Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Bartt

Re: brak mux1

Post autor: Bartt »

@arek77_1971

Jak masz możliwość to oddaj do sklepu ten wzmacniacz 32-42dB i zastąp go wzmacniaczem z serii LNA (np. LNA177 lub 169) lub jeszcze lepiej do posiadanego symetryzatora dokup wzmacniacz przelotowy z serii APL np. APL-109 lub 107 (montujemy blisko anteny) - 64 kanału żaden "turbo wzmacniacz 42dB" ci nie wzmocni, natomiast bardzo dobrze wzmocni ci policyjną radiostację ;). W takich warunkach lepszy byłby wzmacniacz tylko na UHF np. APL-107U: http://www.ams.waw.pl/szcz.php?produkt=109
Dodatkowo, tak jak koledzy powyżej pisali, ważny też jest kabel antenowy. Podana przez ciebie nazwa RG6 to typ przewodu. Wśród RG6 mogą być zarówno dobre kable sat jak i zupełny szmelc o przekroju dalekim od koła, z żyłą wewnętrzną metalową zamiast miedzianej i kilkoma drucikami zamiast gęstego oplotu.
Wszyscy na forum polecają kable z serii 113, np. Triset 113, czy Digitsat 113 i ja też, jako ich użytkownik, się do nich zaliczam :)
Zasilacz powinien być stabilizowany z prawidłowym separatorem we wtyczce antenowej. Jeśli dotykanie przewodów zasilania w pobliżu wtyczki antenowej ma wpływ na sygnał to znaczy że zastosowany separator jest niewłaściwy (często wewnątrz montowany jest tylko rezystor zamiast filtrów LC)
Oczywiście wszystkie te wskazówki jedynie przybliżą cię do możliwości odbioru - nie dają jego gwarancji ;)

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: brak mux1

Post autor: arek77_1971 »

Posiadam wzmacniacz LNA-177 i zamówiłem na allegro wzmacniacz pzelotowy z przesyłem WZ22.Spróbuje taki układ jeśli nie będzie zmian zmienie kabel.

Pudel

Re: brak mux1

Post autor: Pudel »

Jak nie możesz pokazać profilu?
Zapraszam na tą stronę http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html i pokaż nam jaki masz profil :)
Bo tak to zaraz dojdziemy do faktu że kolejni ludzie napiszą Ci byś wymienił antenę i założył ją na maszcie ze złota
A teraz to ja mam wrażenie że dałeś ciała tak totalnie bo wzmacniacz WZ22 musi być zasilany przez zasilacz niestabilizowany a taki na rynku znaleźć będzie Ci ciężko bo wszystkie sprzedawane są stabilizowane :)
Kolejna kwestia. Na symetryzatorze nie ma żadnego odbioru? No to żaden wzmacniacz Ci nie pomoże, praw ogólnych nie przeskoczysz :) Bo skoro na symetryzatorze jest zero sygnału to wzmacniacz nic nie zrobi, nic nie wzmocni. Jego zadaniem nie jest zwiększanie zysku anteny bo to jest niewykonalne tylko pokonanie strat na linii i nic więcej. Powiększa on tylko siłę sygnału ale nie jego jakość ale tylko w wypadku jak jakiś sygnał antena odbiera.
Kolejna kwestia. Masz absolutną pewność że antena jest dobrze nakierowana? Może jest szansa na odbieranie sygnału z odbicia?
Ja dalej wnioskuje za wykresem profilu bo to nam pomoże w pełni :)

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: arek77_1971 »

Na symetryzatorze są kanały anologowe(śnieżą).http://www.dvbtmap.eu/mapdistancepair.html adres do profilu terenu.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: tolus »

Dales adres to strony z profilem - musisz wyznaczyc sam profil i zrobic np PrtScr i wkleic to na jpg;)

przyczajony999
Posty: 36
Rejestracja: 15 lutego 2011, o 12:46
Odbiornik: Samsung LE32C650, Samsung UE40EH5300, LG FLATRON M2794DP
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital + symetryzator (13 m n.p.t.), TRISET-113 PE, AWS-1036
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Wichów | TON Głogów EC

DVB-T w Głogowie i okolicach

Post autor: przyczajony999 »

Udało się komuś odebrać bez problemów sygnał z góry Ślężą? Niestety u mnie Ślężą szaleje i oba muxy mam 30-40% siły i 0-20% jakości.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: arek77_1971 »

Co się stanie jak podłącze wzmacniacz wz22 do zasilacza stabilizowanego?

Bartt

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Bartt »

Nic złego się nie stanie, wręcz wskazane jest napięcie stabilizowane ;) oczywiście o wartości podawanej przez producenta wzmacniacza (w tym przypadku 12V) choć w praktyce może być to np. 9 lub 14V.

Ja natomiast nie widzę zasadności stosowania kombinacji 2 wzm. szerokopasmowych. W 99% przypadków nie będzie to pracować poprawnie, ponieważ w takiej konfiguracji o jakości sygnału decyduje pierwszy wzmacniacz (w twoim przypadku ten który masz w antenie) i zastosowanie drugiego tylko pogorszy sprawę ;)

W zasadzie stosowanie więcej niż 1 wzmacniacza można ograniczyć do przypadków:

- długiego przewodu na odcinku antena-tv np. kilkadziesiąt metrów
- kilka odbiorników podłączonych do 1 anteny
- drugi wzmacniacz jest wzmacniaczem kanałowym a nie szerokopasmowym

synfaza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: synfaza »

@arek77_1971
Mam ten sam problem co ty. MUX2 odbieram - sygnał czasami znika ale są długie okresy stabilnego odbioru. MUX1 - zero sygnału. MUX2 odbieram zapewne ze wspomaganiem Czarna Góra - Ślęża. SFN ostatnio działa znacznie lepiej. MUX1 z Czarnej Góry dla mnie nieosiągalny. Ostatnio zmieniłem antenę z Tri Digit na UHF 200 Maximum. Maximum to konstrukcja kilka klas lepsza. Zysk również jest większy. Dla MUX2 sygnał mam na granicy i każde zmiany warunków atmosferycznych robią swoje. Ale dla mnie jest światełko w tunelu - we wrześniu mają zwiększyć moc Czarnej Góry dla MUX2 do 50 kW. Szkoda, że tylko dla MUX2. Co do wzmacniacza to obecnie, za radą kolegi z forum, zamontowałem AB 011 Terry. Ten akurat, z uwagi na ewentualne dostawienie drugiej anteny i zrobienie układu 2 anten synfazowo. Muszę jednak zmajstrować uchwyt pozwalający na regulowanie rozstawu anten, no i przekręcanie tym zestawem.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: arek77_1971 »

Kabel ma około 28m,może wzmacniacz WK-1.

synfaza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: synfaza »

A próbowałeś odebrać MUX2 na pasywnej antenie? Tzn tylko z symetryzatorem. Ops.. widzę ,że tak. Moim zdaniem najlepiej byłoby zastosować LNA w miejsce twojego symetryzatora. Poza tym jak już pisałem wybór anteny TriDigit nie był strzałem w dziesiątkę.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: arek77_1971 »

lna 177 działa gorzej niż ntc 42 db(piszą że to lna 177 slim)Jaka antena zamiast tri-digit.
Strasznie ciężko się zalogować a już coś napisać masakra.

synfaza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: synfaza »

Po zakupie anteny UHF 200 firmy Maxumum mogę ją z całą odpowiedzialnością polecać. Wygląda identycznie jak szereg innych anten - w tym Tri Digit Dipola. Moim zdaniem dotrzymuje jednak podany zysk no i konstrukcja znacznie lepsza. Symetryzator dedykowany z wyjściem na efie. Gdybyś miał obie i popatrzył to z pewnością bez wahania wybrałbyś UHF 200. Ale jak masz już Tri Digita to trochę z nim poeksperymentuj.

dlew1

DVB-T odbiór w Jaworze

Post autor: dlew1 »

Witam serdecznie
Na ul.Limanowskiego odbieram sygnał analogowy z Śnieżnych Kotłów, czyli kierunek Wawóz Myśliborski. Ślęza i Chełmiec są zasłonięte przez centum miasta - budynek jest niżej posadowiony względem Ratusza. Czy będzie możliwy odbiór DVB-T z Śnieżnych Kotłów?

DVBManiak

Odp: DVB-T odbiór w Jaworze

Post autor: DVBManiak »

Jak odbierasz dobrze analog to o dvb-t możesz być spokojny.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: arek77_1971 »

Próbowałeś coś złapać ze Slęzy.Ślęze powinieneś łapać bez problemów(43 km).Ustaw antene po lewej stronie ratusza od ul.Legnickiej,wzdłuż ul.Szkolnej.

Wojewoda82

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Wojewoda82 »

Może mój dzisiejszy post nie tyczy się bezpośrednio DVB-T ale sądzę, że dla niektórych będzie to informacja istotna.

Dzisiaj przez pół dnia na analogu ze Ślęży jak i Żurawiny był fatalny sygnał, który objawiał się poziomymi robaczkami na ekranie telewizorów (przynajmniej CRT) Objaw zaobserwowany na kilku starych telewizorach. Telegazeta prawie nieczytelna.

Jeśli to było celowe (i nie tylko u mnie) i miało zniechęcić do analogu (cyfra była ok) to popieram, im szybciej ludzie porzucą analog tym lepiej.

przyczajony999
Posty: 36
Rejestracja: 15 lutego 2011, o 12:46
Odbiornik: Samsung LE32C650, Samsung UE40EH5300, LG FLATRON M2794DP
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital + symetryzator (13 m n.p.t.), TRISET-113 PE, AWS-1036
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Wichów | TON Głogów EC

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: przyczajony999 »

Mam taki o to problem. Otóż codziennie z zegarkiem w ręku o równej godzinie 23.00 MUX1 (k. 45) z RTCN Wichów przestaje działać. Objawia to się tym, że pojawiają się silne zakłócenia a po ok 2 min. całkowity zanik sygnału. MUX2 (k. 41) z tego samego nadajnika w Wichowie działa bezproblemowo. MUX1 powraca dopiero nad ranem. Tak mam mniej więcej od 2 miesięcy. Mieszkam w Głogowie na osiedlu Piastów Śląskich. Jest ktoś z Głogowa kto mógłby to potwierdzić?

Wojewoda82

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Wojewoda82 »

Prawdopodobnie w nocy dolatuje do ciebie sygnał z Jemiołowa, czyli ten sam mux na tym samym kanale (nie wiem czy te 2 nadajniki nie nadają synchronicznie - SFN). Z racji odległości tego nadajnika od ciebie może to powodować znaczne pogorszenie sygnału, szczególnie utratę jakości. Spróbuj zmienić miejsce anteny tak aby np ściana zasłaniała widok na Jemiołów np antena na południowej ścianie.

Ewentualnie to nie Jemiołów tylko jakiś analog na tym kanale. Ja mam tak nieraz z mux 3 z Legnicy i analogiem Polsatu z Wałbrzycha. Ten sam kanał i czasami się gryzą.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Tom345 »

To raczej oświetlenie lub inne urządzenie, które o tej samej godzinie się załącza w okolicy, a w godzinach porannych się wyłącza.

Obserwuj latarnie w okolicy.

Zablokowany