DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

26 stycznia w godzinach 01-06 odbywała się konserwacja nadajnika w Legnicy na Piastowskiej. Nadajnik ten nadaje w SFN ze Śnieżnymi Kotłami na kanale 49 z mocą 2.8 kW. Przy wyłączonym nadajniku w Legnicy taka jest różnica w odbiorze ze ŚK:

5:45
Obrazek

6:10 Włączono nadajnik w Legnicy
Obrazek

olgierd

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: olgierd »

Skąd ja to znam... Na wschodzie Wrocławia, z powodu doświetlenia Mux-3 przez Żórawinę, anteny ustawiam tylko kompromisowo - na minimum zakłóceń od SFN-u, a nie na maksimum odbioru Ślęży. Niestety. Sprawdzane na wielu różnych odbiornikach.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Dzisiaj MUX-3 ze Śnieżnych Kotłów b słaby sygnał BER ponad 60000 10e-8 nie da się oglądać. MUX-1 i MUX-2 oczywiście idealny BER 0 10e-8

terror

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: terror »

Czy jest możliwość odbioru MUX2 w miejscowości Opolno Zdrój (obok Bogatyni)? W linii prostej jest ok 45km. Przeszkód pewnie sporo po drodze (z odbicia pewnie nic nie złapie). Jeśli tak to jakiej anteny do tego użyć? Skierować sygnał mniej więcej wiem gdzie (z dvbt-finder). Nie chce kupować anteny w ciemno (tym bardziej, że nie wiem czy to się powiedzie). Spokojnie antenę mógłbym zamontować na kominie (dom ma dwa piętra).

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Czy trwają jakieś prace na ŚK? Poziom sygnału MUX-3 bardzo zmalał szczególnie spada w godzinach porannych.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

U mnie ostatnio skacze BER na MUX 3 przy dobrym sygnale zs Snieżnych Kotłów (w zależności od pory dnia). Od czasu do czasu robi sie też mozaika na programach z tego MUXu jak BER skacze od 1-50. Pozostałe MUXy dobre BER stałe 0.
Co dziwne Wiwa odbiera dobrze, natomiast TV Philips ma problemy z tym MUXem.
Właściwie to ten parametr BER jakie powinien mieć prwaidłowe wartości, bo na pozostałych MUXach mam zawsze 0 i odbiór jest dobry, na tym trzecim też tak było, ale ostatnio właśnie zaczął skakać.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: stefan90 »

Czy mógłby ktoś z Państwa, najlepiej z emitela wyjaśnił co się ostatnio dzieje z MUX 2 ze ŚK? MUX1 (k.30) u mnie jakość 80% siła 72% MUX3 (k.39) podobnie. Nic się nie zacina, obraz jest cały czas. Natomiast MUX2 katastrofa, czasem pojawia się na kilka minut, potem cisza - brak sygnału. Czasem są dni że działa bez zarzutu. Poziomy jakości sygnału są różne zazwyczaj oscylują miedzy 72 a 81%. Wszystkie muxy są nadawane przecież z tą samą mocą, kierunkowoscią, więc kompletnie nie rozumiem co jest grane. Moja lokalizacja to Wałbrzych

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: sampler »

Potwierdzam są wahania sygnału na MUX-2 u mnie zdarzają się także przycinki gdy BER jest duży.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: stefan90 »

Na pewno coś to jest kombinowane bo aż sie wierzyć nie chce że że wszystko pozostałe gra bez zarzutu ( nawet 3 muxy czeskie) a tutaj się cuda dzieją. Może są jakieś prace mające na celu poprawe jakości sygnału. Oby jak najszybciej się to wyjaśniło bo u mnie w tej chwili na tym muksie ciemność, czasami przerywana strzępami głosu i pikselozy.

kola012

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: kola012 »

Mam nową antenę kierunkową DIPOL 16/21-60 z symetryzatorem (+ 5m dobrego kabla, wycelowaną prosto w nadajnik, który antena widzi bezpośrednio (Jelenia Góra, Zabobrze III) i pomimo, że sygnał mam na max to i tak co jakiś czas mam drobne przycinki na MUX3. Na TVP1HD lub TVP2HD w ciągu godziny potrafi się 4-5 razy przyciąć. Taka sytuacja jest od dłuższego czasu (co najmniej kilka miesięcy).
Chcąc wykluczyć za silny sygnał, przed wtyczkę RF wstawiłem tłumik 16db (odgałęźnik) ale sytuacja się nie poprawiła (sygnał dalej jest na max)
Też macie takie przycinki?
Na MUX2 (TVN, Polsat...) nie zauważyłem przycinek ale bardzo rzadko coś z niego oglądam.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Te "przycinki" u mnie "mozaika" - trochę inny efekt niż pikseloza i na dodatek fonia nie przycina jest poprawna, na MUXIE 3 ma miejsce przy dobrym sygnale (nie przesterowanym ani nie za słabym ) wówczas gdy "skacze" BER. Przy wzroście z 0 na około 20 takie mozaikowanie obrazu występuje. Pozostałe MUXY mają stały BER 0 i jest wszysko OK.
Tak więc dziwne są te wahania parametru BER. Przy takim samym poziomie sygnału są pory , że jest 1-7 to znowu wzrasta do 10-25 i zaczyna się ta mozaika na ekranie.
Możliwe, że to przeładowanie spakowanego sygnału na tym MUXIE daje te" efekty".
Inny telewizor na innej antenie w tej samej lokalizacji odbiera ten 3 MUX poprawnie.
Możliwe, że pewne typy TV nie za bardzo sobie radzą z takim sygnałem. U mnie TV Philips nie radzi sobie, za to na tym samym sygnale tuner DVB-T Wiwa odbiera poprawnie.
Koledzy piszą o MUXIE 2 u mnie z kolei jest on prawidłowy, natomiast MUX 3 ma niestabilny ten BER, więc nie wiadomo już właściwie o co chodzi w ogóle.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: K63 »

Miałem taki przypadek na tv Manta. Antena siatkowa pasywna - sygnał na mux-3 -> siła / jakość 100%/100%. Pomiar miernikiem wykazał siłę 85 dBmV, preBer 1.0E-8, postBer 1.0E-8. Na pozostałych dwóch muxach siła odrobinę niższa, ale powyżej 80 dBmV, BER taki sam i wszystko OK.
Stłumienie sygnału na mux-3 do ok. 70 dBmV nic nie dało. Pomimo że BER był w porządku i tak wyskakiwała pikseloza (na tv siła / jakość nadal 100%/ 100%). Większe tłumienie powodowało już totalną degradację odbioru (ale tylko na mux-3), pomimo ze miernik pokazywał wartości które powinny jak najbardziej gu możliwiać.
Problem rozwiązał się po podłączenie dekodera Ferguson T65. Jemu tak wysoki poziom sygnału nie przeszkadzał w stabilnym odbiorze na żadnym mux-ie.
Jak widać dużo zależy od sprzętu odbiorczego.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: TLW/SZA »

Też taki przypadek zauważyłem na tunerze Opticum po doładowaniu MUX-3 dwoma kanałami HD.

Zdarza się że jest właśnie wyżej opisywana mozaika,natomiast tuner Manty radzi sobie elegancko i był o ponad 70 złotych tańczy od Opticuma.

Jak widać sprzęt też ma spory wpływ na odbiór NTC.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: stefan90 »

U mnie natomiast od wczoraj znów poprawił się odbiór MUX2 - siła 72% jakość 83% i to na dwóch różnych dekoderach. Jak dobrze pójdzie pewnie taka sytuacja utrzyma się przez parę dni. Oczywiście pozostałe muxy bez zmian - odbiór idealny. Chyba nikt nie zna odpowiedzi, skąd takie efekty specjalne się pojawiają ;)

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Poza tym, telefon komórkowy położony w odległości do około metra od odbiornika też potrafi wywoływać efekt niezłej "pikselozy" na programie podczas kiedy odświeża logowanie do sieci.
Tyle, że to zupełnie inna sprawa, ale warto na nią zwrócić uwagę, dla tych którym kilka razy na dzień robi się "przycinka" z niewiadomych powodów.

Co do "dziwnego" odbioru efektu "mozaiki" na ekranie mojego Philipsa nie mam pojęcia o co chodzi zupełnie. Są pory, że BER wzrasta do 25 i wówczas jest zupełnie poprawna fonia, za to na ekranie kolorowa "mozaika" to znowu BER jest 1-5 i wówczas wszystko jest OK.
W zależności od pory dnia...
Ach ta technika cyfrowa..

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: stefan90 »

Technika cyfrowa... w Polsce, zapomniał Pan dodać. Jeżeli na całe województwo, we większości górzyste zastosowane są tylko 3 nadajniki stacji komercyjnych to nie ma się co dziwić że są takie efekty wizualne. Akurat w tym przypadku który dotyczy mnie chyba nie to jest jednak winne. Problemem może być niezmodernizowany system antenowy, który w taki sposób pracuje. Obecnie modernizowany jest nadajnik rzeszowski i chyba ten w Raszynie. Lada chwila prace się skończą i zobaczymy jakie tam są efekty. Jeśli będą pozytywne może emitel zainwestuje też w te dolnośląskie.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: stefan90 »

Czy ostatnio było coś kombinowane z MUX2? Poziom i jakość sygnału znów spadła, obraz co chwile zanika a tuner pokazuje "brak sygnału". MUX1 bez zmian, odbiera bez problemu.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: arek77_1971 »

Witam,od jakiegoś czasu coś się dzieje z MUX2 siła 85% a jakość 0-15% a było siła 85%-90% a jakość 85%-95%.Czy ktoś coś zauważył.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: eter »

Ale masz tak cały czas czy mówisz raczej o sporadycznych spadkach sygnału...?
Jakieś przerwy w mocy sygnału, aż do przerwania normalnego odbioru w porannych godzinach kilka dni temu widziałem, ale to tylko chwilowe było.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Post autor: arek77_1971 »

Od kilku dni,sprawdzałem teraz moc86% jakość 0% mux1 moc 95% jakość97% mux3 100% na 100%

Zablokowany