Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: lezynski1 »

Przez wiele miesięcy nie pisałem(chociaż wielokrotnie odwiedzałem to forum i intensywnie czytałem wypowiedzi uczestników),ale teraz sytuacja mnie do tego zmusza.Jak to w ogóle jest,co teraz po tym 30.09.2010r. będzie można oglądać ściągając sygnał z nadajnika z Wichowa(przypominam,mieszkam od niego w odległości nieco ponad 44 km-centrum zagłębia miedziowego 5 km na północ od Polkowic)).Wczoraj 27.09. nie było żadnego sygnału,dziś 29.09. oglądam Polsat,Plus TV,TVN i TV4(nawet nie wiem na którym kanale-wszystko się totalnie pomieszało,tam gdzie w ustawieniach telewizora był Polsat teraz jest TVN itd.),ale nie ma TVP1,TVP2 i TVP Info(na razie na szczęście mam je w odbiorze analogowym).A więc proszę o konkretną odpowiedź-co będzie można ściągać z nadajnika w Wichowie po tych wszystkich obecnych zawirowaniach z remontami ,instalacjami itp.,konkretnie jakie multipleksy będą stamtąd nadawane(I,II,czy III),jaka będzie konkretnie ich zawartość itd.???Z góry dziękuję za wyczerpujące wypowiedzi-lezynski1

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: lezynski1 »

Proszę o odpowiedź na pytanie w powyższym poście.Cholera dziś 29.09. przed godziną 15.00 niestety nic nie można odebrać z Wichowa.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: apk »

Prawdopodobnie I multipleks wyłączą a więc znikną programy TVP a analogowo w kierunku Żagania ładnie odbieram TVP 1 na 9 , 21 TVP 2 na 29 k. , ale obraz jest trochę zaśnieżony a najgorzej z TVP 3 w ogóle nie odbieram .

daro

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daro »

W poniedziałek o 19 godzinie przeskanowałem kanał z Wichowa i doszły 4 programy identyfikowały się jako tv5,tv6,tv7,tv8 i była na nich plansza kontrolna tv Emitel.W sumie wyskoczyło 8 programów Polsat,TVN,TV4,TV Puls,i te wspomniane wyżej.Jak pisałem ten post to nie było żadnego sygnału tak samo ze Śremu sygnał też jest wyłączony.Jak widać ubyły programy z tv Państwowej które mają być w 3 Muxe.
Ostatnio zmieniony 30 września 2010, o 14:00 przez daro, łącznie zmieniany 1 raz.

daro

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daro »

Wichów przechodzi z 45 kanału na 41 dzisiaj ma się rozpocząć nadawanie.

raven-kt

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: raven-kt »

TVN7 za trzy kanały TVP. Żenada !!!

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: lezynski1 »

Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedzi.Ja dziś po południu przeskanowałem kanał 41 i mam dokładnie to samo co kolega daro z Głogowa,a więc 4 programy komercyjne(Polsat.TV Plus,TVN i TV4) i obietnice na następne 4.A więc chyba na 10 lat(tyle trwa pozwolenie dla Emitela) będziemy mieli ten II Multipleks.No niestety nie ma teraz w cyfrowym wysyłaniu trzech programów telewizji publicznej(ja na szczęście mogę je odbierać analogowo ze Ślęży i Śnieżnych Kotłów).No to w tej sytuacji wyłania się kolejna kwestia,skoro nie ma cyfrowego wysyłania programów telewizji publicznej z Wichowa,i pewnie też z Jemiołowa,to pozostaje III multipleks ze Śremu(oczywiście mam na myśli wszystkich mieszkańców północnej cześci woj. dolnośląskiego),jak wiemy tam na kanale 23 dotychczas nadawano I Mux eksperymentalnie i niedawno także III Mux na kanale 28,ale moc nadawania była odpowiednio 100Kw dla 23 kanału i 20 Kw dla 28 kanału.Ja mieszkam w odległości dokładnie 92,1 km od nadajnika w Śremie i mam teraz takie 2 pytania:
1.Czy nadal ze Śremu będzie i jest aktualnie nadawany I Mux na kanale 23?
2.Czy jest w ogóle możliwe odebranie jak widać z odległości ponad 90 km sygnału III Muxu jeśli jego moc wysyłania jest tylko 20 kW?
Może jest ktoś z północy woj. dolnośląskiego(np.kolega daro z Głogowa)wypowiedziałby się rzeczowo na te dwa konkretne pytania(oczywiście może być też z innych rejonów woj. dolnośląskiego-z góry dziękuję za konkretne wypowiedzi-lezynski1

daro

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daro »

Sytuacja wygląda tak że po uruchomieniu 39 kanału w Śremie zniknął mi sygnał z Niemiec tuner nie pokazuje żadnego sygnału dodam że mam dwie anteny jedną szerokopasmową ustawioną na Wichów na której łapię jeszcze dwa muxy z Czech jako druga jest antena kierunkowa yagi ATZ-8 ustawioną w polaryzacij H na której łapałem trzy muxy z Niemiec obie są połączone sumatorem.23 kanał ze Śremu odbierałem tyłem anteny szerokopasmowej i kawałek anteny jest przsłoniony elewacją bloku ,tak jak pisałem wcześniej teraz nie mam w ogóle sygnału na 39 kanale ani ze Śremu ani z Niemiec dodam że ten 39 kanał z Niemiec był najmocniejszy czy przyczyną może być zakłócanie się tych dwóch sygnałów ze Śremu i z Niemiec.A co do 28 kanału to nie miałem sygnału w ogóle.Zastanawiam się nad założeniem jeszcze jednej anteny kierunkowej z drugiej strony mieszkania wtedy będę miał widok na Śrem bez żadnych przeszkód.Kolego lezynski1 możeśz coś napisać czy odbierasz u siebie sygnał z Trutnova bo ja tylko łapię z Liberca Ještěd kanł 43,52 a Niemcy Löbau kanał 27,36 zniknął 39 a Polskie z Wichiowa na kanale 41 i Jemiołowa kanał 46 ze Śremu nie odbieram teraz nic.

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: lezynski1 »

Oczywiście udzielam konkretnej odpowiedzi.Ja z Liberca podobnie jak ty daro odbieram kanały 43(dość dobrze-to znaczy,że od wieczora do rana właściwie obraz i dźwięk jest stały) i czasami 52(czyli raczej rzadko od wieczora do rana-w dzień się nie da całkowicie,chyba,że tropo),ale muszę przyznać,że odbieram to przy pomocy szerokopasmówki,a kabel koncentryczny biały ma zapewne więcej niz 10 lat i jest na zewnątrz i ostatniej zimy leżał w wielkim śniegu,a ponadto mam o wiele za nisko tą antenę,a na jej kierunku na Liberec jest spory budynek sąsiada.Z Niemiec przed kilku laty,gdy był jeszcze analog,odbierałem w miarę dobrze ARD,MDR i słabo i okazjonalnie ZDF,teraz po włączeniu od kilku lat cyfry nie odbieram nic-muszę po prostu założyć nową antenę i popróbować-powinno działać,ale niestety założenie na moim bardzo dużym,ponad 300 metrowym(chodzi oczywiście o metry kwadratowe powierzchni użytkowej)domu to iście kaskaderskie przedsięwzięcie.Z Trutnowa nie odbieram na razie nic(przepraszam tylko jeden lub dwa programy radiowe na pięcioelementowej wielkiej antenie radiowej,umieszczonej na razie pod dachem),ale kiedyś na pewno spróbuję odbierać z Niemiec.
Co do Śremu,to wiosną tego roku zakupiłem w krakowskim Dipolu antenę ATV 21 na kanały 21-45(niestety nadal jest zapakowana w folii i jeszcze nie otwierana-w najbliższym czasie będę musiał ją zmontować i wypróbować,co da sie złapać ze Śremu).Nigdy nie próbowałem łapać czegokolwiek z Jemiołowa,a co do Cernej Hory koło Trutnowa to wydaje mi się,że mieszkamy trochę za bardzo na zachód(to trochę to może tylko kilkanaście kilometrów)i niestety Karkonosze przeszkadzają,bo na pewno nie odległość,jak zauważyłem już niektórzy mieszkańcy Legnicy(ci raczej po zachodniej stronie miasta) też nie odbierają Trutnowa,a z kolei łatwo w miarę mogą go odbierać mieszkańcy Wrocławia.

daro

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daro »

Dzięki za odpowiedź ja mieszkam w wieżowcu na Oriona na 8 piętrze na południe i na zachód nie mam żadnych przeszkód natomiast z drugiej strony mam widok na północ bez przeszkód.Na 52 kanale z Czech mam obraz prawie cały czas niemal stabilny ,nieraz zaszatkuje ale i tak jest odbiór poprawny.

robson

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: robson »

daro pisze:W poniedziałek o 19 godzinie przeskanowałem kanał z Wichowa i doszły 4 programy identyfikowały się jako tv5,tv6,tv7,tv8 i była na nich plansza kontrolna tv Emitel.W sumie wyskoczyło 8 programów Polsat,TVN,TV4,TV Puls,i te wspomniane wyżej.Jak pisałem ten post to nie było żadnego sygnału tak samo ze Śremu sygnał też jest wyłączony.Jak widać ubyły programy z tv Państwowej które mają być w 3 Muxe.
Czy ktoś sie orientuje co bedzie na tych kanałach tv5,tv6,tv7,tv8 i kiedy ?

Snipeeeee

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Snipeeeee »

Witam Panie Lezynski1 czy zainstalował Pan już może tą nową antene kierunkową?

Ja od czerwca tamtego roku bawię się z NTC w Polkowicach.(ogólnie w całych Polkowicach bardzo dobry odbiór BYŁ, wiem bo pomagałem znajmomym podłączyć NTC w różnych miejscach miasta) Do tej pory nie miałem problemu i niemcy i czechy i multiplex 3 i to wszystko na siatkowej. Lecz teraz w wynku zaistniałych zmian będę musiał spróbować na dobrej kierunkowej ale wogóle się na tym nie znam. Wiem jednak, że jeżeli Panu się uda to po prostu zakupił bym taką antene jak Pan i spróbował podłączyć u siebie.

@Daro
na Śrem będziemy chyba teraz potrzebować dobre kierunkowe bo chyba spadła moc nadawiania. Do tej pory było super odbierałem 24h bez problemów Śrem i Wichów czasami Śrem chaczył jak padało ale cały czas był. Poza tym chyba tylko Śrem będzie miał TVP 1 i TVP 2 nadal. Wszystko się tak pokręciło, że się pogubiłem strasznie i staram się to poukładać.


Pozdtawiam serdecznie

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: RAPIOTR »

Snipeeeee pisze: na Śrem będziemy chyba teraz potrzebować dobre kierunkowe bo chyba spadła moc nadawiania. Do tej pory było super odbierałem 24h bez problemów Śrem i Wichów czasami Śrem chaczył jak padało ale cały czas był. Poza tym chyba tylko Śrem będzie miał TVP 1 i TVP 2 nadal. Wszystko się tak pokręciło, że się pogubiłem strasznie i staram się to poukładać.


Pozdtawiam serdecznie
Po prostu przed 27 września odbieraliście programy TVP z Multipleksu 1 na k23 100KW ERP transmitowanego z 292 mnpt szczytu RTCN Śrem . Po 30 września programy TVP i Komercyjne rozeszły się na dwa inne multipleksy. Komercyjne są obecnie w tak zwanym MUX2 k39 100 KW ERP ze szczytu dookolnie. A programy TVP są umieszczone obecnie w MUX3 k28 polH wys anten nadawczych około 210m moc 20 KW ERP i dodatkowo z wytłumieniem w kierunku południowo zachodnim. Ponieważ kanał 28 jest używany w analogu we Wrocławiu i w Bydgoszczy trzeba Mux3 nadawać z mniejszej wysokości i z mniejszą mocą wypromieniowaną. Nic się w tej kwesti nie zmieni do czasu wyłaczenia telewizji analogowej... Można próbować zdobywać MUX3 ze Śremu przy pomocy kierunkowych anten typu Yagi-Uda i delikatnych wzmacniaczy.Ważna jest wysokość umieszczenia anten odbiorczych. Jednak zakłócenia od analogowej telewizji PULS na k28 z Wrocławia może skutecznie zniweczyć próby odbioru MUX3 w waszej okolicy. Kto nie ryzykuje ten we Wronkach nie siedzi więc jeśli komuś baaardzo zależy to musi poćwiczyć z antenami na dachu samemu hehe ;)

daro

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daro »

Mam pytanie do pana Rapiotr czy ta antena ATZ-13/21-39 w połączeniu ze wzmacniaczem zdała by egzamin w odbiorze ze Śremu w Głogowie,odległość w prostej lini wynosi jakieś 90 km.W miejscu zamontowania żadnych przeszkód do nadajnika i ósme piętro w wieżowcu.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: RAPIOTR »

daro pisze: Mam pytanie do pana Rapiotr czy ta antena ATZ-13/21-39 w połączeniu ze wzmacniaczem zdała by egzamin w odbiorze ze Śremu w Głogowie,odległość w prostej lini wynosi jakieś 90 km.W miejscu zamontowania żadnych przeszkód do nadajnika i ósme piętro w wieżowcu.
Jeśli to jest 8 piętro i dodatkowo wie Pan ,że nie ma ,żadnych górek po drodze to na 95% myślę ,że ta antena o zysku 8-12dB wystarczy na MUX2 k39 nawet bez wzmacniacza. Warto sprawdzić jak wygląda analogowa TVP2 na k27. Jeśli jest obraz w kolorze choćby zaśnieżony to DVB-t MUX2 k39 pojedzie bez wzmacniacza. Ogólnie zawsze warto najpierw sprawdzić jak działa bez wzmacniacza.Z obserwacji wynika ,że zbyt agresywne wzmacniacze potrafią zpierdzielić sygnał ;) . należy pamiętać o dobrym kablu polecam Triset 113 np żelowany. Nie wolno zapomnieć o porządnym wtykach i odpowiednim obsadzeniu Efek.

Natomiast jeśli chciałby Pan sie pokusić o stabilniejszy pewniejszy zestaw to polecam doświadczenia kolegów z Wrocławia ,którzy odbieraja MUX2 z RTCN Śrem na tym :.

To będzie dobra antena:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8730.htm

To zestaw kolegi Black500 z Wrocławia:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4007.htm

Więcej tutaj:

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=1040

Co do MUX 3 to tak jak pisałem to już jest loteria.Może sie udać odebrać lub nie. Trzeba sprawdzić.Jednak na mojego nosa dysponując ośmioma piętami pod anteną z małym wzmacniaczem jest bardzo duża szansa. Byleby analogowy Puls z Wrocławia nie degradował. Trzeba niestety samemu sprawdzić...
pozdrawiam

Snipeeeee

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Snipeeeee »

@Raptor

przepraszam za pytanie ale naprawde pogubilem sie w tym wszystkim a Pan w kilku slowach mi to wszystko ładnie poukladal i sie odnalazlem (chyba) bo jeszcze dreczy mnie jedno pytanie a co z nadajnikiem z Wichowa? dobrze mysle ze z Wichowa szybciej uruchomia mux3 i tym samym TVP i TVP 2 niz wylacza analog i zwiaksza moc na kanale 28?

Ps. Daro ja wczoraj sprawdzalem jak wyglada teren z Polkowic do sremu. My jestesmy na gorce i u nas nie ma problemu. Głogów jest w dołku ale 8 pietro powinno w zupelnosci wystarczyc. Trzymam kciuki i czekam na rezultaty. Ja jestem na etapie kombinowania jaka antene kupic (wogole sie na tym nie znam) wiec kalkuluje i staram sie uzupelniac wiedze. Ale jak kupie antene (mysle ze w przeciagu 2 tygodni) bede walczyl i probowal zlapac mux 3 ze Śremu ja mam dokladnie 93 km :)

Ps2. Przy średnim tropo odbieram na siatkowej mux3 ze Śremu :) wiec przy dobrej kierunkowej powinienem dac rade odebrac w miare stabilny obraz

Pozdrawiam

daro

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daro »

Witam wszystkich.Tak jak pisałem założyłem taką antenę na Śrem,
Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177+ 25 metrów kabla efekt jest taki że 2 mux jest idealny sygnał 95 procent jakość 100 procent natomiast 3 mux sygnał 60 procent jakość 30 procent i skacze.Czy jak wsadzę mocniejszy wzmacniacz czy to coś pomoże bo ten LNA177 ma 30 dB jak bym wzmocnił jeszcze o jakieś 30 dB to czy coś to da.Dodam że 2 program w analogu na kanale 27 idealny.

Snipeeeee

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Snipeeeee »

@ Daro jak mozesz daj mi link do tej anteny chcialbym dokladnie wiedziec jaka kupic zeby sie nie pomylic i nie wziasc np. slabszej, lub o innych parametrach, itd. (+ do wzmacniacza).

Dzieki z góry.


Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: RAPIOTR »

Ja bym założył taką antenę na Śrem: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8730.htm sprawdził na symetryzatorze a potem dopiero uzbroił w wzmacniacz ,którego prawdopodobnie nie da sie uniknąć by MUX 3 zaświecił choć wieczorami stabilnie..

Musicie koledzy wziąść pod uwagę ,że w waszym kierunku sygnał Mux3 k28 jest potencjalnie słabszy niż w innych kierunkach ponieważ system antenowy wiszący na 210m promieniuje w kratownicę masztu.Nie pozostaje to bez wpływu. Jeśli zaproponowana przezemnie antena nie rajchnie to trzeba będzie sie poddać.Turbo wzmacniacze prawdopodobnie nie pomogą bo wzmacniacz będzie również wzmacniał emisje analogową z Wrocławia.Teoria teorią a sprawdzić możecie bo przecież ta zabawa kosztuje grosze ;) A przy okazji można się dotlenić na dachu hehe...

pozdrawiam

Zablokowany