Strona 1 z 47

DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

: 7 grudnia 2009, o 21:15
autor: krokodyl
Kiedy i czy w ogóle będą wprowadzone testy w rejonie Jelenia Góra przed wprowadzeniem DVB-T i z jakich nadajników będzie nadawany sygnał?

Będzie z Nowej Karczmy?

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 11 grudnia 2009, o 11:08
autor: am00
Z Jelenia Górą jest pewien kłopot. Docelowo są tam przewidziane kanały: 30, 35, 37, 47, 49 i 54. Niestety są one wykorzystywane przez telewizję analogową. Śnieżne Kotły to k30 TVP1, 35-TVP2 i 47-POLSAT, a Nowa Karczma to k37-TVP2 i 54-POLSAT. Pozostaje kanał 49 i ten może być użyty testowo w Lubaniu, ale tak by nie zakłócić przemiennika TVP2 we Wleniu i POLSATU w Wałbrzychu.
Z czym więc mozna wystartować bez wyłaczania analogu?
Można pożyczyć sobie docelowy kanał 48 z Żagania i odpalić go ze Śnieznych Kotłów z mocą 100kW, co załatwiłoby cały rejon i tak jest przewidziane dla MUX-1 zgodnie z harmonogramem czyli 31 marca 2010.
Dla MUX-2 niestety nic nie ma.
Natomiast multiplex własny TVP czyli MUX-REG, dla którego przewidziany jest kanał 49 może go od zaraz testować w Lubaniu z polaryzacją pionową i nieco ograniczona mocą i próbować w kanale 37 w Jeleniej Górze, ale w mieście tez z polaryzacją pionową, tak żeby nie zakłócić sygnału TVP2 z Nowej Karczmy w miejscach gdzie nie dociera TVP2 ze Śnieżnych Kotłów. Decyzja kiedy TVP skorzysta z tych możliwości zależy tylko od niej. Nie sądzę by im się paliło.

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 14 stycznia 2010, o 20:26
autor: apk
W marcu mają uruchomić 24 nadajniki zgodnie z harmonogramem http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 i nie wyobrażam sobie aby nie dotrzymali terminu ze względu że start NTC ruszył 30 Września mimo testy ale nadajniki nadają z docelową mocą z EPG .
Politycy twierdzą że zastaliśmy "zastaliśmy Polskę analogową, a zostawimy cyfrową" to coś zobowiązuje i w tym roku wybory . Nadajnik Śnieżne Kotły będzie nadawany na 48 kanale i jak uruchomią nadajnik na Ślęży i w Kłodzku to cały Dolny Śląsk będzie w zasięgu NTC . :)

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 21 stycznia 2010, o 20:28
autor: grzesiek811
Ja sobie nie wyobrażam, że w marcu ruszą zgodnie z harmonogramem. We wrześniu maił być oficjalny start DVB-T w 4 miastach, tymczasem pozostały tam emisje testowe, a o oficjalnym starcie możemy pomarzyć. Póki co trwają przepychanki, kto ma być w którym multipleksie. Nadawcy komercyjni mieli dostać II mux, ale ministerstwo infrastruktury zapowiedziało, że na razie ruszi I mux, który będzie odzwierciedleniem oferty analogowej (TVP1, TVP2, TVPinfo, TVN, TV4, TV puls, Polsat). Poniżej link do artykułu:
http://forsal.pl/artykuly/387944,w_pier ... jnych.html

Najpierw musi przejść ustawa w sejmie, potem wybór operatora (problem jest z TVP, bo jako firma państwowa musi ogłosić przetarg i tu mogą pojawić się problemy, odwołania i opóźnienia) i dopiero możemy pomyśleć o oficjalnym starcie. Dobrze będzie, jeżeli pozostałe nadajniki ruszą tylko z półrocznym opóźnieniem. Nikt nie zainwestuje w 24 nadajniki, jeżeli nie wiadomo co będzie z DVB-T w naszym kraju.

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 8 marca 2010, o 21:40
autor: krokodyl
To co wiadomo coś co do startu DVB-T w naszym regionie?

Przygotowania w nowej karczmie były od dość dawna - termin 31 marca może nie realny ale jakieś testy? może ktoś ma wtyki w emitelu czy coś?

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 8 marca 2010, o 21:56
autor: Demon
krokodyl pisze:To co wiadomo coś co do startu DVB-T w naszym regionie?

Przygotowania w nowej karczmie były od dość dawna - termin 31 marca może nie realny ale jakieś testy? może ktoś ma wtyki w emitelu czy coś?
Wtyki są: Jarosław Mroczkowski i Jarosław Bałuka. :roll:

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 12 marca 2010, o 13:58
autor: lezynski1
Witam!!!!!!!!!Dziś rano dzwoniłem do Emitela i pytałem o funkcjonowanie nadajnika w Wichowie,bo nie mogę złapać sygnału(tylko 45 km od nadajnika,wcześniej łapałem bez problemu).Zapytałem także,czy 31 marca włączą na Dolnym Śląsku DVB-T,odpowiedziano mi,że będzie poślizg i to nie wiadomo jak długi,bo coś tam TVP,że ustawy o cyfryzacji jeszcze nie ma itd.Może by się Panowie J.Mroczkowski i J.Bałuka oficjalnie wypowiedzieli co do DVB-T na Dolnym Śląsku????

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 12 marca 2010, o 16:02
autor: grzesiek811
Czyli jednak najpierw musi przejść ustawa w sejmie? No to powodzenia. Lipiec - sierpień najwcześniej. Posłom się nie spieszy.

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 17 marca 2010, o 18:34
autor: tolus
Pytanie do Emitela - z jaka moca nadaje Polsat w Analogu ze Śnieznych Kotłów - bo na waszym wykazie chyba jest blad co do ERP ( 10 czy raczej 100 ? )

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 17 marca 2010, o 20:03
autor: qwerty
http://radiopolska.pl/

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 17 marca 2010, o 20:49
autor: tolus
radiopolska jak inne serwisy podaja czasem dane nieaktualne wiec pytam ;) dla przykladu radiopolska nie zmienila jeszcze mocy tvn'ow i pulsow ;)

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 22 marca 2010, o 18:36
autor: Tomy M.
Eeeeee ... i co tam z DVB-T ze Śnieżnych Kotłów? Jest sens wyciągać antenę na dach? Dostanę jakieś odszkodowanie od Emitela za zbędny zakup tunera DVB-T i anteny YAGA? Dodam że analogowej TV z Śnieżnych Kotłów nie mogę oglądać bo jakość tragedia mimo że jestem 2 km od nadajnika, mam nadzieję że jakość sygnału do cyfrowej TV będzie wystarczająca.

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 22 marca 2010, o 19:17
autor: qwerty
Oczywiście, że nie. Przy 2 km to na drucie złapiesz. Analog źle odbiera, bo masz przesterowany sygnał.

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 22 marca 2010, o 20:47
autor: Demon
qwerty pisze:Oczywiście, że nie. Przy 2 km to na drucie złapiesz. Analog źle odbiera, bo masz przesterowany sygnał.
Nie koniecznie, nie koniecznie. W przypadku nadajników na nizinach łatwiej jest odebrać sygnał z takiego bliska. Anteny nadawcze nie promieniują kuliście, ale w kształcie oponki. Jeżeli nadajnik znajduje się na górce to dodatkowo przesłaniany jest zboczem. Podobne problemy z odbiorem telewizji mają podobno mieszkańcy Sobótki, która leży u podnóży Ślęży.

Jak włączą wreszcie nadajnik z NTC, to kolega @Tomy M. przetestuje odbiór w takich warunkach.

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 23 marca 2010, o 16:00
autor: grzesiek811
Zgadza się ukształtowanie terenu jest bardzo ważne. Np. czeskie multipleksy bez problemu można złapać we Wrocławiu, a nawet dalej, a w okolicach Wałbrzycha jest już problem, taka dziura w zasięgu.

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 24 marca 2010, o 09:30
autor: tolus
Grzegorz ja mieszkam w Boguszowie i mam oba multipleksy - liberec i trutnov, wieczorami i przez noc pojawia sie Wichów, na bialym kamieniu na katowej u znajomej sa tylko oba muxy z czech, ale wiem ze w Mieroszowie juz nie ma sladu czegokolwiek.

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 24 marca 2010, o 11:35
autor: apk
Kiedyś robiono testy z nadajnika analogowego na Śnieżce i tak wysoko postawiony nadajnik DVB-T może poradzi załatać dziury na obszarze górzystym już nie pamiętam mocy nadajnika ale ja w Legnicy odbierałem .

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 24 marca 2010, o 19:55
autor: grzesiek811
tolus pisze:Grzegorz ja mieszkam w Boguszowie i mam oba multipleksy - liberec i trutnov, wieczorami i przez noc pojawia sie Wichów, na bialym kamieniu na katowej u znajomej sa tylko oba muxy z czech, ale wiem ze w Mieroszowie juz nie ma sladu czegokolwiek.
Ja mieszkam w Dobromierzu i nigdy nie mogłem złapać nic z Czech, ani z cyfry, ani z analogu, a 3 km dalej w Pietrzykowie bez problemu analog Czeski odbierają, nie wiem jak cyfre, ale pewnie też. Po prostu wygląda, że mam nie za ciekawą lokalizację.
A z ciekawości jaką antenę używasz, bo ja mówię o obserwacjach na szerokopasmowej, ale że nic nie zaobserwowałem, to na razie nie inwestuję w lepszą.?

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 24 marca 2010, o 22:17
autor: tolus
Mam telmora 860p25, oraz ATX 88 (chyba taka - nie ma juz takiej nigdzie a swojego czasu kupilem w 2003 na gieldzie we Wrocku za 90 zeta), obie odbieraja identycznie - moje anteny sa na wysokosci ok 565-567 m.n.p.m, a jakies 28-30 m.n.p.t. - w polowie drogi miedzy nami (wzgorze obok Jabłowa) jesienia 2009, robilem testa na tunerze USB DVB-T i telmorze zasilanym z akumulatora samochodowego - i wczyaly mi sie nawet muxy z lobau i drezna, i czeskie chyba 4 rozne lokalizacje oraz srem i wichow - ale wichow mi pomimo mocy 80% i jakosci 100% szatkowal i mysle ze mialo to zwiazek z SFN z Jemiolowem, bo gdy skrecalem zasilanie do okolo 8V to Wichow smigal idealnie, ale uciakaly niemieckie muxy. W twojej lokalizacji skazany jestes chyba na Sniezne Kotły lub Chełmiec...

Re: DVB-T Jelenia Góra

: 31 maja 2010, o 19:22
autor: kamarsz
Witam. Ja jestem z Czerniawy koło Świeradowa-Zdroju. Odbieram dvb-t z Żagania na 45 kanale i chyba z Drezna na kanale 27. Czeskie z Liberca mam zasłonięte górą niestety. Jakiś sygnał mam jeszcze na kanale 39 z Niemiec, ale za słaby, również na 43, 53 i 57 ale nie wiem co to jest. Pozdrawiam