Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Problem z odbiorem programów z MUX2

Post autor: apk »

Na początku sprawdź, jaki masz sygnał na mux 1-30 kanał mux 2-35 kanał mux 3-49 kanał kanale a później sprawdź na mux 1-55 kanał mux 2-58 kanał mux 3-25 kanał jeszcze sprawdź 38 kanał 44 kanał 26 kanał podaj jakość sygnału jaki masz na podanych kanałach .
Ustaw np.polsat i naciśnij info kilka razy i podaj nr. Kanału lub częstotliwość Mhz .

toska
Posty: 2
Rejestracja: 17 sierpnia 2014, o 15:42
Odbiornik: odbiornik CTR
Instalacja antenowa: antena kierunkowa

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: toska »

Dzięki apk,sprawdzę to co podałeś,ale problem został rozwiązany,dzięki wydatnej pomocy Pana z hurtowni elektronicznej Bodex ze Żmigrodu.Powodem problemów z odbiorem programów na MUX2 była antena.Nie przypuszczałem nawet,ze lekkie przesunięcie może powodować tyle problemu.Ja wchodziłem na dach,ale oglądałem antenę wzrokowo,nie sciągałem z masztu,to przyznaję. Pan z hurtowni doradził mi,abym zdjął,obejrzał,czy cosik nie jest lużne lub oberwane,albo czy nie przekręciła się/często siadają ptaki,gołębie bo na dachu są zainstalowane kolce przeciw ptakom-bo niszczą swoimi odchodami nowy dach/Zdjąłem i okazało się że ciut za lekko dokręciłem antenę do rury bo się "ruszyła".Dofasoliłem teraz śruby na amen,ustawiłem według znaków,które miałem wczesniej na rurce i Hula.MUX1,MUX2,MUX3 odbiera,jak ta lala.Świat jest piękny,jak się wszystko dobrze układa:)Temat do zamknięcia.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

Cały "urok" TV cyfrowej. Kiedyś takie lekkie przestawy anten to dawały tylko większy "śnieg" na obrazie, teraz amen w pacierzu, nie ma nic.
Coraz większa będzie wobec tego liczba "samurajów" skaczących po dachach....no bo kiedyś żona widziała trochę gorzej, ale widziała swojego ukochanego aktora i było git, teraz niestety po przestawie antenki go już nie widzi w ogóle i jedyna komenda brzmi,"maszeruj na dach"...no co ty żonko, wieje bardzo....Maszeruj i już. :lol:
To tak humorystycznie względem wymagań nowej techniki.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: adac »

Lepiej już zastosować antenę z rotorem. :roll:

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

Haha, dobre! Już widzę jak się obracają antenki na dachach w poszukiwaniu "dokładnych korytarzy odbioru" - wymogi już prawie jak sat. Ale jest to skądinąd dobre wyjście z sytuacji, kiedy mamy maszt z anteną w niedostępnym miejscu a ostatnio jest coraz gorzej z tymi wiatrami u nas.
Obrót anteną za pomocą silnika i po kłopocie.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: belliash »

Od pewnego czasu co chwilę podczas oglądania kanałow w MUX-3 pojawia się u mnie pikseloza. Zauważyłem także duże wahania BER, który aktualnie wynosi 20874810. Antena zainstalowana jest w Legnicy na 1 pietrze. Odbiór na kanale 698MHz (Śnieżne Kotły). Niestety na tym samym kanale nadaje także nadajnik w Legnicy przy ul. Piastowskiej. Obracanie anteny nic nie daje. Z nadajnika z Legnicy mogę odbierać MUX-3 bez anteny na samym kablu.

Próbowałem także odebrać sygnał ze Ślęży (506MHz), ale sytuacja jest podoba - co chwilę pikseloza.

Instalacja składa się z kabla zewnętrznego TriSet-113 z tego co pamiętam oraz Anteny Televes DAT45 HD. W instalacji nie ma wzmacniacza - antena posiada symetryzator. Za odbiornik robi tuner komputerowy MT4168. Posiadam 2 takie tunery i na obu jest problem. Odbiór MUX1 i MUX2 bez zastrzeżeń - BER wynosi 0 (zero) przez cały cas.

Co mogę w tej sytuacji zrobić? Dodam ejszcze tylko, że antena obecnie skierowana jest na Ślężę, ale odchylenie jej nie pomaga.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: sampler »

Niestety nic z tym nie zrobisz. Wiadomo ze nadajnik w Legnicy zakłóca ten ze Śnieżnych Kotłów. Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i wyłączy ten nadajnik. Skoro w Legnicy odbiera się bez problemów Ślęże lub Śnieżne Kotły to po co ten MUX-3 w Legnicy.
Możesz jeszcze spróbować jakiejś mocno kierunkowej anteny żeby nie łapać odbić z nadajnika z Piastowskiej ale skoro odbierasz sygnał na samym kablu to kiepsko to widze

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Żaden nadajnik nie zakłóca, wszystko pracuje poprawnie. Problemem może być stosowanie słabego tunerka komputerowego z bardzo mocną anteną Televes DAT45 HD w sytuacji, gdy nadajnik jest blisko. Prawdopodobnie następuje przesterowanie tunera. Inna myśl - skoro zakłócenia pojawiły się od pewnego czasu, może jest tak że w okolicy uruchomiła się nowa stacja GSM albo LTE, wzrósł poziom pola w.cz. i problem gotowy.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: belliash »

Problem wystepuje raczej od kilku miesięcy. Wcześniej tego problemu nie zaobserwowałem. Nie miałem poprostu czasu się temu bliżej przyjrzeć. Dopiero od ~2 tygodni z tym walczę. Myslę, że w czasie mogło się to zbiec z przeneisieniem TVP1 HD i TVP2 HD do MUX-3, gdyż wcześniej kiedy 1 program HD był w MUX-1 i 2 w MUX-3 nie kojarzę takich problemów, a MUX-3 odbierałem w taki sam sposób i nic w instalacji się nie zmieniło po mojej stronie.

Zapomniałem dodać, że Maximum T-102 objawia indentyczny problem.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: sampler »

Panie Jarosławie problem nie jest od kilku miesięcy tylko od samego początku startu MUX-3 w pełnej formie. W temacie nadajnika Śnieżnych Kotłów dałem nawet zdjęcia jaka jest różnica w sygnale ze ŚK po włączeniu nadajnika w Legnicy wyłączonego na czas konserwacji. Oba nadajniki nadają w SFN na tym samym kanale powodując problemy. Nie wiem kto wymyślił tam nadajnik skoro z Legnicy do ŚK czy Ślęży jest 50-60 km i jak widać po BER na MUX-1 i MUX-2 odbiór jest bezproblemowy nawet w odległym o 70 km Lubinie. Natomiast na MUX-3 nigdy nie miałem 0 BER-u. Dekoder Ariva 120 Combo

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: belliash »

Niewątpliwie podejrzane jest to, że na pozostałych MUXach problem nie występuje. Jedynie MUX-3 jest taki problematyczny.

eduardo

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eduardo »

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z odbiorem MUXa 3 z Nowej Karczmy. Mieszkam w Zgorzelcu w domku dwurodzinnym. Wcześniej odbierałem wszystkie MUXy z anteny pokojowej. Ostatnio jednak odbiór programów 3 MUXa pogorszył się. Za dnia zazwyczaj odbieram ale na wieczór sygnał zanika. Wskaźniki poziomu i jakości sygnału skaczą od 0 do 100%, co powoduje całkowity brak sygnału.
Postanowiłem kupić nową antenę kierunkową Y 16, co polepszyło jakość sygnału jednak wieczorami dalej jest problem. Obraz już nie zanika całkiem ale też nie jest stabilny, pojawiają się zacięcia. Siła sygnału wynosi wtedy ponad 90% a jakość waha się między ok. 55 a 70%. Próbowałem ustawiać antenę w różnych kierunkach ale nie udaje mi się tak ustawić, żeby obraz był stabilny. Prosiłbym o jakieś porady.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eter »

W ogóle to sprawa z muxem 3 jest dziwna. Na programach TVP1 HD i TVP2 HD mam siłę sygnału 90% jakośc 80 % gdy na pozostałych programach tego muxa w SD siła jest również 90 % natomiast jakość już tylko 50 %.
Tak więc taki mix programów HD i SD powoduje pewnie jakąś większą wrażliwość tego muxa przy odbiorze.
Samo to, że obracając anteną na muxach 1 i 2 sygnał po prostu słabnie przy BER 0-10, natomiast przy muxie 3 po lekkim obrocie anteny, wyraźnie zaczyna "wariować" BER co oznacza, że jednak sygnał tego muxa jest bardziej "wrażliwy" w odbiorze i to zwłaszcza w tym parametrze BER.
Nie wiem, ale chyba jest różnie podawany ten parametr, u mnie w TV podawany jest przy dobrym sygnale jako
BER:0 X 1E-6
kiedy zaczyna się "mozaika" na muxie 3 wynosi
BER:15-70 X 1E-6
Na pozostałych muxach jest zawsze 0.
Tak więc na pewno ten mux jest bardziej trudny do dobrego odbioru, więc pewnie stąd tyle różnych zapytań i kłopotów tutj na forum dotyczących najczęściej właśnie tego muxa.
Jest to na pewno związane z nietypowym upchaniem programów w tym muxie i musimy zawsze starać się zapewnić w pierwszej kolejności optymalny odbiór na pewno tego muxa (w przypadku odbioru z jednego nadajnika), pozostałe na pewno wówczas będą dobrze odbierane.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: apk »

Ja mam tuner komputerowy Not Only TV Tuner DVB-T LV5Tdelux który odbiera Radio cyfrowe Dab+ , DVB-T , CB , zdjęcia satelitarne z satelitów NOAA , , meteor m n2 i inne transmisje RTL SDR ale niestety czułość odbiornika jest dużo niższa od zwykłego TV i dlatego masz problemy ale może być że tuner nie radzi sobie z nadajnikami SFN .

90tomash
Posty: 70
Rejestracja: 4 kwietnia 2013, o 12:42
Odbiornik: Wiwa HD-95 MC
Instalacja antenowa: SIATKA na zewnątrz + INA177 + zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław Ślęża

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: 90tomash »

ja mam taka sytuacje ze eska tv i caly mux 1 działaja dość słabo
siła jest na 100 a jakosc na 24, wczesniej nie mialem z tym kłopotu, odbieram ze śleży

gdy przełącze na chyba poznań tam jest ok, dziwne bo nie manupolował nikt antena

moj dekoder to wiwa hd 95 i antena siatkowa

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Posty: 49
Rejestracja: 7 grudnia 2014, o 14:23
Odbiornik: VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2
Instalacja antenowa: Mabo 150
Diora 90
Televes Q90AL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: Fotodetektor »

Może zasilacz jest uszkodzony lub płytka w antenie.

90tomash
Posty: 70
Rejestracja: 4 kwietnia 2013, o 12:42
Odbiornik: Wiwa HD-95 MC
Instalacja antenowa: SIATKA na zewnątrz + INA177 + zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław Ślęża

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: 90tomash »

Nie może chyba być uszkodzony zasilacz bo wiwa HD 95 MI ZASILA . Wszystko działa tylko mux ze slezy jest słaby .
Antena jest raczej ok ustawiona .
może kabel ... ale inne kanały 100/100 prawie

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Posty: 49
Rejestracja: 7 grudnia 2014, o 14:23
Odbiornik: VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2
Instalacja antenowa: Mabo 150
Diora 90
Televes Q90AL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: ESKA TV w MUX1

Post autor: Fotodetektor »

Sprawdź

90tomash
Posty: 70
Rejestracja: 4 kwietnia 2013, o 12:42
Odbiornik: Wiwa HD-95 MC
Instalacja antenowa: SIATKA na zewnątrz + INA177 + zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław Ślęża

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: 90tomash »

nie ma zasilacza, dekoder zasila mi antene, zwyklą siatkowa i wszystko do tej pory grało super

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Kamilx »

Jesteś pewien, że dekoder zasila antenę? Ja bez względu, czy zasilanie w dekoderze jest włączone, czy nie i tak zawsze nie znalazło żadnego kanału. Dlatego korzystam z zewnętrznego zasilacza.

Zablokowany