystapila raz pikseloza.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

No to jednak Polsat. Znowu z nim problem.

pabloki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pabloki »

Dzis nie da sie ogladac pixeloza i zaciecia jakosc 73 tylko . Dziwne bo nic nie bylo ruszane ale pewnie sasiad dwa bloki dalej szafe przestawil. Wiec juz nic nie rozumiem raz ten szajski sprzet odbiera a raz nie .Jakosc sygnalu soe obnizyla. Ciekawe co za przyczyna . Nie sprawdzalem czy jest tropo ale co by wtedy z klodzka mieszalo mi sygnal i dlatego nie umie sobie moj niezawodny sprzet poradzic?Przez pare dni szok bo dzila a dzis lipa. :(

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

pabloki pisze:Dzis nie da sie ogladac pixeloza i zaciecia jakosc 73 tylko . Dziwne bo nic nie bylo ruszane ale pewnie sasiad dwa bloki dalej szafe przestawil. Wiec juz nic nie rozumiem raz ten szajski sprzet odbiera a raz nie .Jakosc sygnalu soe obnizyla. Ciekawe co za przyczyna . Nie sprawdzalem czy jest tropo ale co by wtedy z klodzka mieszalo mi sygnal i dlatego nie umie sobie moj niezawodny sprzet poradzic?Przez pare dni szok bo dzila a dzis lipa. :(
Uroki SFN... chyba już możemy sobie zapomnieć o DVB-T z prawdziwego zdarzenia, wziąłem ze sobą tą antenkę, przez którą łapałem DVB-T jak z Katowic-Kosztowy i lipa. Podobnie jest na antence od tunera max co się mi udało uzyskać to 24-31 % jakości. Trochę to wkurza, bo na tej antence udawało się mi łapać DVB-T siedząc w ogrodzie, co prawda trzeba było ją dokładnie nakierować, ale działało.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: yerry »

dwadi pisze: Uroki SFN... chyba już możemy sobie zapomnieć o DVB-T z prawdziwego zdarzenia
Kompletna bzdura. Co ma do tego SFN skoro gość odbiera na antenie wewnątrz pokoju? Zastanów się chwilę zanim rzucisz kolejnym frazesem.

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

yerry pisze:
dwadi pisze: Uroki SFN... chyba już możemy sobie zapomnieć o DVB-T z prawdziwego zdarzenia
Kompletna bzdura. Co ma do tego SFN skoro gość odbiera na antenie wewnątrz pokoju? Zastanów się chwilę zanim rzucisz kolejnym frazesem.
A idz Pan... Co innego jak nie uroki SFN ja łapałem z Katowice-Kosztowy na świeżym powietrzu miniaturową antenką od tunera USB z użyciem tegoż samego tunera USB i zero przycinek... Podobnie u mnie na dachu antena Telmor (tuner usb i tv z mpeg4) i zero przycinek zawsze obraz idealny - ani razu nie widziałem alertu brak sygnału etc, tutaj za pomocą tego gadżetu - antenki i tunera udało się mi uzyskać jakość max 24-31 co nie wystarcza do pobrania nawet listy kanałów z MUX'u.
Wiedzę, że kolejny raz się włączasz w dyskusję a nie jesteś z Wrocławia/okolic i nie wiesz jakie niespodzianki SFN tutaj sprawia nawet na wielkich antenach zewnętrznych.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: yerry »

Tak, tak, uwielbiam takie paplanie... Jeden pisze, że tydzień odbiera, a tydzień nie, drugi pisze że wystawił ogonek, a nie ma sygnału i wyrok jest jeden - ten zły SFN ;) Nic wam nie daje do myślenia, że gdyby powodem był "ten zły SFN" to odbioru nie byłoby cały czas, a nie tylko od czasu do czasu? A test z kocim ogonkiem, przepraszam, ale to już kompletna bujda. Ale zauważyłem jedną prawidłowość, jak już ktoś raz rzucił, że te problemy to przez "ten zły SFN" tak teraz wszyscy jak mantra powtarzają to w kółko, niezależnie z sensem czy bez. Bo takie stwierdzenie uprawnia do nic_nierobienia i nic_niemyślenia, a czasem warto zastanowić się czemu wiele ludzi odbiera, a ja nie i poszukać prawdziwej przyczyny zamiast zwalać na "ten zły SFN". Np. może w tym miejscu, w takiej odległości od nadajnika dla kociego ogonka sygnał jest słaby - co zresztą pokazuje miernik, 31% chyba znaczy że za słabo, prawda? Nie docierają dwa sygnały, nawet jeden nie dociera i chyba nie trzeba być geniuszem aby na to wpaść.

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

yerry pisze:Tak, tak, uwielbiam takie paplanie... Jeden pisze, że tydzień odbiera, a tydzień nie, drugi pisze że wystawił ogonek, a nie ma sygnału i wyrok jest jeden - ten zły SFN ;) Nic wam nie daje do myślenia, że gdyby powodem był "ten zły SFN" to odbioru nie byłoby cały czas, a nie tylko od czasu do czasu? A test z kocim ogonkiem, przepraszam, ale to już kompletna bujda. Ale zauważyłem jedną prawidłowość, jak już ktoś raz rzucił, że te problemy to przez "ten zły SFN" tak teraz wszyscy jak mantra powtarzają to w kółko, niezależnie z sensem czy bez. Bo takie stwierdzenie uprawnia do nic_nierobienia i nic_niemyślenia, a czasem warto zastanowić się czemu wiele ludzi odbiera, a ja nie i poszukać prawdziwej przyczyny zamiast zwalać na "ten zły SFN". Np. może w tym miejscu, w takiej odległości od nadajnika dla kociego ogonka sygnał jest słaby - co zresztą pokazuje miernik, 31% chyba znaczy że za słabo, prawda? Nie docierają dwa sygnały, nawet jeden nie dociera i chyba nie trzeba być geniuszem aby na to wpaść.
Idź może łaskawie trollować gdzie indziej...

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: yerry »

Gratuluję merytorycznego argumentu w dyskusji, geniuszu ;)

Zablokowany