Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Mutango

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Mutango »

pabloki pisze:...ponoć parametry mux 3 są takie same.
Parametry może i te same, ale mux nadawany na znacznie niższej częstotliwości. Jesteś pewien, że Twoja instalacja odbiorcza ma zysk taki sam na kanale 25, co na kanałach 58/64?

pabloki

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: pabloki »

U mnie niestety nie ale czekam na pendrive od philipsa z aktualizacją dla telewizora bo nie mam wolnego czystego by sćiągnąć z neta. mój soft jest sprzed roku i może to pomoże.

A może coś nadaje jeszcze na k25 oprócz mux3 i to zakłóca bo ja łapie dalej analogowe ale nie wiem skąd . Nawet dobrze ten analog łapie a antene mam na ślęże.

Ręczne wyszukiwanie na 506 Mhz daje taki sam efet -nie da sie odbierać . Nazwa sieci NW03 DOL. Teraz 1400 1200 BER. Na innych mux nazwa sieci to emitel.
Ostatnio zmieniony 22 kwietnia 2013, o 16:59 przez pabloki, łącznie zmieniany 2 razy.

pabloki

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: pabloki »

Mutango a jak to sprawdzić. Przyznaję że nie znam się za bardzo na tej kwestii. Moja ant obsługuje k21-69. Reszty nie wiem, poza tym czy nie jest tak że im niższy kanał tym lepsza propagacja?

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: mc-fit »

hallo

legnica ma mux 3 na kanale
Mux 3, 49k, 698 MHz, H, 600 W
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5785

a Wrocław - Ślęża

Mux 3, 25k, 506 MHz, H, 100 kW

Mutango

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Mutango »

pabloki pisze:Mutango a jak to sprawdzić.
No Ba! Żeby to takie proste było, sprawdzić sobie charakterystykę zysku w warunkach amatorskich... Pierwsze co, to musimy się oprzeć na tym co nam podaje producent.
Dla przykładu, taka sama sytuacja jak u Ciebie, może nastąpić na antenie ATX-91
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm
Obrazek
Producent podaje zakres odbioru 21-69, ale jak widać na wykresie, nie oznacza to automatycznie, że zysk jest jednolity w całym zakresie. Tutaj w zakresie wyższych kanałów jest znacznie lepszy, niż w zakresie niższych. Różnica pomiędzy 14dB a 18dB, w praktyce oznacza dwa razy słabszy/mocniejszy sygnał.

rychu4191

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: rychu4191 »

do pabloki,

dwa pytanka :
1) jaki miałes odbiór ze Slezy analogowej dwojki na kanale 25 ?
2) jaka dokladnie masz antene ?

pabloki

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: pabloki »

@Mutango miałem w pudle tej anteny podobnie wyglądającą tabelke ale wyrzucilłem :(

@rychu4191 ad1.super tylko lekkie" duchy" widoczne na led tv ale wcześniej na crt tv obraz był klarowny.
ad2. dokładnie taka jaka w opisie Thompson ANT289-kierunkowa 11 listków, zysk max18dB ale w necie próbowałem znalezc tą tab i w opisie tej ant jest zysk max.13 dB a ja mam na pudle max18dB.


Dodatkowo:profil terenu bardzo dobry, wręcz idealne warunki propagacji na mapie dvbtmap bez przeszkód choć optycznie to nie widać ślęży, wysoka moc nadawcza wszystkich muxów, więc chyba ten zysk kanałowy nie ma tu znaczenia.Jeśli się mylę poprawcie mnie.

No i stało się nie mam juz muxa3. za dużo błędow.

rychu4191

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: rychu4191 »

dear pabloki,

pare slow "co bym zrobił na twoim miejscu" i gdzie szukał problemu

1) TV
do tej pory uzywaleś kanału analogowego i z tego co rozumiem dekodowanie cyfrowe załączyles pierwszy raz. Teoretycznie jest mozliwe (choc bardzo watpliwe), ze tuner cyfrowy w TV ma problemuy przy nizszych czestotliwosciach (k25).
Pozyczyłbym od kogos jakis box DVB-T - podlaczyl do TV po hdmi i zobaczyl czy box daje rade z tym sygnalem.

2) antena - bardzo watpie, aby był tu jakis problem poniewaz analog działał bez problemu. czestotliwosc sie nie zmieniła - zmieniła sie tylko modulacja na cyfrową. Sygnal; cyfrowy jest bardzo wrazliwy na szumy. tzn. musi byc odpowiednia "odległosc" miedzy poziomem sygnaly a szumu. Szum generuje zazwyczaj zasilacz do wzmacniacza albo sam wzmacniacz - ale ty wzmacniacza nie masz ! Przy załozeniu, ze jednak jakies zakłocenia sa - przy duzym poziomie szumu lub zakłoceń powinienes cos widziec na obrazie analogowym w TV - CRT. TV-LCD nie brałbym za bardzo pod uwagę bo (wg mnie oczywiscie) LCD-ki generalnie nie rada sobie z sygnalem analogowym. Tu musialbys niestety podłączyc jakis miernik i obejrzec spectrum aby sie przekonac. Lub pozyczyc antene pokojowa ktora dziala u ktoregos z sasiadów.

3) SFN - jestes w sasiegu dwoch nadajnikow i teoretycznie - ale bardzo w to watpie - SFN po prostu jest zle "zasetupowany" i jest brak synchronizacji. Sygnaly zamiast sie "dodawac" po prostu sie znosza. ALe wtedy sasiedzi mieliby identyczne problemy co ty.

podejrzewam ze wiekszosc opisanych rzeczy jest Ci znana. ale moze cos pomoglem. Napisz o wynikach "experymentów"

edit/ Pisownia!

pabloki

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: pabloki »

ad1. tv- dvb-t na lcd użytkuję od początku 2012r. a wcześniej już w lipcu 2011 testowałem dvb-t na laptopie( mam więc troche doświadczenia), opisane odbiory wynikaja z posiadanego jeszcze na stanie crt.jednak zawiozę go do utylizacji.Niestey wkoło wszyscy maja platformy, więc nie mam skąd wziąć stb.Ew. o co mam zapytać producenta tv chcąc uzyskać dane charakterystyki czułości głowicy w tunerze ze wzgl na kanały?

ad.2 na lcd obraz zawsze gorszy będzie mimo że siła była 100% bo to wynika z przenaczenia tv. Heh miernik.. to niewykonalne, nie mam od kogo wziąć.Co do anteny pokojowej->nie jest możliwy odbiór na antenie pokojowej żadnego z kanałów(test na ant teleskopowej bo tylko taką miałem wykonany przed wyłączeniem analogu). Sasiedzi mają tylko platformy.

ad.3 SFN- no dziś Kłodzko uruchomili ale do mnie na 100% nie dosięgnie więc raczej mnie sfn nie dotyczy.


obecnie mam dużą presję ustalenie przyczyn złego odbioru mux3 bo tvp niedługo usunie sie z muxa1( co z tego że za kilka m-cy ale nie będe przecież siedział bezczynnie)


Kto z forum wytłumaczy ew. zależność miedzy siłą a jakością muxów przy założeniu że moce emisji muxów są takie same poza różnymi kanałami. Chodzi o to że skoro mam mux 1i2 siła 22-26 a jakość 100% co dowodzi że nie ma przeszkód (robiłem też profil terenu), to dlaczego skoro mam mux3 siłę 2-4 , jakość 0 a ber 300-1400(zakładając slabszy zysk anteny na niskich kanałach, ale nie mam tych danych,to proporcjonalnie zmniejszona siła nie powinna korelować z jakością bo im niższy kanał tym przenikalność fali radiowej większa, więc nie powinna być jakość 0 nawet przy mniejszym zysku antenowym bo te 50 km to chyba nie jest zbyt daleka odległość).

Nie mam już pomysłu co można z tym zrobić.

Wojewoda82

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Wojewoda82 »

Masz siłę sygnału mux 3 praktycznie zerową. Nie wiem jak na Thomsonie ale u mnie na LG jak łapałem nieraz np niemiaszków lub z nadajnika w Żurawinie to do jakiś 10-20 siły (na 100) jakość nie zależała od siły i była powiedzmy stała (lub skakała w pewnym przedziale). Ale gdy siła sygnału była marginalna (do 5-10) to również następował gwałtowny spadek jakości sygnału lub jej duże wahania.
Próbowałeś do tej anteny dać słaby przedwzmacniacz?

Wiadomo ze najważniejsza jest jakość ale nawet siły mux 1 i 2 masz bardzo małe (abstrahując od tego jak wyskalowane wskaźniki ma twój tv, bo na innym może to być np 50 siły)

Edit: dziś u sąsiada nie posiadającego anteny na jakimś tv Funaj 22 cale, wyłapałem 3 muxy ze Ślęży na rozdwojonym 2 metrowym kablu (rozdwojone około 15cm) gdzie sygnał przelatuje przez 2 ściany. Sygnał z nielicznymi przycinkami. A przecież mieszkam tylko z 15km bliżej Ślęży niż ty.

Ostatnie moje przemyślenia, Sprawdź dokładnie kabel i połączenia bo ta antena powinna ci bez niczego zapewnić odbiór na wysokiej sile i jakości. Jak dla mnie wygląda to na przerwany gdzieś kabel, uszkodzony symetryzator lub coś w tym stylu, bo moim zdaniem obierasz samym kablem.

rychu4191

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: rychu4191 »

moja hipoteza jest nastepujaca:

zakladajac ze wskaznik siły w TV ksztaltuje sie w przedziale 0-100, a z tego co piszesz "mux 1i2 siła 22-26 a jakość 100%" to 22-26 to BARDZO mało.
Sygnal cyfrowy ma taką własciwosc ze niski poziom siły mu nie przeszkadza pod warunkiem ze jest powyzej pewnego minimum - np. 20 w twoim wypadku.
Teraz biorac pod uwage charakterystyke anteny (mniejszy zysk przy nizszych czestotliowsciach) mozesz miec wlasnie taka sytuacje ze mux 3 jest ponizej tych "20".

Skupiłbym sie na zwiekszeniu siły mux1/2.
Tak jak pisze Wojewoda sprawdz instalacje antenowa.
Druga teoretyczna przyczyna to słaba "czułość" samego TV.

powodzenia

pabloki

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: pabloki »

Wojewoda82 kabel tak leci że nie ma możliwości by sie uszkodził , poza tym ma ponad rok dopiero, sprawdziłem instalacje.Próba odbioru na samym kablu: brak odbioru czegokolwiek.Próba dodania do kabla zrobionego z drutu miedzianego kółka a potem zrobiłem coś w stylu Y : brak odbioru. Chyba w ant nie mam symetryzatora bo ant wypuszcza 75 om i kabel też ma 75 om. Telewizor ma prawdopodobnie taką skale że 26=100% ale o tym niżej.

rychu4191 wg obserwacji u mnie 26=100% ponieważ przekręciłem antene na oko, prawdopodobnie na Kłodzko,wg dvbtmap dolatuje do mnie Kłodzko,i odbieram teraz czeskie muxy ale nie wiem skąd(zapewne dwa bo różna siła i jakość) z siłą 1-2 jakość 20(ber: 18-200)-100(ber:0).Czy na tej podstawie(czekie muxy) można domniemywać charakterystyke zysku anteny?


Obecnie po przestawieniu anteny:mux1 siła4, jakość:20-40,ber srednio 60,artefakty nakładanie się obrazów, mux2 siła 1,jakość 42-100,ber średnio 10, mux3 siła 4, jakość 20, ber: średnio 75, artefakty, nakładanie się obrazów.Pogorszyły się więc mux 1i2 a mux 3 się pojawił , tylko że dziś jest ładna pogoda. Czeskie muxy bardzo stabilne.Odbieram: nova, active,barrandov, ct1,2,24,sport, nova cinema,óćko,prima cool, love,zoom, family, slagr tv,V1-wszystko bardzo stabilne.Dodam że nawet łapie mi mux4(oczywiście nie mam obrazu) bokiem anteny pewnie z Legnicy ale tamten mam małą moc przecież (siła 0, jakość 20, ber:700-1100).Chyba więc telewizor jest czuły skoro łapie taką słabiznę. Z drugiej strony na k.55 nie wykrywa mi nic więc chyba jednak nie łapię Kłodzka, sam już nie wiem, skoro to ślęża to czemu mux3 jest niestabilny . Już wiem na k.60,k.40,k.61 odbieram czeskie mux.

Co więc mam zrobić ? Jeśli wrócę do poprzedniego ustawienia anteny(czechy mnie nie interesuja) to mux3 będzie zupa a w obecnym ustawieniu troche denerwują te artefakty. na mux1 i3.

rychu4191

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: rychu4191 »

przyszedl mi jeszcze jeden pomysl na sprawdzenie czy twoj TV ma dobrze zapisaną czestotliwosc dla k25 - ale we wczesniejszym poście pisałes, ze wpisujesz czestotliwosc nie kanal - wiec pomysl upadl.

poniewaz piszesz, ze o mierniku mozna zapomniec - nic innego nie przychodzi mi do głowy jak sprawdzenie sygnalu za pomoca pozyczonego boxa.

Jezeli na boxie wszystkie poziomy sygnlow na kazdym muxie beda podobne wtedy masz problem z TV.
Pisales ze nikt z sasiadow nie ma boxa DVB-T tylko odbiorniki satelitarne - ale popytaj moze ktos na n-ke z dodatkowym tunerem DVB-T na USB.

jezeli chodzi o mnie to lista pomysłow sie juz wyczerpała.

myszko
Posty: 22
Rejestracja: 19 marca 2012, o 16:05
Instalacja antenowa: AZART

Re: Kanały TVP w MUX3

Post autor: myszko »

Witam, od czasu wyłączenia analogu (odbieram sygnał ze Ślęży/Żórawiny) i zmiany kanału na którym emitowany jest mux3, wszystkie nadawane w nim programy się "wieszają". raz na parę minut obraz się zatrzymuje, a dźwięk działa jak powinien. Wcześniej nie miałem tego problemu. Pozostałe muxy również działają bez zarzutu. Czy ktoś wie o co może chodzić?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Kanały TVP w MUX3

Post autor: kb997 »

S(y)FN(y) sposób nadawania. Musisz poszukać takiego ustawienia anteny w którym będzie wszystko szło stabilnie.

ciuczkin

Obiekt nadawczy Baraniec

Post autor: ciuczkin »

Witam
Czy koś ma pojęcie czy obiekt na górze Baraniec (koło Wojcieszowa, woj. dolnośląskie, GPS: 50°56'28.59"N, 15°53'3.21"E, Plik do Google Eartch) należy do Emitela? Wydaje mi się, że tak, Jednak nie znalazłem tam żadnej tabliczki informacyjnej o właścicielu obiektu. W bazie obiektów Emitela też go nie ma. Interesuje mnie co stamtąd jest nadawane.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Obiekt nadawczy Baraniec

Post autor: belzebiusz »


ciuczkin

Re: Obiekt nadawczy Baraniec

Post autor: ciuczkin »

belzebiusz pisze:Tu znajdziesz trochę informacji:
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=379
Stary portal - dawno nieaktualizowany. Za dużo anten jak na nadawanie tylko Muzycznego Radia.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: apk »

Nie możliwe że odbierasz analogowy program na 25 kanale ale przesterowany wzmacniacz ci tak przesteruje że na 25 kanale będziesz miał obraz analogowy .
Moja rada ustaw antenę na Ślęże ustaw 25 kanał analogowy i kręć anteną w kierunku Kalisza aż zniknie analogowy program i wtedy sprawdź czy odbiera prawidłowo .

rex

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: rex »

prosze mi powiedziec, jakie konkretnie kanaly TV bede mogl odbierac w Zagrodnie k. Zlotoryji.
Znajomy moze mi dac przywieziony z niemiec tuner DVB-T, czy bedzie on sie nadawal do uzytku w Polsce ? czy wystarczy antena pokojowa, czy tez musze miec zewnetrzna. Dziekuje za odpowiedz z gory.


edit/ Pisownia!

Zablokowany