DVB-T Wrocław

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tolus »

Nie zgodzę się z powyższa wypowiedzią .... żadna szerokopasmowa i żaden wzmacniacz...

W Obornikach powinieneś się skoncentrować na odbiorze z Mikstatu - propagacja nie jest tłumiona przez teren w twoim kierunku... W okolicy OSIR w Obornikach w marcu montowałem antenę ATX 91+symetryzator i sila 80-85% i jakość na wszystkich muxach 95-100% - bokiem tez ładnie ssała muxy ze Ślęzy + mux lokalny.


Zastosuj antenę ATX 55 i symetryzator, ale od dobrego producenta -np ALL ANT... Na takowej Antenie Mikstat dociera do mnie do Boguszowa z silą 35-45% i bardzo stabilnie śmiga cala dobę, jest zakłócany czasowo przez czeski mux ...

Gwarantuje ze "będziesz pan zadowolony"

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Źle zrozumiałeś moją wypowiedz.
Są to rozważania wynikające z praw fizyki i sugestie jak to można poprawić.

Czym jest antena ATX-55 w porównaniu z krokodylem kolegi.
Obydwie są antenami szerokopasmowymi,obejmującymi dwa zakresy pasma UHF.które znacznie się różnią parametrami na korzyść ATX
Dlatego była moja sugestia na wymianę jej na inną również szerokopasmową.
Podobnie z zastosowaniem przedwzmacniacza,którego co niektórzy stosują jako półśrodek ( słaba antena,kabel o dużym tłumieniu.).Każdy wzmacniacz ma jakiś wpływ na pogorszenie jakości sygnału.Są też uzasadnione przypadki jego stosowania.
To dobrze że znasz specyfikę odbioru w tym rejonie,jednak nie należy się sugerować jedną konkretną anteną.

cho_mik
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2017, o 15:01
Odbiornik: Karta telewizyjna

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: cho_mik »

poxipol pisze: Kolejny krok to zastosowanie anteny szerokopasmowej o lepszych parametrach,w tym o większym zysku energetycznym.
.
A są anteny o większym zysku?

Pozdrawiam,
Marcin

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Tak jak nadmienił kol.@tolus.
W tym rejonie sprawdzają się anteny typu ATX.
O największym zysku jest ATX-91 .W funkcji częstotliwości od 12-18 dB
Przy jej zakupie należy uwzględnić zakres jej pracy 21-60 nie 21-69 ze względu na LTE.

W uzupełnieniu-antena szerokopasmowa.
W specyfikacji anten np.błędnie ujęto to określenie odnoszące się do anten typu combo 5-60,gdzie równie dobrze może być taka antena jako szerokopasmowa dla UHF i kanałowa bądź wąskopasmowa VHF.

Jeżeli antena przekroczy określony próg rezonansu,wynikający z długości fali,staje się wtedy anteną szerokopasmową i tu trzeba zastosować pewien kompromis,aby względnie zachować wszystkie jej parametry.
Można ją określić też jako anteną uniwersalną.
Takim bardzo dobrym rezonansem w paśmie UHF,jest grupa pięciu kanałów.
W zakresie fal metrowych VHF spada już znacznie.
Jak ktoś ze zrozumieniem przeczytał poprzednie posty,to domyśli się dlaczego wspomniałem o antenach profesjonalnych.

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: jojoro »

poxipol pisze:Tak jak nadmienił kol.@tolus.
O największym zysku jest ATX-91 .W funkcji częstotliwości od 12-18 dB
Jest jeszcze ATX-107 o zysku do 20dB. Niestety nie wiem jak wygląda jej charakterystyka dla poszczególnych kanałów.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Im wyższa częstotliwość to łatwiej jest zapewnić większy zysk energetyczny,przy mniejszej jej rozmiarach.
Antenki te pojawiły się w okresie przejściowym,gdzie wykorzystywano pasmo powyżej 60 K.Obecnie dywidenda cyfrowa LTE

Anteny szerokopasmowej nie da się rozciągać w nieskończoność.
Im bardziej będziemy ją wydłużać,to będzie przechodzić w wąskopasmową z pogarszającym się jej dolnym pasmem.
Aby tego typu antena w kanałach roboczych 21-60 miała względnie dobre wszystkie parametry,jej długość nie powinna przekraczać 4,5 średniej długości fali.
Nigdzie nie podano jej rzetelnych parametrów.
Ktoś nawet zwrócił się do producenta,ale bez odzewu.
Obecnie zanikają

AnalitykDVB
Posty: 8
Rejestracja: 29 stycznia 2018, o 16:48
Miejscowość: Uraz

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: AnalitykDVB »

.



/od Admina: jak widać pan "analityk" wstydzi się swoich mądrości i pokasował wszystkie swoje posty
Ostatnio zmieniony 1 marca 2018, o 15:50 przez AnalitykDVB, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Krosnoludek »

Dokładnie mam to samo ok 10 sekundowe przerwy w sygnale, tak jak by nadajnik przełączał się na inne źródło zasilania, bądź restart danego muxa, zwłaszcza to się dzieje na MUX-2, bo najczęściej go oglądam i to wyłapuj.
Nadajnik Rzeszów Sucha Góra.

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: m.szklarski »

Prośba o potwierdzenie przez innych odbiorców- asynchorn wizji i fonii - MUX-2 ze Ślęży, tylko Polsat.

Jest bardzo duży, nie tyle że zauważalny, ale już irytujący.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Polsat jest ok.

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: m.szklarski »

U mnie nie.
Pytanie od nietechnicznego. Czy jest możliwe, że odbiornik TV ma usterkę polegającą na tym, że telewidz uzyskuje na nim wspomniany asynchron, którego nie obserwują inni na swoich odbiornikach, ALE dotyczący tylko 1 z 8 programów w tym smaym Mux-ie?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Może jest nowszy soft do Twojego TV?

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: m.szklarski »

Nie ma, sprawdzałem. Ale rozwijam pytanie. Czy brak aktualizacji softu może objawiać się asynchronem TYLKO na jednym z ośmiu programów w ramach tego samego Muxa, z tej samej lokalizacji?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Przywróć ustawienia fabryczne i wyszukaj programy jeszcze raz.

radius75
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2012, o 10:58

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radius75 »

Witam

Mam pytanie. Czy ktoś może mnie oświecić z jakiego nadajnika moja sąsiadka we Wrocławiu na zbiorczej antenie odbiera TVNHD,POLSATHD,TVPuls (tylko te 3) na kanale 7/191,5MHz ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: K63 »

Na k.7 we Wrocławiu i okolicach nie nadaje żaden nadajnik. Najbliższy tak nadający mux-8, to Kalisz-Chełmce (ok.100 km) i nie ma tam żadnego z tych trzech kanałów.
TVN HD i Polsat HD nadawane są ze Sky Tower w mux-MWE na k.24, a TV Puls w mux-2 ze Ślęży na k.58.
Może sąsiadka ma kablówkę?

radius75
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2012, o 10:58

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radius75 »

To na bank zbiorcza instalacja. Podszedłem do niej bo miała problem z dekoderem, poznikały jej kanały. Zauważyłem przy strojeniu dekodera że na dziwnych częstotliwościach coś znajduje.
Podszedłem dziś nawet ze swoim telewizorem pod pachą (podejrzewałem że dekoder się sypie i błędnie pokazuje MHz) i spisałem co wyszukuje nietypowego:
7/191,5 tvnhd,polsathd,tvpuls
5/177,5 tvprozrywka,tv4,mango24,telezakupy,polsathd
8/198,5 tv6,stars.tv,powertv,stopklatkatv,4fundance,tvr test

poza tym normalne:
58/770, 24/498, 6/184,5 , 42/642

Albo ktos "wstrzykuje" dodatkowe sygnały dvbt w zbiorczą instalację.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Instalację zbiorczą można przekwalifikować na typową kablówkę, pod warunkiem że programy są rozprowadzane w obrębie jednego bloku ( kamienicy )
Programy te muszą mieć emisję jako FTA ( również zagraniczne )- nie jest wymagana zgoda nadawcy.
Zródło sygnału do wprowadzenia w kabel,to już inwencja opiekuna takiej instalacji.

adsar
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2020, o 14:44
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA Maxx H.265
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: adsar »

Witam serdecznie
Bardzo proszę o poradę kogoś zorientowanego, bo pomimo licznych prób i zmian powoli tracę cierpliwość (żona też :) )

Odbiór we Wrocławiu, os.Sobieskiego, blokowisko, antena na kracie balkonowej 5m npz.
Po licznych próbach z siatką i "krokodylem", chcąc odbierać mux8 wywaliłem tamte i zamontowałem dwie anteny (połączone zwrotnicą) VHF(https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0140.htm) i UHF (https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A1610.htm), na czarnym kablu Triset.
Obie skierowane są ok 45st na wschód od Ślęży (jak dobrze rozumiem sygnał odbity od bloku, przy ustawieniu w kierunku Ślęzy jest całkowita kicha).
I teraz:
- antena VHF odbiera nie najgorzej - siła i jakość sygn dochodzi do 70-90, odbiór ok
- z UHF bywa tragicznie - mux 1 i 3 odbiera zazwyczaj nieźle (jakość 100, siła 30), to "posatowsko-tvnowski" mux skacze niemiłosiernie (jakość od 90 do 1 w przeciągu kilku sekund, powrót i znowu). Na chwilę obecną udało mi się uzyskać w mux1 - 90% jakości i 20 siły (choć są też irytujące i niespodziewane spadki,mimo równej,dobrej pogody; tv pokazuje skaczące PreViterbi ok.2.9 do 8.00 e-3, C/N niestebilne ok 50, UEC nawet do 10000 - czytałem,że te wartości mają znaczenie?)

Ale jakiś czas temu,kręcąc anteną, na kilkanaście dni łapałem też bezproblemowo mux4 (k24) ze SkyTower oraz chyba mux4 z Żurawiny (PolsatNews k42) Niestety, nagle padło.
Jest jakaś możliwość odbioru STABILNEGO wszystkich tych kanałów? Co należałoby poprawić? Zmienić antenę? (to już 5-ta, trochę drogo to zaczyna wyglądać...)
Dziękuję za wszelkie pomysły i uwagi...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Obie anteny nadają się do bliskiego odbioru. Szczególny szmelc to ta na VHF.
Jak chcesz to poprawnie odbierać to musisz mieć pasywne anteny.
Jeśli masz już dość zamów instalatora.

Czytasz dalej czyli chcesz sam powalczyć.

W mojej skromnej ocenie do VHF najlepsza antena poza Hirschmannem (który jest niedostępny) to CA-RTV 6.

Do UHF (chyba) 19 elementowa z allegro za około 30 zł.
Do tego zwrotnica ANT0010 za około 20 zł.
W tej zwrotnicy koniecznie trzeba wyciąć dławiki które przepuszczają DC do przedwzmacniaczy - z 3dB więcej sygnału.

Ustawianie z odbicia bez miernika wymaga cierpliwości i tu przekręcenie o kilka stopni może dać ogromne różnice. Nie ma żadnej reguły - trzeba eksperymentalnie ustalić gdzie jest najlepiej (najstabilniej).

Kilka zdjęć z tymi antenami.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zablokowany