DVB-T Wrocław

Arrow
Posty: 27
Rejestracja: 22 listopada 2009, o 23:05

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Arrow »

Niestety, nie miałem odbiornika z DVB-T w tamtych czasach.

Szkoda, że Emitel nie chce nic napisać nt. Wrocławia :(

loky

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: loky »

Arrow pisze:Szkoda, że Emitel nie chce nic napisać nt. Wrocławia :(
Na temat Wrocławia nie można się nigdzie totalnie niczego dowiedzieć. Żadnych planów, żadnych domysłów, żadnego sp... nawet. Straszny kanał :cry:

majonez

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: majonez »

Dzisiaj w godzinach porannych nie było Polsatu ze Ślęży na kanale 59. Ciekawe, czy to awaria, czy coś się ruszyło (możliwe, że DVB będzie nadawać z systemu Polsatu, bo są częstotliwościowo blisko siebie DVB=C64). Albo po prostu zwykła awaria :|

Demon

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Demon »

majonez pisze:Dzisiaj w godzinach porannych nie było Polsatu ze Ślęży na kanale 59. Ciekawe, czy to awaria, czy coś się ruszyło (możliwe, że DVB będzie nadawać z systemu Polsatu, bo są częstotliwościowo blisko siebie DVB=C64). Albo po prostu zwykła awaria :|
Coś mi to nie pasuje. Polsat się nie zgodził i nie zgodzi na takie "ekscesy". Może nocne mrozy dają się odczuć sprzętowi. Syberia nadchodzi - będzie wesoło.

majonez

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: majonez »

Demon pisze:
majonez pisze:Dzisiaj w godzinach porannych nie było Polsatu ze Ślęży na kanale 59. Ciekawe, czy to awaria, czy coś się ruszyło (możliwe, że DVB będzie nadawać z systemu Polsatu, bo są częstotliwościowo blisko siebie DVB=C64). Albo po prostu zwykła awaria :|
Coś mi to nie pasuje. Polsat się nie zgodził i nie zgodzi na takie "ekscesy". Może nocne mrozy dają się odczuć sprzętowi. Syberia nadchodzi - będzie wesoło.
Co to znaczy "nie zgodzi"? Może ewentualnie żądać rekompensaty za nienadawanie, ale anteny są przecież własnością EmiTel'a. Pod koniec 2009 wyłączano FM ze Ślęży dwa dni pod rząd w godzinach porannych i co? I nic.
Ale zobaczymy - kwiecień coraz bliżej... :)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

majonez pisze: Ale zobaczymy - kwiecień coraz bliżej... :)
kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata ;)

Demon

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Demon »

majonez pisze:Co to znaczy "nie zgodzi"? Może ewentualnie żądać rekompensaty za nienadawanie, ale anteny są przecież własnością EmiTel'a. Pod koniec 2009 wyłączano FM ze Ślęży dwa dni pod rząd w godzinach porannych i co? I nic.
Ale zobaczymy - kwiecień coraz bliżej... :)
Są konkretne okienka serwisowe i warunki, w których dozwolona jest przerwa w emisji. Emitel-a nie stać na płacenie wielkich kar a już na pewno nie jest to w ich interesie.

Ale faktycznie zobaczymy w kwietniu co z tym planem, chyba że jakieś rewelacje poznamy z początkiem lutego.

majonez

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: majonez »

Demon pisze:
majonez pisze:Co to znaczy "nie zgodzi"? Może ewentualnie żądać rekompensaty za nienadawanie, ale anteny są przecież własnością EmiTel'a. Pod koniec 2009 wyłączano FM ze Ślęży dwa dni pod rząd w godzinach porannych i co? I nic.
Ale zobaczymy - kwiecień coraz bliżej... :)
Są konkretne okienka serwisowe i warunki, w których dozwolona jest przerwa w emisji. Emitel-a nie stać na płacenie wielkich kar a już na pewno nie jest to w ich interesie.

Ale faktycznie zobaczymy w kwietniu co z tym planem, chyba że jakieś rewelacje poznamy z początkiem lutego.
"Okienka serwisowe" są dwa razy w roku. Pierwsze będzie w maju i ma się nijak to terminu odpalenia DVB-T.
P.s. Ciekawe, czy EmiTel płacił odszkodowania nadawcom, podczas słynej zadymy z montażem oświetlenia przeszkodowego na Ślęży?

Demon

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Demon »

majonez pisze:"Okienka serwisowe" są dwa razy w roku. Pierwsze będzie w maju i ma się nijak to terminu odpalenia DVB-T.
P.s. Ciekawe, czy EmiTel płacił odszkodowania nadawcom, podczas słynej zadymy z montażem oświetlenia przeszkodowego na Ślęży?
Podejrzewam, że oprócz planowanych okienek związanych z konserwacją urządzeń konkretnie wykorzystywanych do emisji danego programu, w umowie zawarte są zapisy o okienkach serwisowych nie planowanych długoterminowo a wynikających z innych okoliczności, w tym narzuconych prawem polskim.

Jednak nie sądzę, aby zmiany dotyczące NTC miały cokolwiek wspólnego z obecną emisją któregokolwiek programu. Chyba, że na Ślęży nie ma jakiejkolwiek organizacji sprzętu i osprzętu.

majonez

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: majonez »

Demon pisze:....
Jednak nie sądzę, aby zmiany dotyczące NTC miały cokolwiek wspólnego z obecną emisją któregokolwiek programu. Chyba, że na Ślęży nie ma jakiejkolwiek organizacji sprzętu i osprzętu.
Tutaj możesz się mylić. Jeden system antenowy może służyć kilku nadajnikom, wystarczy zsumować nadajniki tzw. diplekserem. Wpięcie takiego dipleksera powoduje konieczność wyłączenia nadajnika na czas prac. Nie chcę tutaj podejmować jakiejś polemiki, chciałem po prostu ruszyć temat, aby bardziej poinformowane osoby potwierdziły bądź zaprzeczyły. Tyle.

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

Witam,
kilka dni temu stałem się posiadaczem takiego oto urządzonka: http://www.notonlytv.net/pl/p_lv5tdeluxe.html. Mieszkam we Wrocławiu, w jego południowo - "trochę" wschodniej części, konkretniej na osiedlu Gaj (okolice Al. Armii Krajowej). Mimo, że mieszkanie mam na 7. piętrze kierunki na Černá horę, Kojál, Żagań, Zieloną Górę, Śrem przysłonięte są dziesięciopiętrowymi blokami. Czy ktoś mógłby zasugerować jaką antenę powinienem nabyć, ewentualnie na jaki kierunek ją ustawić, aby odbierać, o ile to możliwe, sygnał z któregoś z ww. nadajników DVB-T, bo o ile się orientuję te są, póki co, najbliżej Wrocławia. Próbowałem znaleźć coś taką anteną wewn.: http://av-studio.pl/beta/?123,antena-po ... odel-ant85.Obawiam się jednak, że będzie potrzebna znacznie lepsza "armata". Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie, nawet te, mówiące, że nie mam szans odebrania sygnału w tej lokalizacji, przynajmniej realnych, bo maszt 50 m na dachu budynku w grę nie wchodzi :).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

husaria pisze:Witam,
kilka dni temu stałem się posiadaczem takiego oto urządzonka: http://www.notonlytv.net/pl/p_lv5tdeluxe.html..
Podejrzewam ,że takie maleństwa nie mają oszałamiająco czułej głowicy (antena niewiele pomoże w przypadku tak dalekich sygnałów). Pewnie urządzonko poczeka sobie aż uruchomią Ślężę. ;) A jeśli chcesz się jednak pobawić to przeczytaj tematy na forum. Tu o antenach w różnych tematach było już chyba wszystko.

pozdrawiam

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Tom345 »

Ja na dokładnie tej antenie przy 14km od Raszyna (przez całe miasto, mieszkam na Targówku) mam bardzo dobry odbiór, 85% sygnału wyciągam.

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

Obawiam się jednak, że 14 km w porównaniu do ponad 100 km od nadajnika robi wielką różnicę. Mimo wszystko dziękuję za szybką odpowiedź. Poczekam w takim razie na Ślężę, choć szans, że to będzie w tym roku chyba raczej nie ma.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: qwerty »

husaria pisze:Witam,
kilka dni temu stałem się posiadaczem takiego oto urządzonka: http://www.notonlytv.net/pl/p_lv5tdeluxe.html. Mieszkam we Wrocławiu, w jego południowo - "trochę" wschodniej części, konkretniej na osiedlu Gaj (okolice Al. Armii Krajowej). Mimo, że mieszkanie mam na 7. piętrze kierunki na Černá horę, Kojál, Żagań, Zieloną Górę, Śrem przysłonięte są dziesięciopiętrowymi blokami.
Posiadam taki sam tuner, więc mogę co nieco powiedzieć.
Antena dołączona trochę jest za mała. Kupiłem inną (długość ponad 35cm). Radio znacznie lepiej odbiera (niestety DVB-T w regionie będzie w przyszłym roku). W twoim przypadku może się okazać potrzebna porządny dipol kierunkowy.
Co do czułości - u mnie obiera radio 120kW z odległości 15 km bez najmniejszego problemu, więc chyba czułość ma odpowiednią (niestety na tej dłuższej antenie wpada mi jakieś radio katolickie, a najbliższe jest w odległości 70-80 km). Osobiście na razie bym się wstrzymał z kupowaniem anteny (przynajmniej do końca lutego).
Ostatnio zmieniony 8 lutego 2010, o 13:20 przez qwerty, łącznie zmieniany 1 raz.

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

Dlaczego akurat do końca lutego? Cokolwiek się wyjaśni w tym całym bałaganie dotyczącym wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do tego czasu? Milion pomysłów każdy ma, a w innym wątku właśnie przeczytałem, że już nawet Białoruś nas wyprzedziła w kwestii DVB-T. Cudownie :).

llawicki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: llawicki »

husaria pisze:Dlaczego akurat do końca lutego? Cokolwiek się wyjaśni w tym całym bałaganie dotyczącym wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do tego czasu? Milion pomysłów każdy ma, a w innym wątku właśnie przeczytałem, że już nawet Białoruś nas wyprzedziła w kwestii DVB-T. Cudownie :).
Do 13 lutego ma być wyłoniony operator III multipleksu i jeśli TVP podpisze z nim aneks to i obejmie on władze nad I multipleksem. Tym samym będzie zielone światło na rozwój DVB-T. Liczę na to że inni startujący w przetargu nie będą się bawić w protesty np. z powodu literki w umowie itp. Albo protesty swoją drogą ale rozwój DVB-T już na całego, żeby nie opóźniać.

danielmat

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: danielmat »

llawicki pisze:Do 13 lutego ma być wyłoniony operator III multipleksu i jeśli TVP podpisze z nim aneks to i obejmie on władze nad I multipleksem. Tym samym będzie zielone światło na rozwój DVB-T...
Pod warunkiem, że przetarg wygra Emitel. Teoretycznie może się zdarzyć taka sytuacja, że przetarg wygra inna firma i wtedy problemu z I multipleksem to nie rozwiąże.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: qwerty »

Pisałem do końca lutego z kilku powodów:
1. Za oknem jest śnieg i niebezpiecznie biegać po dachu ;)
2. Przetarg TVP
3. Może się okazać, że TVP zbankrutuje/ogłosi upadłość/utraci płynność finansową.

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

Dzisiaj dzięki uprzejmości kolegi Demona mogłem przetestować USB STICK'a DVB-T (http://www.notonlytv.net/pl/p_lv5tdeluxe.html) w południowej części Wrocławia, niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Testy odbyły się przy pomocy anteny http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm umieszczonej na dachu 10 piętrowego budynku, skierowanej na nadajnik w Żurawinie. Na telewizorze wyposażonym w tuner DVB-T świetny odbiór zapewniał nadajnik w Černá Horze i naprawdę przyzwoity odbiór dawał nadajnik w Kojálu. USB STICK DVB-T w tych samych warunkach był w stanie odebrać jedynie sygnał z Černej Hory zapewniając wysoki jego poziom, płynne odtwarzanie dźwięku, ale nie wideo. Wydaje mi się jednak, że miganie połączone z "rwaniem" obrazu wynikało ze zbyt słabego sprzętu na którym odbiornik był testowany. W najbliższej przyszłości powtórzymy testy na lepszym komputerze i oczywiście podzielimy się wynikami. Pozdrawiam.

Zablokowany