DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

Chemical Attack

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Chemical Attack »

W Nowej Rudzie bez zmian... jak znajdę chwilę to może jeszcze anteną pokręcę, ale mam złe przeczucia..Jestem w czarnej d.. jeśli chodzi o cyfryzację.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

zgodnie ze wszystkimi mapkami w Nowej Rudzie nie odbierzesz śnieżnych kotłów - niestety
a czarna góra wchodzi w grę?

EDIT:
ale jaja - na mapce zasięgu jest zielono, ale wokół Nowej Rudy, nawet nie ma żółtego tylko jest biały, czyli całkowity brak zasięgu

Chemical Attack

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Chemical Attack »

Nic nie ma:( Zostały mi Chrzelice, na łasce i niełasce pogody i tropo.. Ale mapy na stronie ministerstwa stwierdzają ze NR jest w zasięgu, więc się zastanawiam gdzie to zmierzono..

Tak sobie myślę.. TV miała objąć zasięgiem 95% populacji.. czyli licząc że jest nas 38mln.. wychodzi, że bez telewizji może pozostać ok 1,9mln. Całkiem spora grupa. Jestem pewnie i w tych 5 i 2 procentach które są wykluczone w zależności od MUXu.

DVBManiak

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: DVBManiak »

Współczuję takiej sytuacji. Musisice się starać o doświetlenia, bo zostaniecie bez telewizji. U mnie Śnieżne Kotły chodzą z jakością 100% na tunerze usb i antenie kierunkowej z symetryzatorem ustawionej tak na 175-180', a Śnieżne Kotły w moim położeniu to 240,1' i 104,2 km. Jestem wręcz zdumiony. Co ciekawe na antenie siatkowej nie idzie, trzeba obrócić bardziej antenę, a kierunkowa niby taka kierunkowa a łapie mi przy tak wielkiej różnicy kątowej wszystkie nadajniki. Obecnie cyfrowo łapię MUX-3 z Żórawiny, MUX-2 z Kłodzka i Ślęży, MUX-1 z Kłodzka, MUX-1 ze Ślęży oraz MUX-1 ze Śnieżnych Kotłów. Oraz oczywiście wszystkie czeskie MUX-y z Pradziada.

Mój profil terenu dla Śnieżnych Kotłów
Obrazek

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

Chemical Attack pisze:Nic nie ma:( Zostały mi Chrzelice, na łasce i niełasce pogody i tropo.. Ale mapy na stronie ministerstwa stwierdzają ze NR jest w zasięgu, więc się zastanawiam gdzie to zmierzono..

Tak sobie myślę.. TV miała objąć zasięgiem 95% populacji.. czyli licząc że jest nas 38mln.. wychodzi, że bez telewizji może pozostać ok 1,9mln. Całkiem spora grupa. Jestem pewnie i w tych 5 i 2 procentach które są wykluczone w zależności od MUXu.
Mapy na stronie ministerstwa są niedokładne. Wejdź na dvbtmap.eu i kliknij COVERAGE MAP i uruchom z prawej różne nadajniki o zobacz co z tego wyjdzie.
Dlatego jestem za tym by w takich przypadkach uruchamiać dodatkowe malutkie nadajniczki, jeśli chodzi np o minimum 20-25 tys osób, a jak mniej to karta od TVP (oczywiście za kaucją coś w stylu Aero2) i odbiór z astry.

Chemical Attack

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Chemical Attack »

Ja wiem o tym, ale jak zgłosiłem że mają lipne mapy to mi napisali, żebym lepszą antenę kupił, albo wyżej umieścił. Mapy podobno dostarczył im Emitel.. który nie mówi jak i gdzie pomiary wykonywał. Koło się zamyka... Nie wiem już do kogo jeszcze mógłbym napisać. Chyba do premiera.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

Mapy na stronie emitela są niedokładne.
np na tej mapie widać że Nowa Ruda i Bogatynia mają zasięg co faktycznie jest nieprawdą
http://www.emitel.pl/mux1-etap-2-mapa.jpg-60884


na dvbtmap.eu mapy są bardziej dokładne, niestety ministerstwo będzie twierdzić że nic się dzieje i zasięg jest tylko to twoja wina

DVBManiak

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: DVBManiak »

To niech przyjadą z Ministerstwa i sami zobaczą jak wygląda sytuacja w Nowej Rudzie i okolicach.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Tomasz Berezowski »

Dla Nowej Rudy będzie wymagany gapfiller z tej lokalizacji:
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=198

Chemical Attack

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Chemical Attack »

Panowie o czym tutaj mówić.. sami widzicie jak cyfryzacja w kraju wygląda. Niejednokrotnie pisaliśmy na tym forum co jest nie tak. Pogratulować specjalistom którzy tworzyli plany cyfryzacji, skoro grupa w większości amatorów z forum potrafi wskazać jakie błędy popełniono.. szczególnie na dolnym śląsku.
Oczywiście nikt do błędów się nie przyzna. Winnych brak. Może jest to też wynik tego, że wszystkie multipleksy obsługuje jedna firma.. gdyby była konkurencja, może by im bardziej zależało.

hilmi
Posty: 104
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:25
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: hilmi »

a w ogole beda utworzone na dolnym slasku jakies TSR w rejonach groskich muxy??

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Tomasz Berezowski »

Przymierzamy się do testów gapfillerów MUX-2 w Kotlinie Kłodzkiej w niedługim czasie. Będę informował, kiedy ustalimy lokalizacje i terminy.

linkers
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, o 09:34
Odbiornik: NBOX, ARIVA HD COMBO, DONGLE USB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin / Piaski / Raabego

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: linkers »

Panie Tomaszu, to proszę też zachaczyć o siedmiotysięczną miejscowość Głuszyca (obok Nowej Rudy), podobnie jak i Nowa Ruda jesteśmy odcięci od cyfrowego pokrycia tv... :(

Może coś tut się uda: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=171

Bartt

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Bartt »

Tomasz Berezowski pisze:Przymierzamy się do testów gapfillerów MUX-2 w Kotlinie Kłodzkiej w niedługim czasie. Będę informował, kiedy ustalimy lokalizacje i terminy.
Biorąc pod uwagę że Kolina Kłodzka ma wybrane jedne z najbardziej niekorzystnych parametrów emisji mux-1 i 2, czyli kanały 55 i 58 w SFN z FEC 5/6, wydaje się to nieuniknione. Nie mam nic przeciwko SFN, bo w przypadku gapfillerów jest ono wręcz konieczne, ale tak wysokie kanały w górach (o czym pisałem już wielokrotnie) to nieporozumienie :evil:. Dodatkowo wybrano w Polsce dużą przepływność mux-ów kosztem korekcji błędów - moim zdaniem max. granicą powinien być FEC 3/4. Dodatkowo pokutuje zasada jakiegoś minimalizmu zakładająca że jak analog ma 100kW to cyfrze wystarczy 20. Może i tak jest w warunkach laboratoryjnych ale nie w górach :|. Oczywiście pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć np. odbiór w miejscowościach otoczonych górami, ale co znaczy niższy kanał wystarczy przekonać się w ciągu ostatnich miesięcy - zmiana z 61 na 32 kanał na Suchej Górze - znakomita poprawa odbioru, emisja na wysokich kanałach z nowych nadajników mux-1 - problemy z odbiorem.
Ciągle zadaje sobie to samo pytanie czy osoba (osoby) planująca u nas w kraju sieć DVB-T miała jakieś podstawy telekomunikacji :?:. Może była po marketingu :?:

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: apk »

Czy są szanse na wcześniejsze uruchomienie 2 multipleksu Śnieżne Kotły czy jednak dopiero 31.12.2013r.

Chemical Attack

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Chemical Attack »

Jeden doświetlacz dookólny na górze kalenica załatwiłby sprawę po obu stronach pasma górskiego.. w końcu to szczyt wyższy niż Ślęża i kiedyś wykorzystywany do przesyłania częstotliwości radiowych..

@Bartt
Osoby, czy też osób które to zaplanowały nie istnieją, zaginęły. Jak pisałem odpowiedzialnych brak.

Mam nadzieję, że testy gapfillerów nie będą trwały tyle co testy z DVB-T.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2012, o 15:55 przez Chemical Attack, łącznie zmieniany 1 raz.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

apk pisze:Czy są szanse na wcześniejsze uruchomienie 2 multipleksu Śnieżne Kotły czy jednak dopiero 31.12.2013r.
nie ma częstotliwości, nie ma nadajnika więc trzeba jeszcze długo czekać
ostatnio Tomasz Berezowski powiedział że znalazła się częstotliwość dla Giżycka, więc mam nadzieję że dla nas tez się znajdzie

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: apk »

Na terenie górzystym wykorzystałbym częstotliwości 8 multipleksu .

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

tylko że praktycznie wszystkie częstotliwości są zajęte przez analog
jest wiele kopii Polsatu, TVP1 i TVP2

chopin

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: chopin »

Szprotawa lubuskie odbieram na kanale 58 Snieżne Kotły prograuje mi się tylko TVP Wrocław po zatym brak reszty programów.Moc sygnału 100% jakość 90% Czy ma ktoś podobny problem?

Zablokowany