DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: SAT-COM »

Robiłem pomiary w Kudowie-Zdrój dla nadajnika ze Śnieżnych Kotłów (Azymut ok.130), ku mojemu zdziwieniu najlepiej wypadł Polsat K 47 mimo najmniejszej mocy i wyższego kanału, sygnał dochodził do 50 dB.
TVP1 K30 TVP2 K35 ok.35-40 dB.
Paradoks polega na tym że Polsat nadaje z EPR 10KW a TVP z EPR 200KW.
Według pozwoleń TV UKE tłumienie dla AZ.130 wynosi 19,2 dla TVP brak danych.
Idąc dalej tą retoryką MUX1 K48 ma być nadawany z EPR 100KW i tłumieniem dla AZ.130 = 19,4 dB.
Czyli jest duża szansa na odebranie NTC w rejonie Kudowy ale czas pokaże.

Bartt

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Bartt »

Z tym analogowym Polsatem ze Śnieżnych Kotłów to jest jakaś dziwna sprawa. Mają pozwolenie z UKE na nadawanie z mocą 10kW oraz 100kW. Emitel podaje 10, RadioPolska 100kW kierunkowo :o.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: SAT-COM »

Też mnie to zastanowiło. W wykazie UKE są 3 pozwolenia, dwa na 10 KW jedno na 100 KW.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Tom345 »

Zapewne 10kW dookólnie albo 100kW z wycięciami.

olgierd

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: olgierd »

SAT-COM pisze:Robiłem pomiary w Kudowie-Zdrój dla nadajnika ze Śnieżnych Kotłów (Azymut ok.130), ku mojemu zdziwieniu najlepiej wypadł Polsat K 47 mimo najmniejszej mocy i wyższego kanału, sygnał dochodził do 50 dB.
TVP1 K30 TVP2 K35 ok.35-40 dB.
Paradoks polega na tym że Polsat nadaje z EPR 10KW a TVP z EPR 200KW.
Według pozwoleń TV UKE tłumienie dla AZ.130 wynosi 19,2 dla TVP brak danych.
Idąc dalej tą retoryką MUX1 K48 ma być nadawany z EPR 100KW i tłumieniem dla AZ.130 = 19,4 dB.
Czyli jest duża szansa na odebranie NTC w rejonie Kudowy ale czas pokaże.
Wykonywałem instalację do odbioru Polsatu z Śnieżnych Kotłów w tzw. Obniżeniu Kudowy (w małej miejscowości położonej w górach). Odległość w prostej linii ok. 60km, widok na grzbiet Karkonoszy nie przesłonięty. Od około dwóch lat moc sygnału w kanale 47 jest wyraźnie większa. Antena kierunkowa Yagi 24- elementy, przedwzmacniacz ok. 30 dB. Sygnały w kanałach 30 oraz 35 szły zawsze z minimalnym śnieżeniem, ale z wyraźnymi zakłóceniami od nadajników czeskich. Polsat ładnie, bez interferencji. Przed laty snieżył (10 kW ERP w Polskię; w stronę Kudowy na pewno było coś pomiędzy 0,5 a 1 kW - z obserwacji i mojego doświadczenia). Po podniesieniu mocy na 100 kW ERP (w stronę Polski), obraz wyraźnie się poprawił. Wiążę z Śnieżnymi Kotłami nadzieje na odbiór polskiego DVB-T, bo na instalację gap-fillera w TSR Kulin Kłodzki chyba się nie doczekam... Co do wytłumień nadawczego systemu antenowego na Śń. Kotłach - przed remontem obiektu i jego wymianą w 1996 roku - wytłumienia mogły być dużo łagodniejsze. Do tego moc ERP maksymalna (na Polskę) wynosiła 200 kW (wtedy tylko TVP1, TVP2). W latach 80. czeski odpowiednik naszego "Radioelektronika" - pismo "Amaterske Radio" publikowało informacje o dalekim odbiorze polskiej TV z lokalizacji "Snezne Jamy" także w Pradze. Zresztą poziom ich literatury dotyczący kwestii technicznych dalekiego odbioru TV bił na głowę to, co dostępne mieliśmy w PRL. Ale to na marginesie. Z moich informacji oraz obserwacji (wspomniany rejon Kudowy oraz Wrocław) moce ERP na Śnieżnych Kotłach na maksymalnym azymucie promieniowania wynoszą teraz 3x po 100 kW.

Zulus_JG

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Zulus_JG »

Jelenia Góra jest na samym końcu przeznaczona do cyfryzacji. Nawet nie wierzę już w to, że MUX-1 wystartuje 01.06.2012 Czytałem dziś artykuł w Nowinach Jeleniogórskich, który nie daje nadziei na szybkie uruchomienie DVB-T ze Śnieżnych Kotłów.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

Aż tak to ja bym nie krakał. Faktem jest że mux1 musi być uruchomiony do 31.05.2012.
pozwolenia już są, więc teraz tylko kwestia techniczna. Myślę że tak źle nie będzie. A możesz przytoczyć ten artykuł? Jest on dostępny na nj24.pl?

Zulus_JG

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Zulus_JG »

krokodyl pisze:Aż tak to ja bym nie krakał. Faktem jest że mux1 musi być uruchomiony do 31.05.2012.
pozwolenia już są, więc teraz tylko kwestia techniczna. Myślę że tak źle nie będzie. A możesz przytoczyć ten artykuł? Jest on dostępny na nj24.pl?
Nie, artykuł można przeczytać w tygodniku na ten tydzień. Nie trzeba kupować gazety, ja przeczytałem w kiosku :)

JacekP

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: JacekP »


krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

Zulus_JG pisze: Nie, artykuł można przeczytać w tygodniku na ten tydzień. Nie trzeba kupować gazety, ja przeczytałem w kiosku :)
Jutro pójdę do sklepu i poczytam.
Porobiłem sobie dzisiaj profil terenu i do śnieżnych kotłów mam równiusieńkie 55,5 km. Idealny profil terenu. W tamtą stronę mam skierowaną antenę.
Teraz pozostaje tylko czekać na super odbiór.

Zulus_JG

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Zulus_JG »

JacekP pisze:Czy to jest ten artykuł ?

http://www.nj24.pl/article/kiedy-u-nas- ... ja-cyfrowa

Coś w tym stylu, ale bardziej rozbudowany, tak mi się wydaje. Ogólnie jednak chodzi właśnie o to, że pełną ofertę DVB-T będzie można oglądać pod koniec 2014 roku.

hilmi
Posty: 104
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: hilmi »

Jak juz kiedys pisalem cala cyfryzacja trwa za dlugo. Niepotrzebnie tak dlugo rozpowszechniany jest sygnal analogowy, ktory tylko zajmuje kanaly. Telewizja analogowa powinna byc wylaczona odrazu set boxy nie sa urzadzeniami drogimi mozna je kupic juz za 60zl najtansze. Polacy i tak zawsze czekaja na ostatnia chwile i jest mnostwo takich, ktorzy bez telewizji sie obudza:)) i wtedy dopiero kupia tunery. Poprostu powinien byc wlaczany MUX a na programie analogowym wyswietlony pasek na 1/4 ekranu ze program zostanie wylaczony w przeciagu miesiaca i tak to powinno sie odbywac takie dlugie przeciaganie analogowej telewizji to totalny NONSENS!

Bartt

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Bartt »

No panowie, ponoć Śnieżne Kotły ruszyły. Z ta mocą i lokalizacją to chyba idziemy na rekord zasięgu :) Może odbiera ktoś sygnał na k48 np. 200 km od nadajnika :?: ;)

hilmi
Posty: 104
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: hilmi »

We Wrocławiu odbiera bardzo dobrze;)

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

U mnie w Zgorzelcu znakomity odbiór. Sygnał jest bardzo silny że nawet oglądam w domu na laptopie na 5 centymetrowej antence dołączonej do laptopa.

hilmi
Posty: 104
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: hilmi »

hm a do tej pory mozna bylo ogladac tvp Wroclaw w Zgorzelcu?

DVBManiak

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: DVBManiak »

No nareszcie ruszyły cyfrowo Śnieżne Kotły. Ile lat na to czekaliśmy. U mnie odbiór bezproblemowy.

reptile

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: reptile »

Potwierdzam odbiór w... Karpaczu. O dziwo cyfra chodzi całkiem nieźle mimo to, że kanałów analogowych ze Śnieżnych Kotłów nie da się tu odbierać. W analogu powstają kilkukrotne odbicia i na ekranie jest tylko kolorowa plama.

Jest więc dużo lepiej niż się spodziewałem.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

hilmi pisze:hm a do tej pory mozna bylo ogladac tvp Wroclaw w Zgorzelcu?
nie nigdy
kiedyś było pasmo na TVP2, ale gdy je zlikwidowano to fakty tylko w internecie

z tego co wiem to do przedmieść Bolesławca dochodził sygnał

arom1

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: arom1 »

Wreszcie w Mirsku jest TVP Wrocław i to cyfrowo. :D

Zablokowany