Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ntcdvb »

To co z tym MUX-L1 :?:
sieć SFN Lubań-Jelenia Góra-Bolesławiec-Chojnów

a co z innymi MUX lokalnymi:

TV Odra (Świdnica, Wrocław, Głogów-Legnica-Lubin i Jelenia Góra), :?:

START miał być w I kwartale 2014 (wg. TV Łużyce) ?

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: naziemna-ntrc »

Wątpię, aby ruszyły w pierwszym kwartale, skoro jeszcze konkursy nie zostały ogłoszone.

tomasz738
Posty: 1
Rejestracja: 21 stycznia 2014, o 19:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły, ślęża

Karpacz problem z MUX 3

Post autor: tomasz738 »

Witam

Mam problem z obiorem 3Muxa, skierowanie anteny na nadajnik na spokojnej (w linii prostej niecałe 700m) pozwala na uzyskanie dużego sygnału pow. 64dbV(bez wzmacniacza) ale odbiór niemożliwy poziom szumów i ilość błędów nie jest akceptowana przez miernik wiec nie mogę określić tych parametrów .
Dopiero ustawienie anteny w stronę Ślęzy i wzmocnienie sygnału zapewnia mizerny odbiór. Pozostałe multipleksy ze Ślęzy idą bez zakłóceń. Nidy w tym miejscu nie miałem problemu z odbiorem analogowym "TVP2" która to właśnie szła na 25 kanale.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: apk »

Czy ktoś odbiera testy muxu L1 TV Łużyce bo podobno nadaje ? :?:

anteny-walbrzych

brak doświtleń mux 1 i 2

Post autor: anteny-walbrzych »

Witam,
Oto moje spostrzeżenie. Zrobiono doświetlenia mux 3 bo nie było dobrego odbioru NTC.
Nie dokonano doświetleń MUX 1 i 2!
Można śmiało stwierdzić, że tam gdzie są doświetlenia Muxa 3 Mieszkańcy nie odbierają pozostałych muxów.
Jest tego trochę!

Cyfrowy z Kotliny

Re: brak doświtleń mux 1 i 2

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Witam na forum.Problem jest poważny mnie też to dziwi że niema doświetlenia Wałbrzych jest dużą aglomeracją,nawet według ustawy o odtworzeniach,i powinien miedź MUX1,2,3.Z tego co wiem UKE i KRRiT w tej właśnie sprawie ma rozmawiać z nadawcami,także zobaczymy życie pokaże.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: stefan90 »

MUX1 nie do końca musi, gdyż żaden z nadających tam kanałów nie był nigdy dostępny analogowo, więc ten przepis ich nie obowiązuje. MUX2 jak najbardziej, gdyż POLSAT i TVN był bezproblemowo dostępny w całym Wałbrzychu i okolicach. A przepis mówi wyraźnie że nadawcy są obowiązani odtworzyć zasięg analogowy. Jak widać nie zrobili tego. UKE i KRRITV rozmawiać mogą sobie prywatnie, a służbowo są zobowiązani nakazać nadawcą respektowanie prawa. Niedługo stuknie rok jak wyłączyli przekaz analogowy, a w tej sprawie "cicho sza"

Cyfrowy z Kotliny

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Zgadzam się z tobą jeśli chodzi o MUX1,i dlatego trzeba walczyć o zasięg.Powiem tak jest spora nadzieja że będą doświetlenia.Wystarczy śledzić internet i można zauważyć że cyfrowy Polsat notuje duże spadki,a przez to że naprawdę nasze DVB-T nie jest złe jeśli chodzi o ofertę programową pozostaje tylko aby był poprawny przekaz

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Martens »

Panowie, identyczna sytuacja jest w Gdańsku. Za czasów analogu TVN, Polsat, TV 4 czy TV Puls nadawane były z nadajników miejskich - co zapewniało doskonały odbiór w Gdańsku. Obecnie MUX-1 i MUX-2 nadawane są tylko z pozamiejskiego Chwaszczyna i w pewnych dzielnicach mamy brak odbioru tychże MUX-ów nawet na wieloelementowych antenach kierunkowych! To samo jest w Słupsku i pewnie także w niektórych innych miastach. Dlatego ze względu na gęstą zabudowę i liczne przeszkody terenowe (góry, lasy) w dużych miastach powinny być doświetlane wszystkie MUX-y z obiektów miejskich.
MUX-1 co prawda nie podlega odtworzeniu zasięgu analogowego, ale z drugiej strony w nim mamy kanał telewizji publicznej (TVP ABC). Skoro TVP doświetliła MUX-3, to powinna konsekwentnie (oczywiście w porozumieniu z innymi nadawcami z tego MUX-a) starać się także o doświetlenie MUX-1.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: stefan90 »

Jest jeszcze wiele miejsc gdzie taki sam problem występuje. Apeluje do każdego, kto w ten sposób został oszukany, aby pisał do UKE do KRRiT - niech widzą, że my wiemy, że jawnie łamane jest prawo. A zasłanianie się brakiem pieniędzy w przypadku POLSATU jest po prostu śmieszne. Otwierają nowe kanały, a brak im pieniędzy na kilka nadajniczków. Nie mówię już aby mieli doganiać TVP z zasięgiem, ale niech chociaż doświetlą tereny gdzie nadawali analogowo, gdyż do tego zobowiązuje ich ustawa.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Martens »

Jeżeli chodzi o koszt nadawania, to nadawanie 1 kanału analogowego kosztowało taki Polsat czy TVN przecież więcej niż nadawanie obecnie 2 miejsc w całym multipleksie. TVP nadając teraz cały MUX-3 płaci przecież tak jakby za czasów analogu nadawała tylko TVP 2, a przecież nadawała jeszcze TVP 1 i TVP Info. Czyli pomimo doświetleń oszczędza na nadawaniu cyfrowym w stosunku do nadawania analogowego i tak samo jest z nadawcami komercyjnymi. Pisanie o braku pieniędzy na doświetlenia jest zatem niepoważne. Jeśli się mylę, niech ktoś mnie poprawi.
Raczej nie ma sensu pisać w tej sprawie do KRRiT czy UKE, bo to nic nie da. Urzędy te przecież odtrąbiły sukces cyfryzacji i przyznały sobie nagrody za doskonale wykonaną pracę. Zresztą widzimy jakie działania teraz podejmują w sprawie MUX-8.
Napisałem kiedyś do UKE (delegatura w Gdyni), że w Gdańsku nie mam odbioru mojego "niby gdańskiego" nadajnika Chwaszczyno, to pan raczył mi odpisać w stylu "sorry, taki mamy klimat". Czyli, że nie gwarantowano 100% pokrycia i że trzeba pogodzić się z tym, że w pewnych miejscach z uwagi na przeszkody terenowe zasięgu DVB-T po prostu nie ma. Na koniec dodał, że w zasadzie oni tymi sprawami się nie zajmują, bo sieć nadawczą zapewnia Emitel i to do nich należy zwracać się z takimi problemami. Ale w mediach oczywiście przechwałki jakie wspaniałe mamy pokrycie DVB-T i podawanie liczb, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Brak słów po prostu.

Cyfrowy z Kotliny

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Tylko niech mi ktoś powie jak mamy z tymi naszymi problemami z odbiorem zwracać się do EMITELA jaki kontakt? bo na centrum w Krakowie nie możemy dzwonić.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: stefan90 »

Pozostaje adres mailowy podany na stronie głównej. Obawiam się, że emitel i tak wiele nie zrobi. Na zbyt małą ilość przekaźników i teren górzysty raczej wpływu nie mają

jch

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: jch »

Cyfrowy z Kotliny pisze:Prośba do panów z emitela jeżeli chodzi o ten nieszczęsny SFN technologia po prostu was przerosła nie dajecie sobie a tym rady i dlatego proszę nie pouczajcie nas jak mamy sobie z tym radzić bo problem leży po waszej stronie taka jest prawda.Myślę że UKE poważnie podejdzie do tego problemu który występuje w całym kraju,chcę przypomnieć że okres testów się zakończył
Witam ,problem znany w Poznaniu i okolicach,doswietlenie na tym samym kanale co gl nadajnik tj 27k. Pisanie do panow inzynierow z emitela nic nie daje ;maja swoje madrosci tak mabyc i koniec ,roblem zglosilem do uke i KRRiT ,

edit/ Pisownia PL!

Maniek

Brak sygnału podczas dużego zachmużenia

Post autor: Maniek »

Witam.

PROSZĘ O POMOC
Mam problem z odbiorem dvb-t podczas dużego zachmurzenia nie odbieram praktycznie żadnego programu, ale gdy ono nie występuje lub jest nie wielkie wszystko odbiera pięknie włącznie z czeskimi.

mieszkam we Wrocławiu na Stabłowicach ok 30-35 km od nadajnika na Ślęży. Telewizję odbieram ze starej anteny szerokopasmowej.
zastanawiam się czy nie trzeba by zmienić anteny a może problem tkwi w czym innym, jeśli antena to jaka kierunkowa, siatkowa.
Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam Paweł.

Cyfrowy z Kotliny

Re: Brak sygnału podczas dużego zachmużenia

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Witam
Szanowny kolego zdecydowanie antena kierunkowa przy tej odległości raczej bez wzmacniacza z symetryzatorem i należy sprawdzić kabel jego stan techniczny jak jest zły to wymienić.

Maniek

Re: Brak sygnału podczas dużego zachmużenia

Post autor: Maniek »

Dziękuję Bardzo za odpowiedz kabel antenowy był wymieniony kilka miesięcy temu starałem się kupić lepszy jakościowo.
Między anteną a tv jest jakieś 15-20m kabla więc może jakiś wzmacniacz przed tv

Cyfrowy z Kotliny

Re: Brak sygnału podczas dużego zachmużenia

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

Moim zdaniem jest zbyteczny wzmacniacz no ale w takim układzie zastosuj wzmacniacz LNA101 firmy dipol będzie spoko 15db powinno starczyć,bo jak dasz mocniejszy to będziesz miał przesterowany sygnał.

Cyfrowy z Kotliny

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Cyfrowy z Kotliny »

W kotlinie Kłodzkiej jest od niedawna też problem z MUX3 są to co prawda krótkie przerwy ale są,dlatego mam nadzieje że operator techniczny Emitel sobie z tymi usterkami poradzi.

toska
Posty: 2
Rejestracja: 17 sierpnia 2014, o 15:42
Odbiornik: odbiornik CTR
Instalacja antenowa: antena kierunkowa

Problem z odbiorem programów z MUX2

Post autor: toska »

Witam
Problemem moim jest brak lub bardzo duże zakłócenia w odbiorze programów z MUX2/polsat,tvn/
Kupiłem 3 miesiące temu antenę kierunkową/Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177/,odbiór wszystkich programów był b.dobry.Od tygodnia są potworne zakłócenia lub całkowity brak programów z MUX2/polsat,tvn,i.t.d./.Posiadam telewizor CTR/kinesk/i tuner Ariva Ferguson T65.Na Mux1 i Mux3 odbiór kanałów jest b.dobry-jakość 80%,siła 95%.Na MUX2 jakość spadła do 40%,siła sygnału jest 90%-obraz się ciągle tnie,albo całkiem zanika.Antenę mam zamontowaną na dachu,4m ponad szczyt dachu,mieszkam w miejscowości Zmigród/dolnośląskie/czyli nadajnik ze Ślęży i Żurawina.Wlazłem na dach,antena i reszta wizualnie wygląda ok.W mieszkaniu sygnał jest rozprowadzony rozgałęznikiem na dwa telewizory.Chciałbym Was prosić o poradę,co mogło nawalić,ewentualnie co zmienić.Myślę,że gdyby nawalił wzmacniacz w puszce,to chyba by nic nie odbierało,a tu jest problem tylko z MUX2,ale może się mylę.Jako nieznający tego zagadnienia,zwracam się do fachowców na tym forum.Jeżeli możecie,poratujcie w potrzebie:)

Zablokowany