DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

demola

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: demola »

Może przykład z abonamentem jest nietrafiony, ale wkurza mnie dzielenie polski na A i B. Przecież problem z którym boryka się Bogatynia, czyli brak MUX-1 i MUX-2 dotyczy dość dużej części południa polski. Oczywiście, zapewne większe miasta położone w górach ten problem mają rozwiązany, ale co z mniejszymi miejscowościami?

Dzięki wielkie w każdym bądź razie za odpowiedzi, pozostaje mi w takim razie pogodzenie się z faktem, że zostaję przy tym co mam. Niby i tak jest lepiej niż było, ale apetyt był dość duży. Swoją drogą ciekawi mnie jak sprawdzi się NTC przy gorszej pogodzie, coś mi się wydaje że będą duże problemy z odbiorem.

pabloki

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: pabloki »

Czy została już zwiększona moc mux2 ze śnieżnych kotłów? Po zmianie kanałów mux2 obecnie mam siłe 0, jakość 25, ber 20 -90.(są to gorsze osiągi niż dotychczas, okropne przycinki, mux 2 odbierałem ze śnieżnych kotłów).

Pozostałe mux1 i mux3 siła 1-2 ale najważniejsze że jakość 100, ber0. Zadowolony jestem szczególnie z mux3 z kotłów bo teraz mam lepszą jakośc i stabilniejszy odbiór mux3 niż ze ślęży.

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: ntcdvb »

@demola
Z odbiorem PL DVB-T w Bogatyni to jest bardzo ciekawie, ale należy oddzielić Miasto i Gminę.
W Mieście są miejsca gdzie odbierasz bezproblemowo 3 MUXy a są miejsca gdzie dziś dotarł MUX-3.
Do odbioru 3 MUXów niezbędne jest dobra instalacja antenowa (zewnętrzna) z przedwzmacniaczem i możliwość ustawienia jej wysoko (np. dach bloki na ul. Chełmońskiego, ul. Zamojskiego 28, Wyczółkowskiego) ale ze względu na ukształtowania terenu i Obserwator który utrudnia dotarcie sygnału do odbiorców.
Na terenie gminy jest z tym gorzej, bo mieszkańcy Działoszyna łatwiej łapią Żagań jak Jelenią. Porajów, Sieniawka, Kopaczów uzależniona jest tylko od TSR Bogatynia/Góra Wysoka.
Co do finansowania, to gapfiller uruchomi EmiTel ale kto zapłaci:
- Nadawcy (mało prawdopodobne, zbyt mało opłacalne)
- MAiC (obecnie dąży do zmniejszenia wydatków)
- UMiG Bogatynia i Burmistrz (można dofinansować artradio to i gapfiller)

Są większe populacje jak Bogatynia i mają dostęp także do 1/3 NTC.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: arek77_1971 »

U mnie wczoraj mux1 i mux 2 ze ŚK słabiutko.Dzisiaj mux1 80/90,mux2 90/90,mux3 100/100.Mux 3 ze Świerzawy 100/100 na drucie.

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: ntcdvb »

demola pisze:Swoją drogą ciekawi mnie jak sprawdzi się NTC przy gorszej pogodzie, coś mi się wydaje że będą duże problemy z odbiorem.
Kolego w Bogatyni bez względu na pogodę na pewno będzie dostęp do:
k.27 MUX MDR-SN Löbau / Schafberg
k.36 MUX ZDF Löbau / Schafberg
k.39 MUX ARD-MDR Löbau / Schafberg
k.49 MUX-3 TVP sieć SFN NW 03 DOL (ID 3410) – TSR Bogatynia / Góra Wysoka
k.53 Sit‘1 MUX ČT Raspenava / Chlum

Dobry dostęp masz do:
k. 43 Sit‘1 MUX ČT Liberec / Ještěd
k. 52 Sit‘2 MUX ČRo Liberec / Ještěd
k. 60 Sit‘3 MUX CDG Liberec / Ještěd

Możliwy dostęp masz do:
k.33 Sit‘1 MUX ČT Ústí nad Labem / Buková hora
k.55 Sit‘3 MUX CDG Ústí nad Labem / Buková hora
k.58 Sit‘2 MUX ČRo Ústí nad Labem / Buková hora
(warunek antena kierunek południowo-zachodni)
oraz
k.25 Sit’4 MUX DB Jablonec Nad Nisou / Černá Studnice
k.32 Regio Sit’3 MUX RTM Liberec / Skocznia
(tutaj podobnie jak z PL MUX-1 i MUX-2 - dla wybranych)

demola

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: demola »

@ntcdvb

Pisząc o gorszym odbiorze przy złej aurze na zewnątrz nie chodziło mi o czeskie czy niemieckie stacje nadawcze. Te zbierałem już od dawna bez problemów, choć sygnał z Czech mam słaby i często pojawiają się na nim artefakty, plus mam tylko (chyba) 4 kanały czeskie. Niemniej jednak bardziej jestem zainteresowany kanałami PL, a tu nawet dzisiaj przy sile sygnału na 10 i jakości 9 pokazywały mi się ścinki. Być może to choroba wieku dziecięcego, ale mam mocne obawy o jakość odbioru podczas ulewnych deszczy.

Ja mieszkam w ścisłym "centrum" czyli na PKS-ie, więc niezbyt korzystna pozycja. Do dzisiaj nie odbierałem żadnego sygnału cyfrowego PL i szczerze mówiąc myślałem że dotknie mnie blackout ;) Jeżeli jest jednak tak jak piszesz, czyli że niektórzy w mieście mają 3 muxy to jest gorzej niż myślałem, oczywiście z mojej perspektywy, bo gdyby takiej opcji pozbawione było całe miasto to może kiedyś ktoś zdecydował by się na jego doświetlenie, a tak nikt nie zrobi tego dla paru rodzin.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: SAT-COM »

W okolicach Kudowy słabo po zmianie kanałów.
Odbiór MUX1 i MUX2 se Śnieżnych Kotłów tylko sezonowo.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Lubin os Polne w dołku i zasłonięta Ślęża przez ciągi wieżowców, MUX-y ze Śnieżnych Kotłów:

23 lipca po godzinie 6 (zaraz po uruchomieniu)

MUX1: jakość na 78-90 % przycinki
MUX2: jakość na 90% bez zacięć, ok
MUX3: jakość na 78-90 przycinki

wieczorem około 19 tego samego dnia

MUX1: jakość na 90 bez zacięć, ok
MUX2: jakość na 90 bez zacięć, ok
MUX3: jakość na 78-90 przycinki

dzisiaj rano po 6

wszystkie MUX-y na 90% bez zaciec, ok

Wiec chyba coś jeszcze było strojone wczoraj

edit/ Pisownia!
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2013, o 08:13 przez sampler, łącznie zmieniany 1 raz.

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: ntcdvb »

demola pisze:..., a tu nawet dzisiaj przy sile sygnału na 10 i jakości 9 pokazywały mi się ścinki. Być może to choroba wieku dziecięcego,...
Kolego u mnie dziś pojawiła się dziwna sytuacja a mianowicie sygnał MUX-3 z Jelenie Góry był silniejszy jak z TSR Bogatynia i odbiornik zaświdrował.
Ale to magia sieci SFN, że sygnał na jednym kanale jest z kilku nadajników ale byłem pewny, że odbiornik będzie sumował sygnał a nie jak dziś zmieniał nadajniki.
Nie miałem dotychczas takiej sytuacji a odbieram już Czeskie SFNy sporo czasu. :o

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: belzebiusz »

SFN nie polega na sumowaniu sygnałów. ;)
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=82566

Maniek91Juve

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: Maniek91Juve »

Witam
Czy Śnieżne Kotły nadają na kanale 55 ? bo wiem ze nastąpiła zmiana kanału.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: belzebiusz »

Nie, kanał 55 to MUX-1 z Kłodzka (Czarna Góra) i z Wrocławia (Ślęża).

Śnieżne Kotły (wszystko po 100 kW):
MUX-1: k. 30
MUX-2: k. 35
MUX-3: k. 49

Maniek91Juve

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: Maniek91Juve »

OK dzieki

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: ntcdvb »

Niestety MUX-1 k.30 nadal nie dociera do Bogatyni, :( może kiedy TV TRWAM wejdzie w skład tego MUXa będzie tak jak z zasięgiem Radio Maryja (w każdej parafii) :lol:

Emitel tak ciężko pracuje, że nie uporał się a aktualizacją wykazów nadawanych emisji i w nich nadal nadaje analogowo:
http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_W2E
http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_W3N
8-) Ale są wakacje, sezon urlopowy. ;)

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: Cyfrowy »

ntcdvb pisze:Niestety MUX-1 k.30 nadal nie dociera do Bogatyni, :(
W sprawie doświetleń MUX-1 i MUX-2 dla Bogatynii będą prowadzone rozmowy z nadawcami komercyjnymi i operatorem technicznym http://www.bogatynia.pl/content/view/full/18471

ntcdvb

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: ntcdvb »

W azymucie 280 tłumienie to 13,3 dBW, 290 tłumienie to 9,7 dBW, 300 tłumienie to 6,8 dBW, 310 tłumienie to 4,4 dBW.
To proste wyliczenie 50 – 13,3 = 36,7 dBW a to jest 4 kW ze 100 kW jakie tam nadajnik może nadawać.

Dlaczego nieudolnością UKE obarcza się Emitel i powiela pogląd, że to operator techniczny jest kiepski lub że sygnał jest za słaby przez Góry.

Jeśli jest moc 4000 W i góry po drodze to możliwości odbioru maleją do 0, ale przy mocy 20000 (20 kW) sytuacja jest już nieporównywalna.

olgierd

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: olgierd »

APiK pisze:Potvrzuji bezproblémový příjem všech tří MUXů v Pardubicích. k49 je o cca 8dB slabší než k30 a k35. Použitá anténa TAP-20.

Potwierdzam stabilny odbiór wszystkich multipleksów w Pardubicach (Czechy). K49 jest około 8 dB słabsze niż K30 i K35. Typ anteny: TAP-20.
Kolega z Pardubic potwierdza odbiór z Śn. Kotłów na kierunku tłumionym przez antenę nadawczą RTON. Odbieram stabilnie MUX-1 oraz MUX-2 na bardzo rozbudowanej antenie w wysoko położonej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej (jedyny osiągalny tam RTON). Po MUX-3 nie ma śladu. Czym tłumaczyć słabszy o 8 dB poziom sygnału w kanale 49 ? Przed 23 lipca odbierałem znośnie analogowy polsat w kanale 47 oraz stabilnie MUX-1 w tymczasowym kanale 48.
Czy MUX-3 w kanale 49 nadawany jest z innej anteny (np. tej na elewacji budynku RTON) ze Śnieżnych Kotłów?

Awatar użytkownika
APiK
Posty: 79
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 10:34
Miejscowość: Pardubice
Instalacja antenowa: UHF Color supra k21-69, VHF yagi k6+TEROZ č.604 ULTRA LOW NOISE, VKV Dipol 3
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły, Czarna Góra + CZ all

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: APiK »

Můj předpoklad je, že všechny tři multiplexy jsou vysílány do stejného (hlavního) anténního systému. Když se vysílá do záložního anténního systému (na boku budovy), není v Pardubicích po signálu ani vidu.
Důvodem zřejmě bude frekvenční závislost AS, která se nejvíce projeví ve směru tlumení.
K48 i analogový k47 v Pardubicích však chodil o mnoho lépe.
V minulém týdnu jsem byl v Szklarskiej Porębie, kde byl signál (úroveň) všech tří multiplexů stejný.

Moje przypuszczenie jest, że wszystkie trzy MUXy (MUX1-3) są nadawane do tego samego systemu antenowego (antenowy system główny). W przypadku nadawania do antenowego systemu na elewacji budynku RTON, jest w Pardubicach brak sygnału.
Przyczyną wydaje się być zależność częstotliwości systemu antenowego, które może wystąpić więcej w kierunku tłumienia.
K48 i K47 (analogowy) sa w Pardubicach odbieral znacznie lepiej.

W poprzednim tygodniu byłem w Szklarskiej Porębie, tam był sygnał (poziom) wszystkich MUXow wyważony.

Przepraszam za tłumaczenie. :?

Awatar użytkownika
APiK
Posty: 79
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 10:34
Miejscowość: Pardubice
Instalacja antenowa: UHF Color supra k21-69, VHF yagi k6+TEROZ č.604 ULTRA LOW NOISE, VKV Dipol 3
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły, Czarna Góra + CZ all

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: APiK »

olgierd pisze:Odbieram stabilnie MUX-1 oraz MUX-2 na bardzo rozbudowanej antenie w wysoko położonej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej (jedyny osiągalny tam RTON).
Gdzieś w górach Bystrzyckich (Orlické hory) ?

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: SAT-COM »

W okolicach Lewina Kłodzkiego koło Kudowy Zdrój pomiędzy Górami Stołowymi a Górami Orlickimi jest prześwit przez Czechy na Śnieżne Kotły. W dobrych lokalizacjach można odbierać przez cały rok. W okolicach sezonowo głównie zimą.

Ps. Szykują się u was jakieś zmiany kanału MUX4 CZ z Černej Studnice K25 ?
Po uruchomieniu MUX3 PL na Dolnym Śląsku nie ma możliwości odbioru :( .
A szkoda :cry:

Zablokowany