Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

przyczajony999
Posty: 36
Rejestracja: 15 lutego 2011, o 12:46
Odbiornik: Samsung LE32C650, Samsung UE40EH5300, LG FLATRON M2794DP
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital + symetryzator (13 m n.p.t.), TRISET-113 PE, AWS-1036
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Wichów | TON Głogów EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: przyczajony999 »

Jemiołowa nie odbieram w ogóle. Łapię nadajnik z Wichowa i Śremu. Z wykazu na RadioPolska.pl nic w mojej okolicy nie nadaje na 666 MHz (k. 45).
Natomiast latarnie zapalają się ok 21.00 i to raczej nie one są winowajcą. Może jakieś CB czy inne ustrojstwo... już nie mam pomysłów co to może zakłócać.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Tom345 »

CB nie jest emisją regularną, każdy nadaje co jakiś czas.
A skoro sygnał zanika równo z godziną 23 to równie dobrze ktoś może mieć w domu jakieś urządzenie podpięte pod timer włączający się o tej godzinie, które skutecznie zakłóca odbiór.

Tomasz Berezowski

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Tomasz Berezowski »

przyczajony999 pisze:Mam taki o to problem. Otóż codziennie z zegarkiem w ręku o równej godzinie 23.00 MUX1 (k. 45) z RTCN Wichów przestaje działać. Objawia to się tym, że pojawiają się silne zakłócenia a po ok 2 min. całkowity zanik sygnału. MUX2 (k. 41) z tego samego nadajnika w Wichowie działa bezproblemowo. MUX1 powraca dopiero nad ranem. Tak mam mniej więcej od 2 miesięcy. Mieszkam w Głogowie na osiedlu Piastów Śląskich. Jest ktoś z Głogowa kto mógłby to potwierdzić?
Obstawiam uszkodzoną latarnię uliczną (lub zainstalowaną na prywatnej posesji). Uszkodzone lampy wyładowcze sodowe (i chyba rtęciowe również) skutecznie zakłócają DVB-T, o czym była mowa już w innych wątkach. Tylko pora jakby zbyt późna, ale kto wie, może na lato ustawili na 23:00. Polecam spacer wieczorny. Uszkodzona latarnia będzie świecić ledwo-ledwo, lub regularnie zapalać się i gasnąć.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

POMIARY UKE

Post autor: aron_m »

Witam
Oto artykuł zawierający istotne informacje dot. naszego województwa i procesu cyfryzacji telewizji oraz wyłączenia analogu na nim.
Link: [...]

Oryginalne źródło informacji - strona UKE: LINK do strony UKE


edit/ Ze względu na przedruk informacji pozostawiono link do źródła informacji na stronie UKE

przyczajony999
Posty: 36
Rejestracja: 15 lutego 2011, o 12:46
Odbiornik: Samsung LE32C650, Samsung UE40EH5300, LG FLATRON M2794DP
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital + symetryzator (13 m n.p.t.), TRISET-113 PE, AWS-1036
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Wichów | TON Głogów EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: przyczajony999 »

Tomasz Berezowski pisze:Obstawiam uszkodzoną latarnię uliczną (lub zainstalowaną na prywatnej posesji). Uszkodzone lampy wyładowcze sodowe (i chyba rtęciowe również) skutecznie zakłócają DVB-T, o czym była mowa już w innych wątkach. Tylko pora jakby zbyt późna, ale kto wie, może na lato ustawili na 23:00. Polecam spacer wieczorny. Uszkodzona latarnia będzie świecić ledwo-ledwo, lub regularnie zapalać się i gasnąć.
Zrobiłem wieczorny obchód po osiedlu i nie zauważyłem żadnej uszkodzonej lampy ulicznej. Może sygnał jest już zakłócany gdzieś na trasie do Głogowa? W Głogowie jest maszt Emitela i wg mnie powinni zrobić na nim doświetlenie i problem byłby rozwiązany.

Maximum

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Maximum »

No to poczekasz sobie jeszcze ze dwa latka.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: apk »

Spróbuj ustawić analogowy 45 kanał w telewizorze przed 23 i sprawdź czy w śnieżenie nie wchodzi jakiś sygnał czy śnieżenie jest ciemniejsze po 23 .
Wyszukaj wszystkie analogowe kanały i sprawdź czy na lekko śnieżących kanałach nie widać poziomych zakłóceń .

5kt

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: 5kt »

Mieszkam w Jaworze, odbieram MUX1 i MUX2 ze Ślęży, antena zwykła siatkowa szerokopasmowa skierowana na Ślężę. Wcześniej (gdzieś do maja br., chyba do póki nie włączyli MUX1 ze Ślęży) odbierałem 4 czeskie kanały CT1, CT2, CT24 i CT4 na kanale 36, chyba nadajnik Jeseník, Praděd. Ale tak gdzieś chyba od maja już ich nie odbieram. Nic nie przestawiałem, nic nie zmieniałem. Próbowałem teraz wyszukać czeskie kanały (automatyczne wyszukiwanie wszystkich częstotliwości), ale żadnego z czeskich kanałów mi nie znajduje, szukałem także ręcznie na różnych kanałach (np. 31, 36, 40, 60, 61 itd.) ale także nic. Czy Czesi coś zmienili? czy coś innego?
Dodam, że anteny na pewno nie będę przestawiał bo jest przymocowana na maszcie do komina i jest duże ryzyko spadnięcia stamtąd.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: apk »

Z nadajnika Jeseník, odbierałem I-II-III (k.36,53,51) multipleks niestety od ok. 2 miesięcy I i III MUX jest zakłócany i nie da się odebrać .
Jak ustawię na Trutnov - Cerna hora to odbieram I-II-III (k.40,61,60) multipleks ale Polsat zakłóca mi 3 MUX TVP .

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

Co do Jesenika MUX1 CZ K36 może być zakłócany przez MUX4 z Wałbrzycha. Z MUX-em 3 CZ z Jesenika zawsze były jakieś problemy przez kierunkowość wiązki nadawania dodatkowo jest teraz zakłócany przez MUX4 z Legnicy.

W twoim przypadku ustawiłbym antenę na Cerną Horę załozył tłumik na K49 (Polsat z Chełmca) i dołożył drugą antenę dla MUX3 na Piastowską.

Masz wtedy szanse odebrać 6 multipleksów.
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2012, o 13:20 przez SAT-COM, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojewoda82

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Wojewoda82 »

Czy u was też od godziny około 8:30 do 8:55 następowały dzisiaj zaniki sygnału mux 2 ze Ślęży na kanale 58? Dodam że sygnał mux 1 stabilny jak zwykle, to samo mux 3 z Legnicy. Co jakiś czas kilkunastosekundowe całkowite braki sygnału.

5kt

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: 5kt »

Wojewoda82 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Tak, miałem dzisiaj zaniki sygnału na TVNie, ale już chyba jest ok.

Mutango

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Mutango »

Poźno w nocy między 24 a 2-gą (czyli trochę wcześniej) miałem zakłócenia mux2. Jeden krótki całkowity zanik, i wiele razy krótkie pikselizacje. Przy czym jestem kilkanaście km od Ślęży więc może u mnie wpływ był mniejszy...

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

apk pisze:Z nadajnika Jeseník, odbierałem I-II-III (k.36,53,51) multipleks niestety od ok. 2 miesięcy I i III MUX jest zakłócany i nie da się odebrać .
Jak ustawię na Trutnov - Cerna hora to odbieram I-II-III (k.40,61,60) multipleks ale Polsat zakłóca mi 3 MUX TVP .
Jakie kanały zakłócają się w okolicy Legnicy można sprawdzić w tabeli:
http://www.sat-com.biz/pliki/technika/T ... 0VER.7.pdf
wszystko może wróci do normy po wyłączeniu analogu i przejściu na kanały docelowe.

iperione7

Odbieram mux1 a nie odbieram mux2 ze Ślęży

Post autor: iperione7 »

Witam. W tematyce cyfrowej telewizji naziemnej jestem laikiem. Dzis kupiłem antenę zewnętrzną Thomson ANT289, podłączyłem do TV z wbudowanym dekoderem MPEG-4, skierowałem antenę na nadajnik Ślęża i wyszukało mi jedynie programy z mux1. Nie mam natomiast kanałów z mux2. Nie mam pojęcia o co chodzi również z tymi kanałami tj. mux1 kanał 64 a mux2 kanał 58. Moj TV jak szuka mi programów to te cyfrowe znajduje i zapisuje od numeru 100 w górę. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, jak chłopu z roli, co mam zrobić żeby odbierać mux1 i mux2 ze Ślęży? O co chodzi z tymi kanałami 64 i 58???

Dzięki

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbieram mux1 a nie odbieram mux2 ze Ślęży

Post autor: SAT-COM »

Musisz prześledzić wątek Wrocławski, dużo było na ten temat od anteny po SFN.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbieram mux1 a nie odbieram mux2 ze Ślęży

Post autor: seba133 »

@iperione7

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2640

tu przez pare stron jest wszystko opisane.

ekomal

Re: Odbieram mux1 a nie odbieram mux2 ze Ślęży

Post autor: ekomal »

U mnie jest podobnie z tym że w poprzednim tygodniu odbierałem wszystkie Muxy a teraz ne mogę odebrać tego na którym jest Polsat Tvn itp.

ekomal

Re: Odbieram mux1 a nie odbieram mux2 ze Ślęży

Post autor: ekomal »

mogą być 2 powody
1. Dość mocno wiało i mogła się antena nieco przesunąć u mnie.
2. Myślę że silny wiatr miał zdecydowanie większe znaczenie dla nadajników na Ślęży

Stawiam na to drugie.

eromans12

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eromans12 »

Ja nie moge odebrać MUX 1 ze Ślęzy od czasu tej nawałnicy 22.08

Zablokowany