Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Mutango

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Mutango »

hilmi pisze:bo czytalem duzo ze wzmacniacz przy dvb-t nie jest zalecany czy wrecz jeszcze bardziej je oslabi
Jeżeli masz dobry i stabilny odbiór na wszystkich mux-ach to nie widzę powodu żebyś miał cokolwiek kombinować. To nie jest tak że w telewizji cyfrowej w ogóle nie stosuje się wzmacniaczy, tylko stosuje się je z większą ostrożnością, ponieważ przesterowanie tv cyfrowej może być bardziej uciążliwe niż przesterowanie tv analogowej, pikselizacja i zaniki obrazu. Jeżeli u Ciebie nie występują takie zjawiska, to nie widzę powodu do niepokoju.

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ntcdvb »

Koledzy
Mam taki problem, Kolega mieszka w Twardogórze i ma możliwość odbioru z 3 nadajników NTC DVB-T PL:
- RTON WROCŁAW / Żórawina
- RTCN Wrocław / Góra Ślęża
- RTCN Kalisz / Mikstat

Problem polega na słabym sygnale MUX1 k.64 818 MHz z W-w/GŚ, kanały są wyszukiwane, ale często pojawiają się piksele, odbiór z MUX1 k.38 610 MHz z Kalisz/Mikstat jest bardzo dobry.
Bardzo mu zależy na odbiorze TVP INFO Wrocław (cyfrowo). Powiedział, że ma teraz TVP INFO Poznań (Mikstat) i Opole (Żórawina).
Doradziłem, aby wyszukał MUX1 Ślęże a następnie MUX1 Mikstat.
Okazało się, że po wyszukaniu ostatnim TV (Samsung) zastępuje kanały.

Czy TVP INFO Poznań/Wrocław nadają z takimi samymi parametrami i nawet nazwa nie pozwala TV na odróżnienie kanałów.

Jeśli ktoś spotkał się już z taką sytuacją to może wie jak to rozwiązać?

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: mm4738 »

Też mam samsunga i telewizor powinien zostawić kanały z ostatniego skanowania MUX-1 np. z Mikstatu, gdzie będziesz miał TVP INFO Poznań oraz dodatkowo kanał TVP Info Wrocław z MUX-1 z k.64 (ale tylko ten kanał) z pierwszego skanowania MUX-1.
Nie ma dublowania kanałów z tego samego MUX, niezależnie z jakiej lokalizacji możesz je odbierać.
Trochę to dla mnie bez sensu - bo np. kanały czeskie czy niemieckie - takie same - możesz odbierać z różnych lokalizacji (częstotliwości).

Wojewoda82

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Wojewoda82 »

Spróbuj zmienić kraj na Włochy lub Niemcy, na Funai, Sharp, Thomson i jeszcze na paru innych działało, może u ciebie też się uda.

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ntcdvb »

Niestety, ani zmiana kraju ani wyszukanie z Ślęży a poźniej Mikstat nie pomogło.
TV zapisuje ostatnio przeszukiwany kanał i zastępuje TVP INFO Wrocław na Poznań lub odwrotnie.
Sygnał z Ślęży jest tak słaby, że ciągłe zaniki zniechęcają do poświęcenia reszty kanałów dla niepewnegi kanału TVP Wrocław.
Dzięki za pomoc

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: tolus »

mozesz zrobic tak -
1 przywroc ustawienia fabryczne
2 Zaprogramuj recznie kolejno kanaly (mux 1, 2, 3) Wroclaw
3 utworz liste ulubionych
4 zaprogramuj recznie muxy z Kalisza
5 usun z ulubionych te kanaly ktore podmienisz na te z Kalisza, dodaj do ulubionych tvp3 wroclaw
6 ustaw ulubiona jako liste glowna.

Powinno dzialac do czasu zmiany parametrow emisji przez Emitel

edit/ Polskie znaki !!!

bolek

DVB-T w Świdnicy

Post autor: bolek »

Dlaczego u mnie w Świdnicy nie odbiera MUX1 ze Ślęży? Potrzeba jakiejś lepszej anteny, niż siatkowa szerokopasmowa? Analogowe odbierałem i odbieram bez problemu. Może winą jest, że w antenie siatkowej szerokopasmowej mam tylko zwykłą płytkę z jakimś magnesikiem oplecionym drucikiem? Wstawiłem przed chwilą na próbę inną płytkę, wzmacniacz Wa - 501S-3 i w ogóle straciłem odbiór wszelkich kanałów. Mam kilka telewizorów i połączone wszystko za pomocą TechniSat GigaSwitch 11/8 G http://www.amazon.de/TechniSat-GigaSwit ... B000KPWFUI, on już sam zasila wszystkie gniazda. Teraz korzystam na razie tylko z analogowych naziemnych i tylko monitor Samsunga SyncMaster P2370HD z odbiorem TV DVB na próbę testuję. Być może powinienem tę zwykłą płytkę wymienić na symetryzator?

Jozef_47
Posty: 44
Rejestracja: 20 stycznia 2011, o 14:57
Odbiornik: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚLĘŻA

Re: DVB-T w Świdnicy

Post autor: Jozef_47 »

bolek pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Witam.
Piszesz...
mam tylko zwykłą płytkę z jakimś z jakimś magnesikiem oplecionym drucikiemiem oplecionym drucikiem? ...
Ta zwykła płytka z z jakimś magnesikiem oplecionym drucikiem to jest symetryzator a magnesik to pierścionek ferrytowy.
Myślę, ze w Świdnicy nie ma problemu z odbiorem programów nadawanych w MUX obojętnie który. Pozostaje kwestia czy twoje
TV odbierają DVB-t w MPEG-4 ?
Dodawanie do anteny siatkowej wzmacniacza to mija się celem.
Może sygnał być przesterowany i łatwo podatny na różne zakłócenia.
Dodając do anteny siatkowej wzmacniacz czy go zasiliłeś ?

Udanych eksperymentów i dobrego odbioru życzę.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T w Świdnicy

Post autor: belzebiusz »

Symetryzator powinien wymienić na taki bez pierścienia:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm

bolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: bolek »

Jozef_47 pisze: Ta zwykła płytka z z jakimś magnesikiem oplecionym drucikiem to jest symetryzator a magnesik to pierścionek ferrytowy.
Myślę, ze w Świdnicy nie ma problemu z odbiorem programów nadawanych w MUX obojętnie który. Pozostaje kwestia czy twoje
TV odbierają DVB-t w MPEG-4 ?
Dodawanie do anteny siatkowej wzmacniacza to mija się celem.
Może sygnał być przesterowany i łatwo podatny na różne zakłócenia.
Dodając do anteny siatkowej wzmacniacz czy go zasiliłeś ?

Udanych eksperymentów i dobrego odbioru życzę.
Zgadza się, przyjrzałem się dokładnie tej płytce i okazuje się, że jest to zwykły symetryzator, ale tylko dla kanałów od 1-60, zobacz zdjęcia. Dlatego odbieram tylko programy z MUX2 (kanał 58). Ten mój GigaSwitch nie daje wcale napięcia na antenę, dlatego zastosowanie jakichkolwiek wzmacniaczy odpada, dodatkowe tłumienie. Nie sądzę, że za nim, a przed każdym telewizorem można zastosować zasilacz i czy w ogóle to byłby sens? Muszę załatwić sobie symetryzator dla kanałów od 1-69.
http://w771.wrzuta.pl/obraz/3hgfbOrV7RU ... 121007_001
http://w771.wrzuta.pl/obraz/9WaPgReKI0i ... 121007_002
belzebiusz pisze:Symetryzator powinien wymienić na taki bez pierścienia:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm
Czy na tym symetryzatorze będę łapał jedynkę analogową (obecnie na kanale C 12)? Na razie mam tylko telewizory CRT.

Już się wywiedziałem, że chyba nie. Na ten czas powinienem się zaopatrzyć raczej w ten symetryzator http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0003.htm. Czy jak już zlikwidują TV analogową, będzie sens zmieniać symetryzator na ten z węższym pasmem 21-69?

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

bolek pisze: Czy na tym symetryzatorze będę łapał jedynkę analogową (obecnie na kanale C 12)? Na razie mam tylko telewizory CRT.
Już się wywiedziałem, że chyba nie. Na ten czas powinienem się zaopatrzyć raczej w ten symetryzator http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0003.htm. Czy jak już zlikwidują TV analogową, będzie sens zmieniać symetryzator na ten z węższym pasmem 21-69?
Możesz na nim łapać TVP1 ale na pewno dużo wytłumi VHF dlatego lepiej na kanały 1-69.
W twoim przypadku jeszcze przewód antenowy może mieć wpływ na brak odbioru wysokiego kanału 64.
Po wyłączeniu analogu kanały 6-12 będą przeznaczone na radiofonię cyfrową DAB.

Mutango

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Mutango »

bolek pisze: Czy na tym symetryzatorze będę łapał jedynkę analogową (obecnie na kanale C 12)? Na razie mam tylko telewizory CRT.
W sumie, po co Ci analogowa, skoro złapiesz cyfrową z tymi samymi programami (+ dodatkowe)?
Jeszcze chwila, moment, i analogowej i tak nie będzie. A propo, przy okazji, po wyłączeniu analogowej mux1 na Ślęży zostanie przniesiony na k.55 (k.64 jest tylko tymczasowo)

bolek

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: bolek »

Coś tu u mnie nie gra nadal. Załatwiłem sobie dwa symetryzatory od chłopaczka, co robi instalacje antenowe w Świdnicy, jeden ma kanały 21-69 http://w903.wrzuta.pl/obraz/7ynCmYVIti1/20121008_010
http://w903.wrzuta.pl/obraz/1bCEnlUfab7/20121008_011
i jeden używany na kanały 5-69 http://w903.wrzuta.pl/obraz/60wpH90fsop/20121008_012
http://w903.wrzuta.pl/obraz/antkhFzdcJ3/20121008_014, przetestowałem je i nadal nie łapie mi programów na kanale 64, w tym pierwszym na jakiś czas się zatrzymało dłużej przy kanale 64 wyszukiwanie programów, ale i tak nic nie znalazło. Gościu ten powiedział mi, że normalnie powinno mi łapać na siatkowej nawet na tym starym, on raz nawet bez symetryzatora podłączył koncentryk do śrub w puszce anteny i mu złapało wszystkie cyfrowe kanały.
SAT-COM pisze: W twoim przypadku jeszcze przewód antenowy może mieć wpływ na brak odbioru wysokiego kanału 64.
Całkiem możliwe, że masz rację. Na poddaszu, gdzie testuję, od gniazdka leci przez całe poddasze długi kabel antenowy do monitora który jest na biurku w odległym od gniazdka miejscu. Zaraz wezmę ten monitor na krótki przewód podłączę lub w innym pokoju, gdzie mam telewizor CRT.
Mutango pisze: W sumie, po co Ci analogowa, skoro złapiesz cyfrową z tymi samymi programami (+ dodatkowe)?
Jeszcze chwila, moment, i analogowej i tak nie będzie. A propo, przy okazji, po wyłączeniu analogowej mux1 na Ślęży zostanie przniesiony na k.55 (k.64 jest tylko tymczasowo)
Na razie mam tylko telewizory CRT i testuję na tym monitorze Samsunga. Poza tym, telewizory CRT i analogowe programy odbierają o niebo lepiej w SD jak te same na cyfrowych w telewizorach plazmowych czy LCD (LED). Wiem, bo się od dłuższego czasu przyglądam na jakość obrazu SD. To jest tragedia, ta telewizja cyfrowa i telewizory nowej generacji. Pół roku jeszcze przynajmniej mogę zwlekać na zakup najnowszej plazmy Panasonica TX-P42GT50E i LCD Philipsa 42PFL6007.

Edit:

Mam, ale ze mnie... już nie napiszę co. Podłączyłem wcześniej nie wiedząc czemu kabel do wyjścia satelitarnego w gniazdku (tego górnego), zamiast do wyjścia TV (lewego) http://w924.wrzuta.pl/obraz/1kuJGlfK5h5/20121008_015.
Te gniazdka Schwaigera odczytują (rozdzielają) sygnał w każdym wyjściu taki, jaki jest z danego źródła przez GigaSchwitch przesyłany. Obecnie mam w puszce antenowej ten używany, sztukowany symetryzator k. 5-69 zamontowany, ale wcześniej zauważyłem, że przy tym z kanałami od 21-69 też monitor Samsunga kanały analogowe mi wszystkie znalazł i zapisał. Tak dla optymalizacji, jaki symetryzator będzie najlepiej w antenie siatkowej szerokopasmowej w moim przypadku zamontować?

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

emisja dvb-t z Kulin - g. Grodziec - kanał 58

Post autor: tolus »

na dvbtmap.eu jest info o emisji na kanale 58... co to jest?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: emisja dvb-t z Kulin - g. Grodziec - kanał 58

Post autor: belzebiusz »

Testy gapfillera (doświetlacza), które się już zakończyły i nikt postronny nie zdołał ich złapać.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: arek77_1971 »

Dzisiaj konserwacja na ślęży może zmienią kierunkowość MUX1 na dookólną????????

ntcdvb

Re: emisja dvb-t z Kulin - g. Grodziec - kanał 58

Post autor: ntcdvb »

belzebiusz pisze:Testy gapfillera (doświetlacza), które się już zakończyły i nikt postronny nie zdołał ich złapać.
Pojawiła się informacja o MUX3-TVP DS-2 SFN
Kulin k.25 ERP: 17.0 803 n.p.m 35 n.p.t. Pol.H harakterystyka:D

brak terminu :(

Nic nie piszą o MUX1 i MUX2

emgie77
Posty: 49
Rejestracja: 10 lipca 2011, o 17:25
Miejscowość: Nysa
Odbiornik: SONY Bravia 50X94J
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Chrzelice/Praděd

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: emgie77 »

Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego na mapce (diagramie) dla mux1 ze Slęży http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
jest ta rozetka wokół nadajnika skoro mux1 nadaje dookólnie? Co to oznacza?

Tomasz Berezowski

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Tomasz Berezowski »

emgie77 pisze:Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego na mapce (diagramie) dla mux1 ze Slęży http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
jest ta rozetka wokół nadajnika skoro mux1 nadaje dookólnie? Co to oznacza?
Rozetka oznacza nierównomierność charakterystyki dookólnej dla kanału 64 w granicach 3,5dB. Ponieważ kanał 64 jest tymczasowy, to system antenowy na Ślęży na pewno nie był projektowany na ten kanał, stąd nierównomiernośc charakterystyki. Zresztą nie istnieje system szerokopasmowy, który dla każdego kanału miałby idealnie dookólną chcrakterystykę.

jatujestem

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: jatujestem »

Czy ktoś odbiera Mux 3 z Żurawiny w okolicach Mietkowa / Sobótki ? albo muxy z Niemiec ? (tv odebrał sygnał i zapisał kanały, ale sygnał jest zbyt słaby i nie można ich oglądać)

Zablokowany