DVB-T Wrocław

sajmon_Glucholazy
Posty: 4
Rejestracja: 13 lutego 2017, o 08:53
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław-Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: sajmon_Glucholazy »

Nałkowskiej 15
Antena na dachu bloku. Na maszcie jakieś 12 metrów.
Czy antena kierunkowa np. Skymaster GL 1000 COMBO+ będzie ok?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: K63 »

Na dachu widzę maszty instalacji zbiorczej ... i kilka siatek :?: Zbiorcza nie działa?
sajmon_Glucholazy pisze:Skymaster GL 1000 COMBO+
Tego typu anteny to gadżety. W dodatku nie odbierzesz na niej mux-8, bo ze Ślęzy nadaje w polaryzacji pionowej. Raczej zestaw dwóch anten UHF + VHF z możliwie dużym zyskiem pasywnym, np. ATZ-25 i jakaś kanałowa lub wąskopasmowa na VHF.

sajmon_Glucholazy
Posty: 4
Rejestracja: 13 lutego 2017, o 08:53
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław-Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: sajmon_Glucholazy »

K63 pisze:Na dachu widzę maszty instalacji zbiorczej ... i kilka siatek :?: Zbiorcza nie działa?
sajmon_Glucholazy pisze:Skymaster GL 1000 COMBO+
Tego typu anteny to gadżety. W dodatku nie odbierzesz na niej mux-8, bo ze Ślęzy nadaje w polaryzacji pionowej. Raczej zestaw dwóch anten UHF + VHF z możliwie dużym zyskiem pasywnym, np. ATZ-25 i jakaś kanałowa lub wąskopasmowa na VHF.
Zbiorcza antena działa.(ale MUx-8 nie ma) Ale gniazdko do podłączenia się instalatorzy zamontowali już kiedyś podczas remontu elewacji i ocieplenia budynku od południowej strony mieszkania. Ja jeszcze wcześniej zamontowałem na dachu siatkę od strony północnej i poprowadziłem przewód w dół, żeby mieć dostęp w pomieszczeniach właśnie od północnej strony. (tv w kuchni i sypialni).
W sumie mógłbym poprowadzić przewód z drugiego końca mieszkania, ale musiałbym kombinować z kablem przez cały pokój, przedpokój i sypialnię.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: K63 »

sajmon_Glucholazy pisze:Zbiorcza antena działa.(ale MUx-8 nie ma)
Trzeba by spróbować nacisnąć administrację żeby coś z tym zrobiła. Modernizacji na pewno będzie wymagać instalacja. Nie wiem czy ta VHF to pasmowa czy kanałowa, ale trzeba ją przełożyć do odbioru polaryzacji pionowej lub wymienić.

kudlaty
Posty: 9
Rejestracja: 25 listopada 2012, o 21:25
Odbiornik: Różne
Instalacja antenowa: Wrocław Krzyki
Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża Żurawina,

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: kudlaty »

Widzę, że uzyskanie oficjalnego stanowiska firmy na oficjalnym forum, to między bajki możemy sobie włożyć.
Szkoda. Chociaż brak stanowiska w dyskusjach też jest jakąś przesłanką co do tego, kto jest winny zaistniałej sytuacji z MUX-3. Tylko po co to "oficjalne" forum? Poplotkować to można np. w maglu.

Może chociaż Panowie z EMITEL będą skłoni odpowiedzieć na inne pytanie -

Jakimi parametrami zgodnie z polskim prawem i normami jest określany prawidłowy sygnał w gnieździe antenowym? Jaką powinien mieć moc, jaki BER, SN czy są może jeszcze inne parametry, jak na przykład ilość sygnałów echa i ich odstęp. Kto to definiuje? Gdzie to jest opublikowane? Czy Polskie Normy mówią coś o SFN czy jest to wolna amerykanka?

Myślę, że tak, jak mam prawo z elektrociepłowni uzyskać informację jaki produkt powinien znaleźć się w moich gniazdach (napięcie częstotliwość tolerancja zawartość harmonicznych itp), tak producent sygnału transpondera TV również jest zobligowany podać oficjalnie, a następnie utrzymywać określone parametry sygnału. Takie informacje pozwolą wreszcie jednoznacznie oceniać czy dany sygnał jest prawidłowy i czy odpowiedzialność za zły odbiór spoczywa na producencie sprzętu, czy np. na firmie serwisującej AZART w budynku (bo przecież nie na Was, prawda?). Myślę, że również dla Was będzie korzystne rozpropagowanie tego typu informacji żeby każdy użytkownik, serwis, forum dyskusyjne, Spółdzielnia Mieszkaniowa mogli sobie na oficjalnej stronie sprawdzić, a następnie zmierzyć. Więc jak, Panowie. Uchylicie chociaż rąbka tajemnicy?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: K63 »

kudlaty pisze:Widzę, że uzyskanie oficjalnego stanowiska firmy na oficjalnym forum, to między bajki możemy sobie włożyć.
Szkoda.
Forum poniekąd "kręci" się samo. Admin wpada tutaj od czasu do czasu by zrobić porządek i zabrać głos, a mod to już w ogóle ...
JaroslawMroczkowski pisze:Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że nawet moderator ostatnio się nie pojawia. Chwilowo nie ma chętnych do zajmowania się forum.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Kolor »

A ja się nie dziwię, że nie ma chętnych do zajmowania się forum. Temat jest ciężki i specyficzny. Do tego rozległy. Na domiar niewdzięczny, trącący także gdzie nie gdzie polityką.
Normy i parametry dla emisji cyfrowych można znaleźć w internecie, nie trzeba pytać emitela.

kudlaty
Posty: 9
Rejestracja: 25 listopada 2012, o 21:25
Odbiornik: Różne
Instalacja antenowa: Wrocław Krzyki
Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża Żurawina,

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: kudlaty »

Kolor pisze:Normy i parametry dla emisji cyfrowych można znaleźć w internecie, nie trzeba pytać emitela

Jeżeli kolega znalazł to będę wdzięczny za podesłanie linka.
Najlepiej jeżeli nie będzie to dyskusja na "elektrodzie" czy artykuł w Sat Kurierze, bo wartość takich opinii w sporach konsumenckich jest żadna. Chodzi mi o Polskie Normy lub inne rozporządzenia regulujące te kwestię.

Znalazłem na przykład numer normy, w którym powinno być coś na ten temat:
PN-EN 62216-1 Odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej w systemie DVB-T – Część 1: Specyfikacja odbiornika podstawowego

Niestety nie mogę jej przeczytać, bo musze ją sobie kupić!!!.

I co? Każdy klient mający problem z MUX-3 ma sobie kupić tę normę, czy raczej producent sygnału powinien poinformować oficjalnie, że jego produkt spełnia takie a takie wymagania zgodne z Polską Normą numer taki a taki? Co jest zdaniem kolegi jest prostsze i bardziej eleganckie?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Kolor »

Kudłaty, ja Ciebie rozumiem, ale rzeczywistość odbiega często od zdrowego rozsądku. Na zestaw danych natknąłem się blisko rok temu, niestety nie zachowała się historia przeglądarki. Zestaw danych zawierał także uzależnienie między parametrami nadawania (między innymi kodec i FEC), a wymaganym poziomem sygnału u odbiorcy. Jakąś normę PN, co prawda z branży budowlanej, znalazłem kiedyś na chomiku.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: JaroslawMroczkowski »

kudlaty pisze: Jakimi parametrami zgodnie z polskim prawem i normami jest określany prawidłowy sygnał w gnieździe antenowym?
Zbiór wymagań i zaleceń jest tu: https://www.emitel.pl/telewizja/naziemn ... b-t/linki/
Innych dokumentów nie znam. Jeśli znajdziesz legalne publikacje wartościowych dokumentów, dodamy je do listy "dla potomności".
Norma PN-EN 62216-1 określa parametry odbiornika, a nie systemu nadawczego. M.in. na jej podstawie powstały wymagania na polski odbiornik. Jeśli dobrze poszukasz, tylko nie jako polską normę (PN), a europejską (EN 62216), to jest w sieci kilka miejsc, gdzie można przejrzeć bez kupowania np wczesne wersje poddawane konsultacjom ;)
Jakimi parametrami zgodnie z polskim prawem i normami jest określany prawidłowy sygnał w gnieździe antenowym? Jaką powinien mieć moc, jaki BER, SN czy są może jeszcze inne parametry, jak na przykład ilość sygnałów echa i ich odstęp. Kto to definiuje? Gdzie to jest opublikowane?
:arrow: Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Dodatkowo na początku procesu cyfryzacji powstało kilka zaleceń. Wprawdzie nie były od tego czasu aktualizowane i zawierają też opis części analogowej, ale w części cyfrowej nadal powinny być aktualne.
:arrow: Wytyczne dotyczące modernizacji antenowych instalacji zbiorowych (AIZ) po wprowadzeniu DVB-T
:arrow: Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla antenowych instalacji zbiorowych przeznaczonych do reemisji usług radiodyfuzji naziemnej
Myślę, że tak, jak mam prawo z elektrociepłowni uzyskać informację jaki produkt powinien znaleźć się w moich gniazdach (napięcie częstotliwość tolerancja zawartość harmonicznych itp), tak producent sygnału transpondera TV również jest zobligowany podać oficjalnie, a następnie utrzymywać określone parametry sygnału.
Elektrownia/elektrociepłownia może co najwyżej podać parametry prądu podawanego do sieci energetycznej. Formalnie za prąd w gniazdkach odpowiada dostawca prądu, teraz to nawet nie operator sieci przesyłowej, tylko jakaś firma handlująca detalicznie energią.

Wracając do tematu, na jakiej podstawie (pokaż przepis) sądzisz, że EmiTel jest zobligowany do utrzymania parametrów sygnału w gnieździe abonenckim?
Parametry sygnału "w powietrzu" są określone i badane. Na wyjściu systemu antenowego: podajemy na stronie www moc i częstotliwość. Inne parametry (np. opóźnienia w sieci SFN) muszą spełniać międzynarodowe normy. Zasięg jest określany minimalnym poziomem sygnału zgodnie z odpowiednią normą i wymaganiami UKE (*).
A za gniada abonenckie odpowiada wykonawca odbiorczej instalacji antenowej.


(*) Tryb odbioru stacjonarnego należy rozumieć jako RPC1 zdefiniowany w Załączniku Akt Końcowych Konferencji RRC-06 - minimalny chroniony przed zakłóceniami poziom natężenia pola wyznaczany wg Zalecenia ITU-R P.1546 dla 50% czasu na wysokości 10m n.p.t. - 50dBuV/m..

kudlaty
Posty: 9
Rejestracja: 25 listopada 2012, o 21:25
Odbiornik: Różne
Instalacja antenowa: Wrocław Krzyki
Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża Żurawina,

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: kudlaty »

Bardzo dziękuję za powyższe informacje. Przejrzenie ich zajmie mi pewnie chwilę, ale ciesze się,że dyskusja zaczyna nabierać konkretnego wymiaru tzn, takiego w którym padają konkretne mierzalne wartości i podstawa do ich stosowania.

Na teraz jedna kwestia
JaroslawMroczkowski pisze:Elektrownia/elektrociepłownia może co najwyżej podać parametry prądu podawanego do sieci energetycznej. Formalnie za prąd w gniazdkach odpowiada dostawca prądu, teraz to nawet nie operator sieci przesyłowej, tylko jakaś firma handlująca detalicznie energią.

Wracając do tematu, na jakiej podstawie (pokaż przepis) sądzisz, że EmiTel jest zobligowany do utrzymania parametrów sygnału w gnieździe abonenckim?
Absolutnie nie uważam, że macie obowiązek dbania o jakość sygnału w gnieździe. Wiem, że po drodze jest mnóstwo czynników niezależnych od Was które mogą popsuć ten sygnał. Jednak faktem jest że źródłem sporu w 99% przypadków jest niezadowolony klient końcowy. To u niego zaczynają się problemy w postaci "brzydkiego obrazu" i to u niego powinien odbyć się pierwszy pomiar, który dużo rzeczy rozstrzygnie. Jeżeli jest OK, to odsyłamy telewizor do producenta, jeżeli jest daleko od OK, to wzywamy instalatora i niech on się bardziej postara. Dlatego też uważam że kwestia pomiaru tego sygnału powinna starannie opisana i szeroko propagowana wśród elektryków elektroników, instalatorów itp.

Marzy mi się, że postawicie sprawę w ten sposób:
Wartość sygnału na wejściu odbiornika powinni być takie: i tu podajecie konkretnie kilka wartości popartych normami, których spełnienie zdejmuje odpowiedzialność z Was i przy okazji z firmy instalującej. I dalej: pomiarów dokonujemy przyrządem takim a takim (tu jakieś przykładowe modele pewnie od 10K PLN wzwyż, ale trudno). W przypadku dalszego sporu należy wezwać tą i tą instytucję z certyfikowanym, kalibrowanym autoryzowanym przyrządem i uzyskać od nich protokół pomiaru który jest rozstrzygający w sporze. Myślę że z forum zniknęłoby 50% narzekających. Ja zniknąłbym pierwszy ;) Zamiast słuchać opowieści szarlatanów wezwaliby fachowca z odpowiednim sprzętem a mając pozytywne wyniki pomiarów mogliby iść na wojnę ze sklepem czy producentem telewizora.

Oczywiście możecie odbić piłeczkę i powiedzieć, że równie dobrze możemy sobie wykonać pomiar pola, najlepiej przy nadajniku, bo tam się kończy wasza odpowiedzialność, ale ile osób w Polsce ma aparaturę aby wykonać takie pomiary? Co one komu powiedzą? Ich wyniki zapewnie potrafi zinterpretować wąska grupa specjalistów. Zdecydowanie więcej jest instalatorów posiadających całkiem poważne mierniki i stosunkowo najłatwiej wezwać takiego fachowca. Oczywiście i trafiają się znachorzy: -Wszystko OK ma Pan 80%. -Ale czego 80%? -No 80% sygnału... w sygnale.. tak mi miernik pokazuje... itd. Nie życzę nikomu takiego fachowca w domu. Większe centra serwisowe również mogłyby się zaopatrzyć w takie przyrządy i masowo odsyłać producentom różne produkty które się nie sprawdzają Jak taki producent dostanie kilkaset szt zwrotu modelu bo nie chodzi SFN to nastepny model będzie już dopracowany. Gwarantuję że rynek zacznie się uzdrawiać. A ii narzekań na EMITEL będzie mniej tylko powiedzcie co i czym mierzyć?

Pozdrawiam


Edit: Własnie czytam ostatni z linkowanych materiałów, chyba najistotniejszy w aspekcie tego o czym rozmawiamy. Polecam.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Chętnie do Ciebie przyjadę i zrobię pomiary za powiedzmy symboliczną kwotę 1000 zł.
Jeśli się zgadzasz to pisz na PW.

Nie napiszesz bo to jest absurd a Ty byś chciał aby instalatorzy posiadali profesjonalne mierniki za grubą kasę. To by było możliwe jak by w Polsce zmieniło się myślenie!
Obecnie jest takie że trochę mi zacinają programy więc trochę zapłacę. Te "trochę" to jakieś 20 zł :lol:
Za tyle to się nawet nie opłaca wstawać z fotela.

Ludzie mają byle jakie anteny, z najgorszym zardzewiałym przewodem koncentrycznym a oczekują cudów. Jak usłyszą że antena kosztuje tyle, przewód tyle a cała usługa z wymianą praktycznie wszystkiego to koszt powiedzmy 300 zł to robią wielkie oczy.
Każdy chce zarabiać grubą kasę tylko dlaczego instalator ma ma robić profesjonalne usługi za psie pieniądze?

kudlaty
Posty: 9
Rejestracja: 25 listopada 2012, o 21:25
Odbiornik: Różne
Instalacja antenowa: Wrocław Krzyki
Siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża Żurawina,

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: kudlaty »

DVB-T/S pisze:Chętnie do Ciebie przyjadę i zrobię pomiary za powiedzmy symboliczną kwotę 1000 zł.
Jeśli się zgadzasz to pisz na PW.
A tutaj cię zaskoczę, nie uważam żeby to była absurdalna cena. Może nie jest tanio, ale jak ktoś zainwestował w jakiegoś ROVERA PROMAXA czy HIRSHMANNA 20 -30 K PLN to nie będzie z nim jeździł i robił regulacji anten po 50 PLN. To jest dla mnie jasne. Rozumiem że dajesz protokół pomiarów, bo twój pomiar może być wykorzystany w Sądzie albo może być przekazany rzeczoznawcy...? No dobra, teraz ja żartowałem. :D

Właśnie powróciłem do właściwego pytania. Co powinien zawierać taki pomiar? Jakie konkretnie wartości mają zostać zmierzone i zapisane w protokóle, żeby ostatecznie potwierdzić, że dany sygnał jest poprawny. Mówimy tutaj o poważnych sytuacjach, jak zwrot do producenta (hutrowni) partii towaru pod zarzutem niespełniania PN. Ba, sieć może domagać się odszkodowania za transport do klienta, straty wizerunkowe itp. Rozumiesz więc że w tej sytuacji zakup mierników za kilkadziesiąt tysięcy jest brany pod uwagę.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Pewnie że rozumiem.
W praktyce nikt takich pomiarów nie robi z prostego względu. Sygnał na danym obszarze ma parametry zgodne z normami - nadawca wywiązuje się w należyty sposób.
Odbiorca jeśli ma problemy z odbiorem i sam nie daje rady powinien się zwrócić do instalatora.
I nie mam na myśli pana Grzegorza 508 508 066 bo to zwykły kaparnik.

pielejac
Posty: 13
Rejestracja: 24 października 2012, o 14:28
Miejscowość: Oława
Odbiornik: Samsung UE32T5302CK, Sony KD49XH8096, Denon D-M40DAB
Instalacja antenowa: DIPOL-4/5-12, Dipol 1RUZ, Dipol 44/21-48, DIPOL 16/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina, SkyTower

Re: Awaria MUX-3

Post autor: pielejac »

Witam

Co może być przyczyną, że MUX-3 nie odbiera, a pozostałe MUX-1 i 2 oraz Lokalny 4 odbierają na całkiem dobrych parametrach jakości i siły sygnału? Dodam, że jeszcze w zeszłym roku na tej antenie w tej lokalizacji wszystko odbierało bez problemu.

Podaję dokładne parametry techniczne:
Antena aktywna Sowar EuroDexta - Wzmocnienie maksymalne 25 dB

Nadajnik RTCN Ślęża
MUX-1 k.55 - Moc 64,4 dBuV, SNR 23dB, CBER 4,3E3, VBER 5,8E6
MUX-2 k.58 - Moc 61,9 dBuV, SNR 25,6dB, CBER 1,0E3, VBER <1E8
MUX-3 k.25 - Moc 62,9 dBuV, SNR 19,3dB, CBER 7,9E3, VBER 1,6E4

MUX-8 nie odbiera

Nadajnik SkyTower Wrocław
MUX-L4 k.24 - Moc 65,2 dBuV, SNR 25,2dB, CBER <1E8, VBER <1E8

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Brak odbioru MUX-3 lub jego pogorszenie może wynikać z pogorszeniem się synchronizacji Ślęża- Żórawina K 25.
W zasadzie są tylko dwie możliwości aby temu zaradzić.
Zastosowanie anteny o wąskim kącie promieniowania bez wzmacniacza
Odpowiednie wytłumienie K 25 za pomocą selektywnego filtra korekcyjnego,celem ograniczenia negatywnego wpływu jednego z tych SFN

MUX-8 nadaje w odwrotnej polaryzacji niż masz ustawioną antenę.
Posiada ona szerokopasmowy dipol VHF o zysku energetycznym ok.minus 1 dB
Jeżeli poziom sygnału z tego dipola jest bardzo malutki,to żaden wzmacniacz tu nie pomoże.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T/S »

Masz bardzo fatalny sygnał!
VBER powinien być 1<e8 a u Ciebie jest masa błędów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: K63 »

Dokładnie. Od bidy mogłyby być
pielejac pisze:MUX-2 k.58 - Moc 61,9 dBuV, SNR 25,6dB, CBER 1,0E3, VBER <1E8
pielejac pisze:MUX-L4 k.24 - Moc 65,2 dBuV, SNR 25,2dB, CBER <1E8, VBER <1E8
Jednak lepiej żeby SNR był ok. 30 dB. Reszta do poprawki.

cho_mik
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2017, o 15:01
Odbiornik: Karta telewizyjna

MUX-2 - słabszy niż pozostałe (okolice Wrocławia)

Post autor: cho_mik »

Cześć!

Mieszkam obok Obornik Śląskich, TV odbieram ze Ślęży. Mieszkam za lasem, w obniżeniu, więc z sygnałem jest kiepsko. Ale przy zastosowaniu odpowiedniej anteny (AX1000) umieszczonej na kominie mam zadowalającą jakość - z wyjątkiem programów typu TVN, Polsat itp, czyli wszystkich z multipleksu drugiego.

Tak na oko, badając kreski, obrazujące sygnał, mogę powiedzieć, że poziom sygnału dla pozostałych programów to jakieś 75%. Dla multipleksu 2 to jakieś 10% czy 20%. Widać tylko kolorowe plamy albo poszarpaną klatkę co parę sekund.

O co chodzi, teoretycznie wszystkie multipleksy nadawane są z taką samą mocą? Dlaczego MUX-2 widać gorzej? Co można zrobić, tylko kupić maszt i podnieść antenę?

Pozdrawiam,
Marcin

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: poxipol »

Równe moce nadawcze wszystkich MUX-ów nie są adekwatne do poziomów ich sygnałów w miejscu odbioru.
Wynika to z propagacji rozchodzenia się fal.Im wyższa częstotliwość,to fale są bardziej tłumione.Jeżeli dojdą to tego jakieś przeszkody terenowe,to tłumienie dodatkowo wzrasta i sygnały mogą się dostawać pod różnymi kątami.
Antena,którą posiadasz jest szerokopasmowa i nie ma stałych parametrów w funkcji częstotliwości.
W tym przypadku problematyczny jest najwyższy kanał -58
Może być też bardziej podatny na zakłócenia typu LTE,jeżeli występują.

Na wstępie zawsze można pokombinować z położeniem anteny.
Może się też okazać że niżej może być lepiej-uwzględniając twoją lokalizację.
Kolejny krok to zastosowanie anteny szerokopasmowej o lepszych parametrach,w tym o większym zysku energetycznym.
Można się też podratować jakimś przedwzmacniaczem ,aby zrekompensować straty na wysokiej częstotliwości
Może się też okazać że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie anten profesjonalnych,złożony ich układ synfazowy,filtry korekcyjne,zwrotnica.Ale to już trochę wyższa szkoła jazdy i dodatkowe koszty.
Nie znając konkretnych parametrów odbioru,trudno jest jednoznaczne coś stwierdzić,opierając się jedynie na wskazaniach odbiornika.

.

Zablokowany